» »

Pričetek gradnje tokamaka za ITER

1
2
»

Matev ::

Ko so zgradili tisti LHC, še vedno niso nič odkrili.


nič kar bi se dalo na kruh namazati

oziroma kar bi bilo zate napredek...

to mi je popolnoma jasno

me veseli da te razumem

WarpedGone ::

me veseli da te razumem

Razumeš bol malo.
Prepričan pa si, to pa ja.
Zbogom in hvala za vse ribe

Thomas ::

mogoče so to že znamenja shizofrenije?


Težko. Poseganje v subatomski nivo se mi ne zdi hudo produktivna reč. Nekoliko ker imamo Heisenbergov princip in inženiring tam spodaj je kalna voda, v kateri težko ribariš. Zato po eni strani nisem navdušen nad CERN LHC, saj se lahko skriva kakšna zelo nasty riba tam, po drugi pa tudi če kaj najdeš, ni zelo stabilno. Pridobivanje energije s subatomskega nivoja je pa radioaktivni razpad, ki ga že znamo izkoriščati. Zaloge urana, torija - in meni najljubšega, radioaktivnega niklja - je čez glavo dovolj na Zemlji.

Tako ne vidim nobene urgence na Heisenbergovem teritoriju, košta pa olala, vsaka ekspedicija tja.

Ne diraj mečku ...

Superinteligenca je osnoven pogoj in orodje, za resno brskanje na subatomskem nivoju. Boste pa že počakal.

To da ne vem, če je upload sploh možen - ti ne veš! Jaz že vem, kar vem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Zheegec ::

Ok, kdaj pa bomo imeli upload? Pa povej s kakšno napako je ta tvoja predikcija.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

petrus ::

Nikelj? Imaš kak link?
stati inu obstati

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

WarpedGone je izjavil:

Lej matev, men ITER smrdi izključno iz enega razloga: ker ga moram prisilno financirat tut jaz.

No, pol pa meni bančni kapitalizem smrdi iz istega razloga - ker ko so banke zakuhale finančno krizo, sem bil njihovo štalo prisiljen financirati tudi jaz.

Če že gremo takole.
sudo poweroff

WarpedGone ::

Banke so ga zakuhale?
Ja, tiste državne, ker je politika hotla da si lahko vsak bajto nabavi ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Raziskave raka naj podpre farmacevtska industrija.
Kapitalna napaka. Zdravila so, ali bi vsaj morala biti, preveč pomembna, da bi smeli razvoj prepuščati izključno farmacevtski industriji. Ker njej se v resnici raka precej bolj splača 5 let zdravit (tudi če potem umreš) kot enkrat ozdravit. Kar seveda ne pomeni, da se do določene mere ne trudijo, ampak napredek bi bil vsekakor hitrejši, in rezultati otipljivejši, če bi v genetske raziskave vložili toliko javnega denarja, kot recimo v vesoljske, ali v razne pospeševalnike (če tankov, nevidnih bombnikov in letalonosilk niti ne omenjamo).

O.

WarpedGone ::

Kdo bo raje kupu zdravilo za X EUR, ki ti le podalša življenje za pet let, kot pa 10x dražje zdravilo ki te pozdravi?

Če pa država omeji ceno, je pa druga pesem ja.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Kdo bo raje kupu zdravilo za X EUR, ki ti le podalša življenje za pet let, kot pa 10x dražje zdravilo ki te pozdravi?
Noben, ampak farmacevtska industrija veliko več zasluži z zdravilom za x evrov, ki ga moraš jemati vsak dan 5 let, kot z zdravilom za 10x evrov, ki te v enem tednu ali mesecu ozdravi. Zato finančno ni tako zelo motivirana za razvoj takih zdravil, kot bi si ljudje želeli. Za povrhu patenti zdravila varujejo v povprečju samo 10, mogoče 15 let, potem pa nastopijo generiki in znižajo ceno.

O.

WarpedGone ::

Aha, zato so nas tko pumpal da se je treba ENKRAT cepit, da nebi zboleli za gripo in bli na dolgotrajnih antibiotikih, vitaminih in podobnem. Neki ne špila v tvoji teoriji...
Zbogom in hvala za vse ribe

PaX_MaN ::

Ja, ampak ta enkrat/leto ima zadej MUCHO GRANDE NUMERO.

pecorin ::

WarpedGone je izjavil:

Aha, zato so nas tko pumpal da se je treba ENKRAT cepit, da nebi zboleli za gripo in bli na dolgotrajnih antibiotikih, vitaminih in podobnem. Neki ne špila v tvoji teoriji...


in kaj je potem bilo s tisto paniko okoli gripe? nic kaj dosti. razen panike.
precej vec zasluzijo, ce se jih nekaj miljonov cepi kot pa ce se jih nekaj 1000 ali 10000 zdravi.

Thomas ::

Vsi cepljeni in noben zbolel, bi bil optimum. Tudi za vse blagajne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Aha, zato so nas tko pumpal da se je treba ENKRAT cepit, da nebi zboleli za gripo in bli na dolgotrajnih antibiotikih, vitaminih in podobnem. Neki ne špila v tvoji teoriji...
Problem je, da nekaj ne špila v tvoji. Farmacevtska industrija nas ni nič zelo prepričevala. Ljudje smo hoteli imeti cepivo in so ga pač narediti, še posebno, ker ga že nekaj časa znajo narediti in ni bilo potrebnega nobenega posebnega razvoja. Fora je namreč točno v tem, da farmacevtska industrija s cepivi zasluži mogoče par odstotkov svojih prihodkov. Gripa ji gre sicer toliko na roko, da je vsako leto drugačna in se je treba vsako leto na novo cepit, drugače pa je točno tako - enkrat v življenju (ali enkrat na recimo 10 let pri nekaterih boleznih) se cepiš in imaš mir, farmacevstka industrija pa bore malo pri tem zasluži. Zdravila za visok pritisk ali holesterol in podobne zadeve pa nekateri jemljejo vsak dan desetletja. Zanje porabijo ljudje 1000x več denarja kot za vsa cepiva. In to se zdravila, ki se jih farmacevtski industriji splača razvijati.

