» »

Skeniranje starih revij

Skeniranje starih revij

«
1
2

Tom-Cat ::

Pozdravljeni.

Pred kar nekaj leti smo začeli s skeniranjem starih računalniških revij in akcija še vedno traja... rezultat lahko vidite na http://pc.sux.org/ .
Revijo Svet kompjutera smo arhivirali že skoraj celotno (manjkajo samo še tri številke). Moj Mikro, BIT, Računari, etc. so pa rahlo ostali zadaj in zato me zanima, če je kdo na tem forumu pripravljen pomagati pri skeniranju teh revij?
Na stran smo dodali indeks člankov za večino vseh revij, ki so skenirane, sedaj je pa dodan še "Full Text" OCR search na vseh skeniranih straneh, tako da lahko iščete poljubne besede ali fraze po revijah.
Če je kdo pripravljen pomagati pri skeniranju ali indeksiranju potem mi lahko pošlje mail na tomcat@sgn.net .

Lep pozdrav.

Poldi112 ::

Pa je to legalno?
Ter ne vem če prav iščem, ampak ne najdem Monkey island v Mojem mikru. Ali pa je res ostal tako zadaj.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Tom-Cat ::

Poldi112 je izjavil:

Pa je to legalno?
Ter ne vem če prav iščem, ampak ne najdem Monkey island v Mojem mikru. Ali pa je res ostal tako zadaj.


Seveda je legalno ker imamo dovoljenje od Mojega Mikra, Sveta Kompjutera in večine ostalih časopisov (na žalost za nekatere nismo našli prave kontaktne osebe, ker ostale revije ne izhajajo že kar nekaj let).
Moj Mikro je bolj slabo zastopan... ker sem do sedaj bil edini ki ga je skeniral in poskušali smo najprej končati Svet Kompjutera (za katerega je skeniralo kar nekaj deset ljudi) - zato tudi ne najdeš članka.

Lp
Tomaž

cekr ::

Zanimivo.
Imam verjetno vse revije BIT. Uf, od kje je že to.

Pred leti je obstajala tudi revija Win.ini.

Tudi ta bi bila lahko vmes. Je pa že toliko novejša, da bi jo lahko imeli kje že v digitalni obliki.

Bi bile pa lahko nekateri pri glavnih revijah npr.MojMikro toliko pri sebi in posel naredili sami.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Tom-Cat ::

cekr je izjavil:

Zanimivo.
Imam verjetno vse revije BIT. Uf, od kje je že to.


Uuuu... to sem pa iskal že po vseh knjižnicah in nikjer nisem našel kompletnih. Le nekaj, ki pa sem jih skeniral, in so že vse online. Če bi bilo možno poskenirati potem bi se zelo priporočal, ker te revije res ni bralo veliko ljudi in bi bila zelo zanimiva. Če pa ne gre skenirati pa bi se tudi priporočal za posojo... jih poskeniram sam in potem vrnem. :)

cekr je izjavil:

Pred leti je obstajala tudi revija Win.ini.

Tudi ta bi bila lahko vmes. Je pa že toliko novejša, da bi jo lahko imeli kje že v digitalni obliki.


Da, če ima kdo voljo in začne s skeniranjem katerekoli revije jo bom z veseljem dodal na sajt (s tem da če je stvar novejša bi bilo dobro dobiti dovoljenje, ampak težko je najti osebo ki lahko da dovoljenje za revije ki ne obstajajo več :( ).

cekr je izjavil:

Bi bile pa lahko nekateri pri glavnih revijah npr.MojMikro toliko pri sebi in posel naredili sami.


Na žalost za to nimajo časa... :(

Lep pozdrav,
Tomaž

btw. sem videl tvoj signature... mogoče te bo zanimalo: http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/y...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tom-Cat ()

Poldi112 ::

Ne vem koliko paše na ta site in koliko se vam da skenirati, ampak jaz vam lahko doniram vse izvode Megazina.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tom-Cat ::

Poldi112 je izjavil:

Ne vem koliko paše na ta site in koliko se vam da skenirati, ampak jaz vam lahko doniram vse izvode Megazina.


