» »

Windows 7 z namestitvenimi USB ključi?

Windows 7 z namestitvenimi USB ključi?

CNet - Po besedah CNETa naj bi prek nekaterih virov izvedeli, da Microsoft razmišlja o namestitvenih USB ključkih namesto DVD ploščkov. Razlog za to je seveda sila preprost. Že od začetka marketinške kampanje (približno eno leto) Microsoft z veseljem razkazuje Windows 7 na netbookih, z namenom prikazati gladko delovanje. XPji so z uvedbo netbookov precej poskočili v številu prodanih licenc, saj je bila Vista zanje neprimerna, to pa naj bi spremenil prav Windows 7 in dokončno pokopal Windows XP. Težava se pojavi za že obstoječe lastnike netbookov, ki nanje želijo namestiti Windows 7. Mali prenosniki so vsi po vrsti brez optičnega pogona, zatorej uporaba DVD medija odpade. Obenem na večini teče Windows XP, katerega ni mogoče povoziti z WIndows 7, saj je slednjega treba namestiti na čisto.

USB ključek je ena od možnih rešitev, čeprav precej neverjetna. Precej bolj verjetna se zdi aplikacija, ki bo iz DVD ploščka naredila zagonski USB pogon, s katerega bo nato mogoče namestiti sistem oz. morda namestitev prek mreže, kjer bi se recimo prav tako zagnal nek osnoven sistem s pomočjo USB ključka in se nato obesil na enega izmed optičnih pogonov drugih računalnikov. Slednji opciji s zdita smiselni, ker bi tako Microsoft lahko obdržal trenutno pakiranje oz. proizvodnjo medijev, brez da bi ustvarjal posebno linijo, namenjeno le netbookom. Že sedaj pa Microsoft ponuja možnost digitalnega nakupa licence in prenosa namestitvenih datotek, ki bi jih lahko uporabniki prav tako prenesli na USB ključek in ga uporabili za namestitev.

126 komentarjev

«
1
2 3

mtosev ::

ni slaba ideja. :) samo rabi DVD ostat primarni medij
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

filip007 ::

Pa še inštalacijo bi lahko pospešili za 30% ali več...:D
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Matevžk ::

samo rabi DVD ostat primarni medij

Zakaj? Ker je vanj lažje vgravirati "Genuine" holograme?
lp, Matevžk

phantom ::

Zakaj bi bilo pri prvi možnosti treba namestiti osnoven sistem na USB, da bi lahko potem preko mreže namestil preostanek? A ne bi bilo enostavneje vse, vklučno z bootom, opraviti preko mreže?
~
~
:wq

mtosev ::

USB kljuc lahko crkne al ga izgubis, ker kljuce izgubi veliko ljudi. DVD v skatlici tezje izgubis al zalozis.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

linuxdady ::

USB kljuc lahko crkne al ga izgubis, ker kljuce izgubi veliko ljudi. DVD v skatlici tezje izgubis al zalozis.

Watch me!

WhiteAngel ::

Se mi zdi ceneje, če bi izbrali SD kartice pa označili bi jih kot read-only. Bi plačal 5 EUR več za licenco OSa v škatli pa kaj ...

smihael ::

SD kartice pa so prepočasne.

Podpiram idejo in pravzaprav je že skrajni čas da to počne tudi MS (ker dokler ima monopol lahko spreminja navade). Konkurenca (Linux) to počne že doooolgo.Fino bi bilo tudi naredit nek USB ključ, ki bi sam bral in priključil ISO slike na njem in se BIOSU predstavil kot CD enota...
V tej smeri se da veliko narediti z GRUBOM, pa vendra ni ravno najbolj enostavno pa še potem sistem krashne na stopnji ko se skuša najti, na /dev/cdrom ;)

misek ::

Kaj pa kakšna poenostavljena različica Remote Installation Services (RIS)?

axee ::

Kaj pa bootanje iz zunanje USB Optične enote? Na to sm pomislu, ko so bili omenjeni tisti, ki je pač nimajo? Sj niso več tok drage. Sam prašanje če se lahko boota iz njih.

Bor H ::

Definitivno bi blo to fajn, sej ni treba da je prepisljiv USB ključek, dajo ga lahko v škatlco podobni uni od CDja in TADA!

edit: neumnost sm napisal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bor H ()

Lawler_ ::

Inštalacija bi bla tut hitrejš pomoje kot pa iz dvd-ja.

Mavrik ::

Tako Visto, Windows 2008 kot Win7 se da jasno inštalirati z USB ključka popolnoma brez težav. Le označiš ključek kot aktiven in gor skopiraš vsebino DVDja.

