» »

Radeon HD 6870?

Radeon HD 6870?

««
2 / 20
»»

batista ::

5870 je stara šara, 270 je preveč za to grafo. pred pol leta nebi rekel, zdaj TIK pred izidom novejših, hitrejših, enako dragih kartic je pa nakup 5870 stran vržen denar.
Enako kot nakup gtx 460 za 240eur tik pred izidom 6870... : )

klinker ::

Machiavelli je izjavil:

DaChampr ti imaš 460 ane? ali nekaj takega dej kake benche tu gor za primerjavo ..


+1
Ima hawka sam ga nekaj spara ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Machiavelli ::

Cpu 3750Mhz x6
Grafa stock
Ram 2gb ddr3 1600mhz
Dirt 2 1650x1050 max nastavitve
score 5.980
Avređ 68.2
Minimum 54.7

Driver 10.10 Offical

OC
Cpu 3750Mhz x6
Ram 8gb ddr3 1600mhz
Grafa 1005/1175
Dirt2 1650x1050 max nastavitve
score 7.187
Avređ 80.1
Minimum 65.2
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

IvoJan ::

klinker je izjavil:

Machiavelli je izjavil:

DaChampr ti imaš 460 ane? ali nekaj takega dej kake benche tu gor za primerjavo ..


+1
Ima hawka sam ga nekaj spara ;)


Hawk je ze prodal, objavim danes teste od moje GTX460
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

IvoJan ::

evo normal nastavitve


batista je izjavil:

5870 je stara šara, 270 je preveč za to grafo. pred pol leta nebi rekel, zdaj TIK pred izidom novejših, hitrejših, enako dragih kartic je pa nakup 5870 stran vržen denar.
Enako kot nakup gtx 460 za 240eur tik pred izidom 6870... : )



kdorkoli je kadarkoli kupil GTX460 za 240€ je idiot. Realna cena te grafe je 200€ zato sem svojo hawk nabavil v avstriji :)
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IvoJan ()

Machiavelli ::

Sem nekej odkriu z Offical 10.10 driveri mam tak score..
1005/1175
Normal nastavitve




Exstreme nastavitve

Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

virtuality ::

Ewo še moj sistem res da nimam neki i7 proc, vendar Core 2 Duo še vedno dela kot treba, navit na 3.5 Mhz.
Imam pa Palit GTX 460 Sonic in sem jo OC na 800/1600/2000= 4000 efektivno
Če bi imel kaj boljši ram in pa proc i7 zagotovo premaga HD6870, npr z zoomom sva si zelo blizu, no pa tudi še OC-jal jo nisem do konca, mislm da bi prišel tam do 850+ na procu.
 GTX 460- normal

GTX 460- normal



In še na extreme, kljub slabšemu sistemu premaga 6870.

 GTX 460- extreme

GTX 460- extreme

Zgodovina sprememb…

IvoJan ::

ne dela slika.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

TOP ::

Seveda premaga 6870 v raznih benčih,ko pa gledamo v igrah je pa zadaj in to,kar lepo.In realna cena GTX460 je 180e,kar se da več je škoda denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

bluefish ::

No, med 15 in 20%. Cena pa 200$ vs. 240$.

Machiavelli ::

virtuality je izjavil:

Ewo še moj sistem res da nimam neki i7 proc, vendar Core 2 Duo še vedno dela kot treba, navit na 3.5 Mhz.
Imam pa Palit GTX 460 Sonic in sem jo OC na 800/1600/2000= 4000 efektivno
Če bi imel kaj boljši ram in pa proc i7 zagotovo premaga HD6870, npr z zoomom sva si zelo blizu, no pa tudi še OC-jal jo nisem do konca, mislm da bi prišel tam do 850+ na procu.
 GTX 460- normal

GTX 460- normal



In še na extreme, kljub slabšemu sistemu premaga 6870.

 GTX 460- extreme

GTX 460- extreme



Zgoraj sem nalimu novo slikico starih ne upoštevaj ker je driver biu "hotfix" tele dve spodaj so z 10.10 offical in kot kaže sta kartici neck to neck...

10.10 Offical
1005/1175
Normal nastavitve HD6870



Normal nastavitve GTX460



Exstreme nastavitve HD6870



Exstreme nastavitve GTX460

Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

psyke ::

Katera bo najboljši value/price? 6850? jaz bom tudi počakal pol pa eno nabavim ^^ dobro da berem forume, ker drugače bi itak kupil 5870 :D

a mi kdo lahko razloži kako je zdaj s to fiziko v igrah in a ma tu nvidia prednost? mislim ta psyHX al kaj v p**** je že :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: psyke ()

Blazz ::

5xxx serija ima težave s teksturami pa še s teselacijo, tako da je s tega vidika fail to sedaj kupovati.