Paše definitivno, čeprav je rahlo bolj nova revija (do katerega leta je izhajala?). Če se kdo javi za skeniranje te revije potem ni problem, jaz na žalost še za eno revijo nimam časa, mogoče čez par let ko se konča skeniranje Moj Mikro in Računarov :) Upam da revij ne boš vrgel stran. :)

btw. mogoče ima kdo Moj Mikro številke 1990/09 in 1990/11 ? To sta edini ki mi manjkata...

poweroff ::

Tole bi si pa skoraj zaslužilo novico na Slo-Techu. Daj, pošlji kot novico, pa bodo uredniki pogledali.
sudo poweroff

Poldi112 ::

>Paše definitivno, čeprav je rahlo bolj nova revija (do katerega leta je izhajala?).

Ne vem, upam da nisem prehitro rekel, ker nič se ne spomnim da bi jih metal stran, trenutno imam pa v omari zgolj prvi letnik, ki se začne Septembra 1993. Enako kot Joker (ki ga imam tudi prvih nekaj letnikov).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tom-Cat ::

poweroff je izjavil:

Tole bi si pa skoraj zaslužilo novico na Slo-Techu. Daj, pošlji kot novico, pa bodo uredniki pogledali.


Glede na to da tega se nisem prej nikdar naredil... samo dam tekst v pod-forum Novice in potem oni pregledajo in popravijo pa objavijo/zavrnejo ?

poweroff ::

Zgoraj levo imaš v meniju "Pošlji novico". Napišeš, označiš kategorije... in pol nekdo pregleda, po potrebi popravi in objavi. Pa napiši kako je z avtorskimi pravicami / dovoljenji.
sudo poweroff

Tom-Cat ::

poweroff je izjavil:

Zgoraj levo imaš v meniju "Pošlji novico". Napišeš, označiš kategorije... in pol nekdo pregleda, po potrebi popravi in objavi. Pa napiši kako je z avtorskimi pravicami / dovoljenji.


Sem dodal :) Hvala za informacije.

opeter ::

Jaz imam nekaj številk Win.inija, PC & Mediji, Jokerja, Mojega mikra, Monitorjev, starejše številke revije Klik... Res bi moral pregledat škatle.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Tom-Cat ::

> Jaz imam nekaj številk Win.inija, PC & Mediji, Jokerja, Mojega mikra, Monitorjev, starejše številke revije Klik... Res bi moral pregledat škatle.

Super :)

Tom-Cat ::

Zgleda je bila novica zavrnjena :

Zgodovina sprememb...
zavrnil Primoz (včeraj ob 15:35:49)
ustvaril Tom-Cat (včeraj ob 11:34:52)

Bi lahko napisal vsaj ZAKAJ :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tom-Cat ()

black ice ::

Kako skenirate revije? Ročno?

Tom-Cat ::

black ice je izjavil:

Kako skenirate revije? Ročno?


Da, ročno... na žalost :( Bi rabili eno google scanning mašino pa bi bilo celotno delo narejeno v tednu :)

Pyr0Beast ::

Dober fotkič to the rescue :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Valentin ::

Tom-Cat je izjavil:

Pozdravljeni.

Pred kar nekaj leti smo začeli s skeniranjem starih računalniških revij in akcija še vedno traja... rezultat lahko vidite na http://pc.sux.org/ .
Revijo Svet kompjutera smo arhivirali že skoraj celotno (manjkajo samo še tri številke). Moj Mikro, BIT, Računari, etc. so pa rahlo ostali zadaj in zato me zanima, če je kdo na tem forumu pripravljen pomagati pri skeniranju teh revij?
Na stran smo dodali indeks člankov za večino vseh revij, ki so skenirane, sedaj je pa dodan še "Full Text" OCR search na vseh skeniranih straneh, tako da lahko iščete poljubne besede ali fraze po revijah.
Če je kdo pripravljen pomagati pri skeniranju ali indeksiranju potem mi lahko pošlje mail na tomcat@sgn.net .

