» »

Gašenje z ventilatorjem

Gašenje z ventilatorjem

Thomas ::

Ko upihnemo svečo, ohladitev stenja, ki jo je povzročil tok hladnega zraka, ugasne ogenjček.

Ko pihamo v taborni ogenj, prevlada efekt dovajanja kisika nad hladitvijo žerjavice.

Kaj pa če bi dovolj močno pihnili - bi ugasnili kres?

Ameriški gasilci so začeli hoditi na scene požarov z metrskim ventilatorjem. Obdan je z mrežo, je na bencinski pogon, dva gasilca ga nosita - in piha s kar veliko silo. Upihne vse ne prevelike ognje, zlufta pot pred njimi, ohladi ozračje - gasilci pa samo še malo pošpricajo žerjavico. In ognja ni več.

Revolucionarna gasilska tehnika! Jest sem totalno navdušen in impresioniran.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Cool!

Samo obstaja kritična velikost ognja - če usmerijo v malo prevelik ogenj samo še razširijo požar.
Zadeva je odlična v "praznih" prostorih, nikakor ne v kakem gozdu ali podobnim...

Veš kaj bi bilo še bolje - da ne bi pihali z zrakom, pač pa z nekim drugim plinom, ki ne vsebuje kisika.

Ane?!

Thomas ::

Tako je. Po mojem najboljš kar s čistim dušikom.

Prav lahko, da gre gasilska znanost v to smer. Da se bo začelo "polijati" s hladnim dušikom. Ene minus 30, 40 stopinj.

Mogoče se splača narest celo kakšno tovrstno kalkulacijo. Bo požarom odklenkalo. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

LN2 hlajenje ognja:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Ja. A je tebi všeč?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Highlag ::

Sam tekoč dušik ima temperaturo ~ -196 stopinj celzija:D

Nevarnost da zamrzne vodovodna napeljava v objektu. >:D Pol bi moral pa še vodo ven pumpat :D

Thomas ::

Prava figa če. Samo itak da ne bi. Ko bi ugasnil ogenj, bi nehali polivati.

Tudi ni nujno da je temperatura N2 še -196, ko izteče. Morda samo -30 ali kaj takega.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tx-z ::

kaj pa če bi s tekočim vodikom ?? :) :P :)) :D sj se hecam, a ne morjo enostavno tega ognja vsrkat nekam tko kakor sesalc, sam di bi blo močnej?? sprot pa gasijo?
tx-z

Highlag ::

Pravzaprav tekoči dušik obdrži temperaturo - 196 dokler ne izhlapi. Ko mu temperatura pade pod -196 se spremeni v plin(Mam izkušnje z njim :D )

Thomas ::

Seveda. Vsaka kapljevina - če ni pregreta - izhlapi, ko je njena temperatura čez vrelišče.

Ampak če brizgaš N2 v ogenj, bo v obliki (hladnega) plina.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Saj teh -196 sploh ni tako nevarnih, kot izgleda. Upam si staviti, da lahko po mojih rokah steče par kubikov tekočega dušika, pa niti vedel ne bom.
Je pa sama ideja zelo obetavna, glede na to, da tekoči N2 ni tako drag (recimo v primerjavi s suhim ledom, ki se uporablja sedaj), in zahteven za shrambo.
metrodusa.blogspot.com

Brane2 ::


Prav lahko, da gre gasilska znanost v to smer. Da se bo začelo "polijati" s hladnim dušikom. Ene minus 30, 40 stopinj.

Mogoče se splača narest celo kakšno tovrstno kalkulacijo. Bo požarom odklenkalo.


Ne razumem najboljš. Kje je prednost glede na dosedanje gašenje s tekočim CO2 ?

Poleg tega ima IIRC gašenje s CO2 vrsto požarov, kjer ne sme biti uporabljan...

Popravek: Co2 baje nima tekoče oblike če se prav spomnim (sublimira?) , pa vseeno so efekti gašenja s tem verjetno precej podobni gašenju z LN2....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Alec999 ::

Tomi >> upam da je bil tisto samo hec :D verjem mi da niti par kaplc noces met na rokah ... govorim iz svojih izkusenj :'(

lp,
Alec999

Ziga Dolhar ::

Tomi: verjetno dejansko sploh ne bi ničesar čutil. 8-O [zelo primeren smajli.]

p.s: si že kdaj smučal brez rokavic? :'(

Tomi ::

Ales999 in Ziggga: sem že imel roke v čaši s tekočim N2 in tudi po roki sem si ga polil, pa ni bilo nič. Naša koža ima nanmreč eno plast vode, ki preprečuje, da bi dušik prišel do zgornjih plasti kože. Samo ne smeš pa imeti prstanov in ur, ker te lahko stisnejo, ko se skrčijo.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

spader ::

Tomi se strinjam saj smo pri kemiji probaval in moram rec da ce se polijes stvar prej izhlapi preden se cesa dotakne ce pa v tekocino pomocis gumo pa postane trda kot kamen 8-) morda namig za tiste z mehkim

||_^_|| ::

jst sm dubu kaplco na prst in me je prou fino peklo..

.:joco:. ::

Good idea, zakaj se tega že prej niso spomnili.

Drugač pa je po mojih rokah že tudi tekel tekoči dušik, pa je bil prav prijeten občutek.

|->_\| - verjetno je bila to kaka kislina:)
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Brane2 ::


jst sm dubu kaplco na prst in me je prou fino peklo..


A je možno, da si imel bradavico na roki in ti jo je zdravnik polil s tekočim dušikom ? Mogoče slednje ne izločajo vlage in so zato lahek plen ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Thomas ::

Če se poliješ po goli koži z N2 ne bo nič hudega. Po obleki ali prstanu je pa že lahko problem.

Jasno pa je, da če bi dolgo tekel tekoči dušik nate, bi pa kar zmrznil.

Kaj bi se zgodilo z gorečim drevesom, ki bi ga brizgali z N2?

Nehalo bi goreti. Ker kisika okrog (nekaj časa) ne bi bilo in ker bi se ohladilo pod vnetišče.

Mogoče bi blo treba narediti računalniško simulacijo. Ali pa kar poskus v živo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Joco: tekoči N2, prvi letnik, anorganska kemija, Bukovec in asistent, dve rdeči vrtnici, ena v N2, ena lepi dami v opravičilo, potem pa veselica s polivanjem?
Thomas: verjetno bi bilo prej zaradi nedostopa kisika kot pa temperature. G se s temperaturo sicer manjša, samo ne pa toliko, in ne za vnetljive snovi.
metrodusa.blogspot.com

||_^_|| ::

brane,joco: no ni blo čist tko. Folijo od čigumijov (airwaves:)) sem potopil v tekoč dušik pol sm jo pa držu tm k je bla zmrznena in sm staknu omrzline (čist mal ampak je blo:)

joco: |->_\| tole mi je pa všeč>:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Celeron dosegel 8,2 GHz

Oddelek: Novice / Procesorji
133793 (2249) Thomas
»

Požarna varnost

Oddelek: Loža
91825 (1634) kekz
»

vodikovo hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
332481 (2080) frenk
»

LN2 hlajenje? Kake ideje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
201764 (1552) TESKAn
»

Tekoči dušik

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
145847 (5631) TESKAn

Več podobnih tem