Inštalacija se pa konča v nekih 15 minutah, neprimerno hitrejša je.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

buneech ::

ni slaba ideja. :) samo rabi DVD ostat primarni medij

Ne vem zakaj bi moral DVD ostat primarni medij, inštalacija z USB ključka je neprimerljivo hitrejša, poleg tega je pa bolj priročen.
Sicer pa tudi vsi PC-ji, kateri imajo dovolj zmogljiv hardver za poganjanje Win7, imajo podporo za boot z USB ključka.

Matrin ::

Cartirdge fun, here we come. :D

SaXsIm ::

vsi komaj čakamo, da namestimo nov OS, res.
SaXsIm

mtosev ::

ni slaba ideja. :) samo rabi DVD ostat primarni medij

Ne vem zakaj bi moral DVD ostat primarni medij, inštalacija z USB ključka je neprimerljivo hitrejša, poleg tega je pa bolj priročen.
Sicer pa tudi vsi PC-ji, kateri imajo dovolj zmogljiv hardver za poganjanje Win7, imajo podporo za boot z USB ključka.

saj sem napisal. dobis DVD potem si prek njega naredis Windows USB kljuc. ce ga izgubis, zalozis, se unici,... imas vedno od kje spet naredit (source medij). brez da rabis po torentu skakat iskat in downloadat.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

mihec87 ::

mtosev menda ja nisi toliko neumen da bi usb ključek z windowsi nosil okrog(hm ja je jasno kolegi pač ne naredijo vau). Inštaliraš pospraviš v omaro, pokvari se pa lahko tako dvd kot usb ključek.

mtosev ::

pressed CD/DVD ce je pravilno shranjen ima daljso zivljensko dobo kot USB kljuc.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrimozR ::

Kaj pa bootanje iz zunanje USB Optične enote? Na to sm pomislu, ko so bili omenjeni tisti, ki je pač nimajo? Sj niso več tok drage. Sam prašanje če se lahko boota iz njih.

Kupovati jo izključno zaradi inštalacije OSa, meddtem ko obstajajo drugi, lažji 8in cenejši) načini je rahlo brezveze, se ti ne zdi? :)

buneech ::

A misliš, da se bo Win7 tako dolgo obdržal, da boš presegel življensko dobo USB ključa?

PrimozR ::

Če. Če ga pa valjaš po mizi ima pa daljšo življensko dobo USB ključ, ker se bralna stran ne more spraskati. V časih CDjev se je pa lahko odluščila celo folija, na kateri so bili podatki.

Mavrik ::

A misliš, da se bo Win7 tako dolgo obdržal, da boš presegel življensko dobo USB ključa?


Saj pri življenjski dobi ni problem ohranjanje podatkov ampak pisanje.
The truth is rarely pure and never simple.

misek ::

DVD bi moral vsebovati en programček, ki bi predstavljal PXE server za inštalacijo. Potem bi samo startal ta program, zagnal računalnik preko PXE in namestil Windowse.
To kopiranje instalacije na USB kljucek iz DVD-ja se mi zdi popolnoma nepotreben v primeru, da imaš v omrežju še kakšen računalnik.

Bistri007 ::

To idejo podpiram. Izdelati bootable USB ključek iz CD/DVDja je trenutno muka.

Trenutno je za OpenSolaris .usb druga oblika instalacije poleg .iso.
Na http://opensolaris.org/os/downloads/ je link na .usb datoteko in na FAQ kako se iz iso naredi usb - http://blogs.sun.com/clayb/entry/creati...

Mogoče bi bila še najbolj idealna rešitev, če je USB pogon razdeljen na dve particiji - eno izvorno z Read-Only, drugo pa prepisljivo v katero se nato integrirajo popravki in SP-ji ("slipstream") in da tudi konfigurirati gesla in osnovne nastavitve. Tako bi se zelo olajšala reinstalacija Windows za mala in srednja podjetja, v katerih ne uporabljajo instalacije preko mreže.

Nekdo je omenil, da je USB ključek lažje izgubiti kot instalacijski CD/DVD za Windows. Samo ta instalacijski ključek za Windows boš imel isto pospravljen v lični škatlici v vsemi Genuine(tm) nalepkami...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

Mavrik ::

To idejo podpiram. Izdelati bootable USB ključek iz CD/DVDja je trenutno muka.