Lep pozdrav.


Zanima me revija Galaksija, letniki od 1981 - 1983. Žal člankov, ki me zanimajo, ni med skeniranimi.
Mogoče veš, kako bi prišel do teh revij oziroma člankov?

darkolord ::

Bi ŽIT tudi bila interesantna? Tiste imam na voljo tam nekje od 60. leta naprej (al pa celo prej)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Tom-Cat ::

darkolord je izjavil:

Bi ŽIT tudi bila interesantna? Tiste imam na voljo tam nekje od 60. leta naprej (al pa celo prej)...


Seveda. ŽIT je nekaj podobnega kot Galaksija po tematiki, tako da bi definitivno bila interesantna. Če imaš voljo in opremo potem ni ovir.

Če kdorkoli želi skenirati in potem to deliti z vsemi naj mi pošlje email na tomcat@sgn.net in dobili boste ftp account za upload skenov... :)

Valentin je izjavil:

Zanima me revija Galaksija, letniki od 1981 - 1983. Žal člankov, ki me zanimajo, ni med skeniranimi.
Mogoče veš, kako bi prišel do teh revij oziroma člankov?


Zaenkrat Galaksijo skenirata dva uporabnika iz Srbije, ki sta svoje številke že poskenirala, sedaj pa iščeta nove po boljšjih sejmih, bukvarnah, etc. :) Tako da nimamo vpliva kaj lahko poskenirata. Če pa se kdo javi ki bi slučajno imel letnike od 1981-83 mu bom pa podal vašo željo da bi se ti letniki najprej poskenirali.

Pyr0Beast je izjavil:

Dober fotkič to the rescue :)


Hja, smo poskušali in so rezultati bili dokaj slabi. Če bi se ga kako dalo fiksirati potem bi nekako še šlo, ampak osvetlitev je ponavadi velik problem (različni deli strani so različno osvetljeni) in stran je težko dobiti popolnoma ravno, vedno je nekje malo zavita...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tom-Cat ()

DavidJ ::

Kaj pa če bi kontaktirali nekdanja uredništva teh revij in povprašali po elektronskih virih. Verjetno niso delali docih ali odtjih, ampak če nekje obstaja zapis v plaintextu, bi bilo verjetno hitreje ročno spisat "prevajalnik" za v html/pdf. Seveda, če elektronski viri še obstajajo.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Tom-Cat ::

DavidJ je izjavil:

Kaj pa če bi kontaktirali nekdanja uredništva teh revij in povprašali po elektronskih virih. Verjetno niso delali docih ali odtjih, ampak če nekje obstaja zapis v plaintextu, bi bilo verjetno hitreje ročno spisat "prevajalnik" za v html/pdf. Seveda, če elektronski viri še obstajajo.


Vsa večja uredništva smo kontaktirali in na žalost tega nimajo na voljo. Pri Svetu Kompjutera so začeli s standardnim vnosom šele leta 1998 - zato lahko tudi od tega leta naprej dobite vse njihove članke na njihovi strani online. Za Moj Mikro sem takrat dobil odgovor da za letnike ki jih mi skeniramo nimajo nič v elektronski obliki. Za Računare pa do sedaj še nismo dobili odgovora od nobenega takratnega urednika (revija ne obstaja več že dalj časa).

darkolord ::

Glede skeniranja s fotičem: tukaj so to idejo (ki sicer ni nova) spravili na tak DIY nivo, da imaš zadevo narejeno v enem dnevu, vse pa (z izjemo fotičev) dobiš za drobiš z enim obiskom v obi/merkur/... Se pa s tem skenira krepko čez 1000 strani na uro.

