» »

Problem z generatorjem

Problem z generatorjem

dtm ::

Pozdrav!

Imam generator ki daje izmenično napetost. Izmeničen tok sem preusmeril v enosmerni tok in zgladil frekvence. Na voltmetru kaže vse ok. Ampak ko priklopim nek porabnik (elektromotor), začne generator izgublat moč, kot bi se v njem ustvarjal elektromagnet, ampak porabnika pa ne zažene (elektromotor je za enosmerni tok)?
V čem je frka? Je potrebno kaj dodat?


Lp
  • polepsal: Mavrik ()

LISAC_88 ::

kakšen motor pa imaš, ali lahko napišeš kakšen podatek, ter ali si preveril, da je motor res enosmerni? lp

telexdell ::

Sam ne morem dvigniti pol tone, ker nisem dovolj močan. Tako mora običajno biti za poganjanje elektro motorja poleg ustrezne velikosti in oblike napetosti na voljo tudi dovolj velika moč vira. Na napajalnik priklopi sočasno voltmeter in motor. Če se bo napetost opazno znižala potem imaš preslab napajalnik.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

dtm ::

generator spuša tok 250 voltov izmenične, omejil sem ga na 12 v enosmerne. motor pa je 12 voltni enosmerni. ko mislim sklenit motor na štrom, se nič ne zgodi z motorjem. problem pa je.....???

Highlag ::

Usmernik pa je?
Never trust a computer you can't throw out a window

Azrael ::

>generator spuša tok 250 voltov izmenične, omejil sem ga na 12 v enosmerne

Kako si tole izvedel?

Če si kar generator nahecal, da daje od sebe 12V, si pred njegovo regulacxijo in tudi generator sam postavil težke zahteve.

Rabim(o) podrobnosti, da bo možen kakšen konkreten odgovor.

Ne vemo niti kakšen generator, niti kakšen je motor, 12V motorjev za istosmerni tok obstaja malo morje različnih, o usmerniku tudi ni besede... Kristalna krogla pa v remontu.
Nekoč je bil Slo-tech.

dtm ::

zgrajen je s štirimi diodami v Greatz-ovem mostičnem vezju + kondenzator. za generator nimam pojma kakšen je, ker ni dobene oznake. je standartne izdelave, navitje na statorju, magneti na rotorju, kot zgleda je doma delan generator, mora pa bit zelo star, hehe! finta je bila da je 10 navitji ki dajejo 25 voltov, nato sem enega odklopil in sem hotel zvezat z elektromotorjem.
za elektromotor sem tud v temi, pojma nimam kakšen tip je (magneti na statorju in rotorsko navitje). hmmm,.....! upam da bo mogoče vsaj malo jasno kaj sem hotel povedet.


LP

pablic ::

Prevelik porabnik?

energetik ::

Človek, moč nas zanima, moč. Od generatorja in elektromotrja. Pa še od usmernika.
Lahko daje generator pri 400kV 1mW moči, pa ne bo obrnil elektromotorja z 1W.

telexdell ::

A rotor v generatorju pa se vrti?! In tako na oko ali je motor bistveno večji (težji) od generatorja ali sta približno enaka?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Azrael ::

>finta je bila da je 10 navitji ki dajejo 25 voltov, nato sem enega odklopil in sem hotel zvezat z elektromotorjem.

Tako se ne dela! Ni brez razloga toliko navitj notri. Na tak način si močno znižal moč generatorja (vsaj za faktor¸10).

Zveži tako kot je bilo (glej, da ne zamesaš koncev navitja) in za znižanje napetosti uporabi trafo z ustrezno prestavo in seveda ustrezne moči.

Moč generatorja lahko približno določiš iz podatka o preseku žice in števila faz, ki jih ima.

Moč motorja se bo mogoče tudi dalo približno oceniti, če poveš za kakšno napravo je bil prvotno uporabljan.



