» »

eDavki certifikat

eDavki certifikat

ozbolt ::

Do sedaj sem delal vse "pošiljanje prispevkov ipd" preko eDavki in v IE. Pred časom mi je nehalo delati (IE8, Vista) in sedaj poskušam izvoziti certifikat iz IE ter uvoziti v FF da bi poskusil tam... Poskusil sem tako:
orodja->internetne možnosti->Vsebina->potrdila->izvozi->izvozim certifikat po default nastavitvah v neko datoteko na disku
FF->orodja->možnosti->napredno->šifriranje->preglej certifikate->uvozi
Ampak ne dela.
Napiše: Ta certifikat ni certifikat uradne osebe za certifikate. Ne morete ga uvoziti v seznam uradnih oseb za certifikate.
Pod zavihkom vaši certifikati pa moram vpisati neko geslo...
V IE pa preprosto potem ko potrdim certifikat ne najde spletne strani in mi ne odpre nič. Stran ni najdena. Tudi po "diagnosticiranju" ne najde nobenih rešitev.

Ali imate kake rešitve kako naj spet nadaljujem z storitvami?

LP, Ožbolt
  • spremenil: ozbolt ()

Tomas 33 ::

Pri izvozu pazi, da imaš možnost izvoza zasebnega ključa. Digitalno potrdilo se tako izvozi v PKCS#12 obliki (.p12 oz. .pfx datoteka).
Tega potem brez poblema uvoziš v FF.

ozbolt ::

Zakaj ne morem izvoziti zasebni ključ:


Je pa datum še veljaven...

Še ena slikca ki bi lahko pomagala:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ozbolt ()

borchi ::

Zakaj ne morem izvoziti zasebni ključ:

ker si ga mogoče uvozil s tako opcijo, da ga ne moreš izvozit?
l'jga

solatko ::

ozbolt - e-davki delujejo samo z IE.
Izvozit certifikat moraš takrat, ko ga instaliraš, pozneje ni možno.

Buggy ::

ozbolt - e-davki delujejo samo z IE.


to seveda ni res. edavki prav lepo delajo na FF Kar se tice certifikata, ki bi ga rad uvazal v FF mora vsebovati privatni kljuc kot so ti ze povedali.
Kaj pa ti je kar naenkrat nehalo delati v IE kot si omenil?. Ti ne dela prijava ali el. podpis? Si ze kontaktiral DURS tehnicno pomoc?

solatko ::

Na certifikat postarca.si ne delajo e-davki v FF 3,6 - preverjeno - da neko grdo rjavo stran in opozorilo, da beži s te povezave.

ThinkPad ::

S FF 3.5.7 in certifikatom postarca.si jaz LAHKO vztopim v e-davke

solatko ::

S 3.6 gre, če se prej priključiš na klik nlb. Direktno meče ven, kot, da bi bila stran napadalna.

MIHAc27 ::

Certifikat, ki vsebuje ključ a je označen da se ga ne da izvoziti se DA še vedno izvozit z malo muke. Pogooglaj Jailbreak +certificate (ali tool)
https://www.isecpartners.com/jailbreak....

Izi ::

Meni e-davki delujejo brez problema na Firefoxu. In to na vseh verzijah Firefoxa in tudi na vseh verzijah Windows (XP, Vista in 7).

Za e-davke lahko uporabljaš katerikoli osebni certifikat. Naročenega na občini ali pa katerega izmed bančnih certifikatov. Naprimer certifikat od Klika prav lepo deluje na e-davkih, tako da imaš lahko en sam certifikat za e-davke in bančno poslovanje.

Kot je že bilo omenjeno, pri uvažanju certifikata ni dobro pretiravati z varnostjo. Geslo je sicer pametno uporabljati, izvažanje pa mora biti omogočeno, da lahko po potrebi narediš backup certifikata na kakšen USB ključek.

Tomas 33 ::

Z zadnjim se ne bi strinjal, saj ti lahko vsak, ki ima dostop do tvojega računalnika (fizičen in tudi oddaljen), ukrade certifikat z tvojim javnim ključem, ter zlorablja tvoje ime, tvoje e-bančništvo, ...

Če že, se ga prevzame, izvozi v datoteko (ki se arhivira na nosilec, katerega se nato varno hrani), ter ponovno uvozi z onemogočanjem izvoza zasebnega ključa.
Druga opcija je pač uporaba pametnih kartic oz. USB tokenov kot hrambe digitalnih potrdil.

Zaradi neupoštevanja varnostnih napotkov pač (tudi pri nas) prihaja do zlorab in posledično slabega mnenja v e-bančništvu.

Izi ::

Saj sem rekel, da certifikat zaščitiš s svojim geslom. Pri izvozu moraš nujno vpisati pravilno geslo, drugače se ga ne da izvoziti.
Onemogočanje izvoza certifikata se da obiti naprimer z zgoraj omenjenim Jailbreakom ali čim podobnim, če pa nimaš pravega gesla pa nimaš šans da bi kakorkoli uporabil certifikat pa čeprav ti mojega dam na USB ključku.
Zato sem rekel, da je onemogočanje izvoza nesmiselno, oviraš samo sebe. Zaščititi certifikat s svojim osebnim geslom pa je precej pametno početje. In na koncu narediš backup tistega s svojim geslom zaščitenega certifikata.

