» »

RAID5

RAID5

jlpktnst ::

Prva reč ki me zanima so primerjave različnih RAID5 onboard variant.

Za RAID0/1 sem 100% da v to ne grem, ker ne mislim 50% žrtvovat bogovom informatike ali pa zanesljivosti uničit. Zame je primeren RAID5, v to sem prepričan. Vprašanje je edino ali obstajajo cenovno dostopne rešitve ki nimajo grozljivo slabih write performanc.

Če koga zanima test, ki sem ga našel: http://www.tomshardware.com/reviews/ich...
AMD-jeva rešitev izgleda primerljiva nvidiini, so mi pa zelo sumljivi rezultati za Intel, vprašanje zakaj tako, zato bi rad videl podoben test s klasičnimi diski. Nagibam se sicer k AMD rešitvi, vendar pa me ravno ti rezultati strašijo. Pa zavedam se kje so lahko problemi, ni pa podatkov kjer bi lahko videl ali so ali ne. Recimo tudi test za posamezno čipovje navadni disk vs raid 5 je dober.

Drugih testov enostavno ni, ali pa primerjajo med seboj neprimerljivo... groza uglavnem.

Dr_M ::

Jaz bi ti intelov ICH odsvetoval, ker so zelo nestabilni pri raid poljih.
Sem imel dve raid polji iz treh diskov, raid0 in raid5. Raid5 je vsake tokliko naredil rebuild, ker je eden od diskov izpadel.
Enkrat mu je bilo pa ocitno dovolj in je najprej odneslo en disk, ko sem resetiral se drugi...
Tako sem v parih sekundah ostal brez 500GB podatkov.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Daedalus ::

Pozabi na onboard varjante. Al uporabljaj spodoben HW kontroler, al pa lunix sw raid. Če si na winsih pa... spodoben hw kontroler.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

steev ::

Zakaj je Linux SW raid boljši?
:|

darkolord ::

Na Win dela jasno čisto v redu SW RAID.

trnvpeti ::

sw raid v win dela v redu
rebuild po izpadu dela izredno pocasi
ko dela rebuild, je odzivnost sistema izredno slab
je pa enostaven za vzpostavit in avtomatski rebuild

jlpktnst ::

Pa so ti onboard raidi res tako zanič al kaj? Nekateri vidim da imajo grozno slabe izkušnje ... samo definitivno so razlike med čipovji, gonilniki itd?

ender ::

ICH RAID1 na nekaj računalnikih uporabljam, pa ni težav (samo na Windowsih, ki v nestrežniških izvedbah ne podpirajo drugega, kot RAID0). Edino, kar je pri ICH RAIDih je to, da moraš na CD integrirat gonilnik, drugače XPjev ne moreš namestiti na tak RAID.

ICH RAID5 še nisem poizkušal, imam pa nekaj Linux strežnikov s software RAID5, in deluje odlično (in precej bolje kot software RAID na Windows strežnikih - rebuild je mnogo hitrejši, pri tem pa precej manj vpliva na odzivnost sistema).

Če imaš denar, je pa hardware RAID seveda najboljša rešitev, vendar so najcenejše kartice (za 4 SATA diske), ki se jih splača kupit okoli 250EUR.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ender ()

DominusSLO ::

Jst imam xp-je na plati asus p5k-e/wifi, 2x500gb(seagate 7200.12) raid0 od 5.decembra letos brez nikakršnega problema in to z navitmi komponentami. Pred tem pa sem imel tudi jst težave na onboard raid controllerjih. Sploh pri prvih sata ploščah so znale bit težave s tem. In to tudi brez raid polij. V spominu imam inštalacijo xp-jev vsake 1-3 mesece :D
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

Daedalus ::

Zakaj je Linux SW raid boljši?


Ker pa deluje po pričakovanjih in se ne razsuva iz ljubega mira. Boljše od večine poceni HW raidov, definitivno pa boljše od kvaziraidov na platah. Pač, nekajletne izkušnje z linux softraidi mam in do zdaj ni blo nekih problemov.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

trnvpeti ::

kako si namestil linux sw raid na windows masino?

Daedalus ::

Sej nisem. A to kje pišem slučajno:) Če rabiš na winsih spodoben raid... kupiš pač hw kontroler, pa mir.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

trnvpeti ::

ce pa nimas cekinov, pa naredis win sw raid
pac dela

ender ::

ce pa nimas cekinov, pa naredis win sw raid
pac dela
Glede na to, da stane Windows Server najmanj okoli 600€ (če kupiš z mašino), je hardware RAID vseeno cenejši (ker RAIDu 0 [ki je edini, ki ga podpirajo desktop različice Windowsov] ne bi nikoli zaupal svojih podatkov, hkrati pa software RAID0 nima kakšnega posebnega vpliva na hitrost sistema).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

steev ::

Saj nobenemu raid0 ne moraš zaupat podatkov.
:|

darkolord ::

ker RAIDu 0 [ki je edini, ki ga podpirajo desktop različice Windowsov]
Res?

jlpktnst ::

No potem pa naj kdo prilepi kakšno "affordable" raid kartico. Raid5 in do 4 diski so dovolj.

Sem že gledal nekaj pa sem našel kvečjemu po 600EUR, očitno sem gledal preveč dobre reči :)

ender ::

There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

jlpktnst ::

Te kartice so menda ene najboljših ja. Sem gledal na mlacomu nekaj pa so bile noro drage... Tale ko si dal je solidno ja, samo je kriza če je skoraj 50% cene polja v kartici, potem je to res dobesedno RAID ker so diski cenej kot pa vse ostalo :)

Zdej sem našel nekaj kar se prodaja za 100$ (kar je spet sumljivo cheap), PROMISE FastTrak TX4650.

edit: Že prvi trije komentarji pravijo, da bi bilo bolje met na matični raid, jao :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

ender ::

Pri Promisu pazi, ker so njihovi cenejši izdelki t.i. HostRAID, kar je isto, kot RAID na matičnih ploščah.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

jlpktnst ::

Ja sem potreboval 10 minut branja po netu da sem odkril kako gnili znajo bit. Se jih ne upam dotaknit, je isti drek kot na plati oz slabše za višjo ceno :)

Jezi me ker ne najdem nobenih člankov za onboard raide. Nič. Saj ne da ne verjamem vam, človek bi pač rad nekaj videl pa vsi opisujejo matične samo v najbolj osnovni luči. Še bolj smešni so benchmarki iste konfiguracije na različnih ploščah. Da, seveda. Uporabnih reči pač ne bi nihče testiral, ne.

Pa hvala za ves info, če bo budget dovolil bom pa res vzel areco.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizicni vs. software Raid (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
899065 (6239) MrStein
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5710765 (9907) uporabniik
»

Strežnik za malo podjetje

Oddelek: Kaj kupiti
283933 (3146) SasoS
»

Fedora 12 - migracija /home na raid particijo

Oddelek: Operacijski sistemi
192376 (2207) BlueRunner
»

Intel pripravlja nova vezna čipovja

Oddelek: Novice / Matične plošče
274349 (3231) MrStein

Več podobnih tem