Kaj?

a) skopiraj DVD na USB ključek
b) v boot mapi ključka poženi "bootsect /NT60 črka:"
The truth is rarely pure and never simple.

dzinks63 ::

Trenutno je usb 4GB ključek cca 7€ v maloprodaji, microsoft bi ga dobil za milijonske količine občutno ceneje (10x). Torej sama cena ključka ne bo bistveno vpivala na končno ceno win7 paketa. Ko bo cena za 32GB usb ključek, kartico v maloprodaji cca 5€, bo tudi bluerayu odklenkalo (dvd ploščki pa že sedaj močno stagnirajo). Prihodnost bo v novih medijih, pa naj si bodo samo zapisljivi ali prepisljivi. Drugače ima takšen zapis zelo dolgo uporabno življensko dobo, veliko daljšo od današnjih cd in dvd. Microsoft bo začel orati ledino in kmalu mu bodo sledili vsi po vrsti, tudi v glasbeni in filmski industriji, saj usb reže (in tudi za pomnilniške kartice) so na novih aparatih že skoraj povsod.
Sicer je pa že bilo nakaj poskusov in sedaj je čas za to dozorel.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

techfreak :) ::

To idejo podpiram. Izdelati bootable USB ključek iz CD/DVDja je trenutno muka.


Kaj?

a) skopiraj DVD na USB ključek
b) v boot mapi ključka poženi "bootsect /NT60 črka:"

Sam sem se s tem ukvarjal nekaj dni in sem na koncu raje odšel v trgovino po DVDje. In to kar ti praviš ni delovalo ... sem pa preizkusil še druge načine in tudi ni bilo sreče.

Najboljše bi bilo, da ob nakupu dobiš DVD in USB. Tako se lahko potem sam odločiš iz katerega medija boš namestil.

SanAndreas ::

Zanimivo, vedno je kaj novega :)
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Beernarrd ::

Naj prodajajo windowse na kamnitih ploščah z vklesanimi nulami in enkami! Ali pa kar z rimskimi številkami, predvsem z ničlo.
Mediji, ki se vrtijo, so preživeti mediji.

BigWhale ::

Microsoft bi lahko zaoral ledino z izkljucno "USB Medium" distribucijo sistema.

Taka stvar bi bila recimo precej dobra za celotno industrijo (razen za proizvajalce medijev ...)

Lahko preko USB 2.0 spilas Full HD video? Ima dovolj prenosa? Ce ja, potem je to tudi resitev za glasbeno in filmsko industrijo.

12cm ploscek, ki je precej obcutljiv na mehanske poskodbe je 'so last millennium'.

Bor H ::

@dzinks: ne pozabi, da je to cena za prepisljive USB ključke, če bi bili čipi notr že zafilani, brez možnosti prepisovanja bi bla zadeva še cenej. No, razen če bi MS pustu možnost kasnejšega upgrejda USB klučka s SPji.

Bistri007 ::

To idejo podpiram. Izdelati bootable USB ključek iz CD/DVDja je trenutno muka.


Kaj?

a) skopiraj DVD na USB ključek
b) v boot mapi ključka poženi "bootsect /NT60 črka:"

V mislih sem imel Windows.

Navodila na http://www.eeeguides.com/2007/11/instal... so vse prej kot lahka za razumeti in traja kako uro, da samo pripraviš ključek. Ni delalo na Visti, tako da sem moral instalirati XP še v VM - še vsaj pol ure.

Najbolj enostavno je res "riskirati" 50€ in si kupiti zunanji USB DVD+-RW za instalacijo na netbookih.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

mtosev ::

To idejo podpiram. Izdelati bootable USB ključek iz CD/DVDja je trenutno muka.


Kaj?

a) skopiraj DVD na USB ključek
b) v boot mapi ključka poženi "bootsect /NT60 črka:"

V mislih sem imel Windows.

Navodila na http://www.eeeguides.com/2007/11/instal... so vse prej kot lahka za razumeti in traja kako uro, da samo pripraviš ključek. Ni delalo na Visti, tako da sem moral instalirati XP še v VM - še vsaj pol ure.

Najbolj enostavno je res "riskirati" 50€ in si kupiti zunanji USB DVD+-RW za instalacijo na netbookih.

ni potrebe. kupis samo ohisje in je. 20e na www.so-doo.si in das not pogon.3.5 je ohisje
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Icematxyz ::

Glede na ceno izdelka menim da USB ključ ne bi bil cenovno problematična zadeva.

Gre se pa tukaj bolj za to kdo bo prvi. Ker realno visoka vrjetnost da do izzida naslednjega OS s strani Microsofta takšna praksa že lahko postane nekaj popolnoma normalnega.

Torej bolj kot za sam USB ključ in uporabla le tega se gre za prestiž. Kdo bo prvi pri "velikih".

Seveda bi pa morda bilo smiselno če bi to bila kakšan "read only" varianta. Kar bi še dodatno zbilo ceno najvrjetneje.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

12cm ploscek, ki je precej obcutljiv na mehanske poskodbe je 'so last millennium'.
Sej ne da je ena ploščica, ki crkne sama od sebe, kej boljša zadeva.

V mislih sem imel Windows.
On tudi.

