» »

Win2k in vec userjev...

Win2k in vec userjev...

Matty ::

Sedaj dostop na moj racunalnik dal tudi starsem (me itak ni cez teden doma, kabel pa sameva...).
Problem je v tem, ker sta totalna zacetnika, in ne bi rad videl, da bi mi ze prvi dan sesula racunalnik...

Uporabljala bi ga samo za internet, mogoce Word... Imam 3 diske, se da nastimat da npr. dveh ne vidita, npr. sistemskega od Win2k? Ja, tam je nastavitev users, ki pa je premalo, saj se lahko vidi vse, lahko tudi katerokoli datoteko brises (to me skrbi!!!), ne pa mores brisati in spreminjati sistemskih datotek in instalirat novih programov...

Zakaj me skrbi? Nas sosed (tudi v penziji prvic vidu racunalnik) je totalno sesul racunalnik 3x v treh dneh... (in jest sm pol to instaliral...). Potem se ene dvakrat (v dveh tednih), sedaj se je pa unesel... Vendar... jest tega nocem dozivet na mojem racunalniku :D

JLP ::

Hm dej probej u Explorerju z desno kliknt na drive pa pol greš na security tab pa tm daš primerne pravice sam unm k hočš da jh majo. In če tako izbereš navadn user sploh driva ne more vidt.
Saj upam da tko to gre. logičn bi blo.
Live long and prosper!

PaJo ::

Jaz tudi mislim da bi tako moralo it, pac malo isci po nastavitvah, zagotovo se mora dat vse zivo nastavit, ker kolko jaz vem se da tudi tako nastavit da se userju zazene samo enprogram, ko se prijavi, in ne vidi nicesar druga:D
Vec ti bo pa ziher znal Andrej povedat ko bo prebral ta topic:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

andrej ::

Seveda se da. Za taksno varnost - na ravni datotek potrebujes NTFS. NTFS omogoca da vsaki datoteki poves, kdo jo lahko uporablja in rako. Recimo ata lahko bere in pise, mama pa samo bere. Seveda lahko to nastavis na celi direktorij pol pa vse datoteke dobijo te nastavitve, itd...

Ce gremo se dalje, lahko tudi nastavis, da ko se ata prijavi, dobi samo Word, in IE in cisto nic drugega, itd.. Tukaj lahko zelo dosti nastavis...
Ko w2k instaliras na NTFS particijo se ze postavijo zelo omejujoce nastavitve in obicajni Userji ne morejo kaj dosti naredit. Sistemske datoteko so tudi dobro zascitene.Recimo ne morejo instalirat programov itd... Tako se ne more zgoditi, da bi ata dol potegno en programi, ki bi bil trojanec, potem pa bi ta program kaj naredil v maminem kontextu... Vendar moras instalirat na NTFS particijo. Ce particijo konverticas iz FAT v NTFS ni take varnosti, ker moras samo dolocene zadeve naredit rocno...
w2k je na tem podrocju zelo mocan sistem, ker lahko tocno dolocis kdo lahko kaj naredi/dela...

OrlyTM ::

Vse to se da v user managerju pohenlat ... ti sam mal prečekirej to varianto .. ti vse tam not piše .. nobena posebna umetnost ... pol pa pač direktorije in pogone zakleneš za vse Userje, ki jim to ni namenjeno ... nism sicer še probal sam zadeva more delat ...
Pa predlagam da jima userja naštimaš kar Quest.

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

andrej ::

Ce userja nastimas kot Guest, potem se nobena nastavitev ne ohrani - z drugimi besedami, vedno ko se odlogirati se njun profil z nastavitva zbrise... Mislim, da ne bosta prevec vesela, ce jima to naredis...

btw: User Managerja v w2k ni. Je samo Local Users and Groups snap-in v Computer Management konzoli. UM je v NT4.

JLP ::

User manager u Win2k je.
Sm tapru mu Win2k Pro pa je bla ikonca u Control Panelu.
Pol sm pa gor dav Advanced Server pa gune ikone ni več.
Sm se mal čudu koko da je ni pa sm sklepov da verjetn Pro to ma k je za mal bl navadne uporabnike u Server verzijah je pa ni k morš use bl natančn naštelat.
Live long and prosper!

andrej ::

User Managerja kot "User Managerja" v w2k pro in server ni. V NT 4 je program s katerimi uporavljas uporabnike imenovam User Manager oz. User Manager for Domains na domenski streznikih.Teh programov v w2k ni, nadomestila pa so jih nova orodja, z podobno funkcionalnostjo, dugacnim konceptom in imeni.

V w2k pro upravljas z uporabniki preko Local Users and Groups snap-ina, ki se nahaja v Computer Management konzoli -> v Administrative Tools mapi. V Control Panelu se ima w2k pro en zelo preprost programcek (Users and Password), ki je omejen (vendar dovolj dober za zacetnike) in ce kliknes naprednejse nastavitve se ti odpre prej omenjeni snap-in, ki je default na streznikih, kot si ze ugotovil.
Domenski strezniki za upravlanje imenuje Active Directory Users and Computers konzolo - to je nekaksen naslednik User Managerja for Domain iz NT4.
Torej User Managerja, kot sem ze prej reko v w2k ni.:D

Matty ::

Ufff... hvala za hitre odgovore... je pa tud en sam problem... NTFS... mam namrec FAT32... Ok... grem se igrat z nastavitvami...
Nimam NTFS, tud v explorerju ni nobenga security polja... Kako se zaklene dolocena particija (to se tud verjetno da v FAT32), da potem dolocen user nima dostopa do nje... (al pa vsaj, da ne more pisat po njej)

Bomo videli... (predno jih spustim do racunalnika morm backup nardit hehe)

andrej ::

Security lahko v w2k dosezes samo z NTFS. Z FAT ali FAT32 si ne mores nic zacet...
Sele z NTFS dobis security tab in ostale lepe lastnosti - recimo on-the-fly enkripcijo datotek, ki je popolnoma transparentna za programe, ki jih zazenes. Ce mas enkriptirane datoteke, ti jih nobeden ne more odpret - razen en tocno doloceni administrator sistema, pa se ta se mora malo potrudit...

PaJo ::

Hehe... Ti je pa se ena resitev, pac konvertaj FAT32 v NTFS:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

andrej ::

nope, ne cisto. Ce instaliras na NTFS je drugace kot ce mas prvo FAT32 potem pa konvertiras na NTFS...

Doloceno varnostne nastavitve se pri konvertu ne spremenijo in ostanejo na ravni NT4 - zaradi kompatibilnosti s legacy programi.
Ce istaliras na NTFS mas visjo raven varnosti...
Seveda se obstaja druga moznost, smao rabis malo vec znanja... Tak, da ce hoces bit ziher je najboljse da instaliras na NTFS...:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FAT32 ali NTFS

Oddelek: Programska oprema
233199 (2793) andrej
»

Userji v Win2000

Oddelek: Operacijski sistemi
161252 (1022) andrej
»

NTFS +/-

Oddelek: Operacijski sistemi
171641 (1458) Loki
»

boot >8G w2k

Oddelek: Operacijski sistemi
101162 (1044) Loki
»

privilegiji v Win2K

Oddelek: Pomoč in nasveti
131072 (969) JLP

Več podobnih tem