» »

tišanje napajalnika

tišanje napajalnika

«
1
2

kitara8 ::

imam 750w napajalnik in mi povzroča neznosen hrup, vsi ostali venti v kompu so normalni ta pa je zelo glasen. a se da mogoče regulitrat obrate a bi s tem mogoče skuril napajalnik, ali mogoče kakšni dušilci,

kakšen predlog?

kixs ::

Js sem pri svojem prejsnjem blokiral ta ventilator in z druge strani namonitral drugega, ki sem ga rocno krmilil s potenciometrom. Ce sem pozabil povisati vrtljaje pri igranju iger, se je napajalec sam ugasnil :)) Potem sem si raje kupil Corsaira 620HX in je glasnost dovolj znosna, da se ne ukvarjam vec s hekanjem.

lp

cinkaCR7 ::

Če napajalnik nima več garancije, ga lepo razdereš odspajkaš ventilator in ga zamenjaš s tišjim.

kitara8 ::

nima garancije ne, kaj pa če na obstoječ vent naštimam regulator obratov...

@kixs97 a potem ni možno da bi ga skuril

kitara8 ::

a se da mogoč v biosu spremenit voltažo alpa kej podovnega

St235 ::

v biosu ne boš mogel nič naredit glede ventilatorja v napajalniku. Verjetno imaš cenene napajalnik ki skos 100% vrti ventilator. Ventilator lahko menjaš za tišjega, lahko pa tudi montiraš regulator hitrosti. Seveda, če boš pozabil regulirat hitrost oziroma jo boš reguliral narobe lahko skuriš napajalnik.

kitara8 ::

St235 je izjavil:

v biosu ne boš mogel nič naredit glede ventilatorja v napajalniku. Verjetno imaš cenene napajalnik ki skos 100% vrti ventilator. Ventilator lahko menjaš za tišjega, lahko pa tudi montiraš regulator hitrosti. Seveda, če boš pozabil regulirat hitrost oziroma jo boš reguliral narobe lahko skuriš napajalnik.

ej dj mi link od kšnga k ti spreminja sam vrtljaje, če bi hotu menjat napajalnik...

pa naj bo v rangu 500-700w če se da...

kitara8 ::

a misliš nekaj tagega Napajalnik Raptoxx 600W RT-600PSP

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: kitara8 ()

axee ::

Kje pobiraš take.

Opiši svoj sistem in koliko denarja si pripravljen uložiti.

kpkp ::

Bom si kar sposodil temo, če lahko....
Imam en podoben problem, že kar nekaj časa si lastim Enermax Liberty EL500AWT 500W. Ventilator, ki je na začetku bil "znosno tih" je začel spuštati visok, nadležen ton... Odločil sem se, da ga zamenjam a sem naletel na nepremostljivo oviro...

Priključek za ventilator


Ventilator (original od napajalca)



Problem je v tem, da preko konektorja za ventilator na napajalcu, "after-market" ventilator ne dobi dovolj napetosti, da bi se zavrtel (samo trzne). Original ventilator pa se zavrti brez problemov...

Nekaj vprašanj, da si razčistim situacijo:
- Je mogoče, da original ventilator deluje na nižji napetosti oz. da mu zadostuje nižja napetost za zagon?
- Ali se da kje dobiti ventilatorje z konektorjem primernim za ta napajalec?
- Uglavnem napišite mi vašo teorija za nastalo situacijo...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

axee ::

Konektorji niso pomembni.

Problem je napačna izbira ventilatorja. Napajalnik potrebuje velik razpon hitrosti ventilatorja, ker nikoli neveš kako se bo uporabljal, zato so vedno v uporabi hitri ventilatorji, ki večinoma delujejo na res nizkih voltažah, tudi do 3V, da imajo rezervo če pride do pregrevanja.

Izbral si preprosto napačen ventilator, ki se ne zažene pri tako nizki napetosti. Za kateri ventilator gre?

Icematxyz ::

Priklopi kabel na matično ploščo ali pa Molex.

axee ::

Icematxyz je izjavil:

Priklopi kabel na matično ploščo ali pa Molex.


Če že menja ventilator naj le tega upravlja napajalnik, ne pa matična. Potem bo spet stvar preglasna (ali se napajalnik pregreje itd).

http://www.silentpcreview.com/article27...

Test tvojega napajalnika. Preberi si tole temo. Problem je tudi, ker sta rdeča in črna žička zamenjani.

Drugače pa bi S-Flex 1600RPM bil primeren za ta napajalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

kpkp ::

Icematxyz je izjavil:

Priklopi kabel na matično ploščo ali pa Molex.