Za tako stvar je tole idealno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Tom-Cat ::

WOW, ti pa imajo ideje :) Definitivno vredno razmisleka za prihodnost.

darkolord ::

Tkole pa potem to šiba:

švrk ::

Še boljši način:)
klik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: švrk ()

black ice ::

Nikjer nisem zasledil, da bi uporabili kakšno staro glavo iz skenerja, recimo formata A3. Večina ima rešeno tako, da uporabijo fotoaparate. Je tako hitreje (na račun kvalitete skeniranja)?

darkolord ::

Precej precej hitreje (skener rabi vsaj nekaj sekund, da se pomakne čez celo stran, fotoaparat pa kakšno stotinko sekunde) pa tudi precej manj deformirana slika je tam, kjer se stikata leva in desna stran (steklo je pod kotom).

Knjige in revije pa se ponavadi itak ne skenirajo na kakšni visoki resoluciji (npr. 200 dpi), tako da tudi glede tega ni kakšne posebne izgube...

Tom-Cat ::

Update: Moj Mikro [Hrv] 1991 07/08 je online.
Update: Knjiga "ZX Spectrum Uvod u Rad i Programiranje" je online.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tom-Cat ()

Tom-Cat ::

Gorazd je skeniral številko 1995/03 revije Megazin, tako da imamo sedaj online tudi to revijo. Hvala !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tom-Cat ()

Tom-Cat ::

Gorazd je poskeniral še ŠTIRI številke revije Megazin. Hvala ! :)

SasoS ::

A se kdo spomni katera je bila zadnja številka Megazina? Imam cel komplet, bom poskusil poskenirati ampak jih najdem samo do avgusta (Star Trek....). Na strani, kot tudi v Jokerju, je omenjen še september?

Alamar ::

Sumljivo. Sem bil naročnik in je tudi moja zadnja številka avgust 1995. Lahko kdo potrdi obstoj septembrske številke?

kondezator ::

Pride v upoštev knjiga z naslovom Hišni računalnik? Knjiga je izšla leta 84' pri Mladinski knjigi.

Tom-Cat ::

Pozdravljeni.

V zadnjem casu smo poskenirali kar nekaj številk Megazina, kot omenjeno je zadnja številka ki je na naši strani Avgust 1995. Nekje na internetu sem prebral da je bila zadnja številka September 1995, zato je tudi tako na strani (http://pc.sux.org/indexMG.html). Ampak če sta bila oba naročnika in nihče nima Septemberske številke, bi rekel da je to napaka. Če (ko) bo komplet poskenirano in bo še vedno brez Septemberske številke bom le to odstranil s strani.

Če se bi dalo poskenirati še preostalih 6 številk bi bilo res super. :)

Knjige "Hišni računalnik" še ni na strani, tako da bi bili veseli skenov...

Drugače pa je bilo v zadnjem času dodanih nešteto številk revije Računari (manjka samo še par številk, ki pa jih nihče od skenerjev nima). Tudi hrvaška izdaja Mojega Mikra bo skoraj kompletirana v tem tednu (ostala bo samo še ena številka).

Tako da je največji "challenge" trenutno skeniranje Slovenske izdaje revije Moj Mikro - če bi kdorkoli lahko pomagal pri tem bi bilo zelo dobrodošlo.

btw. Ima mogoče kdo doma številke revije "BIT" - to je bila ena izmed prvih računalniških revij pri nas (Slovenska). Na žalost je izšlo samo nekaj deset številk in na naši strani je od teh samo par skeniranih. Trenutno sem jih našel v dveh knjižnicah, ampak v nobeni mi niso dovolili odnesti domov in poskenirati (zelo čudno vedenje, glede na to da so revijo kompletno vrgli stran v vsaj dveh drugih knjižnicah kamor sem klical :( ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tom-Cat ()

DSmidgy ::

Tom-Cat, doma imam stare Joker-je: 2 do 5 in 7 do 113. Zaradi pomanjkanja prostora jim imam namen vreči stran.
A te mogoče zanimajo - jih podarim?

