» »

Obračanje formul :P

Obračanje formul :P

geek94 ::

V=a*b*c ; b=?

Kako veš z katero črko deliti?

in pa še en primer.
pV=nRT; T=?

Vse drugo znam sam nikol nevems čim moram delit wtf?
Hvala!

LapD ::

Deliš z vsem tistim kar je na tisti stran kjer je iskana spremenljivka. Prvo enačbo deliš z ac in dobiš da je b = V / a*c
web&motion designer

geek94 ::

aha kaj pa pri drugem primeru?

Binji ::

Delis z vsem drugim. Pac obe strani enacbe moras deliti/mnoziti z istimi spremenljivkami.
Recimo V/(a*c)=(a*b*c)/(a*c) => V/(a*c) = b
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

geek94 ::

hvala vama ty xD mal matematike

Vikking ::

namesto črk vstavi številke, če ti je lažje oz. hitrejše obračanje.

npr.: V=a*b*c ; b=? 24=2*3*4 ; 3=24/2*4

geek94 ::

a pol je pV=nRT; T=? /:nR

pV/nR T=pV/nR ??

boogie_xlr ::

1 ÷ 1 = 1

pV=nRT |÷nR
pV ÷ nR = T

Zgodovina sprememb…

geek94 ::

1 : 1 = 1

pV=nRT |:nR
pV : nR = T


Sj mam čist isto. ??

Meizu ::

1 : 1 = 1

pV=nRT |:nR
pV : nR = T


Sj mam čist isto. ??


Da, pravilno si izračunal.

Torej formula pV=nRT

T dobimo tako da najprej obrnemo enačbo, torej nRT=pV.

T ostane na levi strani, kar pa ostane pa damo pod ulomek v imenovalec desne strani. Tako si boš najlažje zapomnil.

Edit: Torej T=pV/nR

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

einstein :P ::

Pozdrav!

Nisem čisto siguren, ali se pri obračanju formul (recimo en del premakneš na drugo stran enačaja) predznaki spremenijo?

Primer:

b2= a2 + c2 -2ac cosBETA

želel bi deliti s celim desnim delom formule, razen z BETA, se pravi z a2 + c2 - 2ac cos

pri tem bi dobil ves ta del formule na drugi strani enačaja pod ulomkom, nad katerim pa bi bil še od prej b2.

zdaj pa ne vem, ali se delu formule, ki je šel na drugo stran pod ulomek, spremenijo predznaki ali ne?

Najlepša hvala že vnaprej.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

Ja, groza, kaj ste počeli v osnovni šoli?

"Obračanje" formul tehnično ni nič drugega, kot da na levi in desni strani enačaja prišteješ/odšteješ/deliš/množiš/koreniš/potenciraš/[vstavi poljubno] z enako količino. Odvisno od tega, kaj počneš, se predznaki "spremenijo" ali pa se ne.
- Hoc est qui sumus -

einstein :P ::

Očitno nisi razumel, ampak hvala. Sem naredil logičen primer, ki mi pove, da se znaki ne spremenijo v tem primeru:

C2 = A2 + B2 × 1 pri tej formuli hočemo dobiti, koliko je 1, zato delimo z A2 + B2, in dobimo:

C2/(A2 + B2) = 1

Malce sem se zmedel, to je vse.

Odvisno od tega, kaj počneš, se predznaki "spremenijo" ali pa se ne.


saj, drugače sem zgoraj napisal, kaj počnem.

LP
STAY OUT OF MY TERRITORY!

imagodei ::

Samo, očitno te jebe osnovnošolska matematika in razumevanje prednosti operatorjev.

C2 = A2 + B2 * 1

Sicer obupen primer, zato: Če bi namesto tiste enke na koncu imel nek "y", potem:

C2 = A2 + B2 * y

V tem primeru ne moreš kar "premaknit" A2 + B2 (to pomeni obe strani enačbe deliti s tem členom), ker imaš tam člen (B2 * y). Da bi osamil spremenljivko ipsilon, moraš najprej "premaknit" A2 na levo stran (na obeh straneh odšteti omenjeni člen), potem pa lahko na levo stran premakneš še člen B2 (pomeni, da obe strani deliš s tem členom).

