» »

Špekulacije o Radeon HD 5900

Špekulacije o Radeon HD 5900

5870 ali 5900?

vir: X-Bit Labs
X-Bit Labs - V beta različici OpenCL gonilnikov za ATIjeve grafične kartice je eden izmed obiskovalcev foruma Beyond3D opazil zanimivi vrstici, ki sta povezani s popolnoma neznanim Radeon HD 5900. Če bomo ugledali grafične kartice iz nove serije, bodo te brez dvoma predstavljale sam zmogljivostni (in cenovni) vrh ATIjeve ponudbe. A vprašanje, ki se poraja, je, kakšna oz. kakšne bodo te kartice. Povsem logično bi bilo sklepanje, da bi ATI serijo 5900 uporabil za dvojedrnega Radeona, HD 5870 X2. Temu sicer nasprotuje nekaj več primerjanja, saj prej omenjeni vrstici vsebujeta identifikaciji naprave, ki se glasita 689C in 689D.

S prejšnjima dvojedrnima karticama je AMD uporabil podobno identifikacijo, kot pri primerljivem enojedrnem modelu, ki uporablja enako jedro. Radeon HD 4870 ima tako identifikacijo oznako 9440, model X2 9441, Radeon HD 4890 s spremenjenim jedrom (RV790) pa 9460 oz. 9462. Ker družina HD 5800 uporablja identifikaciji 6888 in 6889, naj bi, če ATI sledi preteklosti, Radeoni iz družine HD 5900 uporabljali prenovljeno (zmogljivejše) jedro. Že pred tedni se je govorilo, da je v razviju Radeon HD 5890, ki ga je omenjal tudi eden izmed dokumentov, a so predstavniki AMDja to označili kot tipkarskega škrata.

Po drugi strani je odločitev za dodaten razred zanimiva, saj je ATI v preteklosti za relativno podobna jedra vedno uporabljal tudi podobne oznake. To je razlog, da čip RV790 leži na Radeonu HD 4890 in ne 4970, kot se je sprva predvidevalo. Podobna je tudi zgodba pri nekoliko bolj oddaljenem Radeonu X850, ki bi bil sicer lahko poimenovan tudi X900. Kakorkoli že, nov čip bi bil lahko opremljen z več stream procesorji (npr. 1800, 1920 oz. več, namesto 1600), po drugi strani pa bi bile lahko specifikacije tudi enake RV870, višja pa frekvenca delovanja (prek sprva načrtovanega gigahertza).

Predpriprava na grožnjo, ki jo predstavlja Fermi? Morda nekoliko obširnejša predelava jedra?

29 komentarjev

BioTech ::

ziher je hd5890
sori bula!

win64 ::

ziher je hd5890

očitno ne
"ATI Radeon HD 5900 Series" = ati2mtag_Evergreen, PCI\VEN_1002&DEV_689C
"ATI Radeon HD 5900 Series " = ati2mtag_Evergreen, PCI\VEN_1002&DEV_689D

destroyer2k ::

Eden iz AMD je povedal da bo namesto x2 sedaj 5900 serija.

PrimozR ::

Link?

win64 ::

Tudi mene zanima

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: win64 ()

Heavy ::

Predpriprava na grožnjo, ki jo predstavlja Fermi?



Pa kaki fermi, če nVidia sploh nima delujočega prototipa?

filip007 ::

Mogoče bo pa ATi upustil X2 oznako in bo 5890 (X2) samo brez te oznake podobno kot je GT295?

Ja počasi jim zmankuje oznak...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Azrael ::

@Hydr@

Si ziher?

Oziroma drugače vprašano:

Bi tvegal, če imaš firmo, ki je po dolgem času komaj spet prilezla na zeleno vejo, da te konkureca spet temeljito zatumba?
Bi tvegal,,da zapraviš trenutno prednost, čisto lastni lenobi?

