» »

Zdravila in osebni podatki v šolah in vrtcih

Zdravila in osebni podatki v šolah in vrtcih

Mercier ::

V vrtcu in šolah učitelji in vzgojitelji ne smejo dajati otrokom zdravil. Tudi osebni podatki, npr. telefonska številka staršev, so dostopni le razredniku, ne npr. drugim učiteljem. OK, tole z zdravili mi je malo blentavo, a prav, so že bolj pametni od mene tole namozgali.

Kar me žuli, so bolj skrajni primeri, uporabite domišljija, ajde, inzulin in zadnji izdihi, ni razrednika, pa je treba starše vseeno kontaktirat ... Česa se učitelj mora bolj bati, božjo sodbo damo malo na stran, posledic tega, da ni ukrepal, ali da je prekršil reglce pri zdravilih ali osebnih podatkih? Jaz bi se v svoji kmečki preprostosti bolj prvega, a po čveku s prosveto se mi zdi, da imajo drugačna "navodila od zgoraj" (v posvetnem smislu).

Ziga Dolhar ::

Imho, in zgolj okvirno, ker kaj veliko pojma nimam. Bolj naj se boji ne-ukrepanja.

Krsitve zasebnosti in ostale 'invazivne' ukrepe se v taksnih primerih resuje z instituti skrajne sile in silobrana.

Ce bi ucitelj zgolj 'gledal', bi mu morda lahko ocitali kaksno opustitev, ki bi lahko imela resnejse posledice.
(Pri uciteljih in vzgojiteljih bi morda svojo vlogo igrala njihova garantna dolznost.)

Sicer pa - v nekaterih situacijah se ne sprasujes o pravnih posledicah, ampak o zivljenskih. (Kar ne pomeni, da nazenes Strojane.)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

ABX ::

Učiteljice niso usposobljene za take posege. Čeprav se tebi zdi normalno pikat ljudi z injekcijo, za večino ljudi je to šok.

Jaz ne vem če sem pripravljen tvegat in nekomu dat shot inzulina, ker če naredim napako me pojejo živega.

In če me spomin ne vara, 1/3 žensk beži bosa pred injekcijami.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

jype ::

ABX> Čeprav se tebi zdi normalno pikat ljudi z injekcijo, za večino ljudi je to šok.

Če so gledal pulp fiction, pol že vejo, kam se inzulinsko injekcijo zapiči :)

ABX> Jaz ne vem če sem pripravljen tvegat in nekomu dat shot inzulina, ker če naredim napako me pojejo živega.

To je odvisno od situacije. Če ne veš, da je sladkorni bolnik, ga lahko samo oživljaš, dokler ne pride medicinska pomoč. Če veš (100%), da je, potem ga en shot inzulina ne bo ubil, ga bo pa morda rešil.

ABX ::

ABX> Čeprav se tebi zdi normalno pikat ljudi z injekcijo, za večino ljudi je to šok.

Če so gledal pulp fiction, pol že vejo, kam se inzulinsko injekcijo zapiči :)

ABX> Jaz ne vem če sem pripravljen tvegat in nekomu dat shot inzulina, ker če naredim napako me pojejo živega.

To je odvisno od situacije. Če ne veš, da je sladkorni bolnik, ga lahko samo oživljaš, dokler ne pride medicinska pomoč. Če veš (100%), da je, potem ga en shot inzulina ne bo ubil, ga bo pa morda rešil.


No potem pa gremo predvajat Pulp Fiction v vrtce, tako da bojo tovarišice pripravljene. :)

Čem samo povedat da v kolikor narediš kakšno napako si ob službi, če pa narediš prav dobiš ustno pohvalo in mogoče značko. Jaz nisem pripravljen tvegat in nisem edini. Kot lastnik vrtca pa bi imel nočne more v kolikor bi dovolil tovarišicam takšne posege.

In preden se začnete zgražat nad to mentaliteto, se vprašajte zakaj smo prišli do te situacije. Folk toži soseda za vsako neumnost.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

jype ::

ABX> No potem pa gremo predvajat Pulp Fiction v vrtce, tako da bojo tovarišice pripravljene. :)

Joj, rajš ne :)

ABX> Jaz nisem pripravljen tvegat in nisem edini.