Saj tako imam zdaj začasno rešeno...

Ventilator nisem kaj dosti izbiral... sem kar uporabil enega, ki sem imel doma pri roki...
Gre pa za ventilator, ki ga Enermax deli za svojo "obletnico".
The anniversary fans work at a constant speed of 1,200RPM and are based on the patented Twister Bearing Technology, which guarantees an effective and silent cooling performance for every PC system. The special anniversary edition power supplies will be available for a limited period of six month.

Izgleda kot tisti iz Magma serije

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Icematxyz ::

The anniversary fans work at a constant speed of 1,200RPM


Verjetno nima PWM. Tako če en želiš imeti priklopljeno na matično ploščo ali na Molex boš moral kupiti novega. Ki ima PWM vezje.

kpkp ::

Test tvojega napajalnika. Preberi si tole temo. Problem je tudi, ker sta rdeča in črna žička zamenjani.

To sem opazil "the hard way" (2x cinil in še ni blo nič na koncu), sem se kako uro zajebaval z njim :)

Icematxyz je izjavil:

The anniversary fans work at a constant speed of 1,200RPM


Verjetno nima PWM. Tako če en želiš imeti priklopljeno na matično ploščo ali na Molex boš moral kupiti novega. Ki ima PWM vezje.

Jasno...
To pa mi je popolnoma iz glave ušlo...
Ta se mi zdi še najbolj verjetna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

Icematxyz ::

Enermax je šel in zamenjal pine za ventilator? Potem pa tako slabo mnenje o LC napajalnikih nekateri na slo-tech vsiljujejo.

Če je res Enermax namerno zamenjal pine za ventilator. Potem pa gre res za prvovrstno firmo ja. Brez besed.

kpkp ::

Icematxyz je izjavil:

Enermax je šel in zamenjal pine za ventilator? Potem pa tako slabo mnenje o LC napajalnikih nekateri na slo-tech vsiljujejo.

Če je res Enermax namerno zamenjal pine za ventilator. Potem pa gre res za prvovrstno firmo ja. Brez besed.

Jaz sem že mislil, da so to kaki napajalniški standardi :P

Icematxyz ::

Gledam sličico, višje ki si jo nalepil. In res glej ga vraga. Če gledam pravi konektor. Rdeča barva je na strani. In ne v sredini. Nizkotna poteza Enermaxa če gre res za to.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

Ja, tisto je konektor za ventilator in ja kabli so zamešani...

Icematxyz ::

kpkp je izjavil:

Ja, tisto je konektor za ventilator in ja kabli so zamešani...


Katastrofa res.

kixs ::

kitara8 je izjavil:

nima garancije ne, kaj pa če na obstoječ vent naštimam regulator obratov...

@kixs97 a potem ni možno da bi ga skuril


Pri meni je bil problem, ker je napajalnik bil nov in s 5-letno garancijo.

Naceloma imajo vsi napajalniki neke zascite proti pregretju in prenapetostjo in zaradi tega ne bi smel skuriti niti napajalnika niti cesa drugega. Meni se je, v casu, ko sem ga imel, izklopil ene 10x, ker sem pozabil naviti obrate.

Icematxyz ::

Če imaš malo znanja elektronike. Uporabi obstoječi ventilator in ga poveži na Molex. Možnost imaš 12V, 7V, 5V. Se pravi 3 hitrosti. Morda za 7V samo shema:

7V



7V



Vir slike

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

axee ::

Napajalnik ni pod nobenim pogojem namenjen, da ga servisira uporabnik. Zato to ni nizkotna poteza, kaj se notri dogaja je stvar Enermax-a. Ne zdej primerjat z LC ker primerjave ni.

Če bi bil napajalnik namenjen servisiranju uporabnika bi se lahko zgražali.

Icematxyz ::

axee je izjavil:

Napajalnik ni pod nobenim pogojem namenjen, da ga servisira uporabnik. Zato to ni nizkotna poteza, kaj se notri dogaja je stvar Enermax-a. Ne zdej primerjat z LC ker primerjave ni.

Če bi bil napajalnik namenjen servisiranju uporabnika bi se lahko zgražali.



Standardi so standardi. In to je nizkotna in umazana poteza. In primerjave med LC in Enermax res vidim da ni. LC je vsaj neka firma ne pa neki amaterji.

paljer ::

Čez vikend sem pri mojem 500w napajalniku rešil ta problem. Pine na koncu ventilatorja sem odrezal in ventilator priklopil na 5V prek molexa. Zrak še vedno piha hladen ven tako da se ne pregreva napajalnik med obremenitvijo. Glasnost računalnika pa se je zelo zmanjšala.

kpkp ::

Icematxyz je izjavil:

Če imaš malo znanja elektronike. Uporabi obstoječi ventilator in ga poveži na Molex. Možnost imaš 12V, 7V, 5V. Se pravi 3 hitrosti. Morda za 7V samo shema:

7V



7V



Vir slike

Ni veliko bolj elegantno preko matične plošče?
Imam možnosti od 60%-100%, kar se pretvori od nekje 700-1200 RPM.

