» »

Novosti v Linux jedru

Novosti v Linux jedru

Slo-Tech - V nedeljo je izšlo Linux jedro 2.6.34, ki prinaša kar nekaj novosti. Med drugim podporo distribuiranemu datotečnemu sistemu Ceph, ki podpira podatkovne skupine ki vsebujejo petabajt in več podatkov, zdrži pa hkraten dostop več tisoč odjemalcev do ene datoteke ali mape, asinhron prehod v stanje pripravljenosti in zbujanje (gonilnikom PCI, USB in SCSI naprav omogoča vzporeden prehod v stanje pripravljenosti in zbujanje), preklop med grafičnimi karticami (če jih ima računalnik več), začetno podporo Evergreen (Radeon HD 5xxx), itd.

Precej izboljšav je doživel tudi datotečni sistem Btrfs (B-tree file system), ki naj bi ga pričel podpirati tudi Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkatu) oziroma bo po nekaterih napovedih to celo privzeti datotečni sistem v tej različici Ubuntuja, ki izide konec letošnjega leta.

Z jedrom 2.6.35 (ki bo privzeto za Ubuntu Maverick) bo Btrfs končal eksperimentalno fazo, trenutno pa še manjka podpora Btrfs-ju s strani GRUB2.

Očitno se nam obeta kar nekaj novosti, med bolj dobrodošle pa lahko štejemo predvsem izboljšano podporo grafičnim karticam.

27 komentarjev

c0dehunter ::

Lepo, da se dodajajo nove stvari, upam samo da jih bodo prej dobro pretestirali.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

LuiIII ::

Hmm Btrfs je verjetno edina prava alternativa ZFS, ki bo dostopna zdaj, zdaj? Če bo Btrfs res dobro implementiran in podprt in če ga bo Oracle biksal pri Opensolarisu, potem bo tole resna alternativa za zamenjavo NAS platforme. Če pa se zadeva na področju AMD grafičnih premaknejo pa še bolje.

poweroff ::

Btrfs je trenutno še experimental, ampak mislim,da je že kar preizkušen. Bo pa prvi resni test doživel, če ga Ubuntu implementira kot default. Sicer je to precej grdo - v bistvu bomo poskusni zajčki - ampak precej učinkovito za testiranje v real life. :)

Upam, da se zrihta še Noveau... pa pobije buge za PulseAudio. Pa čakam, kdaj bo NetworkManager podprl PPPoE over Wi-fi (menda tudi do konca leta)....
sudo poweroff

JamesBond ::

PPPoEoWiFi :D

kul kratica

Matevžk ::

poweroff je izjavil:

Btrfs je trenutno še experimental, ampak mislim,da je že kar preizkušen. Bo pa prvi resni test doživel, če ga Ubuntu implementira kot default. Sicer je to precej grdo - v bistvu bomo poskusni zajčki - ampak precej učinkovito za testiranje v real life. :)

Upam, da se zrihta še Noveau... pa pobije buge za PulseAudio. Pa čakam, kdaj bo NetworkManager podprl PPPoE over Wi-fi (menda tudi do konca leta)....

PulseAudio je od nasilne uvedbe že precej napredoval. :) Imaš še vedno kakšne resne (show-stopper) težave z njim?

Jaz čakam, da se podpre Mobile Broadband tudi pri telefonih, ki ne podpirajo PAN, ampak samo DUN. Ampak najbrž bom prej zamenjal telefon (to imam v planu za čez leto ali leto in pol). :)

Glede btrfs so sicer v članku, ki si ga linkal, obljubljali veliko predpogojev, ki naj bi zagotovili stabilnost. Če se jih bodo res držali, verjamem, da zanesljivost res ne bo izostala. Ti misliš drugače?
lp, Matevžk

poweroff ::

DUN preko bluetooth bo kao podprt do konca leta.

Btrfs - vseeno semmalo skeptičen. Ubuntu je dostikrat na silo uvajal ne dovolj izpiljene novosti. Pulse Audio je sicer že zelo izboljšan, mu pa vseeno še manjka, kot berem po forumih.
sudo poweroff

Matevžk ::

No, ampak pri nasilno uvedenih novostih, ki jih omenjaš, niso pred tem dajali takelih zanesljivostnih zaobljub, se mi zdi. :)
lp, Matevžk

LuiIII ::

No samo filesystem mora biti pa zelo zanesljiv drugače je brezveze ne?

Matevžk ::

Jaz se že strinjam, vsi se pa očitno ne. Ravno pri Ubuntu je bila uvedba ext4 precej burna in tvegana. Ali pač?
lp, Matevžk

Daedalus ::

Naj nehajo srati z btrfs... tisto ne bo production ready še lep čas.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jlpktnst ::

ext4 je samo nadgradnja, btrfs domnevam da je pa čisto nova reč?