Ja ampak človeka lahko s tem pristopom ubiješ! No, z opuščanjem nujnih ukrepov za zavarovanje njegovega življenja si soodgovoren za njegovo smrt.

beta1 ::

Sladkornemu bolniku NIKOLI NIKOLI nesmete dati inzulina, kadar ni pri zavesti oz. se ne odziva na okolico.

Temu se reče HIPOGLIKEMIJA - padec sladkorja oz. premalo krvnega sladkorja v krvi pod 3.5mmol/l. Če mu boste dali inzulin, ga boste ubili, saj bote mu še bolj zmanjšali krvni sladkor.

Kako ukrepati:


Hipoglikemija je stanje znižane koncentracije sladkorja v krvi nastane pri zdravljenju z inzulinom oziroma tabletami.

Povzroči jo:
-prevelika doza inzulina ali tablet
-prevelika telesna aktivnost
-premalo hrane oziroma opuščen obrok
-pitje alkohola na prazen želodec
-včasih pravi vzrok ni znan

znaki hipoglikemije:
1.) Blaga hipoglikemija:

-lakota
-drgetanje
-znojenje
-strah
-vznemirjenje
-bledica
-hitrejši srčni utrip

2.) Srednje težka hipoglikemija: poleg znakov blage še težave s koncentracijo in zmedenost

3.) Huda hipoglikemija: nezavest

Pomoč pri hipoglikemiji:
+Blaga hipoglikemija:
-zaužitje obroka, bogatega z ogljikovimi hidrati (sendvič, žitarice...); če je hipoglikemija težja, zaužitje česa sladkega (kocka sladkorja, sladek sok...)

+Težka hipoglikemija:
-mazanje ustne sluznice s kocko sladkorja ali medom
-injekcija glukagona; tega morajo diabetiki imeti sami!, (glukagon je namenjen domači uporabi ob težji hipoglikemiji, ko je potrebna pomoč druge osebe - toda laika, ne zdravstvenega osebja)
-infuzija 50 % raztopine glukoze

b) Hiperglikemija:

stanje zvišane vrednosti koncentracije sladkorja v krvi
možni vzroki: premalo inzulina, preveč hrane, prehlad ali kakšno drugo obolenje

NIKOLI NIKOLI DODAJAT INZULINA, če diabetik skup ''pade''. Prvo preverite znake, pomagajte če znate, čene pa po navodilih iz 112.

Mercier ::

No, jaz sem prepričan, da bi večina naredila kar je treba. Bojim se, da je razlaga učiteljem napačna in zaradi tega kdo ne bi. Da ne bo ravno inzulin, racimo da ne bi bil obveščen, pa bi moral biti, ker je pač večina učiteljskega zbora na strokovnem in prijateljskem obisku v pobrateni občini negdje bogu iza nogu.

ABX ::

ABX> No potem pa gremo predvajat Pulp Fiction v vrtce, tako da bojo tovarišice pripravljene. :)

Joj, rajš ne :)

ABX> Jaz nisem pripravljen tvegat in nisem edini.

Ja ampak človeka lahko s tem pristopom ubiješ! No, z opuščanjem nujnih ukrepov za zavarovanje njegovega življenja si soodgovoren za njegovo smrt.


Nisem usposobljen za to, iz pravnega vidika sem zavarovan. V kolikor naredim napako pa me lahko kdo toži in pobere ves denar iz banke.

To je svet v katerem živimo, jaz samo skrbim za svojo rit. V to me je družba pripeljala. Če pa lahko pomagam brez odgovarjat pa ti bom rade volje dal eno roko, še vedno sem.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

beta1 ::

Praktično danes imajo skoraj vsi otroci, ki imajo sladkorno bolezen, že inzulinsko črpalko - po možnosti z real time senzorjem. Tako, da so inekcije aka. Peni preteklost.

Limit-sky ::

Jype in ostali:
Insulin ni adrenalin!

Če vidite diabetika, pokličite medicinsko pomoč.
Če je pa toliko pri sebi, da lahko govori mu pa dajte samo čimbolj sladko raztopino (raztopina se hitreje absorbira v kri).