Andree Citroen je nekoč rekel nekaj takega: Če ne napreduješ, nazaduješ, saj napreduje tvoja konkurenca.
Nekoč je bil Slo-tech.

Heavy ::

@Hydr@

Si ziher?

Oziroma drugače vprašano:

Bi tvegal, če imaš firmo, ki je po dolgem času komaj spet prilezla na zeleno vejo, da te konkureca spet temeljito zatumba?
Bi tvegal,,da zapraviš trenutno prednost, čisto lastni lenobi?

Andree Citroen je nekoč rekel nekaj takega: Če ne napreduješ, nazaduješ, saj napreduje tvoja konkurenca.


Novico o tem so objavili nedolgo nazaj. In tukaj govorimo od bojazni pred Fermi, ne pa pred konkurenco.

Azrael ::

Hja in kaj potem, če je bila predstavitev makete? To ne pove, da so "zeleni" pod vodo.

Mogoče celo so, toda vsaj toliko, če ne več, možnosti je, da samo "grejejo" OEM partnerje in navijajo pričakovanja publike.

Čeprav je AMD/ATi znan po zamujenih prilikah, vseeno mislim, da tako butasti ne bodo, da bi sedaj razvojni oddelek poslali na celoleten dopust.
Nekoč je bil Slo-tech.

PrimozR ::

@Hydr@

Si ziher?

Oziroma drugače vprašano:

Bi tvegal, če imaš firmo, ki je po dolgem času komaj spet prilezla na zeleno vejo, da te konkureca spet temeljito zatumba?
Bi tvegal,,da zapraviš trenutno prednost, čisto lastni lenobi?

Andree Citroen je nekoč rekel nekaj takega: Če ne napreduješ, nazaduješ, saj napreduje tvoja konkurenca.


Novico o tem so objavili nedolgo nazaj. In tukaj govorimo od bojazni pred Fermi, ne pa pred konkurenco.

In konkurenca je Fermi, pa če obstaja ali ne. neke specifikacije že obstajajo, poznavalci pa s svojim znanjem lahko tudi ocenijo zmogljivost. Morda so pri ATIju ocenili, da bo Fermi, če bo tak, kot je napovedan, pošast. Če ne bo 5900 le X2 model, kot je bilo tukaj rečeno.

LordPero ::

Mah, če bo predelava jedra (taka kot namignjena v nekaterih novicah), je vsekakor bila načrtovana že dolgo pred izidom nove serije. Pa tudi grožnja GF100 je ATIju znana že dolgo časa (zgodovinsko gledano nova jedra ponavadi/večkrat pwnajo vse drugo oz. to naredijo vsaj ob prvih revizijah).

Imho pa gre to za X2 serijo, ki bo mogoče imela ločeno drugo številko (torej 59xx).

In nehte se tolk obešat na kaj so naredili PRji od nVidie, ko govorite česa se ATI boji (=predvideva). Ker za njih je ena in ista, če bi nVidia izdala samo en PDF ali pokazala delujoč model ali pokazala model narejen iz sira. Če pač rečejo letos oz. v Q1, je to za ATIja dovolj. Ker če je res, se mora pač ATI (oz. bilo katero podjetje, ker govorim univerzalno taktiko/obnašanje) ustrezno odzvati novim informacijam/poziciji. In če ni res (nVidia ima zamude) je to tako ali tako velika finančna kazen za nVidio -torej tudi če ATI vlaga relativno preveč v razvoj oz. prehiteva par mesecev, ker nVidia izgublja denar, je pozicija še vedno relativno ista.

Torej, tukaj je edina novica omemba v gonilnikih (kar se itaq že redno pojavlja v takih primerih). Vse drugo, tudi špekulacije, so misli nekaterih preletele že davno (osnove za korak dalje pa še ni -torej nespremenjena situacija oz. mogoče malce večja potrditev, da so neki novi modeli pač načrtovani, kar je itaq samoumevno).

