» »

čiščenje posušene kisline

čiščenje posušene kisline

HyperGL ::

V roke sem dobil eno staro "old school" mag lite svetilko. Pokrov za baterije se ni hotel odviti, ker smo mislili da je zaruznjen (kljub temu, da je vse iz aluminija, pač, da je zadeva oksidirala), sem ga postavil v primež in po nekaj minutah prepričevanja sem ga končno uspel zavrtet. Noter pa so verjetno še prvi baterijski vložki (alkalni, mogoče), ki so spustili dušo. 3/4 spodnje površine baterije, je prekrite z belo snovjo (kislina). S čim bi jo lahko očistil oziroma omehčal, da bi baterije dobil ven?


LP

Hvala!

Pyr0Beast ::

Tisto je lug in njegove posledice delovanja na aluminiju so sproščanje vodika in razjedanje aluminija.

Zadevo ščisti s kislino 5% HCl bo v redu.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bf4ed ::

In potem vse skupaj dobro operi v vodi in posuši.

Aja kaj pa sprednji del se ne da odvit? Bi potem baterije lahko ven izbil pa nebi rabil kisline.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

bluefish ::

Hm, imam ravno podoben problem. Že precej časa nazaj se mi je v svetilki razlila baterija in spodnji kontakti za baterijo so prav tako prekriti z lugom. Jasno ni nikakršne opcije, da bi svetilko na spodnjem koncu odprl.

Torej bi HCl pomagala. Kje pa je možno kupiti manjšo količino?

Pyr0Beast ::

Mavrica, ljubljana nasproti FE, skoraj zraven lokala Volta

1L-3€ (Klorovodikova kislina, Solna kislina, kislina za odstranjevanje vodnega kamna, 32% se mi zdi, da prodajajo)
Vzami tudi cevosan, 0.5L.

Pred uporabo oboje razrečiš seveda, uporabiš tudi zaščitno opremo. Preberi si nekaj o redčenju kisline, saj ta lahko zavre in prekipi/naredi štalo, ko jo mešaš z vodo. (Mešaš vodo v kislino in ne obratno, ne vem če se še prav spomnim)

Ni neke hude panike, sem imel že roke v koncentrirani kislini par minut, in dokler nimaš razpokic v koži (okoli nohtov) ti ne bo hudega, če pa je že, pa začne pošteno peči, takrat pod vodo. (Sicer moraš že tako delati z rokavicami :D )

Za lug je pa tako, da, če se boš kaj z njim polil kar se da hitro pod vodo, saj je zahrbten in najeda brez opozorila. Če ti gre po prstih, boš čutil tak masten občutek, kot da bi imel milo po rokah.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bluefish ::

Heh, tole je pa že cel kemijski eksperiment :) .

MadMax ::

Uradno se dodaja kislino v vodo. V nasprotnem lahko zadeva burno reagira.
(V ex-YU so temu rekli "voda u kiselinu = vuk")

Ampak to velja predvsem za koncentrirane kisline, pri taki razredčeni gospodinjski žavbi je skoraj vseeno.
32% je že daleč od koncentriranega...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Pyr0Beast ::

Bemtiš pa prfoksa. Pravilno vêdenje je narobe popravila :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

> Vzami tudi cevosan, 0.5L

Cevosan je visokokoncentriran natrijev lug (NaOH). Uporabiš ga za dokončno nevtralizacijo kisline (in tudi kot razvijalec za fotopostopek, ko je razredčen z vodo v razmerju 1:1).

Drugače je lug lahko težka π..., če se poliješ z njim. Čutiš nič,razen milnatega občutka, luknje pa so naslednji dan lahko do kosti. Takrat ni cool.

Če do teh kemikalij ne moreš, bo nekaj učinka tudi z limoninim sokom, ki ga prodajajo v trgovinah v majhnih plastenkah - lahko je tudi pretečen. Če uporabiš tega, ga ne redči z vodo, saj je kislina v njem že tako precej šibka.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Mi o volku.

No pravtako se mi je 'uničila' mini mag-lite-ka.

Notri sem nalil sprva razredčeno, nato pa koncentirano kislino, efekta ni bilo veliko. Je pa res da je odstranilo vso nesnago od baterij. Ker se je baterija celo razširila, jo je bilo nemogoče dobiti ven. Še več kisline je pomenilo samo burno reakcijo z magnezijevim ohišjem, da je kislina zavrela in brbotala ven. Delal z golimi rokami, ni bilo hudega :D

No, na koncu sem spraskal dno baterije, naredil v sredi luknjo in notri zavrtel en dolg samovrezni vijak za les ter zadevo mukoma potegnil ven. Potrebno je bilo tudi sneti celotno grlo za žarnico, da sem tudi tam potiskal baterijo ven. Uporabiti je bilo treba res veliko sile. Na koncu sem ugotovil, da sem samo celico iztrgal iz njenega plastičnega ovoja, ki pa je ostal naliman na stene svetilke, dokler ga nisem spraskal.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kemija (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
674896 (3243) Twixz
»

Kislina ali alternative (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7120357 (18512) negotiator
»

Cl + H2O

Oddelek: Šola
193800 (3312) Kamran
»

JEDKANJE: Kolikšna koncentracija kemikalij ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1211216 (8982) Double_J
»

"Zastonj" energija

Oddelek: Znanost in tehnologija
123683 (2612) Pyr0Beast

Več podobnih tem