Z geslom se naredi enkripcija certifikata, ki jo je trenutno nemogoče razbiti. Edina možnost je Brute Force napad.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

solatko ::

Največja neumnost uporabnika je imeti instaliran certifikat na računalniku. Postopek za sprotni uvoz, kadar se ga pač rabi, traja 10sekund, geslo in tri klike. Za zbrirsat pa par sekund in ravno tako tri klike.
Do certifikata, ki je na računalniku pride z lahkoto vsak hekerček, kateremu uspe priti do kontrole računalnika.

Tomay ::

@ozbolt. Lahko poskusiš še kakšno drugo stran kjer potrebuješ certifikat? Ti ga ponudi na izbiro. Kako na e-davkih ne deluje?

Občasno se zgodi, da ie pokvari certifikate (ne vem zakaj). Ne moreš jih niti uporabljat niti izvozit. Lahko samo izbrišeš certifikat in ga namestiš z varnostne kopije, ki bi jo naj imel. Jailbreak še v takem primeru nisem poskusil, naslednjič bom.

Beri še tu.
Voodoo 4Ever

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomay ()

aigmt ::

uf to pa je težava ja
jst se strinjam z MIHAc27
ti pa priporočam za naslednjič, da ne bo več takih težav, da si narediš varnostno kopijo in da uporabiš pametno kartico, jst jo uporabljam in nikjer ni težav IE in Firefox

Ales ::

aigmt, ta tema je stara eno leto. Dvomim, da do sedaj niso rešili problema.

amigo_no1 ::

MIHAc27 je izjavil:

Certifikat, ki vsebuje ključ a je označen da se ga ne da izvoziti se DA še vedno izvozit z malo muke. Pogooglaj Jailbreak +certificate (ali tool)
https://www.isecpartners.com/jailbreak....


Nov link
http://www.isecpartners.com/application...
http://www.isecpartners.com/storage/too...

LuiIII ::

Hm sam imam še vedno problem s telimi e-davki. Pridem do tega, da izberem osebni certifikat in potem se pojavi okno z grant or deny this application permission to use this key. Kliknem na Grant permission in ne zgodi se nič razen da IE8 javi da strani ne more prikazati in opcija za diagnosticiranje problema.
Windows 7 x64
IE8
Vsi certifikati so uvoženi (osebni in sigen-ca)
https://*.durs.si je dana v trusted site listo

Ima kdo kakšnp idejo?

Yohan del Sud ::

Ja imel isti problem z postar-ca. Na tem sistemu enostavno mi ta certifikat ni delal z ničemer drugegim, kot ie 32 bit (ga imaš gor, ampak privzet je 64 bit). Zanimivo pa, da na macu delata tako ff, kot safari. Samo osebne izkušnje, ker v detajle pa res se mi ni dalo iti.
www.strancar.com

krho ::

Meni vsaj v FF4 eDavki ne delujejo. Pa včasih tudi v IEju noče podpisat, tako, da naj si to sranje zataknejo nekam
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

ToniT ::

Mislim, da nekje piše, da stvari delajo samo z 32 bitnim IE.

LuiIII ::

Ah ja tudi 32 bit IE8 ne potegne. Enostavno me ne spusti skozi. V NLB me spusti brez problemov. Tale naša e-uprava je tudi ena šala.

lopov ::

Nadgradil na FF4 in sedaj mi ne dela podpisovanje v edavkih.

Na strani http://beta.edavki.durs.si/OpenPortal/P... sem našel neka navodila, pa mi ne gre ...

Javi, da manjka komponenta in predlaga, naj namestim msxml 4 (sem snel in namestil) ter posodobljeno komponento za FF hslESignDoc2.xpi (nameščeno).

In vseeno ne dela :(

Kakšna ideja? Res pa je, da mašine nisem restartal. Win7 x64, FF je 32-biten.

b.

Edit: osebni certifikati so naloženi & druge zadeve delajo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

Buggy ::

@lopov: trenutno v FF4 ne deluje podpis eDavkov, pocakati bos moral na nov revision...

gokky ::

@Buggy: Revision FF ali revision eDavkov?

Buggy ::

@Buggy: Revision FF ali revision eDavkov?


...eDavkov v katere bo vgrajena nova verzija komponente za podpis, ki podpira tudi FF4..predvidoma sredina aprila.

lopov ::

Thx za info!
& ja, oddal sem preko IE9 ... brez problema :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

gokky ::

Ali se ta ista komponenta uproablja tudi za Ajpes?

Kekec ::

Nevem zakaj zgubljate čas namesto da vprašate na njihov support saj zato ga pa imajo?

Buggy ::

gokky je izjavil:

Ali se ta ista komponenta uproablja tudi za Ajpes?


HSL_digsig se uporablja v dolocenih elektronskih bancnistvih in se na nekaterih portalih javne uprave, AJPES pa mislim da uporablja nekaj drugega.

lopov ::

Kekec je izjavil:

Nevem zakaj zgubljate čas namesto da vprašate na njihov support saj zato ga pa imajo?


Spraševati ob 1h zjutraj je zguba cajta. Danes mi že "dol visi", včeraj ko sem želel oddati sem jih pa nekam poslal ... precej daleč!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Digitalni certifikat SIGENCA

Oddelek: Programska oprema
428453 (3029) Yossarian
»

SIGEN-CA bla bla bla

Oddelek: Pomoč in nasveti
204840 (3494) MrStein
»

kopiranje certifikata

Oddelek: Pomoč in nasveti
142326 (1950) afroangel123
»

Kje na disku je shranjen certifikat za banko

Oddelek: Pomoč in nasveti
4520202 (18238) technolog
»

NLB klik

Oddelek: Pomoč in nasveti
188814 (7985) telexdell

Več podobnih tem