Aja, pa še vidik, da bo ATI na hitro konkretno updatu jedro do/ob izidu Fermija: to je lahko fajn zelo predraga zadeva :D.
LordPero

destroyer2k ::

Evo tukaj imate link. Čeprav je fudzilla je resnično to, ker amd je rekel da je to hemlock serija in hemlock serija je x2.

http://www.fudzilla.com/content/view/15...

Tukaj je še slika te serije, amlce starejša informacija, ampak spet resnična. Ki so predstavili to pa žal se ne spominjam.

http://vr-zone.com/articles/ati-hemlock...

Zgodovina sprememb…

Mitch ::

Heh, kaj sem jaz edini, ki z nestrpnostjo pričakuje izid ATI Redwood GPUja? Po vsem sodeč bi moral povozit ATI Radeon HD 4670 kartico. Da ne govorim o kompaktnosti ter relativno majhni porabi in tišini kartice...

destroyer2k ::

Mitch

Moreš gledati da tukaj smo večino gejmerji (rekel sem večino tako da ni mišljeno kot vsi) in s tem tudi gledajo po višjih razredih.

Machiavelli ::

Zarad mene če se imenuje Zevs važna je moč grafične ....
Nigaaazz

subby ::

kmal ne bomo več potreboval centralne kurjave

M-XXXX ::

kmal ne bomo več potreboval centralne kurjave

Me pa ves čas presenečate z neumnimi izjavami...

Veš da je bila 48x0 serija manj požrešna od 2900? Veš da je 58x0 serija manj požrešna od 48x0 serije? Kljub temu, da se pri vsaki generaciji preformance zveča za faktor okoli 2?

destroyer2k ::

M-XXXX

To večina ne dojema, če bi pogledali skozi zgodovino, bi vidli da poraba ni kaj veliko zvišala (high-end modele pustimo na miru za sedaj).

Primer: (lahko da sem malo zmotil, ker ne najdem čisto točne podatke)

geforce 6600 gt: Poraba: 60w
gigaflops: 47

Ati radeon 4770: Poraba 80w
gigaflops: 960

A vidite razliko kaj? 20x večja moč in poraba samo 20w več.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

malce neumno bi bilo, da ati, ob 2 letnem on še več, ustvarjanju imena in uveljavljanju znamke -X2 kartic to nenadno opusti.
skrajno nepremišljena poteza IMHO
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bergyb ::

Po moje je to X2 varianta, katero drugo močnejšo kartico tako niso napovedali -čeprav je bilo nekaj neuradnega govora o 5890, urodno je napovedan sam dvojedrna 5850 in 5870.

Drugače pa menim, da so resno vzeli grožnjo Nvidie, saj so tudi oni sedaj začeli razvijati njihov softwer v smeri, da GPU pomaga CPUju, mal pozn, sam če jim dobro uspe, bojo to lahko dobro uporabili z novo serijo grafičnih, z MIMD shaderji.
Tako da bo Fermi dobil dobro konkurenco v smislu pomoči CPUju, sam pč eno leto kasneje,do takrat boš pa lahk uporabljal ATI grafično in cenejši GF100 za pomoč CPUju (čeprav bo Nvidia poskušala to preprečit, ker je po njihovem mnenju preveč dela, da bi delal to v hibrid z ATI kartico, preveč testiranja, pa to... zanimiv, zakaj je do zdej vse lepo delal... s pomočjo enga tweeka še dela, no nevem pa kako bo z novo serijo).

ALT ::

uveljavljanju znamke X2 (krat dva)?? res huda znamka. samo pomeni da ima zadeva 2 gpuja, znamka je pa se vedno radeon HD. in ce se mene vprasa je bolje da zmogljivejso kartico oznacijo z visjo stevilko, ne pa z isto stevilko in na koncu x2..

nvidia ze lep cas uporablja taksno oznacevanje in se mi zdi da je to bolj pregledno za mnozice. pac vecja cifra = vecja cena = visje performanse.