O.

whatever ::

No, zdaj imamo vsaj en primer, ki dokazuje, da je državna regulativa pomembna in ne drži, da je najboljši sistem turbokapitalizem.

detroit ::

da se še jest pridružim zgornjemu offtopicu: če bi države (že od nekdaj) v razvoj farmacije vložile tolk k v vojsko mi sploh umrl ne bi nikol, e tuki je pa spet problem:D
Skero

WarpedGone ::

Ljudje smo hoteli imeti cepivo

Maš tehnično res, tut farmacevti so namreč ljudje.
Pa posredniki pri prodaji zdravil tut.

Js na primer sm tut človek, pa cepiva nism hotu.
Tule sm bil pavšalno grdo ozmerjan. Kdo točno je hotu cepivo rahlo zavozlano. Ampak follow the money. Nihče se nebi hotu špikat, če nebi bil dovolj prestrašen.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Nihče se nebi hotu špikat, če nebi bil dovolj prestrašen.
Sploh ni res. V resnici samo tepec raje tvega, da bo en teden smrkal in kašljal in po možnosti z vročino obležal v postelji, kot da bi se dal piknit in ga bo mogoče en dan malo skelela rama.

O.

Matev ::

V resnici samo tepec raje tvega, da bo en teden smrkal in kašljal in po možnosti z vročino obležal v postelji


jaz ko kašljam, smrkam in imam vročin še kar naprej hodim v službo in delam

guest #44 ::

Thomas tko sam iz firbca...kaj porečeš na filtre za žveplove spojine ali trdnih delcev v termoelektrarnah? Ali na shranjevanje jedrskih odpadkov 700m pod zemljo?

Trg bi najraje te odpadke vrgu na sosednjo njivo ograjeno z polivinilsko ograjo z napisom "pozor nevarno". Ko pa pride poplava in splakne te odpadke v najbljižjo podtalnico pa je škoda že permanentna, razen če pač misliš odkopavat miljone kubičnih metrov zemlje.

Trg je le opcija ko gre za enostavno zamenljive, zelo fleksibilne zadeve, kar miljarde kubičnih metrov vode ni. Vsaj ne še...še kakih 500 let ne.
Trg pa popolnoma falira ko gre za surovine katerih narava je monopolna.

Z farmacevtsko industrijo je podobna fora.


S teboj bi se sicer strinjal, če bi vsak lahko naredil vse in vsak bi imel vse...to pa je for all intents and purposes a pipe dream.

Naravne monopole je treba malo zregulirat drugače grejo apeshit, res da se ustali na monopolni ceni, sam to pa je že oderuško.

Če bi hardcore kapitalisti imeli svoj prav...potem bi raje trošili surovine za ustvarjanje vsako leto novega iPoda, katera novost bi bila le drugačna razporeditev gumbov ali druga barva.
Vsake tolko rabimo fuknit nekaj denarja v ogenj in narediti kak supercomputer ali CERN. Mogoče bo ogenj spremenil barvo in bomo lahko znanstveno dognali zakaj.

Jaz nebi rad živel ne pod leninom ne pod kakim hardcore neoliberalcem (vsaj ne še).
We need to have a plan for the future even if it's not a very good plan.
Veternice so neuporabne, ampak če pride do krize bodo ti vsaj lahko nekaj malega furali svoje iPode, velika večina pa bo mela prazne baterije. Z praznim iPodom pa boš bolj težko izkopal kej premoga ali nafte.



Sicer pa pri CERNu se namenoma kuri energijo, pri ITERJu pa ker nevedo točno kaj bi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Thomas ::

Ne smeš povzročati nobene škode nikomur. Izvajanje tega principa je čisto dovolj. Nobene extra zakonodaje, ki samo ustvarja manevrski prostor za mutljag.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Thomas je izjavil:

Ne smeš povzročati nobene škode nikomur. Izvajanje tega principa je čisto dovolj. Nobene extra zakonodaje, ki samo ustvarja manevrski prostor za mutljag.


Se popolnoma strinjam s prvim delom. Sam kako točno boš to uveljavil brez neke formalne prisile? V manjših skupnostih načeloma se, da neformalno dogovorit kaj in kako, komu je kej všeč komu ne. Sam ko nas je nekaj miljonov je tu prostora za mnogo self induced idiots, katerim ne pomaga it na vrata in mu razložit zakaj ti ni všeč, če meče ogorke iz balkona na tvoj vrt. Takim pomaga le neka višja avtoriteta, ki jih prisili. In logično, bolj kot je nekaj kompleksno več je lufta za razne nečedne manipulacije.
Druga varjanta bi pač bila iztrebit te self induced idiots, kar pa je spet drugi problem.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FUZIJA - energija prihodnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5111076 (1403) Karen
»

Naredi si sam - fuzijski reaktor (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5015374 (11539) petrus
»

Prvi reaktor za jedrsko fuzijo za vogalom?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
284665 (4665) Vikking

Več podobnih tem