Poldi112 ::

Jaz bom tudi v kratkem stran vrgel Megazine in Jokerje. Ravno renoviram in so mi v napoto. Tako da če jih kdo hoče ima teden dni časa, da se javi (lokacija Lj).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tom-Cat ::

DSmidgy, Poldi112:

Definitivno me zanimajo obojni Jokerji in Megazini. Nekaj Megazinov je ze online, ampak bi bilo lepo ce bi lahko zadevo popolnili. Z Jokerji bi pa zaceli skeniranje v kratkem, ko bo koncan Moj Mikro :)

Ce je mogoce - mi lahko posljeta email na tomcat@sgn.net pa se dogovorimo... sicer sem iz Maribora, ampak lahko zadeve prevzame v LJ kateri od prijateljev :)

Lp
Tomaz

bdoxx ::

PCFormat mate tud namen poskenirat pa gor dat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bdoxx ()

#AzZey ::

Imam kekih 20 komadov revije Monitor letnik 2006,2007. Če koga zanima ker mi sam prostor zavzemajo.

Tom-Cat ::

PCFormat je prenova revija za nase strani... trenutno skeniramo revije ki niso bile proizvedene v elektronski obliki (ali pa vsaj ne v taksni obliki ki bi bila uporabna). Bomo videli kako bo v prihodnosti... defitivno ne revij metat stran, bi bilo skoda :(
Isto velja za Monitor... :(

Tom-Cat ::

Zdravo.

Se zahvaljujem uporabnikoma DSmidgy in Poldi112 za revije. Megazine bom zacel skenirati ta vikend med skeniranjem Mojega Mikra. Jokerji bodo se morali pocakati, verjetno kar nekaj casa, ampak na koncu bo (upam da) vse poskenirano.

Ko bodo ti Megazini poskenirani bo manjkala samo se ena stevilka - mislim da 1994 Marec :(

donfilipo ::

Samo toliko:

Veličastno. Res. Veliko dela, malo hvaležnosti verjetno...e zato pohvalim.

Je že majestic, ko brskaš o mašinah s 16kb rama ceno kaj vem 2500DEM in se jih celo bežno spomniš:)) Mi je šlo kar malo na jok:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

PecenkA ::

Če rabite imam nekje doma še knjigo Čudoviti svet računalništva v slovenščini. V shrbohrvaščini vidim, da jo že imate.

Tom-Cat ::

PecenkA je izjavil:

Če rabite imam nekje doma še knjigo Čudoviti svet računalništva v slovenščini. V shrbohrvaščini vidim, da jo že imate.


Pozdravljeni. Če mislite knjigo "Čudoviti svet računalnikov" potem jo imamo v arhivu, kdaj bo pa poskenirana je pa veliko vprašanje (ker je toliko vsega v vrsti), tako da, če imate možnost in voljo bi se priporočali za skene :)

tx-z ::

Ni sicer nič povezan z vprašanjem, ampak ful dobr da ste se tega lotil! Mogoče bi se lah še z Monitorjem zmenil, oni majo tut neki že na netu...Da je vse nakupu:) Drgač pa kul, dobr pogledat kakšne stare revije, kšnih se še clo spomnm k sm bil mejhn:)
tx-z

Alamar ::

Verjetno je pravi naslov za kontakt lastnik revije in ne zgoraj našteti pisci.

IZDAJATELJ
Alpress d.o.o., Dunajska 5, Ljubljana

DIREKTOR
Samo Žargi, telefon: 059 08 99 30

Tom-Cat ::

Tudi pri Mojem Mikru in Svetu Kompjutera smo kontaktirali urednike in je vse slo OK. Tukaj ne vem ce bi naprej drezal, mogoce cez nekaj casa kontaktiram direktorja... :)

Tom-Cat ::

Številke 21-65 od revije Joker imam sedaj podvojene. So v izredno dobrem stanju - če jih kdo želi jih lahko dvigne v Mariboru ali na Koroškem.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moj Mikro številki 1990 September in November

Oddelek: Loža
255188 (2796) Tom-Cat
»

Slovenske računalniške revije - še obstajajo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5315320 (13151) Phantomeye
»

Projekt digitalizacije starih računalniških revij s področja bivše Jugoslavije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
195495 (3892) Tom-Cat

Več podobnih tem