Anyway, saj ntfs uporablja b drevesa že 15 let, naj dajo ntfs not :D

BlueRunner ::

DUN preko bluetooth bo kao podprt do konca leta

Nekaj tukaj ne štekam...

Če je DUN dial-up networking in, če je govora o temu, da lahko do neta dostopaš z uporabo modrozobega telefona (ki ima to funkcijo), potem je ta stvar pod GNU/Linux podprta že toliko let, da jih niti prešteti več ne znam.

V čemu je torej catch?

Bor H ::

Matevžek: če se ne motim je PulseAudio preobčutljiv na švoh driverje in rad pretera zvočno preko svojih zmožnosti in začne zato zvok distorzirat, sicer moreš samo spustit glasnost na 70% in je kul pa vendar..

poweroff ::

NetworkManager bo dobil DUN BT podporo:

0.8.1
This release is scheduled for May 2010 and will include bug fixes and a few new features.
* (merged) Bluetooth Dial-Up Networking (DUN) (bgo #432774)

http://live.gnome.org/NetworkManager/Re...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

Matevžk ::

BlueRunner je izjavil:

DUN preko bluetooth bo kao podprt do konca leta

Nekaj tukaj ne štekam...

Če je DUN dial-up networking in, če je govora o temu, da lahko do neta dostopaš z uporabo modrozobega telefona (ki ima to funkcijo), potem je ta stvar pod GNU/Linux podprta že toliko let, da jih niti prešteti več ne znam.

V čemu je torej catch?

Ja, ja, saj mi dela, samo jaz bi rad samo kliknil v NetworkManagerju (brez da bi si prej rfcomm nastavljal), kot pri telefonih s PAN.
lp, Matevžk

BlueRunner ::

Aha... OK. Sedaj razumem.

Matevžk ::

BlueRunner je izjavil:

Aha... OK. Sedaj razumem.

Sem šel še enkrat brat nazaj svoj post in opazil, da res nisem niti namignil na network manager. Sorry. :)
lp, Matevžk

BlueRunner ::

N.p. vprašaji nad glavo so mi po omembi NM-ja takoj izginili.

poweroff ::

Ja, NM izumlja toplo vodo. :D
sudo poweroff

Matevžk ::

No, poenoten GUI tudi nekaj pomeni. :)
lp, Matevžk

tvich ::

NM je meni osebno vedno predstavljal lep in predvsem uporaben grafični vmesnik, kar je GNOME tudi potreboval. Poznam še wicd, ki pa ne uporabljam več od NM 0.7.

Zakaj pa NM ne želi pisati v /etc/network/interfaces, pa še ne vem. Ve kdo drug?
And AC said, ''LET THERE BE LIGHT!''
And there was light--

MrStein ::

A klasični PPPoE (xDSL...) je podprt v NM?

Aja, pa to, se da nastaviti, da ko disconnectaš mrežo (WLAN recimo), da releas-a DHCP dodeldjen naslov? (spet za NM)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krho ::

ext4 na dev mašini znotraj vmware mi je odletel 2x. Obakrat so šli podatki, ker fsck ni naredil natanko nič. A kaj sem naredil v sleep sem dal mašino, brez, da bi dal v standby prej še vmware. na ext3 se to ne dogaja.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

BigWhale ::

krho je izjavil:

ext4 na dev mašini znotraj vmware mi je odletel 2x. Obakrat so šli podatki, ker fsck ni naredil natanko nič. A kaj sem naredil v sleep sem dal mašino, brez, da bi dal v standby prej še vmware. na ext3 se to ne dogaja.


A si reportal bug?

krho ::

@BW: Ne. Obakrat me je v konzoli pričakalo obvestilo "Delayed allocation failed.".
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

eVro ::

http://blueman-project.org/

Tole dajte gor za Bluetooth pa bo Network Manager začel magično podpirati DUN že sedaj ;)

Matevžk ::

Poznam. Prvič ni najbolj stabilen po mnogih suspendih in drugič bi raje imel originalni applet za bluetooth, ker razen te malenkosti prav lepo dela.
lp, Matevžk


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Linux 3.6

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
113701 (2641) SasoS
»

Izšlo jedro Linux 3.3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5615050 (12214) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.10 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22165348 (55432) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 9.10 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
35729102 (19804) Gandalfar
»

Ubuntu: šifriranje domačih imenikov in druge novosti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
335209 (3430) BlueRunner

Več podobnih tem