Rezultat je torej:
(C2 - A2)/B2 = y
- Hoc est qui sumus -

Math Freak ::

Ni mi jasno kaj si hotel ustvariti zdaj ... Beta se drži kosinusa, to je njegov argument, ne moreš ga kar tako vn dat.
a=cos(BETA) ni (a/cos)=BETA.

Če imaš enačbo a = cos(BETA) potem je BETA = arccos(a) (inverzna funkcija kosinusa).

a2 + b2 daš na drugo strani z odštevanjem. Po tem koraku nato deliš z -2ac. Nato uporabiš inverz kosinusa da dobiš kot.

einstein :P ::

@math freak

"beta se drži kosinusa"

ja, se mi je zdelo, da se ga drži, zato sem pa tudi dobil narobe. mogoče veš, kako bi potem lahko izračunal kot beta?

hvala.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

Math Freak je izjavil:

Ni mi jasno kaj si hotel ustvariti zdaj ... Beta se drži kosinusa, to je njegov argument, ne moreš ga kar tako vn dat.

No, pa še to, tega sploh nisem videl... Ponovit najprej osnovnošolsko matematiko, potem pa še trigonometrijo. Šele potem bodo šle enačbe s trigonometričnimi funkcijami skozi.
- Hoc est qui sumus -

Math Freak ::

v kalkulator inverzna funkcija (ali 2nd function) nevem katerega imaš ... in cos od cifre.

einstein :P ::

imagodei je izjavil:

Math Freak je izjavil:

Ni mi jasno kaj si hotel ustvariti zdaj ... Beta se drži kosinusa, to je njegov argument, ne moreš ga kar tako vn dat.

No, pa še to, tega sploh nisem videl... Ponovit najprej osnovnošolsko matematiko, potem pa še trigonometrijo. Šele potem bodo šle enačbe s trigonometričnimi funkcijami skozi.


tega sploh nimamo trenutno v šoli, to jaz zdajle čisto iz zanimanja nekaj računam, pa sem že malo iz vaje, kako kaj gre.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Math Freak ::

Ni panike =). Predvidevam da se igraš s kosinusnim izrekom. Sam kotne funkcije pa verjetno mate (ali ste že mel), tko da, kako dobiti kot ven moraš vedeti.

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

Math Freak je izjavil:

v kalkulator inverzna funkcija (ali 2nd function) nevem katerega imaš ... in cos od cifre.



super, to sem rabil, hvala!

Math Freak je izjavil:

Ni panike =). Predvidevam da se igraš s kosinusnim izrekom. Sam kotne funkcije pa verjetno mate (ali ste že mel), tko da, kako dobiti kot ven moraš vedeti.


smo že imeli ampak zdaj že več, kot leto ne, tako da sem že malce pozabil, kako kaj gre. Sicer se mi je takoj zazdelo, da ne morem narazen dajat bete in kosinusa, pa sem moral vseeno poskusiti :P
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

Math Freak ::

Jah, če ne poskusiš ne moreš zgrešit =). (hec)

dottor ::

b2= a2 + c2 -2ac cosBETA
b2-a2-c2=-2ac * cosBETA
- (b2-a2-c2)/2ac = cosBETA (/ = ulomkova črta)

Ker imaš pluse in minuse umes daš najprej prvi de števili na drugo stran in zamenjaš predznak. Pol vse skupaj deliš z -2ac. Ker gre -2ac pod vlomkovo črto gre minus pred vlomek.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matematika, geometrije v ravnini, telesa

Oddelek: Šola
203051 (2420) manniac
»

Fizika - nujno

Oddelek: Šola
112343 (2022) tempoFlow
»

fizika naloga

Oddelek: Šola
123908 (3472) tx-z
»

Suhi led

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
434739 (4176) strumf666
»

Gostota zraka

Oddelek: Loža
246826 (6486) hury

Več podobnih tem