Ko nabavim kak primeren ventilator, bom ga pa nazaj na napajalec priklopil. Sedaj moram samo ugotovit koliko RPM ima original ventilator (vglavnem se je vrtel med 890-1050RPM, je pa res, da ga z mojim sistemom težko max. obremenim), da se z zamenjavo držim nekje v tistem rangu.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Icematxyz ::

Ko nabavim kak primeren ventilator, bom ga pa nazaj na napajalec priklopil.


In predhodno zamenjal pine (črna - rdeča - rumena v Enermax standard rdeča - črna - rumena).

Lahko tudi na matično ploščo priklopiš. Ampak pač če boš na Molex bodo obrati vedno konstantni. Matična plošča pa ne vem kako se ti obnaša. Lahko ročno nastaviš vrednost v procentih in je fiksna. Ali se spreminja odvisno od nekega senzorja nekje v ohišju? Ker tukaj bi se lahko zgodilo da bi se ventilatorji vrteli počasi napajalniku pa bi bilo vroče. Pač razmisli in naredi kaj boš. Potem pa zadevo malo testiraj. Kako je kaj vroč napajalnik.

Oziroma ne. 7V Molex priklop sem ti predlagal. Ker ta ventilator ki ga imaš doma tako nima PWM? Če pa je na max. obratih dovolj tih. Pa tako nimaš kaj za razmišljati. In imaš težavo že odpravljeno? Priklop na matično ploščo torej.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

Trenutno ga imam priklopljenega na matično (70% - 928RPM), tako je dovolj tih in s podobnimi vrtljaji se je vtrel tudi original ventilator.
Vem, da to ni najvarnjša rešitev, zato bom ventilator zamenjal s primernejšim.

Bom naredil tudi en adapter iz Enermaxovega 3-pinskega konektorja na standardnega, tako da bo menjat ventilator postala mala malica...

Prebiram temo, ki mi je linkal axee, tako da se bom lažje odločil za najprimernejši ventilator.
Za enkrat hvala obema.

Icematxyz ::

S tem da če Enermax res obrača pine. Po vsem napisanem tvoj ventilator verjetno vseeno ima PWM. In lahko uporabiš kar tega. Verjetno gre za to zadevo:

http://www.ocmodshop.com/ocmodshop.aspx...

In ti imajo PWM. In ker praviš da verjetno v BIOS? odčitaš različne vrednosti (RPM). Potem sklepam da ima ventilator PWM.

In uporabi kar tega.

kitara8 ::

a je ta napajalnik dober... http://www.agt.si/racunalniska-oprema/n...
ima tist da sam uravnava obrate..

a bo dost za moj komp

intel core2duo e8500 3.17ghz
4gb ram
320 disk sata2
saphirre ati radeon hd 4890 1gb
assus p5q-e

do zdaj sem mel 750 napajalnik pa je bilo kul samo preglasen

kixs ::

To, da ima avtomaticno prilagajanje vrtljajev ni nic novega in veliko napajalnikov jih ima. Problem je v tem, da imajo ze v startu previsoke obrate.

Poglej v smeri Corsair HX in podobnih. Cena je sicer malo visja, vendar se splaca, ce ti je tisina prioriteta.

lp

kpkp ::

Icematxyz je izjavil:

S tem da če Enermax res obrača pine. Po vsem napisanem tvoj ventilator verjetno vseeno ima PWM. In lahko uporabiš kar tega. Verjetno gre za to zadevo:

http://www.ocmodshop.com/ocmodshop.aspx...

In ti imajo PWM. In ker praviš da verjetno v BIOS? odčitaš različne vrednosti (RPM). Potem sklepam da ima ventilator PWM.

In uporabi kar tega.

Kaj nimajo vsi PWM ventilatorji 4 pine? Torej že original ventilator ni PWM?

Tisti test zmeče 3 serije ventilatorjev z različnimi lasnostmi v isti lonec (po slikah sodeč)... Testirali pa so le (po specifikacijah sodeč) le Cluster.
Za odčitat vrtljaje pa res ne rabiš PWM...se motim?

