» »

Atom za domači server

Atom za domači server

«
1
2 3

Desty ::

Ravno gledam po spletu in sem se odločil, da si ubavim en računalnik, ki bo služil kot home server. Malo boljši NAS strežniki so kar dragi, denarja pa ni na pretek. Nabavil bi že narejen sistem (lahko tudi po komponentah), ki bi ga sestavljal dvojedrni Atom, 1GB DDR2 ter miniITX ohišje. Nekaj sem našel na sestavi.si, a me zanima, če se da še kje dobiti podoben (enak, brez HDD) sistem za še manj denarja. Tujih spletnih strani niti ne poznam, za to tudi sprašuješ, če pa se najde v SLO pa še toliko boljše.

clix ::

Na sestavi.si enostavno klikneš uredi konfiguracijo, in odtraniš HDD. sicer pa dvomim da boš še ceneje prišel, namreč D510mo (mamaplata) je najcenejša na sestavi.si. Pazi pa, da ne kupiš d410mo, ker ima enojedrnega atoma.

Desty ::

Konfiguracijo sem že uredil, to vem. Prišel sem na ceno 135EUR, tako da me zanima, če je kje ceneje. :)

Pesimist ::

kolko je pa poraba takega sistema?

Desty ::

Okoli 30W z diskom vred.

clix ::

Jap. moj z enim slabim starim 250w napajalnikom, in požrešnim 3,5" wd diskom kuri 32W. Z boljšim napajalnikom in 2,5" diskom (pomožnosti SSD) pa jo lahko že konkretno spustiš.

Pyr0Beast ::

Poraba diska, če je dober je skorajda zanemarljiva in se sploh ne splača menjati, če ne crkne.
Pa ne crknejo, so prasci vzdržjivi, čakam na enega že 5 let :P
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

OldSkul ::

jst sm si naredu tak strežnik. Pri sestavi.si sem nabavil d510 (d410 ma menda samo 100Mbit mrežno, kar je slabo), že prej pa sem kupil eno mini ohišje z napajalnikom ter 1TB disk. Gor sem dal Amahi (www.amahi.org), ki se jo inštalira na Fedoro 12.
Zadeva deluje super in čisto tiho, ker ni nobenih ventilatorjev.

trnvpeti ::

koliksno imas pa porabo?

thramos ::

Tudi napajalnik brez ventilatorja?

OldSkul ::

ne vem koliko je porabe, ker nimam merilca. Napajalnik nima ventilatorja ja. Notri je nekaj malega vezja, drugače pa glavno nalogo opravi zunanji napajalc.

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Ohišje sicer ni lepo, samo sem iskal nekaj poceni.

opeter ::

Pa lahko v to ohišje spraviš 3,5" trdi disk?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

OldSkul ::

lahko ja.

trnvpeti ::

amahi lahko das v raid1?

OldSkul ::

poglej njihov forum, sam nimam pojma o tem, ker ne rabim.

icecube ::

Da malo pristavim piskerček in obudim temo.

Sedaj imam svoj odsluženi računalnik za strežnik, konfiguracije: amd athlon 3000+, 512MB rama, 7600GT (ja vem, samo nisem imel nobene druge graf. kartice na pcie), 5 diskov ter 420w napajalnik.
Na njem poganjam windows 2003 server. Služi mi kot router oz. "internet connection sharing", backup in file storage ter na njem teče torrent odjemalec. Prižgan je 24/7
Naveličal sem se šumenja x št. venitlatorjev, ter "nepotrebnega" ogrevanja prostora.
Gledal sem za atomom D510. Po testih (link spodaj), naj bi bil hitrejši od sedanjega. Je temu verjeti, ali se v praksi izkaže kako drugače?

http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup....


Zanima me tudi kako je z napajalnikom.
1.) koliko močan napajalnik je potreben za D510, 5-6 diskov, dodatna mrežna kartica ter morebiti še 1 pci sata kontroler?
2.) nisem se nikoli poglabljal o načinu delovanja napajalnika. Ali je razlika v porabi energije, če imam 200w ali 450W napajalnik (če so električni odjemalci v obeh primerih isti)?
Oz. če se izrazim drugače: ali napajalnik kuri konstantno deklarirano moč, ali jo dejansko porabi kolikor jo potrebujejo njegovi odjemalci?

igor0203 ::