Človek lahko od pomanjkanja sladkorja (hipoglikemija) umre v parih urah. Pri preveč sladkorja (hiper) pa ne gre tako hitro.

Limit-sky ::

Če vidite diabetika, ki se čudno obnaša, pokličite medicinsko pomoč.

beta1 ::

Bilo kaj sladkega, kar imate pri rokah. Bombon, keksi, magari sladoled. Najboljše je pa kakšen sladek sok. Coca Cola Zero / light itd. podobne pijače, ne pomagajo imajo 0g/OH.

jype ::

Limit-sky> Insulin ni adrenalin!

Saj zato sem pa napisal

ABX> No potem pa gremo predvajat Pulp Fiction v vrtce, tako da bojo tovarišice pripravljene. :)
jype> Joj, rajš ne :)

Limit-sky> Če vidite diabetika, pokličite medicinsko pomoč.

Am. A kar zdajle? :)

Poleg tega - kako veš, da je nekdo diabetik?

Limit-sky> Človek lahko od pomanjkanja sladkorja (hipoglikemija) umre v parih urah. Pri preveč sladkorja (hiper) pa ne gre tako hitro.

Ja, ampak diabetik ima pri sebi običajno črpalko in zna sam povedat, da potrebuje pomoč. Če je padel v nezavest, potem itak _ne moreš_ pomagat drugače, kot da pokličeš medicinsko pomoč.

Limit-sky ::

Na žalost še veliko diabetikov nima črpalke. Pa tudi če imaš črpalko, ti pri znižanem nivoju sladkorja ne pomaga kaj veliko, ker je v črpalki samo insulin. Ti pa nujno rabiš sladkor.

Kako veš, da ima človek sladkorno?
Jaz sem v bolnici, kjer so me zdravili dobil obesek za okoli vratu in kartonček za v denarnico, na katerem je opisan postopek v primeru, da se čudno obnašam. Zato pa ne pijem alkohola in uporabljam drugih substanc, katerih znake bi človek lahko zamenjal za bolezenske. Se mi je pa že pripetilo, da so me zamenjali za alkoholika.

Jype: Ja, ampak diabetik ima pri sebi običajno črpalko in zna sam povedat, da potrebuje pomoč.
Ni res! Jaz ponavadi pri hipoglikemiji nisem v nezavesti in ti vseeno ne znam povedati, kako mi pomagaj.

aljazh ::

kako veš, da je nekdo diabetik?

Vsak diabetik dobi kartico, ki naj bi jo nosil v denarnici. Na njej tudi piše, kako ukrepati, če ima človek hipo.

koyotee ::

Dejstvo je, da u vrtcih ni ravno veliko otrok s sladkorno boleznijo. Če pa že so, so o tem obveščeni večinoma vsi delavci, s katerimi je otrok v kontaktu.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

imagodei ::

jype> "Če so gledal pulp fiction, pol že vejo, kam se inzulinsko injekcijo zapiči :)"

Khm, če me spomin ne vara, je bil tisto adrenalin...?

EDIT: Ah, I see. Spet Baldrick in goldy, bronzy and irony.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

imagodei ::

Drugač pa skrajno bebasto, da imajo v šoli takšne prepovedi. OK, eno je zašćita osebnih podatkov, drugo je pa neživljenskost. Učiteljem zaupamo otroka v varstvo. Če bi mu želeli škodovat, mu lahko natresejo strupa v malico, ali pa ga zakoljejo in rečejo, da je po nesreči 3x zaporedoma padel na nož.

Posredovat osebnih podatkov učenca tretji osebi učitelj morda res ne bi smel (z izjemo nekaterih primerov), da jih pa sam ne ve, je pa bebasto.

Prav tako bi učitelj moral biti seznanjen z osnovnim zdravstvenim stanjem učencev in s prvo pomočjo, če gre kaj narobe. "Administracija" enega bonbona hipoglikemičnemu sladkornemu bolniku pa tudi ni taka huda reč.
- Hoc est qui sumus -

fosil ::

Tukaj bi bilo treba ločit urgentne in neurgentne primere.