Icematxyz ::

Metoda regulacije pri 4 pinskih in 3 pinskih ventilatorjih je malo drugačna. Pri obeh pa lahko uravnavaš vrtljaje ventilatorja.

Ventilator, ki ga imaš v napajalniku ima tri pine in ne štiri? In pri ventilatorjih ki imajo 3 pine, imaš črno rdečo in rumeno barvo kabla. Rumena je feedback. In na podlagi tega ti odčitaš vrednosti v BIOS ali kakšnem namenskem programu.

kpkp ::

Mi najdeš en 12cm PWM ventilator s tremi pini?
Original ventilator ima 3 pine, rdeča-črna-rumena.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Icematxyz ::

Koliko pinov pa ima ta, ki si ga dobil zastonj?

kpkp ::

Tudi tri.

Icematxyz ::

Ja no to je to. Samo če ju primerjaš. Ima tisti v napajalniku razvrščene kable po vrsti rdeča-črna-rumena. Ta ki pa si ga dobil zastonj pa ima kable razvrščene črna-rdeča-rumena?

Tu sem mogoče te jaz malo zmedel. Ker 4 pinski ventilatorji imajo PWM. 3 pinski pa nisem čisto prepričan. Ker se pogosto govori kar o PWM. V praksi pa v resnici morda gre celo za "linearno spreminjanje napetosti" in ne PWM. Ne vem. Ampak to niti ni v tvojem primeru pomembno.

Ampak tvoj problem leži drugje. V tem da je Enermax standardno razvrstitev treh pinov obrnil. In če je temu res tako (in glede na slike in temo na tujem forumu je temu tako) ti ne bo pomagal nobeden kupljen 3 pinski ventilator. Ampak boš morala zamenjati rdeči in črni kabel. In na povezavi višje na tuj forum. So uporabniki to uspešno izvedli.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

Ne ima vse srebrne :P

Razumem jaz to, jaz se samo nagibam k temu da nista PWM... In da ima original ventilator širši razpon voltaž v katerih je zmožen obratovat.
Ker kot sem rekel na začetku, ga napajalec sploh ne zažene.
Sem pa prebral na linku, ki ga je poslal axee, da se to dogaja z veliko ventilatorji (celo "sloviti" Nexus 120mm silent).

Icematxyz ::

Ja ampak to sliko ko si nalepil:

Barvni kabli

Tukaj so kabli barvni? In naj bi šlo za tvoj model napajalnika? Ali kje so kabli srebrni? Na tistem, ko je zastonj?

Ker ventilator, ki si ga dobil zastonj zagotovo ima tahograf (rumena žica). Če ne ti nebi mogel odčitati trenutne hitrosti ventilatorjev v BIOS ali namenskem programu.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

"Zastonj ventilator" ima srebrne žice (ima pa eno tanko črno črto na tahografu (rumena wonna be)... Pa pustimo to, to je bila soma zajebancija nima nobene veze...

Glavno, da smo ugotovili, da PWM nima veze tukaj in je tako kot je rekel axee, rabim en ventilator z čim širšim razponom od 12V navzdol, zato prosim če kdo preverjeno ve za kakega naj sporoči...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

Icematxyz ::

Ne tukaj smo ugotovili čisto nekaj drugega. To je to da Enermax obrača črn in rdeč kabel. In če je temu res tako. Ti ne bo pomagal nobeden ventilator iz trgovine. Ne glede na razpon ali druge karakteristike.

Ali greš in naročiš na servisu "rezervni del". Se pravi Enermaxov ventilator, ki nima standardno razporejenih pinov. Ali pa moraš kateri koli standarden ventilator boš kupil, (ali tega, ki ga imaš doma) sam predelati. In zamenjati rdečo in črno žico. Da bo skladen z "Enermaxovimi standardi".

Zgodovina sprememb…

kitara8 ::

a men pa ne more noben udgovort :@

Icematxyz ::

intel core2duo e8500 3.17ghz
4gb ram
320 disk sata2
saphirre ati radeon hd 4890 1gb
assus p5q-e


Za to bi jaz kupil:

To:

http://www.agt.si/racunalniska-oprema/n...

Če pa google pravi da je res tišji pa to:

http://www.agt.si/racunalniska-oprema/n...

kitara8 ::

Icematxyz je izjavil:

intel core2duo e8500 3.17ghz
4gb ram
320 disk sata2
saphirre ati radeon hd 4890 1gb
assus p5q-e


Za to bi jaz kupil:

To:

http://www.agt.si/racunalniska-oprema/n...