1.) Teh 420W maš vrh glave, lahko še en tak server poganjaš zraven :D
2.) Napajalnik porablja le toliko moči, kolikor je potrebuje za poganjanje računalnika. Tistih 420W je max. moč oz. koliko moči je sposoben proizvesti

trnvpeti ::

D510mo porabi brez diskov 20W
5-6 diskov, 5x5W, si na recimo 50W
pa se dodatna mrežna in pci, pa si na max 60W

vsak napajalnik ima izgube
recimo da ima par procentov, pol si zracunaj koliko je izguba pri 420W in koliko pri recimo 75W

debil ::

Vzami si en silent napajalnik pa bo mir.
Meni kuri D510 max 36W 2gb ramom in z enim 3.5" SATA diskom in 100% obremenjenost. Večino časa je pod 30W. Izmerjeno. Se pravi ti bo dovolj 75W kot ti je že napisal trnvpeti.
Je pa žalost ko odklopiš vse ventilatorje in imaš samo gibljiv disk, šele takrat ugotoviš koliko je res glasen :)

ManDriver ::

24W mi kuri D510 s SATA diskom, 2x1gb RAM in CF kartico vred (ATA to CF). Napajalnik imam 150W, kar je več kot dovolj. Je pa zadeva relativno glasna, ker imam vent na procesorju in enega za sistem.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

icecube ::

No brez ventilatorjev zelo verjetno ne bo šlo. Bojim se da pasivni hladilnik za procesor, ki bo tekel 24/7 ne bo dovolj. Prav tako bo verjetno potrebno hladiti 5-6 diskov.

igor0203 ::

Kupi Scythe Kaze-JYuni ventilatorje, pa boš imel tiho mašino. :)

ManDriver ::

icecube je izjavil:

No brez ventilatorjev zelo verjetno ne bo šlo. Bojim se da pasivni hladilnik za procesor, ki bo tekel 24/7 ne bo dovolj. Prav tako bo verjetno potrebno hladiti 5-6 diskov.


Vsekakor da ne, posebej kar se diskov tiče. Glede procesorja je tako, da ima ta povprečno temp. pri obratovanju cca. 43 stopinj Celzija, s tem da ima aktivno hlajenje, kot sem napisal zgoraj. Vidim pa, da imajo nekatere Zotac-ove plošče kljub temu pasivno hlajen procesor.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Pyr0Beast ::

Pasivnost terja temperature proti 80°C rangu. Skoraj se ne splača.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

icecube ::

Po podatkih sodeče, se atom lahko segreje do cca 100 stopinj, kar je že ogromno.
Ventilatorji bodo kar potrebni, in tisti ki jih je navedel igor res niso videti napačni.

Morda kak nasvet katero ploščo kupiti? Zotac so zanimive, ker imajo dovolj sata priključkov (4-6), a kot je že nekdo napisal je višja cena zaradi ion platforme, ki pa za server oz. zame nima nobenega pomena.
V najslabšem primeru vzamem intelovo ploščo in pci expansion slot, da lahko priklopim 2 dodatne pci naprave (sata kontroler in mrežno kartico). Ta rešitev mi je sicer najmanj všeč, ker obstoječi kontroler ki ga imam, omogoča priklop le dveh diskov.

Kako pa je z prvim vprašanjem: kakšna je realna razlika v hitrosti/delovanju med amd xp3000+ in intel atom D510?


Vsekakor hvala za odgovore!

Pyr0Beast ::

100°C ni problem za cpu. Samo bo vse ostalo pocrkalo zraven. Poleg tega boš že pri 70°C vohal praženje.

Sam bi rekel da je xp3000+ hitrejši od kateregakoli atoma ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ManDriver ::

Jaz recimo imam plato Gigabyte GA-D510UD, s katero sem zelo zadovoljen. 4xSATA na njej mi zadostuje, ker imam boot iz CF kartice, kar je za strežnik precej spodobna rešitev, če želiš imeti sistem ločen od podatkov in ostale SATA frej. Kar se tiče hitrosti CPU-ja - neposredno z xp3000 AMD ga ne bi znal primerjat, v primerjavi z AMD Sempronom 140, ki sem ga imel predhodno, pa je razlika kot noč in dan - v korist Atoma.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

temp na mojem pasivno hlajenem d510mo pride tam okoli 55st
d510mo je dvojedrn, in je hitrejsi od xp3000+
recimo tko na oko, e4500 je cca 25% hitrejsi od dvojedrnega d510mo

icecube ::

Super hvala za informacije!

