» »

Ribarji vedno spretnejši

Ribarji vedno spretnejši

Potek tipičnega ribarskega napada

vir: Heise
Heise - Nemški Zvezni urad za varno informacijsko tehnologijo (BSI) v svojem četrtletnem poročilu ugotavlja, da so ribarji na internetu vedno bolj pretkani. Elektronska pošta, ki jo pošiljajo nič hudega slutečim uporabnik, je vedno težje razločljiva od legitimne pošte, pa tudi njihove lažne spletne so že na las podobne pravim stranem.

Pri tem navajajo primer ribarskega napada na DHL-ove stranke z začetka letošnjega leta, ki jih je pozval k registraciji na lažni strani s podatki za Packstation. Šlo je za prvi na Nemčijo osredotočen velikopotezni in profesionalno izpeljani ribarski napad. Nemčija je bila doslej zaradi jezikovne pregrade imuna na tovrstne napade (strojnih prevodov z Google Translate pedantni Nemci pač niso jemali resno), a so se zlikovci priučili tudi nemščine in sloga njihovih podjetij. To med drugim nakazuje, da se utegne kakšna tovrstna prevara zgoditi tudi pri nas.

Poleg porasta ribarjenja v poročilu BSI ugotavlja, da se ponovno vračajo časi, ko so bili izmenljivi mediji podatkov glavni vir okužb računalnikov. Pred leti so se virusi raznašali prek okuženih disket, nato pa jih je raba zapisljivih CD-jev nekoliko obrzdala; vzcveteli so na internetu. Dandanes se virusi vedno pogosteje prenašajo prek okuženih USB-ključev, zato priporočajo izklop funkcije samodejnega zagona medija v Windows in dosledno pregledovanje s protivirusnim programom.

Kar se tiče nezaželene elektronske pošte, je boj proti spamu videti obsojen na propad. Citirajo podatke podjetja M86 Security, iz katerih je videti, da se je število spamerskih sporočil z zlonamernimi priponkami povečali s 600 milijonov na tri milijarde dnevno. Beležiti je tudi povečanje števila napadov prek socialnih omrežij in podtikanje škodljivih povezav, kar je z uporabo servisov za krajšanje URL-jev enostavneje kot prej, in razširjenost lažnih antivirusnih programov.

4 komentarji

Izi ::

Beseda "ribar" v tem kontekstu ni prava. Sem preveril v SSKJ in:
Ribar - prodajalec rib
Ribič - kdor se ukvarja z ribolovom

Ker gre v konkretnem primeru za lov na naivneže, bo prava beseda ribič in ne ribar.

kranjskijože ::

....so pa čedalje bolj naivne tudi ribe...;(

MacQ ::

Mene čudi, da lažnih spletnih strani in email sporočil ni bilo že prej toliko. Saj ni tako težko shraniti neko stran z brskalnikom ter vso grafiko z nje, nakar jo samo postaviti na drugi strežnik.

So pa ljudje tudi vedno bolj naivni in zabiti. Eni enostavno ne razumejo, da te nek ponudnik nikoli ne bo prosil (oziroma te ne bi smel prositi) za uporabniško ime in geslo, saj imajo itak vse tvoje podatke, ki si jih vpisal ob prijavi.

Najbolj na živce mi gre, ko ISPju pišem iz njegovega email naslova, pol pa me sprašuje za moje podatke. Ampak za to so ponavadi krivi nesposobni delavci, ki ne vejo uporabljati programske opreme, ki jo imajo na razpolago. Na Pošti me na primer tudi vedno sprašujejo za davčno številko, ko grem službeno, ker ne vejo, da lahko stisnejo eno tipko in iščejo po imenu.
The sound of the ocean is dead, it's just the echo of the blood in your head.

Hardstyle ::

MacQ je izjavil:

Mene čudi, da lažnih spletnih strani in email sporočil ni bilo že prej toliko. Saj ni tako težko shraniti neko stran z brskalnikom ter vso grafiko z nje, nakar jo samo postaviti na drugi strežnik.

So pa ljudje tudi vedno bolj naivni in zabiti. Eni enostavno ne razumejo, da te nek ponudnik nikoli ne bo prosil (oziroma te ne bi smel prositi) za uporabniško ime in geslo, saj imajo itak vse tvoje podatke, ki si jih vpisal ob prijavi.

Najbolj na živce mi gre, ko ISPju pišem iz njegovega email naslova, pol pa me sprašuje za moje podatke. Ampak za to so ponavadi krivi nesposobni delavci, ki ne vejo uporabljati programske opreme, ki jo imajo na razpolago. Na Pošti me na primer tudi vedno sprašujejo za davčno številko, ko grem službeno, ker ne vejo, da lahko stisnejo eno tipko in iščejo po imenu.


Večina tujih stavnic ob uporabi live-help zahteva, da mu poveš geslo od računa. Zakaj je tako ne vem, raje uporabljam mail kontakt ali telefon. Ker v letu dni zaposlitve lahko zaslužiš dovolj, da živiš lagodno do konca življenja, brez služb.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Flashback pod nadzorom, a ni edini virus za mace

Oddelek: Novice / Varnost
158369 (7405) Cold1
»

Začenja se kazenski postopek zoper kralja spama

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
2711148 (9304) gendale
»

Napadu na Epsilon soroden vdor že novembra

Oddelek: Novice / Varnost
52681 (2305) gslo
»

Nov način ribarskega napada

Oddelek: Novice / Zasebnost
145173 (3732) mitja
»

Obsežen ribarski napad na trgovce z izpusti

Oddelek: Novice / Zasebnost
184780 (3771) Golden eye

Več podobnih tem