Trouble is, after the Radeon HD 5000 series had been in the market for while, folks started noticing some problems with Cypress' texture filtering, especially in textures with lots of fine, high-contrast detail. This problem wasn't evident in every case--heck, I never noticed it myself while gaming on a Cypress card--but it turned out to be quite real. At the press event for Barts, AMD Graphics CTO Eric Demers admitted that it was an issue with Cypress-era hardware.

Machiavelli ::

Eh seveda da vsaka nova tehnologija ima probleme.....pač produkt je Beta tako 4xx serija od nvidie kot od amdja 5xxx serija....
Primer prva atijeva 40nm kartica 4770.....
primer podnožje am2.... beta,popravek z am2+ in dodatni popravek z nadgradnjo am3....
Nigaaazz

Machiavelli ::

psyke je izjavil:

Katera bo najboljši value/price? 6850? jaz bom tudi počakal pol pa eno nabavim ^^ dobro da berem forume, ker drugače bi itak kupil 5870 :D

a mi kdo lahko razloži kako je zdaj s to fiziko v igrah in a ma tu nvidia prednost? mislim ta psyHX al kaj v p**** je že :D


Tako je
Nvidia kartica 4xx podpira
CUDA,physx,OpenCl,DirectCompute.

Ati
DirectCompute,OpenCL.

Zdaj pa finta...... OpenCL=CUDA,physx=DirectCompute pač fora je da vsaka nova igra dx11 ima takorekoč poenotene fizike za vse kartice..če pa igra podpira physx pa imaš par bonbončkov več...teh naslovov je malo...
AMD UVD3.0 in z eno kartico lahko imaš 3-4displeje medtem ko pri 4xx vidiji pa rabiš dve kartici za to....
AMD manj štroma...
P/P HD6870 1gb ali gtx470 1gb
P/P HD6850 1gb ali gtx460 1gb (Note 6850 1gb je boljša od 460 768mb)

V kolikor inštaliraš Ati Stream aka OpenCL pridobiš boost v pospeševanju aplikacij in par dodatnih FPSou v igrah...
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

virtuality ::

TOP je izjavil:

Seveda premaga 6870 v raznih benčih,ko pa gledamo v igrah je pa zadaj in to,kar lepo.In realna cena GTX460 je 180e,kar se da več je škoda denarja.


zakaj pa bila tako zadaj v igrah?

Senitel ::

Machiavelli je izjavil:

Zdaj pa finta...... OpenCL=CUDA,physx=DirectCompute pač fora je da vsaka nova igra dx11 ima takorekoč poenotene fizike za vse kartice..če pa igra podpira physx pa imaš par bonbončkov več...teh naslovov je malo...

:D Ok... Povej en špil s fiziko čez DirectCompute. Plus zadeva gre takole: OpenCL=CUDA=DirectCompute, physx.

Machiavelli je izjavil:

V kolikor inštaliraš Ati Stream aka OpenCL pridobiš boost v pospeševanju aplikacij in par dodatnih FPSou v igrah...

:D Yeah... Rabiš ekstra driverje, da sploh dobiš OpenCL. In kako dobiš zaradi OpenCL driverja par FPS-jev v igrah, ki nimajo čisto nič veze z OpenCL?

Machiavelli ::

Senitel je izjavil:

Machiavelli je izjavil:

Zdaj pa finta...... OpenCL=CUDA,physx=DirectCompute pač fora je da vsaka nova igra dx11 ima takorekoč poenotene fizike za vse kartice..če pa igra podpira physx pa imaš par bonbončkov več...teh naslovov je malo...

:D Ok... Povej en špil s fiziko čez DirectCompute. Plus zadeva gre takole: OpenCL=CUDA=DirectCompute, physx.

Machiavelli je izjavil:

V kolikor inštaliraš Ati Stream aka OpenCL pridobiš boost v pospeševanju aplikacij in par dodatnih FPSou v igrah...

:D Yeah... Rabiš ekstra driverje, da sploh dobiš OpenCL. In kako dobiš zaradi OpenCL driverja par FPS-jev v igrah, ki nimajo čisto nič veze z OpenCL?