Jap, Gigabyte-ova plata bi kar bila za moje potrebe. Zamislil sem si 1 sistemski disk, 2xsata v mirror raid načinu ter 2 dodatna diska za "neumnosti".
Kako pa se obnese CF kartica v primerjavi z diskom?

zavajon ::

ManDriver je izjavil:

Vidim pa, da imajo nekatere Zotac-ove plošče kljub temu pasivno hlajen procesor.

Jaz imam tako Zotac ploščo z Atom 330. Vendar je potreben ventilator na ohišju, brez tega ne gre. Sem preveril, ker sem preveč zmanjšal obrate ventilatorja, pa se mi pri resumu iz standby ta ni zavrtel. Čez čas se je komp ugasnil in se ni hotel zbootati, dokler se ni dovolj ohladil. Sicer pa je običajna temperatura procesorja 45-55st, pri dolgotrajni obremenitvi na 100% pride do 80st.

ManDriver ::

icecube je izjavil:

Super hvala za informacije!
Kako pa se obnese CF kartica v primerjavi z diskom?

Branje in pisanje je jasno, počasnejše kot iz HDD, posledično se tudi boota dlje časa. Vendar ko se naloži (in to na serverju ne prakticira(š)m dnevno) je zadeva super fine.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

misek ::

Vendar vseeno CF kartica ni dobra za nadomestek diska, če se po njej preveč piše. Zato je priporočljivo, da se kakšen /var/log in podobni direktoriji prestavijo v ram.

ManDriver ::

Se strinjam. Sam imam urejeno tako (Linux), da imam le "/" na CF kartici, ta pa ima v izogib nenehnemu pisanju EXT2 (non-journaling) file system. Kakor berem, veliko serverjev deluje na ta način. Sicer pa:

A often mentioned disadvantage of flash-based storage is the limited number of write cycles (typically 100,000 for the current generation Single-Level Cell (SLC) NAND, the type usually used in the faster CF cards). This should not however be as much of an issue because...

-The 100,000 write cycles applies to each address block separately in the card, not to the card as a whole
-The flash controller automatically distribute write operations evenly (wear leveling), so that the number of writes to each address block is kept low
Therefore, it should take years of typical real world usage to render a current flash memory card based on SLC NAND unusable
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Zgodovina sprememb…

minime ::

Kako je pa z starejšimi modeli, zanima me atom 330.

ManDriver ::

zavajon je izjavil:

ManDriver je izjavil:

Vidim pa, da imajo nekatere Zotac-ove plošče kljub temu pasivno hlajen procesor.

Jaz imam tako Zotac ploščo z Atom 330. Vendar je potreben ventilator na ohišju, brez tega ne gre.


A ima hladilno rebro takšno kot je tale: http://www.theinquirer.net/img/12230/Zo...
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

icecube ::

eh, če se potem res odločim za gigabyte-ovo ploščo, bom kar ide disk porabil glede na to da ga še imam. Nakup cf kartice je za moj primer nesmiselno.

minime: po podatkih ki sem jih gledal je dosti podoben d510 in mogoče za majhen odtenek počasnejši, vendar nič drastičnega.

Pyr0Beast ::

CF je brezveze skoraj.

Za ta keš dobiš že disk :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ManDriver ::

Meni se definitivno splača.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

gokky ::

Poraba na CF-like storageu je občutno manjša, pa še enega gibljivega dela, ki povzroča dodaten hrup, se znebiš.

ManDriver ::

gokky je izjavil:

Poraba na CF-like storageu je občutno manjša, pa še enega gibljivega dela, ki povzroča dodaten hrup, se znebiš.

+ ne generira toplote
+ izkoristiš IDE
+ lahek, v primerjavi z diskom
+ majhen
+ zanesljiv
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

- pocasen
- mala kapaciteta
- drazji
--- rabis operacijski sistem,da ti bo cf optimalno deloval, in rabis nastavit

ManDriver ::

@trnvpeti: glej, CF definitivno ni mišljen kot substitut za običajen HDD, ker v tem smislu medija nista niti pod razno primerljiva, sploh pa ne cenovno. Je pa ustreznen za eno izmed nalog, ki se izvajajo na disku in to je zagon sistema. V tem primeru je mala kapaciteta (npr. 4, 8,16GB) brez pomena, ravno tako tudi hitrost branja (čeprav 266x niti ni tako počasno), če se bo večina tega "branja" izvedla ob zagonu sistema, kar pa se bo, glede na to da gre za server, naredilo bolj poredko. Agreee?
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

zavajon ::

ManDriver je izjavil:

A ima hladilno rebro takšno kot je tale: http://www.theinquirer.net/img/12230/Zo...

