» »

Izginilo 4GB DDR3 rama, Windows 7 - Asus P7P55D, i5 750

Izginilo 4GB DDR3 rama, Windows 7 - Asus P7P55D, i5 750

Agetis ::

Nastala je dilema, ki jo več ne znam rešit. Bios mi po novem namreč namesto 8GB prepozna komaj 4GB.

Celoten potek:
Torej, pred tedni sem si sestavil nov računalnik (konfiguracija spodaj) in si naložil windows 7 64 BIT. V sistem sem vstavil 8 GB rama, ker ga rabim za snemanje glasbe s pomočjo samplov. Zadeva je laufala super, zelo hitro. Mi je pa občasno začel sistem zmrzovat. Ko sem ugotovil, da se z naložitvijo novih driverov za vse komponente nisem uspel znebiti občasnega zmrzovanja sistema, sem se lotil testiranja stabilnosti sistema.
Uporabil sem program HeavyLoad V2.4.1, ki mi je zelo obremenil procesor, disk in rame. Ko sem ugotovil, da so rami in procesor obremenjeni samo do 90%, sem zagnal 5 programov HeavyLoad hkrati. Po več urah se mi je sistem obnašal neverjetno stabilno in odzivno, kljub 100% zasedenosti vseh 4-ih jeder procesorja in nabitih 8GB ramov. Skoraj neverjetno. Ko sem zaključil uspešno testiranje sem hotel ponovno zagnati računalnik, pred tem se pa še naložil mogoče boljše driverje za grafično, da vidim, če je mogoče grafična vzrok zmrzovanja.
Po resetiranju se mi sistem več noče zagnati in se mi pojavi blue-screen. Presenetljivo! Piše, da naj uporabil windows 7 repair. Ok.
Vložim not inštalacijski DVD in se mi boot z DVD-ja ustavi z napako: error 0xc00000e9. Prebiral sem tuje forume in iskal rešitve, vendar po večih poskusih zadeva se ni hotela zagnati.
Uporabil sem tudi System Restore, če so krivi mogoče inštalirani grafični driverji, vendar brez uspeha.

Ko sem pa podrobneje pogledal v bios, sem pa zaznal, da mi po novem piše namesto 8GB RAMA samo 4GB RAMA. Hmm...kaj pa zdaj to pomeni? A je to kaka hardwerska napaka? Naložen bios je najnovejši.
Uporabil sem tudi gumb "MemOK" na matični, ki uglasi rame, vendar brez uspeha.


Trenutno več nimam idej kako bi lahko rešil sistem in rame, zato prosim, da mi kdo da kakšen koristen nasvet!

Hvala vam za čas in energijo!
agetis


RAČUNALNIK:
ASUS P7P55D
INTEL I5 750
8GB RAMA SUPER TALENT DDR3 1600
ATI RADEON X700 (poskusil tudi z NVIDIA QUADRO FX 3500 - brez rešitve)
WD 500GB RE3 & WD 320GB
ZVOČNA (trenutno izključena)
agetis

Duhec ::

V biosu nastavi timing za tvoje Super Talent spomine (ala 8-8-8-24). Poglej v dokumentacijo.
Poročaj kakšne nastavitve so bile privzete in kakšne si nastavil sedaj.

MonkeyHead ::

Blue screen se lahko tudi pojavi pri pokvarjenih ramih tak da probi ugotovit če so rami oz. palčke ok

Agetis ::

Problem z izginulimi 4GB Rami je rešen, ni pa še rešen boot up error pri windows 7.

Hvala Duhec in MonkeyHead.

Najprej, kaj sem naredil z rami.
1. Sledil sem navodilom MonkeyHeada in vstavil v slot posamezne palčke, ter veselo ugotovil, da vse delujejo normalno.
2. Nato sem vstavil not vse naenkrat in ugotovil, da je boot bolj počasen.
3. Grem takoj v bios in disablam Memory Remap, kar pomeni, da mi je sedaj Rame razporedil samo na 3072 MB.
4. Preverim količino ramov v ponovnem zagonu in jih je bilo 3072 MB.
5. Grem ponovno v Bios in Enablam Memory Remap.
6. V ponovnem zagovnu ugotovim, da se mi bios nekaj dolgo zaganja in se nato računalnik ugasne. Hmm...
7. Računalnik ponovno prižgem in wala, prepoznanih 8 GB.

Kaj oz. zakaj je sedaj prepoznal rame, nevem!?
Prvi problem je rešen. Še vedno pa obstaja drugi problem, ki me bolj matra. Kako zagnat ponovno windows 7?


Izklopil sem vse diske in bootam samo z inštalacijskim DVD-jem Win7, ampak se error še vedno ponavlja. Kje je torej error? Če namreč s tem DVD-jem bootam drug računalnik se inštalacija oz. repair normalno zažene!

Če pa hočem zagnat repair v safe mode mi noče zagnat win7 inštalacije, ker mi safe mode prepozna samo 256MB rama, kar je premalo za zagona inštalacija...Hmm...

Kako nadaljevati?


agetis
agetis

bluefish ::

Najbolje bi bilo, če tisti bluescreen (BSOD), ki ga omenjaš v prvem postu, slikaš.

Duhec ::

Še vedno nisi odgovoril na moje vprašanje oz. nasvet, da zmanjšaš timing. Če so timingi kot v dokumentaciji za tvoj ram, potem te heca ena palčka.
Naredi memtest za vsako palčko posebej.