PrimozR ::

Mja, čudno je bilo zdaj, ko je bil 4870 X2 (in 4850 X2), otem pa še 4890 :D

Jst ::

Kaj je sedaj z ATIjevo napovedjo na eni konferenci, kjer so predstavili roadmap in tehnologije, ki jih razvijajo, da bodo GPUji v prihodnosti sestavljeni kot LEGO kocke in da bodo single GPU na kartici low/entry level?

Očitno čas za kaj takšnega še ni prišel - čeprav sam nisem navdušen nad multiGPU (oziroma CF/SLI) rešitvami.

Mogoče z naslednjo generacijo, mogoče nikoli (in forseeable future) zaradi tehnološke zaje*anosti.

One Powerfull GPU Per Card Is The Way To Go. In My Opinion...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

simnov ::

5970

destroyer2k ::

Jst

Če se bo lucid hydra 200 čip odnesel sedaj tako kot obljublajo, potem bo multi gpu rešitev era začela.

Za tiste ki ne veste kaj je lucid čip.
http://www.anandtech.com/video/showdoc....

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Ko sem prebral o Lucid Hydra tehnologiji, sem si mislil "ideja je enkratna." Obenem sem pa skeptičen, ker če tehnologija dejansko deluje, potem bi ATI in Nvidia spremenila delovanje CF/SLI tako, da se podatki ne bi podvajali v vsaki kartici.


---

Moj prejšnji post je malo dvoumen. ATI je na eni konferenci predstavljal bodočo tehnologijo, ki naj bi temeljila samo na multiGPU rešitvah. Entry level bi imel en GPU, mainstream dva GPUja na kartici, high end pa več GPU čipov. S tem, da bi se dala takšna kartica komot povezati v CF. Torej, rekli so, da bodo price-wise bodoče generacije sestavljali z GPUji kot lego kocke. TO se očitno z 5000 serijo ni zgodilo in po pravici povedano, sem kar malo vesel. Ker takrat niso nič povedali kako bi se podatki pretakali iz GPU(jev) v RAM in nazaj. Ker če bi imel vsak GPU svoj del RAMA, potem bi to bil en crap. Nikakor price-wise.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

destroyer2k ::

Jst

Malo si zamešal amd je predstavil svoj road map takšen, ampak v letu 2010 (ali 2011 ker prestavlajo izzide). Za zdaj so hoteli tako kot je že low-mid-high performans bo 1 jedrna. Extreme performans bo pa dvojedrna.

Jst ::

destroyer2k: Možno, da je bilo mišljeno za leto 10/11, ampak v svojem govoru, je tipson izjavil nekaj v stilu:

"Kako bomo zagotavljali nizko ceno grafičnih, tako, kot smo z 48X0?"

"Tako, da bomo v en GPU zlagali čipe (moj izraz) kot lego kocke."

"Na takšen način bomo dosegali točno tolikčen performance, kot ga bomo želeli za določen price range."

[V tem času sta se zamenjala dva slida, kjer so kazali, kako so do sedaj delali grafične in kako mislijo v prihodnosti.]



---

Katera konferenca, ki sem jo gledal, je pa v možganih že v /dev/null, medtem, ko sem si keypoints zapomnil. (Zgoraj zapisane.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Špekulacije o Radeon HD 5900

Oddelek: Novice / Grafične kartice
293621 (2319) Jst
»

Novi Radeoni na policah trgovin (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
999002 (6305) LordPero
»

ATI X2 tudi za DirectX 11

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
204446 (2846) Dr_M
»

Radeon HD 4890 prihaja aprila (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
537821 (5028) PrimozR
»

Prvi 40 nm čip iz ATija - RV740

Oddelek: Novice / Grafične kartice
153965 (3084) PrimozR

Več podobnih tem