ATI Stream can help accelerate next-generation entertainment, gaming and productivity, applications from companies such as ArcSoft and CyberLink.

Gaming
Accelerate your gaming experience with ATI Stream Technology

Great gaming experiences aren't just about detailed and realistic graphics - they require interesting and exciting gameplay as well. Gameplay refers to the ways in which a game responds to the player's choices and actions. ATI Stream allows the GPU to enhance these important aspects of games by accelerating a wide range of algorithms that go beyond graphics rendering, including physics simulation, artificial intelligence and more.

Entertainment
ArcSoft’s TotalMedia Theatre application will include ArcSoft SimHD™, a new type of post-processing technology that allows consumers to experience close-to-HD viewing of standard definition content using ATI Stream technology. (HD monitor required for full HD enjoyment)

There's loads more info on what ATI Stream is all about on their website.

Z drugimi besedami 1000 točk več v enem benču,hitrešje odpiranje aplikacij in več fpsa v igrah...
Ati Stream je aka OpenCL podpora in še nekaj dodano...
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

Machiavelli ::

Moja napaka pač sem imeu v mislih batmana ampak očitno ko fiziko izklopiš se izklopijo vse pač zastavice megla itd...
ampak večina iger ima navadne fizike ki delajno na vseh karticah...
Nigaaazz

Senitel ::

For the love of God... Večina iger ima fiziko na CPU-jih ne pa na nekih "karticah". Razen PhysX naslovov trenutno niti ena igra ne dela fizike na kakršnem koli GPU-ju.
Če se nekaj da naredit na OpenCL/DirectCompute/CUDA/x86/x64/PowerPC/Cell/.../.../... še ne pomeni, da je vse to že narejeno in da vsi že to uporabljajo ali da se kar samo od sebe.

Machiavelli ::

Ja seveda da preko cpuja ampak dela na vseh karticah xD
V sodobnem času 6-8Jeder mislim da to ni več problem kak veter in pesek pa meglico dat not....
Nigaaazz

psyke ::

hvala za pojasnilo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: psyke ()

_Dejan_ ::

galu je izjavil:

http://www.pixmania.at/at/de/6865835/ar...
Navali narode :D


To sem jaz imel in sem jo vrnil. Kartica na sliki je referenčna, v resnici pa dobiš Sapphire nereferenčno kartico...
Slika:



Če zgornje cene za 6970 držijo jo bom jaz ob izidu kupil namesto 5870...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

glistovje ::

evo še moja 6870 965/1090 :D in moj jajček Q8400
Heaven Benchmark v2.1 normal nastavitve

FPS: 40.4
Scores: 1019
Min FPS: 22.4
Max FPS: 101.3

Hardware Binary: Windows 32bit Visual C++ 1500 Release May 21 2010
Operating system: Windows 7 (build 7600) 64bit
CPU model: Intel(R) Core™2 Quad CPU Q8400 @ 2.66GHz
CPU flags: 3080MHz MMX SSE SSE2 SSE3 SSSE3 SSE41 HTT
GPU model: AMD Radeon HD 6800 Series 8.782.0.0 1024Mb
Settings Render: direct3d11
Mode: 1600x1200 fullscreen
Shaders: high
Textures: high
Filter: trilinear
Anisotropy: 4x
Occlusion: enabled
Refraction: enabled
Volumetric: enabled
Replication: disabled
Tessellation: normal

:)

fr4nc ::

3D MARK Vantage
6x3200GHz, 6870 900/1050, 2GB DDR3 1067MHz:
GPU: 14603
CPU: 15586
P14837

Dirt2
1900x1080 vse na max.
AVG: 46,1FPS
Min: 37,9FPS
Total frames: 3841

HAWX
1900x1080 vse na max.
AVG: 59
HIGHEST: 104

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

Machiavelli ::

_Dejan_ je izjavil:

galu je izjavil:

http://www.pixmania.at/at/de/6865835/ar...
Navali narode :D


To sem jaz imel in sem jo vrnil. Kartica na sliki je referenčna, v resnici pa dobiš Sapphire nereferenčno kartico...
Slika:



Če zgornje cene za 6970 držijo jo bom jaz ob izidu kupil namesto 5870...