Agetis ::

Trenutno se dogajajo čudne zadeve. Občasno se mi pokaže blue-screen, občasno se pa win7 zažene. Vendar se zažene izredno počasi in deluje neuporabno počasi. Ugotovil sem, da mi v primeru zagona sistem zazna vseh 8GB rama, vendar piše da je uporabnih (Usable) samo 256 MB. Torej je očitno res nekaj Rame zmedlo.

Prilagam blue-screen:
 Blue Screen

Blue Screen



Prilagam sliko bios nastavitev ram timinga. Nisem čist prepričan kako se nastavijo posamezne vrednosti. Prosim za nasvete!

Tole so pa moji rami: link

 Bios Ram Nastavitve

Bios Ram Nastavitve

agetis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Agetis ()

Agetis ::

@Duhec

Sedaj sem pustil v reži samo 1 palčko (2GB) spomina in nastavil timinge iz 9-9-9-24 na te navedene na embalaži 8-8-8-21. Ob zagonu se mi še vedno pokaže blue-screen. Enako se je zgodilo, ko sem timinge povečal na 10-10-10-28.
Sedaj testiram enako za drugo palčko.

Imaš ti al kdo drug kakšen predlog?

Hvala!
agetis

Duhec ::

Če si kaj navijal potem odvij !
Testiraj spomine s programom Memtest in ne s tem ali bodo Windows javljali napako ali ne ob bootu.
Po vsej verjetnosti je sistem že sfužen in bo treba narediti repair vendar šele potem, ko boš siguren v spomine.
V navodilih za tvojo plato so timingi za SuperTalent DDR3 1600 spomine 8-8-8-24.
Testiraj enega po enega vsaj nekaj zank, da izločiš slabega. Če so vsi ok, potem te heca lahko tudi plata.
MOgoče bi najprej naredil Clear Cmosa, da plata prevzame default nastavitve, ki sigurno niso prav navite vrednosti. Vseeno pa preveri okoli spominov, da niso timingi prehitri.

Agetis ::

Navijal nisem nič. Rame sem pa testiral z Memory Diagnostic Toolsom, ki se ti odpre kot opcija pri Windows 7 Repair. Za vsakega sem šel skozi normalni test, kar pomeni dva cikla. A je to bilo premalo?

Bom še probal narediti Clear Cmosa. Trenutno pa nalagam Win 7 na čist nov disk, da vidim, če je vseen kaj hudo narobe pri prejšnji inštalaciji. Bom poročal.
agetis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Agetis ()

Xserces ::

4 palce rama? to bi trajal ce bi hotu use sprobat tko k je treba:D po pa se slote na maticni

bluefish ::

V večini primerov je dovolj že en hiter test.

Agetis ::

Torej, naložil sem nove Win7 na nov formatiran disk. Inštalacija je bila expresna in je potekala popolnoma brez problema. Windowsi so zagnali tekoče in prepoznanih je bilo vseh 8GB ramov. Nisem naredil nobenih novih memory testov, je pa windows experience index dodelil ramom na skali od 1-7.9 vrednost 7.5. Sklepam, da do te vrednosti nebi morali priti, če bi bilo z rami kaj narobe...ali?

Ko sem pa disk preklopil na prvega, kjer so inštalirani "problematični" windowsi, se je pa spet pojavil blue-screen z napako stop 0x00000074, kar na microsoftovi strani pomeni napaka z rami. Človek bi torej lahko sklepal, da niso krivi rami...ali?

Po vsem tem nevem točno kaj bi lahko označil za napako. Zaenkrat nameravam ponovno inštalirat Win 7 z vsemi programi.
Me pa zanima, če ima kdo od vas tudi probleme z zmrzovanjem Win 7? Recimo pri delu s kakimi grafičnimi, video prgorami ali pa glasbenimi programi? Ali so krivi le še nepopolni driverji za win7...


Še eno zadevo bi bilo koristno obrazložiti; v prvem postu sem omenil error 0xc00000e9. Po branju na različnih forumih je baje napaka pri prehitri peki win7 .iso dateteka na DVD. Meni se je problem pojavil tudi pri hitrosti peke 4x. Sem pa zadevo rešil tako, da sem .iso datoteko skopiral na prazen USB disk (lahko tudi ključ)in naredil disk bootable. Sledil sem sledečim navodilom in zadeva je funkcionirala brezhibno.
agetis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Agetis ()

krneki0001 ::

Sem imel podoben problem. Ko si priklopil novi disk, se je začelo sesuvat. Enako se je naredilo meni, samo da sem priklopil usb disk in dobil blue screen. Potem sem naredil chkdsk na tem disku (na mašini z winxp) in je ugotovil par napak na disku. Ko je bilo to odpravljeno, je zadeva delovala v windows 7 brez problema.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

blue screen med zagonom ali namestitvijo OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
211297 (1023) ST-777
»

RAM problem - Memtest86+

Oddelek: Strojna oprema
91787 (1573) Duhec
»

Težava z blue screeni

Oddelek: Pomoč in nasveti
326608 (6001) smotanc
»

Windows 7 64bit

Oddelek: Pomoč in nasveti
322639 (1871) Duhec
»

Nov računalnik - BSOD

Oddelek: Pomoč in nasveti
8849 (698) rokypajo

Več podobnih tem