.
Nekoč je bil Slo-tech.

dtm ::

>finta je bila da je 10 navitji ki dajejo 25 voltov, nato sem enega odklopil in sem hotel zvezat z elektromotorjem.

Tako se ne dela! Ni brez razloga toliko navitj notri. Na tak način si močno znižal moč generatorja (vsaj za faktor¸10).

Zveži tako kot je bilo (glej, da ne zamesaš koncev navitja) in za znižanje napetosti uporabi trafo z ustrezno prestavo in seveda ustrezne moči.

Moč generatorja lahko približno določiš iz podatka o preseku žice in števila faz, ki jih ima.

Moč motorja se bo mogoče tudi dalo približno oceniti, če poveš za kakšno napravo je bil prvotno uporabljan.



.

motorček meri velikost 6 cm in 2,5 cm širine. Generator pa 20 cm dolžine in 10 širine. Iz kot nahaja pa nebi vedel, motor je podoben kt tisti ki jih kupiš za modelarstvo. Mi zna kdo povedet kako Watte večaš, se dobi kakšno vezje ali kaj podobno? aja, pa kako lahko izmeriš watte?

energetik ::

Moč generatorja povečaš tako, da povečaš dimenzije. Če samo dovajaš več moči na gred, ga skuriš. Torej je praktično edina varianta, da kupiš novega.
Kako izmeriš? Na sponke vežeš spremenljiv upor in meriš napetost na sponkah in tok skozi upor. Zmnožiš in dobiš watte.

dtm ::

Aha, hvala!
V bistv, je moj problem v niskih wattih??? Ko iz generatorja potegnem štrom do motorčka, se sklene tokokrog in naredi elektromagnet, kar povzroča zaviranje rotorja. Na motorčku pa se ne pokaže dobena sprememba. Do motorja pridejo premajhni watti??? Elektromagnet nastane zaradi tokokroga, ne? Se da kako izničit elektromagnet??? Bi bilo kaj bolši če bi minus ozemlil???



LP

energetik ::

Ajej, dobro bi bilo, da bi si kaj prebral o elektrotehniki. O kakšnem elektromagnetu govoriš, da nastane?
Generator mora imeti enako ali večjo moč od porabnika. Na motorčku mora biti ustrezna napetost (glede amplitude in frekvence). To je vse.

dtm ::

V generatorju na navitjih nasaja elektromagnet, ko sklenem plus in minus oz ko priklopim porabnik. ker pa je rotor iz magnetov, začne rotor pešat.

Azrael ::

Pripni slike vsega.
Je roba sploh v redu?
Kdo ali kaj vrti generator?
Kaj poganja motor?
Namen vsega skupa?
Nekoč je bil Slo-tech.

dtm ::

omrežni tok 230v poganja enekovreden elektromotor ki žene generator. iz generatorja sem potegnil plus in minus, ker je bila napetost izmenična sem pretvoril tok z mostičkom v enosmerni tok. vse OK!!!
na vsezadnje sem hotel priklopit enosmerni elektromotor. ko sem sklenil plus in minus na motor, se motor ni zagnal, ampak je začel pešat rotor na generatorju, kot da bi ustvaril elektromagnet.
minus bi moral bit ozemljen, ne? če se ne motim imajo nekatera vezja nekakšno "dušilko" ki odvaja elektromagnetizem!?!?

Highlag ::

Hehe nimaš pojma....:O:))
Never trust a computer you can't throw out a window

Azrael ::

Sedaj mi pa razloži4 v čem je čar uporaba rotacijskega pretvornika namesto transformatorja? Sploh takega, ki je očitno prešibak.

In drugič, kaj poganja enosmerni motor?

In še mimogrede, odvadi se postavljanja kupa enakih ločil na koncu stavka. Ta grda navada ne pripomore k jasnosti sporočila, prej nasprotno.
Nekoč je bil Slo-tech.

int47 ::

Sedaj mi pa razloži4 v čem je čar uporaba rotacijskega pretvornika namesto transformatorja? Sploh takega, ki je očitno prešibak.

