» »

Lažni antivirusi prinesli že 150 milijonov

Lažni antivirusi prinesli že 150 milijonov

ComputerWorld - Vedno večja nadloga na internetu so lažni antivirusni programi, ki v obup spravljajo nevešče uporabnike. Ti se pretvarjajo, da so legitimni antivirusniki, in po kvazi iskanju po disku vedno najdejo vrsto namišljenih infekcij. Za razkužitev računalnika terjajo nakup, kar lahko uporabniki enostavno storijo z vpisom številke kreditne kartice. V najboljšem primeru dobijo podpovprečne programe, v najslabšem pa prave viruse in trojanske konje. V FBI ocenjujejo, da so pisci teh zlobnih antivirusnih programov (kakšen oksimoron) letos nabrali že več kot 150 milijonov dolarjev.

Problem je, da se tovrstna nesnaga ne pojavlja le na obskurnih straneh. Septembra letos so pretentali celo The New York Times, ki je v svojih oglasnih pasicah objavil oglas za zlobni antivirus. Včasih hekerji enostavno vdrejo na strani in jih uporabijo za distribucijo zlobne kode. Prejšnji mesec pa je na primer prodajalec Office Depot iz ZDA ob prodaji spletnih kamer nevede priložil še povezavo na stran, ki je skušala naložiti lažen antivirus.

31 komentarjev

iggy ::

zlobni antivirusni program - bistroumni nesmisel
Hey, you're fat!

Mordecai ::

Če bedaki kar tako dajejo številke kartic na splet se mi kar nič ne smilijo. Tak jim pa treba.

Prospekt ::

150M $ ja veshde.

bluefish ::

Problem je tako na strani uporabnikov in njihove mentalitete klikanja na vsako sporočilo oz. oglas. Po drugi strani pa so verjetno malo tudi krivi oglaševalski servisi, ki ne preverjajo vsebine oglasov.

Zheegec ::

hehe, zadnjič sem nekomu odstranil "antivirus 2009" - seveda fejk, in naložil avast.

Sedaj pa je gor namestil posodobljeno verzijo "antivirus 2010", je potem rekel, da je našel 2010 bistveno več virusov kot avast :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

ABX ::

Rajši imam "antivirus 2009" kot Norton Anti-virus.

Če ne drugo "antivirus 2009" tu pa tam mi dovoli uporabit moj PC. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

jlpktnst ::

Ach... očitno bo počas treba imet izpit za uporabo pcja. Če ne boš imel izpita boš pa lahko samo kiddy mode fural :D Vse zaklenjeno itd.

MrStein ::

Marcek6 :
Če bedaki kar tako dajejo številke kartic na splet se mi kar nič ne smilijo. Tak jim pa treba.

Če deca kar tako gre v avto neznanca, pa so naj kar spolno zlorabljena. Tak jim pa treba.

(bom eno in isto misel formuliral tak dolgo, dokler se moderatorju ne zdi sprejemljiva...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Matev ::

obstajajo tudi lažni virusi
sporočila o virusih ki krožijo po mailih

ABX ::

obstajajo tudi lažni virusi
sporočila o virusih ki krožijo po mailih


In tudi Makedonski, kjer virus prosi da si sam pobrišeš datoteke. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Icematxyz ::

-zloben virus
-dober antivirus
-zloben antivirus

Sedaj še samo manjka novica za dober virus. Zagotovo obstaja?

Azrael ::

@Icematxyz:

Pravilno razmišljaš, zadeva obstaja.
Nekoč je bil Slo-tech.

denial ::

@Icematxyz:
Welchia
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Icematxyz ::

Hm saj črv ki bi se širil po omrežju in neuke uporabnike opozarjal da so bumbarji ker ne updejtajo redno sploh ne bi bila slaba zadeva.

"Your computer is infected with help from above! Please responde!" And update your fuc...g machine!

Matev ::

teh sporočil o updatanju je že veliko preveč
najdajo vsakokrat ko kak program štartaš

Icematxyz ::

Saj take vrste updejti niso problematični. Če ima naprimer igra "karte" updejt ali ne. Problematični so "updejti" od zunaj ki so posledica lenobe največkrat da se ne updejta security fixov. In ta črv ko bi ti rekel da updejtaj... Verjemi da bi to storil.

Naprimer nek strežnik ki ni posodobljen že 2 leti. Mislim to moraš biti res bumbar da se to greš in ne pričakuješ "updejta" od zunaj.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

mater so ljudje naivni. potem pa se sprasuje zakaj je tolk fraud-a na netu. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Ciklamen ::

Zato pa hvala bogu ne uporabljam AV programov, ker mi itak samo nesnago delajo gor. Pc mi občutno počasneje deluje če ga imam.
- End of the Post ->

RejZoR ::

Največji problem teh je, da dejansko niso škodljivi in jih je cel hudič zaznat s heuristiko al pa behavioral analizo. Ker je zadeva povsem neškodljiva. Razen tega, da te pošlje na scam sttran kjer uporabnik sam nakaže denar za neobstoječo licenco.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Icematxyz ::

Treba pa je tudi priznati da nekomu ki ima težave že pri odpiranju urejevalnika za besedila. Brska po internetu še nekako za silo. Ampak je samouk ki mu nihče ni teh zadev malo obrazložil. Takšnemu zelo prepričljivo zgleda tisto "varnostno skeniranje". Ki zgleda identično videzu explorerja. In je zelo dodelano samo z enim namenom. Da te prepriča da nek izdelek potrebuješ.