Em na žalost tudi ta cooler ki ga maš na sliki ni referenčni...... referenčni je kockasti BatMobile xD Če pa je bila na sliki referenčna pa si dobil tole potem pa.....
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

galu ::

Meni so isto naredili pri HD4890...
Naročil stock verzijo, pa dobil ta kuler... Pisal da niso vredu poslali, pa niso odgovorili. Cena je vredu, sam pošljejo pa res VSE, sam da ima X čip notri..
Tako to gre.

TOP ::

Kaj je važen kak čip je kartica ma zmogljivost 6870,kar lahko preveriš po Mhz clock in mem.Kak hladilnik pa je gor pa nima veze,ker vsak proizvajalec ma drugačnega.Cene zgornje ne morejo držat niti slučajno,to je sam predvidevanje,kaj bo.Cena pomoje nebo lih mala,ker 6870 ma ceno okrog 235e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

galu ::

TOP je izjavil:

Kaj je važen kak čip je kartica ma zmogljivost 6870,kar lahko preveriš po Mhz clock in mem.Kak hladilnik pa je gor pa nima veze,ker vsak proizvajalec ma drugačnega.Cene zgornje ne morejo držat niti slučajno,to je sam predvidevanje,kaj bo.Cena pomoje nebo lih mala,ker 6870 ma ceno okrog 235e


Če si ti naročil XFX-a, pa ti pošljejo PowerColor, a boš zadovoljen?
Res da so vsi čipi enaki, ampak hladilniki dodajo/vzamejo kartici bp cca 50€!
Tako to gre.

TOP ::

A pardon nisem mislu,da je on naroču drugo firmo.Meni se je tud enkrat to zgodilo,sam sem kartico takoj poslal nazaj.

_Dejan_ ::

Machiavelli je izjavil:

Em na žalost tudi ta cooler ki ga maš na sliki ni referenčni...... referenčni je kockasti BatMobile xD Če pa je bila na sliki referenčna pa si dobil tole potem pa.....


Hm torej tale ni referenčna?


Ker na PCB-ju piše AMD ...

Ali samo nisi prebral mojega posta? Ker sem napisal da sem naročil takšno kot je na zgornji sliki, dobil pa sem sapphire ki je na sliki v mojem prejšnjem postu... Zato sem jo tudi vrnil.

TOP je izjavil:

Kaj je važen kak čip je kartica ma zmogljivost 6870,kar lahko preveriš po Mhz clock in mem.Kak hladilnik pa je gor pa nima veze,ker vsak proizvajalec ma drugačnega.Cene zgornje ne morejo držat niti slučajno,to je sam predvidevanje,kaj bo.Cena pomoje nebo lih mala,ker 6870 ma ceno okrog 235e


Zato ker če nekaj naročiš moraš tako zadevo tudi dobiti... Fora je le v tem da lahko referenčnim karticam spreminjaš napetosti in jih posledično veliko bolj naviješ in izkoristiš jedro do konca...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Machiavelli ::

Ta na zadnji sliki je referenčna...
Nigaaazz

IvoJan ::

TO VSI VEMO!!!! ampak ti v prvem postu nisi dojel da je on naročil referenčno(to ki je na tej sliki) v resnici pa je dobil tisto od sapphire z modrim PCBje, ki se je ne da voltmodat, in posledično se je ne da dobro navit.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Machiavelli ::

Da to sem dojeu....ponavadi to počnejo v Solotu naročiš nekaj kot na sliki in dobiš nekaj X xD
Nigaaazz

IvoJan ::

če sploh dobiš :)
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

_Dejan_ ::

IvoJan je izjavil:

TO VSI VEMO!!!! ampak ti v prvem postu nisi dojel da je on naročil referenčno(to ki je na tej sliki) v resnici pa je dobil tisto od sapphire z modrim PCBje, ki se je ne da voltmodat, in posledično se je ne da dobro navit.


Tako je. Sicer ravno slab OC primerek pomoje ni bila(945/1310) ampak vseeno :D Sem jo raje vrnil in bom vzel 6850 ali 6890 odvisno od cene(v tujini) ...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Machiavelli ::

ja bila je fora da samo referenčne so imele voltmode na pbcju...kakšna nereferenčna powercolor ali rev.2 kaj podobnega ni imelo te opcije...
Nigaaazz

Machiavelli ::

Ok zdaj mi ni nič jasno kar na 1x score 3d vantage 13K z stock in z navito 14K ?? LooooL nekaj neštima...ima do kakšno idejo zakaj? sem probu drivere 10.10 in hotfixe pa isto... bom probu še napajalc drug prklopit...
Nigaaazz

smarty ::