Transormator ne izgleda dovolj komlicirano v vlogi nečesa, kar naj bi imelo izkoristek večji od ena.

Azrael ::

Mogoče pa res čara Bedinijev motor ali kakšen podoben Perpetuum Mobile? Podatki so ravno prav skopi za take reči.

No, če je res kaj takega v igri, zadeva 100% ne dela in v tem Vesolju, na našo veliko srečo, tudi ne more delovati. Zakoni Termodinamike.
Nekoč je bil Slo-tech.

dtm ::

ok ok zadevo sem malo napihnil!
nekaj mozga imate, moram priznat! gre namreč za plazma generator v katerem se giblje vodikov rotor z navzkrižno vezano keramično kontaktno linijo. rotor je nameščen na magnetnih kontaktih n50, tako da rotor teče v minimalnem trenju. statorsko X navitje z vzporednimi dušikovimi šobami primore k temu da je notranjost statorja konstantne temperature -15 C (seveda gre za 5% dušik). in še bi lahko našteval,....! je kar zanimivo, ni pa PM!

energetik ::

To me nezansko spominja na TiO2 in njegove poste... :|

Brane2 ::

ok ok zadevo sem malo napihnil!
nekaj mozga imate, moram priznat! gre namreč za plazma generator v katerem se giblje vodikov rotor z navzkrižno vezano keramično kontaktno linijo. rotor je nameščen na magnetnih kontaktih n50, tako da rotor teče v minimalnem trenju. statorsko X navitje z vzporednimi dušikovimi šobami primore k temu da je notranjost statorja konstantne temperature -15 C (seveda gre za 5% dušik). in še bi lahko našteval,....! je kar zanimivo, ni pa PM!


Si poskusil s kompenzatorjem razsipanja Bowe-Kalinski polja ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

dtm ::

Hmm, kompenzator! se dobijo kakšne diode ki so podobne polprevodnim diodam(100%-50%) samo da bi te diode imele razpon 100%- 30%? 100% spusti tok z ene strani in z druge strani 30% ali še manj?

v generatorju nasatja indukcija, moral bi jo zmanšat ali celo prelisičit, kar je teško! ionzacijo bi moral povečat za kakšne 15%, se pravi 30% več moči,....

no, za zdaj me zanimajo diode, se dobijo kje 100%-30% diode?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dtm ()

Azrael ::

Ko potegnete v to temo še dilitij, fazni kompenzator in podoben tech, tema leti v Ložo.
Nekoč je bil Slo-tech.

noraguta ::

če maš za rotor litijev niobat(LiNbO3) bo treba vzet za hlajenje tekoč kisik. se lepo vidi iz

vir: Wikipedia
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Brane2 ::

Hmm, kompenzator! se dobijo kakšne diode ki so podobne polprevodnim diodam(100%-50%) samo da bi te diode imele razpon 100%- 30%? 100% spusti tok z ene strani in z druge strani 30% ali še manj?


Seveda. Takoimenovane SemiGay diode z oslabljeno zadnjo P-N bariero.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Azrael ::

Nadaljujte prosto po Prešernu.

Prestavljeno.
Nekoč je bil Slo-tech.

dtm ::

Nadaljujte prosto po Prešernu.

Prestavljeno.


v čem je frka? zakaj bi tema letela v ložo? kaj moramo pazit na besedne dejavnike? ne razumem!
Hotel sem samo pomoč, zato je forum, ne?

Highlag ::

Sej si še vedno na forumu samo malo je tema lokacijo zamenjala. Azrael je bil precej toleranten....
Never trust a computer you can't throw out a window


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj to ne deluje (perpetuum mobile again) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5812401 (4216) cvalsr
»

asinhronski elektromotor kot generator (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8123532 (8998) A. Smith
»

Napetost na vtičnici doma

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4311209 (9368) marjan_h
»

generator za veterno elektrarno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
175727 (5289) Azrael
»

220V ventilator je močno preglasen

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
164263 (4132) Jackal

Več podobnih tem