» »

Wan povezava...need help!!!

Wan povezava...need help!!!

ddejanov ::

Pozdrav vsem.
Potrebujem pomoč pri postavitvi Wan povezavi. Namreč, rad bi povezal svoj PC in PC od starštev. Starša nista več mobilna in mlada, ter seveda ne živimo več skupaj, ter bi jima zelo veliko lahko pomagal preko rač.
Nekako poznam teoretično, kako povezati, vendar vem da je še ogromno malenkosti, na katere je treba biti pazljiv.
Spodaj bom napisal postopek postavitev in bi nekoga prosil naj me popravi, če sem kaj izpustil ali napačno napisal.
1.Kupil sem dva Cisco router-ja. Oba bom doma povezal preko COM1, in jima določil IP-ja.
1router = 10.156.1.10
2router = 10.156.1.11
Vprašanje: Ko določim ip-ja, potem ne potrebujem več COM1, ne? Ali se bosta routerja videla (pingala)?

2. PC-jem določim tudi IP-je:
1pc = 10.156.1.20
2pc = 10.156.1.21
oba subnet = 255.255.255.0
Vprašanje: Ali je potreben gateway?

3. Firewall odprem porte.
Vprašanje: Kateri porti so potrebni za to povezavo? Da ne bi vseh odpiral?

Če sem kaj pozabil, bi prosil da me nekdo popravi.

V naprej hvala za pomoč!!!

overlord_tm ::

Ammm, pomoje ne bo slo tako kot si si zamislil. ISPji imajo vmes tudi routerje, tako da bos potreboval VPN. Razen ce bos svoj kabel potegnil do starsev.

Kaj mas to zaene ciscote? Pomoje si se cisto overkillal :)

PS: 10.*.*.* so pomoje /8 omrezja, ne /24.

Na obeh straneh potrebujes dostop do interneta, staticen IP in router ki je sposoben furat neko sorto VPNja (IPsec, OpenVPN, ...)

ddejanov ::

- CISCO serija 800
- IP 10... sem podal samo za primer.
- internet imata obe strani dostop. Statičen IP sem tudi vzel do internet ponudnika.
- za VPN tudi nekako vem da ga bom moral odpreti.

Bi mi lahko napisal kratka navodila, postopek, ter na kaj moram biti pozoren. Za detajle o postopkih bom pa pogledal mal Google, Yahoo...

Pleaazzeee...thx!

overlord_tm ::

Torej rabis skonfigurirat PPoE (ce si siol, t-2 ima staticne ipje pomoje, pac, take nastavitve kot jih zahteva tvoj ponudnik), da bos imel dostop do interneta na vsaki strani. Potem ko imata obe strani dostop do interneta, skonfiguriras IPsec. To bi moralo biti to :)

Tule je nek howto

fosil ::

Ne vem sicer točno kaj bi rad počel s to povezavo.
Ampak a dostop do namizja na računalniku staršev z aplikacijami kot je TeamViewer ali pa Logmein ne bi bil v redu?
Tako je!

ddejanov ::

Bi, ampak želim postavit stabilno WAN povezavo. Starša sta tudi malo za časom kar se tiče računalništva. Nismo ravno blizu, ter bi res rad to uredil na WAN način, ker bi s tem prihranil veliko časa in tudi denarja.

WamPIRe- ::

fosil je izjavil:

Ne vem sicer točno kaj bi rad počel s to povezavo.
Ampak a dostop do namizja na računalniku staršev z aplikacijami kot je TeamViewer ali pa Logmein ne bi bil v redu?

+1

Teamviewer dela čisto v redu in ne.. nikakor ne boš ceneje prišel skozi kot s tem. Že tako si pretiraval z nekimi overkill routerji..
Sicer pa ne vem kaj bi lahko več delal kot preko namizja, do katerega z lahkoto in brez težav s tem programčkom.. še statičnih IPjev ne rabiš... Možno, da je sicer zadaj še kaj več, vendar dvomim....

overlord_tm ::

ddejanov je izjavil:

Bi, ampak želim postavit stabilno WAN povezavo. Starša sta tudi malo za časom kar se tiče računalništva. Nismo ravno blizu, ter bi res rad to uredil na WAN način, ker bi s tem prihranil veliko časa in tudi denarja.


Stabilnost je relativen pojem, ker pri WAN si kot navaden clovek popolnoma odvisen od ISPja. Svojih vodov verjetno ne bos najemal, ker je predrago, tako da povezava bo delala ko bo delal internet. Ravnotako bodo programcki, ki so jih nasteli zgoraj delali ko bo delal internet :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Alternativa TeamView-erju ali zamenjava IDja (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9218432 (14588) MrStein
»

Varnost statičnega IP? Davčna blagajna (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7616378 (14000) Er333
»

Oddaljen dostop do računalnika (remote desktop)

Oddelek: Omrežja in internet
294812 (4096) lmorgh
»

Remote control

Oddelek: Programska oprema
61788 (1642) amigo_no1
»

Triera kabel preko routerja?

Oddelek: Omrežja in internet
202887 (2643) boych

Več podobnih tem