Katero znamko potem od 6870 se splača vzet?
Jaz gledam recimo tole:

http://www.agt.si/racunalniska-oprema/g...

glistovje ::

na funtechu imaš gigabyte 6870 za 218EUR. sam si lastim saphirre in sem zadovoljen. priložen je tudi trixx utility za navijanje ter druge prčkarije.

smarty ::

Ssj trixx utility dobiš na netu.
Gre se samo za znamko pa mogoče kablovje.

glistovje ::

nekaterim, ki uporabljajo trixx na drugih firmah kot gigabyte ali xfx dobivajo blue screene.

no sj možno da tud dobijo blue screen ker je še beta različica :D

Zgodovina sprememb…

smarty ::

Mene bolj sekira, ker grem danes v LJ in sem mislil vzeti 6870.
Problem je da v AGT in Funtechi nimajo ne gigabyta ne sapphira na zalogi.

Zanima me pa ali so od CLUB3D in Powercolor kaj slabše?
Ne najdem kaj dosti testom med znamkami po netu...

Machiavelli ::

Katerokol znamko uzameš bo kul :) točke sem uštelu tak da sem spraznu futuremark cache.... če zalimaš 10.10d čez 10.10 offical se popravi zmrzovanje in pa ventilatorček.mislim da bo 10.11 tisto kar rabimo...
Nigaaazz

smarty ::

Sem naročil 6870 Gigabyte za 218 Eur in dobim v petek.
Upam da bo...

Machiavelli ::

Ewo Kaj lahko pričakujete od trenutne kartice z podobnim sistemom...
 OC

OC




 Še malo bolj..

Še malo bolj..

Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

Clubraider ::

PROSIM POMAGAJTE.

Kupil sem dve grafični kartici 6870.

Imam problem...ko vklopim crossfire imam manjši FPS v igrah kot če imam crossfire izklopljen se pravi, da igram samo z eno grafično kartico..

Zelo dosti sem se oziral na spletno stran guru3d...vse igre sem isto testiral kot oni in pri vseh imam fuulll mali FPS...razen pri Battlefield Bad Company 2 je točen...

Kaj je to krivo???

Pomoč...

Machiavelli ::

driveri 10.10+popravek 10.10d,posodobi DX,in zloudaj še ATI Catalyst Application Profiles je na isti strani kot driver samo spodaj.... pa v CCC panelu okljukaj crossfire enable.
mislim da so za 1x krivi driveri...ampak če je njim delovalo potem bi tudi tebi moralo...maš dober napajalnik?procesor?
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

Clubraider ::

zoom@

Hvala ti za odgovor...ja vse kar si mi povedal sem naredil, ampak nobene spremembe...ne razumem ene stvari...oni so imeli napisano, da so pri testiranju uporabljali 10.10 drivere in nič drugo. Ja moj procesor je AMD Phenom X6 1055T, 2,8GHz. Napajalnik imam 2x750W.
Mislim, da sam računalnik ni kriv za to, ali pa je...nimam pojma...ampak, sem zdai zadnje čase v taki dilemi, da mi je full žau, da sem kupil ti dve grafični...kaj je res,da so samo driveri krivi?mogoče veš se bo popravilo to?

Poznaš koga,ki ima tudi katero od grafičnih v crossfire in ima podobne probleme??


Hvala

p.s. enojna grafična pa dela perfektno.

Zgodovina sprememb…

Machiavelli ::

Driveri izhajajo vsak mesec za AMD Radeone...pač pomni da podpora za 6xxx serijo je bila komaj z 10.9 in 10.10 je samo popravek od 10.9....torej rabimo 10.11 ki bo te zadeve urediu...
Zalaufaj 3d vantage pa 3d 06 pa kak dirt 2,uniq hevn 2.1 pa nalimaj razultate ....se bo hitro videlo če deluje kot mora..
Katero ploščo pa imaš?
Nigaaazz

Zgodovina sprememb…

««
2 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero grafično kartico kupiti 6870 ali 6950? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
17330537 (26968) galu
»

Radeon 6950 se odklene (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
11828516 (22955) Jst

Nvidia vs AMD,Gtx 470/570 vs 6970/50HD+Novice (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Strojna oprema
36380596 (74911) bluefish
»

Nova Radeona sta tukaj

Oddelek: Novice / Grafične kartice
4616011 (14698) PrimozR
»

GeForce GTX 580 v sliki in številkah (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
6617334 (15207) Senitel

Več podobnih tem