» »

indukcija

indukcija

3stan ::

Pozdravljeni,

jaz bi pa prosil, če bi mi lahko, kdo malo bolj po "domače" in strokovno razložil pojav indukcije ter formule pri
predmetu fizike. Ker vsakič, ko se spravim in preberem učbenik ali zvezek mi ni nič bolj jasno, kako točno deluje,
profesor ki nam pa razlaga je pa itak razred zase... Upam, da se vam tole ne zdi odveč, če pa vam pa ni treba pomagati.

Se zahvaljujem za pomoč že vnaprej.

lp, 3stan

harvey ::

hacker1997 ::

pejd na youtube in poglej kakšen video

rezator ::

Elektromagnetna indukcija je pojav, pri katerem nastane električna napetost v vodniku, ki se giblje v magnetnem polju tako, da smer vodnika ne sovpada s smerjo magnetnega polja, ali v električnem krogu, postavljenem v spremenljivem magnetnem polju.

Pojav je matematično prvi opisal Michael Faraday, ki je ugotovil, da je inducirana napetost Ui v zaključeni zanki premo sorazmerna hitrosti spreminjanja magnetnega pretoka ? skozi površino te zanke. Spoznanje je danes znano kot indukcijski zakon ali Faradayev zakon:

Ui = -d?/dt (d pomeni sprememba)
se pravi: če premikaš neko zanko okoli nekega magneta (zanka mora biti pravokotna za magnetne silnice) dobiš električno napetost. Indukcija se pa pravi zato, ker se pri tem inducira (proizvede) električni tok. Najbojši primer ti je dinamo.



več je navojev zanke(N) okoli magneta, večja napetost se bo inducirala

katero formulo pa imaš v mislih nevem, zato ti nevem povedati

3stan ::

hvala za pomoč:)

rezator ::

ni panike. upam da ej pomagalo kaj :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj to ne deluje (perpetuum mobile again) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5812529 (4344) cvalsr
»

E*ds

Oddelek: Šola
121899 (1249) Unilseptij
»

Razlika med B in H

Oddelek: Šola
82175 (1126) robertml
»

instrukcije fizika srednja šola

Oddelek: Šola
7698 (517) chrispy
»

Fizika - elektromagnetizem

Oddelek: Šola
141821 (1615) BluPhenix

Več podobnih tem