Če pa google pravi da je res tišji pa to:

http://www.agt.si/racunalniska-oprema/n...


no tnx saj eden :)
a pa ima kateri od teh uravnavanje obratov ?

koliko bi ubistvu za mojo konfiguracijo rabil močan napajalnik??

kpkp ::

Icematxyz je izjavil:

Ne tukaj smo ugotovili čisto nekaj drugega. To je to da Enermax obrača črn in rdeč kabel. In če je temu res tako. Ti ne bo pomagal nobeden ventilator iz trgovine. Ne glede na razpon ali druge karakteristike.

Ali greš in naročiš na servisu "rezervni del". Se pravi Enermaxov ventilator, ki nima standardno razporejenih pinov. Ali pa moraš kateri koli standarden ventilator boš kupil, (ali tega, ki ga imaš doma) sam predelati. In zamenjati rdečo in črno žico. Da bo skladen z "Enermaxovimi standardi".

To je jasno že od začetka, pa tudi če nebi obračal kablov so predelave potrebne saj ne uporablja standarnega (PC) konektorja za ventilatorje.
To sem jaz že vse naredil, samo ventilator se ni zavrtel ampak le trznil... Saj sem napisal da sem 2x cinil in nakoncu še vedno ugotovil, da še vedno ne dela kot sem si zamislil (1. narobe, 2. prav ali celo obratno :P ). Škoda, da nimam enega voltmetra, da bi vidu koliko da napajalec V na ventilator.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

Icematxyz ::

a pa ima kateri od teh uravnavanje obratov ?


Mislim da ne. Ampak da se to nekje začne pri modelu LC Power LC6550GP2. Nisem pa prepričan. In ne vem koliko tišje to pomeni v praksi.

To je jasno že od začetka, pa tudi če nebi obračal kablov so predelave potrebne saj ne uporablja standarnega (PC) konektorja za ventilatorje.
To sem jaz že vse naredil, samo ventilator se ni zavrtel ampak le trznil... Saj sem napisal da sem 2x cinil in nakoncu še vedno ugotovil, da še vedno ne dela kot sem si zamislil (1. narobe, 2. prav ali celo obratno :P ). Škoda, da nimam enega voltmetra, da bi vidu koliko da napajalec V na ventilator.


A ta ventilator z srebrnimi kabli ima kakšno oznako? Kodo? Tako bi verjetno našel proizvajalca in natančne podatke. In na to iskal podobnega. Jaz bi pa na tvojem mestu najverjetneje uporabil obstoječi ventilator in ga priklopil na 7V. Zadevo testiral (zvok/gretje napajalnika). In če bi vse bilo OK. Bi imel zadevo narejeno tako.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

Da razčistimo do konca...

Original ventilator od napajalca


Promocijski ventilator s srebrnimi kabli



Vglavnem, malo sem se zakopal v silentpcreview in mislim da našel optimalen ventilator za moj problem:
- SCYTHE SLIP STREAM SY1225SL12M (Starting Voltage 2.4V)
Je tih, vrteti se začne pri izjemno nizkih voltažah, pa se relativno poceni je.

Na konektor za ventilator


bom pa zalotal konektor iz original ventilatorja in poporavil Enermaxovo \"napako\" pri postavitvi kablov in tako omogičil zamenjavo ventilatorja brez modifikacij letega



Nekako se zdi škoda, da nebi izkoristil možnosti napajalca, da sam uravnava svojo temperaturo, pa še rad se igram s takimi zadevami...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Pyr0Beast ::

Hmm. Dodal bi 2 ali 3 diode zaporedno, mogoče še kaj več pa bi hitrost ustrezno padla.


PWM se načeloma izvaja na sami plati-spreminjanje napetosti, s katero vent deluje. To je nekako kvazilinearno in se zelo zelo greje. Tisti s 4-imi pini imajo drot za PWM, ki se AFAIK izvaja na samem ventu in ga tam vklaplja in izklaplja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kpkp ::

Prevelika hitrost sploh ni problem v mojem primeru, prej obratno... Če namestim SY1225SL12M pa predvidevam, da se bo vrtel med 500-700RPM v idle, kar naj bi pomenilo < 18 dBA@1m, torej neslišno...

Linearno spreminjanje napetosti in PWM sta dva različna (rezultatsko podobna) načina.
4 pini = PWM
3 pini = linearno spreminjanje napetosti
Vsaj tako sklepam po poglobljenem Googlanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjava ventilatorja v napajalniku

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
466789 (3512) radmannsdorf
»

Antec P183 v3 - novi ventilatorji

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
203096 (2570) klinker
»

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10028473 (26518) kuglvinkl
»

Katana 3 - izkušnje uporabnikov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
393608 (2226) TeraTM

Več podobnih tem