Morda je ravno v tem prednost. Da ne zahteva direktnega nakazila. Ampak uporabniku ponudi le rešitev. Za katero zgleda kot da mu jo priporoča sam Microsoft. "Odloči" pa se seveda lahko uporabnik sam če bo jo kupil ali ne. Ima pa seveda virus na računalniku ki je škodljiv. In on preprosto mora reagirati in neka narediti. Potem pač naredi tako kot mu njegov OS priporoča? Nenazadnje že MSN vsebuje reklame. Tako da reklamiranje izdelkov znotraj OS tudi ni neka tujka povprečnemu uporabniku računalnika.

Zgodovina sprememb…

madmitch ::

mater so ljudje naivni. potem pa se sprasuje zakaj je tolk fraud-a na netu. :D


Aneda, res škoda, da niso vsi taki vseobsegajoći genijalci kot ti. Moja mama recimo je Dr. farmacije, vodila je dokaj velik oddelek v velikem podjetju, ni ga bilo, da bi jo enostavno nategnil, torej prav naivna ni, je pa res, da je malo out of date pri svojih 70ih. Če ona takim stvarem nasede, je to zate naivna koza aneda. Res me veseli, da imaš zato, ker veš da je to prevara, za superiorno razgledanega in super intelegentnega. Butl kronan.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

CoolBits ::

Se dogaja tudi na OSX-u LOL

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

bluefish ::

Sicer se je nekaj časa nazaj na Neowinu pojavila novica, da naj bi v britanskih (ali pa ameriških) šolah uvedli predmet, pri katerem naj bi učence seznanili z varno uporabo interneta. Ideja sicer ni napačna, samo je problem, če bodo poučevali ljudje, ki še sami občasno kliknejo na mamljivo ponudbo.

PromeuZ ::

Coolbits: Windows s MacOS skinom.
<!-- https://pisalnik.wordpress.com -->

CoolBits ::

Ne ne... je kar osx in v firefoxu prikazana spletna stran "antivirusa" :D

techfreak :) ::

Ne ne... je kar osx in v firefoxu prikazana spletna stran "antivirusa" :D

Naj sanja, če hoče.

Sem tudi že sam nekaj takšnega dobil v Safariju ... ampak nekako nisem moral pognati .exe datoteke.

MrStein ::

Saj ni rekel, da je lahko pognal exe, a ne ?

Browser je pač prikazal spletno stran, ki ima to vsebino, kot na sliki.

CoolBits :
Se dogaja tudi na OSX-u LOL



Tole stran sem že sam videl. In to na google.

Med rezultati pri enem iskanju je bil vnos, ki če si ga kliknil, te je vrglo na stran na sliki (ali en klon pač).

Če pa si URL zadteka prekopiral, pa je lepo odprlo ono stran. Torej "fake" si dobil le s klikom na googlove rezultate. Drugi iskalni rezultati niso tega imeli.

Zelo čudno. Ampak pok 5 minut poglabljanja sem si rekel, WTF, čez čas bodo že ugotovili in popravili... :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

win64 ::

Potem pač naredi tako kot mu njegov OS priporoča? Nenazadnje že MSN vsebuje reklame. Tako da reklamiranje izdelkov znotraj OS tudi ni neka tujka povprečnemu uporabniku računalnika.

Uraden MSN odjemalec(Live messenger) ni del nobenega operacijskega sistema.
Bi pa bilo obvezno pred uporabo interneta vsakega malo izšolat o spletnih prevarah.

techfreak :) ::

Če pa si URL zadteka prekopiral, pa je lepo odprlo ono stran. Torej "fake" si dobil le s klikom na googlove rezultate. Drugi iskalni rezultati niso tega imeli.

Očitno so že dobili kakšen zloben JS na stran, ki te preusmeri oz. pokaže to "fake" stran, če prideš preko referrerja. Če pa direktno preko strani pa ne, da urednik spletne strani ne bi posumil.

fosil ::

Razsaja tudi črnogorski virus, sem dobil tole obvestilo:

Ja sam crnogorski virus.
Uša' sam u tvoj kompjuter , al ne boj se, ne radim ništa.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Testman42 ::

zgleda bo treba začet delat anti-anti-viruse.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi antivirusnega programa stalno zaseden CPU 99% (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5212259 (10987) solatko
»

G-Data. Najboljši antivirusni program?

Oddelek: Programska oprema
122824 (2589) LordTado
»

Lažni antivirusi prinesli že 150 milijonov

Oddelek: Novice / Varnost
314814 (3483) Testman42
»

free-ware zaščita po fejst hudem napadu

Oddelek: Pomoč in nasveti
322667 (1563) Domini
»

Antivirus 2009

Oddelek: Programska oprema
465363 (4038) SkIDiver

Več podobnih tem