Ja, skoraj tako. Ta je: http://www.sestavi.si/index.php/item/di...

B0rg ::

ManDriver je izjavil:

24W mi kuri D510 s SATA diskom, 2x1gb RAM in CF kartico vred (ATA to CF). Napajalnik imam 150W, kar je več kot dovolj. Je pa zadeva relativno glasna, ker imam vent na procesorju in enega za sistem.


Lahko našteješ katere komponente imaš v sistemu?
Kakšno pa imaš ohišje?

ManDriver ::

B0rg je izjavil:

ManDriver je izjavil:

24W mi kuri D510 s SATA diskom, 2x1gb RAM in CF kartico vred (ATA to CF). Napajalnik imam 150W, kar je več kot dovolj. Je pa zadeva relativno glasna, ker imam vent na procesorju in enega za sistem.


Lahko našteješ katere komponente imaš v sistemu?
Kakšno pa imaš ohišje?

Diskovje:
- 2x SAMSUNG Spinpoint F3 1TB SATA2 32MB/7200 HD103SJ (RAID 1)
- 1x WD Caviar Black 640GB
- 1x WD Caviar Blue 160GB
Ohišje: Chieftec BM-02
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

B0rg ::

Kaj pa napajalnik? Zanimiva bi bila poraba - če si jo kaj meril?

Nekej sem bral da NM10 chopset predstavlja oviro za prenose hitrejše kot 40MB/s.

ManDriver ::

@ B0rg:
Oba odgovora dobiš malo višje v isti temi.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

NSA Agent ::

Si lahko vi z Atomi potegnete dol http://download.cnet.com/SiSoftware-San... Sandro in zaženete teste.
Arithmetic test mi na pentium D 3GHz - 90W pokaže 12GOPS 13.2GIPS 11GFLOPS
Atom D525 8.84 GIPS
Atom D510 8.18 GIPS
Atom 330 7.86 GIPS
amd athlon 3000+ 5.59 GIPS
pri multimediji so Atomi skor 100% bolši od AMD 3000+
pri criptografiji tam za ene 25% bolši Atomi, pač dol si potegnte program in testerite.

na http://www.notebookcheck.net/Mobile-Pro...
pravi da D525 rabi 18W, 330 8W in N550 8W.
D serija je desktop in N je pa za netbooke, vsi so 2/4 - dva jedra štiri niti.

malo več povej o NM10 chipsetu - jaz mislim kingstona SSD 64GB v sistem dat - zgradit si sistem brez giblivih delov. Za surfanje, youtube, eclipse, android programiranje, visual studio 2010, gledanje filmov, za te reči bi bil čist dober en Atom pc.

Aljaz1980 ::

gledanje filmov

kakšne resolucije je druga stvar

NSA Agent ::

Aljaz1980 je izjavil:

gledanje filmov

kakšne resolucije je druga stvar

Če bi mal poslušu, bi ugotovu da gledanje filmov v HD resuluciji ni noben napor. Kolega ma netboka Asus(se mi zdi) s Atomom 330 in ION grafično pa smo gledal 2 uri HD film na zunanjem ekranu (22" HD resulucija), pa je na koncu filma kazal, da bo baterija zdržala še 2 uri. Tk da gledanje filmov v HD, je s vidika obremenjenosti CPE manjše kot uporaba worda. Mal bolši LCD monitor TV ima usb vhod na katerega lahka priklopiš disk in gledaš filme v HD katere maš posnete na disku, digitalni signal v Sloveniji je v HD resuluciji in koderan s MPEG-4 kodekom in ti ga vsaka televizija za 300€ prezproblema predvaja v HD.

Tk da ne govorit blesarij (razen če ti misliš filme gledat v QSXGA resuluciji, pa še to resulucijo bi pomoje brezproblema predvajal)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817028 (13269) cekr
»

NAS 2x 3TB

Oddelek: Kaj kupiti
223136 (2665) gokky
»

HP Microserver

Oddelek: Kaj kupiti
61209 (1147) MrStein
»

Koliko elektrike požre 300 W-ni microATX napajalnik?

Oddelek: Strojna oprema
302792 (2348) WyattEarp
»

Pasivno hlajen dev server.... kaj kupiti ??

Oddelek: Kaj kupiti
7887 (736) trnvpeti

Več podobnih tem