» »

Matična plošča crkuje?

Matična plošča crkuje?

Tenkalu ::

Med normalno uporabo računalnika se mi je naenkrat »ugasnil« monitor (sleep mode), vse ostalo je normalno teklo naprej, saj se je zvok normalno slišal. Probal sem znova zagnat računalnik, za par sekund se je pojavil napis HP (tak se je pojavil tudi, ko je računalnik še normalno delal), ki je malo popačen, potem pa spet stari dobri sleep mode. V bios se na da priti, v winse normalno pride, saj se sliši pozdravni zvok. Z monitorjem je vse vredu, saj sem ga priklopil na drug računalnik in je delal. Grafična najverjetneje ni šla, ker sem monitor priklopil na integrirano grafično in se nič ni spremenilo. Ali torej crkuje matična?

To so še specifikacije računalnika in pa moja matična.

Sale_One0 ::

Si dal samostojno grafično ven preden si sprobal na integrirani? Če nisi, sprobaj še tako, pa odveč nebi bilo tudi sprobat grafične na kakem drugem PC-ju in pa kako drugo samostojno grafično na tvojem PC-ju.
Si vis pacem, para bellum.

Tenkalu ::

Sem dal samostojno grafično prej ven, ja, pol pa sem na integrirano priklopo.

Tenkalu ::

Računalnik je pogledal en, ki se bolj spozna na te stvari in pravi, da je grafična hin. Hvala Sale_One0 vseeno, da si mi probal pomagat.

solatko ::

Dvomim, da je grafična, če ti integrirana ne dela, preizkusi RAM-e. Vzemi ven vse, samo enega pusti in prižgi.

LordTado ::

Kondenzatotji na matični ali napajalcu?

Pyr0Beast ::

grafa.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Integrirana bi mu morala delat. Po navadi je en od RAM-ov sesut.

hudychk ::

Ponavadi je lahko vse to kar ste napisali. Glede na to, da mu je pokazalo popačeno sliko (BOOT LOGO), bi po svojih izkušnjah trdil, da gre za kšne napihnjene kondenzatorje na matični plošči in da vse ostalo dela, seveda pa ima lahko še kej druzga zraven pokvarjenega. Moj best shot bi biu matična plošča.
The Devil himself!

solatko ::

Po navadi, ko crkne matična, ni kaj dosti premikanja (ventilatorji, lučke...), zapacano ležišče RAM-a (prah, vlaga..), pa ti v mnogo primerih daje take okvare (ni slike, sistem navidezno deluje, zmrzne brez kakega vzroka..).

Pyr0Beast ::

Ventilatorji lavfajo ter lučke utripajo vedno, kadar je napajalnik vsaj malo pri sebi in osnovna 'latch' logika plate za vklop še deluje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Kforge ::

pozdravljeni.
malo si bom sposodil temo,samo da se prepričam nekaj.
Imam matično ploščo asus M4N78(phenom 955be,5770,corsair 4gb....)in sicer ima vgrajeno mrežno kartico.
Pri tem nastane težava saj pri nas dostikrat speče strela skozi internetni kabel in velikorat je imelo to posledice v skurjeni mrežni,kdaj pa tudi v skurjenmu modemu.Zdaj če imam vgrajeno mrežno bo crknala cela plata,pa še kaj po možnosti zato sem dal noter eno drugo mrežno iz prejšnjega računalnika in deluje normalno.Torej ni problema?
Zanima me predvsem to če res lahko crkne matična v tem primeru.Vem da bo dobra strela skurila celo kišto ampak meni je dozdaj samo mrežno kartico

lp

solatko ::

Okoli 30EUR so prenapetostni razdelilci - za take udare, ki v glavnem skurijo mrežne so popolnoma zadosti, saj ti lahko poleg meržne skuri še kaj drugega. Na ta razdelilec lahko priklopiš kompletno elektroniko (TV, telefon, internetni modul in povezavo, računalnik, hi-fi stolp....). V primeru skurjenja imajo skoraj vsi napisano, da povrnejo škodo, ki bi eventualno nastala na napravah, navkljub pravilni uporabi (nisem še zasledil primera, da bi kdo to uveljavljal, torej so te naprave dokaj sigurne).

Pyr0Beast ::

(nisem še zasledil primera, da bi kdo to uveljavljal, torej so te naprave dokaj sigurne
Zelo napačen in nevaren sklep. Noben tega ne uveljavlja ker; Ne zna, Ne ljubi se mu ukvarjati z birokrati ali kaj podobnega.

