» »

Namestitev Windows 7

Namestitev Windows 7

zaaz89 ::

Pozdravljeni, imam en velik problem glede mojega laptopa.
Ponesreči sem z enim programom izbrisal "bootmgr" iz windows 7 in zato mi jih ni hotelo prižgati več.
Nevem zakaj, vendar niti bootati nisem mogel več nobenega OSja ki ga imam doma (Xp, Windows 7)
Zato sem poizkusil še Linux OS (SLED 11) ki sem ga dobil zraven laptopa.
Ki pa ga je zagnalo in sem ga instaliral saj se mislil da si bom lahko tako kaj pomagal.
Sedaj pa nemorm v linuxih nič narediti (saj jih nikoli nisem uporablal in jih zato tudi neznam uporabljati)
Zanima me kaj lahko sploh naredim, saj novih windowso nemorem instalirati, vsaj kolikor sem na netu prebral se linuxi in windowsi ne marajo prau dosti.

Zanima me če ima kdo kakšno idejo?

Probal sem že z tistim "grub loaderjem" od linuxa nekaj .. vendar ga niti ne najde v linuxih (mogoče sem pa jaz kaj narobe naredil)
Obračam se pa na vas zato ker sem preiskal že cel google in nisem našel rešitve.

Hvala in LP
  • spremenil: bluefish ()

bluefish ::

vsaj kolikor sem na netu prebral se linuxi in windowsi ne marajo prau dosti
Bral si očitno kar nekaj.

Torej, v čem je sploh problem? Bi želel namestiti Windows sistem ali želiš ostati na Linuxu in imaš z njim specifične težave?

zaaz89 ::

Kot prvo hvala za tako hiter odgovor.

Kot drugo pa problem je v tem da nikakor ne morem namestiti Windows 7ke nazaj (disk lahko formatiram saj podatki mi niso tako važni)

oldguy ::

Hm, odgovora nisi našel ker očitno nisi pravilno iskal... :)

Imaš inštalacijski CD za Windows (7 ali XP)? Znaš v BIOS-u nastaviti na zagon s CD-ja? Če inštaliraš XPje, moraš (prav tako v BIOS-u) nastaviti še SATA kontroler na "Compatible" mode.

Z Linuxom je najbrž brezveze, da se trudiš, ker, kot sam praviš, nimaš preveč pojma. Torej je rešitev reinstall Windowsev, ki pa ga boš z lahkoto izvedel, ko boš imel odgovore na moja zgornja vprašanja.

zaaz89 ::

Instalacijski CD za windows 7 in Xp imam, v BIOSU sem naštilam da BOOTa z Optical Disc Drive (CD), Sata device mode mam naštiman na AHCI, drugje pa ne najdem nic od SATA kontrolerja, vendar imam nek čudn BIOS od HPja (ki ga nisem vajen saj ga prvič vidim in nima toliko opcij kot tisti ki ga imam na navadnem računalniku)

Bootati mi še zmeraj noče, avtomatsko se zažene GRUB loader od linuxa.

oldguy ::

OK.

Pri laptopih znajo bit včasih problemi pri bootanju nastavljenih deviecov. Prav tako je bios ponavadi precej olupljen glede na desktop variante, a ni hudir da ne bi nastavil vsega potrebnega. Probaj ga sforcat s pritiskom na boot select tipko takoj po zagonu (Ponavadi F8 ali F11 ali kaj podobnega). Če inštaliraš XPje, AHCI ne bo v redu, s sedmico pa bi moral delat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

zaaz89 ::

Pri zagonu pritisnem ESC da mi vrže vn kaj pomeni kakšna F tipka, pritisnem F9 (Boot device options) in mi vrže vn
1. Optical disk drive
2. Notebook Hard drive
3. Notebook Enthernet

Izberem Prvega in kliknem ENTER vendar se takoj zažene GRUB.
In sploh noče bootati Windowsov.

Aja instalirati pa hocem Windows 7.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zaaz89 ()

oldguy ::

Kakšen CD imaš? Piratski ali original? Ali je ziher bootable? Če si izbral optical drive in je avtomatsko padel v GRUB, so možnosti tri: imaš problem bodisi z CDjem (most likely), bodisi s CD pogonom (less likely) ali pa ima laptop kak res čuden bug (not likely).

zaaz89 ::

Ubistvu imam res piratski CD ki pa tudi nevem ce je Bootable (saj sem ga na tale računalnik na katerem sem sedaj instaliral iz OS in ne prek BOOTanja, vendar pa vem da so Windows XP bootable 100% (čeprav so piratski) saj sem jih instaliral na prijateljev racunalnik prejsnji teden.

Bom probal še 1x zapeči 7ko vendar pomoje bi morala biti bootable tale ki jo imam.

Hvala.

oldguy ::

Poskusi torej z XPji. Če boš vsaj videl oni "Pres any key to boot from CD...", potem je problem v Win7 CD-ju...

MKC00 ::

Jaz pa sem imel sprva nameščene na C: vista na D: pa XP potem pa sem bootal win 7 in sem formatiral C in D, E sem imel pa za files, pri D je nato pisalo zraven da je Extended, na C: sem pa namestil 7. sedaj pa ko pogledam v Computer vidim da je samo C: in D:(D je zdaj tako kot prej E) (velikost prejšnjega D: (50GB) ni nikjer več videti). sedaj je tako kot da sem ob 50GB
ve kdo morda kam je izginilo to in kako nazaj dobiti 50GB?

Hvala in Lp

amigo_no1 ::

@MKC00
Computer management, nastavi E pogonu črko, ki je prosta.


@zaaz89
Na neki drugi normalni kišti preveri če ta win7 DVD dejansko boota, da ne bomo izumljali tople vode.

zaaz89 ::

Zdravo, sem prišel zdele domov in sprobav na drugem kompu če se da iz unga CDja res bootat.
No to je bila napaka - ne da se bootat z unega CDja
Vendar nevem zakaj pol nisem mogel bootati CDja od XPjou ki pa vem da dela.

No v glavnem, nanovo sem zapekel windows 7 in poglej ga zlomka, takoj je bootal!


Hvala vsem za pomoč!

Imam pa RC drugače.

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dual boot (Windows 7 & Ubuntu)

Oddelek: Operacijski sistemi
151763 (1438) softSi
»

Kako formatirati Win 7?

Oddelek: Operacijski sistemi
3113419 (13117) bluefish
»

Kako namestiti Windows čez Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
132777 (2633) Blinder
»

Problem z OS

Oddelek: Operacijski sistemi
121495 (1198) Dri3r
»

iz linuxa v windows xp

Oddelek: Pomoč in nasveti
202148 (1796) barbm

Več podobnih tem