Marsikakšna bolezen je taka, da je treba zdravila jemat ob točno določenih urah. Ali naj bo sedaj učitelj zadolžen zato, da otrok vzame zdravila ob določeni uri? Kaj pa če učitelj pozabi, kdo bo odgovarjal?

Ali pa če treba zdravila dajat v obliki injekcij. Ali naj bodo potem učitelji tisti, ki dajejo otrokom injekcije?

Pa tudi kar se urgentnih zadev tiče, je že v tej temi dober primer. Eni bi dal nezavestnemu sladkornemu bolniku inzulin, drugi pa sladkor. Kaj je zdej prav? Kako naj to ve učitelj, če ni usposobljen za to?
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

marsovcek ::

Sladkor pri diabetiku v hipoglikemiji nekako ni primeren za to debato, ker je sam po sebi relativno neškodljiva snov. Seveda bi učitelj, seznanjen z zdravstvenim stanjem otroka, dal sladkor. Kaj pa npr. ob epileptičnem napadu? Koliko tablet je potrebno - ena rdeča, pol rdeče, dve zeleni ali četrtinka zelene? Bi si upali? >:D

WarpedGone ::

Kaj pa npr. ob epileptičnem napadu? Koliko tablet je potrebno - ena rdeča, pol rdeče, dve zeleni ali četrtinka zelene? Bi si upali?

Nobene sploh. Poklicat rešilca takoj. Človeka se le obrne na bok, da se ne zaduši. Dokler so še trzljaji pa roke stran in le poskušat zavarovat kar se pač zavarovati da.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

fosil> Eni bi dal nezavestnemu sladkornemu bolniku inzulin, drugi pa sladkor.

Nezavestnemu se _ničesar_ ne sme dajat!

fosil ::

Jah pa ravno ti si govoril, da bi mu dal en shot inzulina ;)

Jype je napisal:
To je odvisno od situacije. Če ne veš, da je sladkorni bolnik, ga lahko samo oživljaš, dokler ne pride medicinska pomoč. Če veš (100%), da je, potem ga en shot inzulina ne bo ubil, ga bo pa morda rešil.


In ravno to je moj point, laiki dejansko ne vemo kaj je treba narest. Učitelji pa kakor vem tudi nimajo kakšnega posebnega usposabljanja in so torej na tem področju laiki.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

OZZY ::

Zdravila se lahko daja po navodilih zdravnika in vednosti staršev. Vendar SAMO zdravila, ki jim jih predpiše zdravnik. Ne smejo pa dati nobenega aspirina al kaj podobnega. SAMO kar predpiše zdravnik.

Zakaj tako.. Učitelji niso zdravniki. Včasih lahko narediš več škode kot koristi. Prav tako ne smeš rane očistiti z alkoholom in čem podobnim. Samo oskrbiš in pokličeš starše. Starše pokličeš v vseh primerih, ko se otrok poškoduje - seveda ne za vsako prasko ali udarec. Ko pa gre za hujši udarec v glavo ali v kak občutljiv del telesa (odvisno od moči) se pokliče/obvesti starše - otroku pa se do prihoda staršev posveča več pozornost, da ne pride do komplikacij. Starše pa moraš skoraj v vsakem primeru ustno obvestiti o poškodbi. Če gre za večjo poškodbo je treba izpolniti tudi poseben obrazec, kjer se vnesejo vsi podatki (kako je prišlo do poškodbe, priče, čas poškodbe, itd..).

Glede sladkorne bolezni. Učitelji, ki imajo takega učenca morajo iti na izobraževanje o tej bolezni, kjer se poučijo o vseh stvareh - kako ravnati itd.. Otroku z sladkorno je tudi skrbno odmerjena in pripravljena posebna malica ter kosilo.
Go with the flow.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OZZY ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Misicna masa in diabetes (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9719955 (1043) Aquinas
»

Varnost brezžičnih medicinskih pripomočkov

Oddelek: Novice / Varnost
2411960 (10086) roli
»

Avtomatsko doziranje inzulina

Oddelek: Znanost in tehnologija
72691 (2468) Fave
»

Kako premagati lakoto, ki nastane po pitju alkohola.

Oddelek: Loža
293678 (2613) c0dehunter

Več podobnih tem