Te zaščite niso večne in večina mrežnih zaščit zgubi svojo učinkovitost po dobrem letu ali dveh. Pri streli bo ščitila samo enkrat.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Tudi strelovod ščiti samo enkrat, potem pa ga je potrebno pregledat, premerit in skurjene dele zamenjat, sicer izgubi svojo funkcijo. Zadeve so sigurne, če jih uporabljaš po navodilih, ko pa jim rok poteče, pač reskiraš novih 30EUR, priznaj da je to zelo nizka cena, za zelo solidno varovanje. Direktnega udara strele pa to ne bo ustavlo, ta primer je pač zajet v zavarovanju hiše.
Uveljavljal pa ni nihče, ker jim enostavno nič ni skurilo, kar so imeli pravilno priklopljeno gor. Nič ne pomaga, če imaš priklopljen električni priključek, anteno pa imaš speljano mimo ali električno napajanje telefona imaš priklopljen, priklop pa direkten.
Če boš upošteval navodila, se tvojim električnim aparatom ne bo, ob nevihti, zgodilo nič hudega. Nekajkrat preverjeno. En ima vse priklopljeno tako kot je treba, je ostalo vse b.p., sosed oddaljen 20m, je imel vse navadno, brez začite, mu je skurilo TV, računalnik, HI-FI in zmrzovalno omaro. Prvi je zamenjal samo razdelilec, pa še za soseda je vzel enega.

Pyr0Beast ::

Strelovod bo kar večkrat preživel direktni udar strele, medtem ko ga ta zaščita ne bo.

Tista soseda sta dovolj narazen da ste poznajo razlike v tokovih, zaščita gor ali dol. Če bi bilo to res bi prvemu sosedu skurilo še marsikaj drugega ker strela ne išče samo računalnikov in zaščit.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Si že kdaj videl strelovod po direktnem udaru strele. Na naši hiši so šli 4-je členi v franže. Brez zamenjave bi bil strelovod samo še okras strehe. Pri skurjenem računalniku pri sosedu niti slučajno ni prišlo do direktnega udara, temveč do precej povišane napetosti. Nevihta je bila takrat kar nekaj km stran od vasi. Sosedova hiša je za to v kateri je vse ostalo celo, razen podaljška.
Vsako varovanje preživi samo en primer (varnostni pas, strelovod, prenapetostna zaščita, varovalka.....). Daj malo premisli kaj trdiš, predno to daš na papir.
Strelovod ti računalnišek opreme in drugih električnih aparatov ne zaščiti pred višjo napetostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Pyr0Beast ::

Sem ja. Začuda je preživel brez večjih deformacij.Malce potaljeni robovi drugače pa nič hudega. Je bil pa ozemljen na večih in ne samo enemu mestu.

Sosedova hiša je za to v kateri je vse ostalo celo, razen podaljška.
Stvar naključij in ne dobrega testiranja. Hladilnik na prenapetost ni posebej občutljiv, sploh ko je kompresor izklopljen.

Meni ni strela še nič pokurila, pa je že dostikrat treskalo kar hudo blizu. Ne uporabljam zaščite a če bi jo bi to pomenilo, da deluje ?

Strelovod ti računalnišek opreme in drugih električnih aparatov ne zaščiti pred višjo napetostjo.
Tega nisem trdil.

Vsako varovanje preživi samo en primer (varnostni pas, strelovod, prenapetostna zaščita, varovalka.....). Daj malo premisli kaj trdiš, predno to daš na papir.
Avtomatska varovalka, bimetal klixon, OCP in OVP v napajalnikih ? No no no, ne z glavo v zid.

Taka zaščita vsekakor pomaga v določenih primerih, pod pogojem, da imaš dobro ozemljitev, ni pa vsemogočna.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717415 (6037) jype
»

strela - skurjena mrežna kartica

Oddelek: Strojna oprema
172616 (2242) Pyr0Beast
»

ADSL in nevihta

Oddelek: Strojna oprema
463387 (2315) krho
»

Nevihta. Izklopite računalnik?

Oddelek: Loža
383142 (2564) Cokolesnik
»

Surgeprotector - ali varuje pred strelo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
424355 (3747) AngelOfDeath

Več podobnih tem