Bistri007 ::

mtosev> ni potrebe. kupis samo ohisje in je. 20e na www.so-doo.si in das not pogon.3.5 je ohisje

Tudi to je varianta. Ampak samo če imaš kje kak nerabljen delujoč DVD-RW pogon. Drugače te cenovno pride skoraj isto, če kupiš že narejenega - in ni 3.5" večkilogramski zlodej, ki ga je nemogoče prenašati.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

carot ::

Ke kreteni, naj dajo lepo vse na USB kljucke in bo, saj vsi imamo usb vrata, DVDji so stvar preteklosti, so pocasni, no vprasanje, kako se bo dalo stvari kopirati, ce bo bilo prijazno do kopiranja oziroma backup kopije, cene XP forewar.

poweroff ::

To idejo podpiram. Izdelati bootable USB ključek iz CD/DVDja je trenutno muka.

Muka?

V Ubuntu imaš v meniju Sistem - Create bootable USB. Klikneš, počakaš in bootable USB je narejen.

Microsoft bo začel orati ledino in kmalu mu bodo sledili vsi po vrsti, tudi v glasbeni in filmski industriji, saj usb reže (in tudi za pomnilniške kartice) so na novih aparatih že skoraj povsod.
Sicer je pa že bilo nakaj poskusov in sedaj je čas za to dozorel.

Kakšno ledino? Linux to pozna že leta.

Dajte se no v roke vzeti. Če je "veliki" MS sedaj pogruntal nekaj, kar drugi poznajo že leta, to pač ni neka huda revolucija.
sudo poweroff

carot ::

revolucija bo, kadar bo MS KONCNO DAL DOBER IN ZASTONJ OS.

noraguta ::

ma dos laufa z usb-ja. eni so preleni , da bi prebral 5 vrstic navodil in taki naj bi os inštaliral, tud če ga kdo drug.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

techfreak :) ::

revolucija bo, kadar bo MS KONCNO DAL DOBER IN ZASTONJ OS.

Najprej naj knjige/filme dajo zastonj, zdaj pa še programsko opremo?

Če te MS moti pa pojdi na Linux. Je zastonj.

techfreak :) ::

ma dos laufa z usb-ja. eni so preleni , da bi prebral 5 vrstic navodil in taki naj bi os inštaliral, tud če ga kdo drug.

Dos že mogoče, ampak Windows namestiti na USB je pa tudi muka. Če ti sploh uspe.

Lawler_ ::

Microsoft bi lahko zaoral ledino z izkljucno "USB Medium" distribucijo sistema.

Taka stvar bi bila recimo precej dobra za celotno industrijo (razen za proizvajalce medijev ...)

Lahko preko USB 2.0 spilas Full HD video? Ima dovolj prenosa? Ce ja, potem je to tudi resitev za glasbeno in filmsko industrijo.

12cm ploscek, ki je precej obcutljiv na mehanske poskodbe je 'so last millennium'.


Pomoje je sigurn dost hitr.

c00L3r ::

Jaz vidim 2 možnosti:
1.) MS da na namestitveni DVD program makeBootableWindowsFlashDrive.exe, ki na USB ključek zapiše inštalacijo windowsev. Ali pa vsaj tako orodje naredi in ga nudi kot zastonj prenos na svoji strani. Edina težava je v tem, da nehče, ki ima samo 1 PC brez DVD-roma, ne more niti tega ključka naredit. To zadevo se reši tako, da MS vsem ponudi prenos iso datoteke windowsev. Ali pa vpraša po Win ključu pred prenosom, ali pa uporabi Genuine za preverjanje.

2.) MS naroči pri enem izmed večjih proizvajalcev strojne opreme readOnly USB ključke, ki bi bili uporabni samo za namestitev OS-a. Samo mislim, da bi cena takšnih še vedno bila višja kot DVD-ev...

noraguta ::

WAIK?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Mavrik ::

V mislih sem imel Windows.


Jaz tudi. Vse Windowse z NT 6.x kernelom. To da pa za referenco še vedno pobirate 8 let star OS, ki je bil od tedaj že konkretno posodobljen pa nekak ni Microsoft kriv a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

ender ::

Dos že mogoče, ampak Windows namestiti na USB je pa tudi muka. Če ti sploh uspe.
Z namestitvijo Viste in 7 s ključka ni nobenih problemov - hitro formatiraš ključek v Windowsih XP ali novejših (da ti zapiše gor pravi boot sektor), skopiraš gor vsebino namestitvenega DVDja (in če je bil ključek sformatiran v XPjih preimenuješ bootmgr v ntldr), potem pa v BIOSu nastaviš, da se boota iz ključka.

Edini problem, do katerega lahko pride je ta, da imajo določeni starejši BIOSi precej omejitev pri zaganjanju s ključkov (nekateri ne podpirajo ključkov, večjih od 2GB, drugi podpirajo samo bootanje iz USB disketnih pogonov ipd.).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

PNG ::

Jaz ne vem kje vam je problem. Jaz sem inštaliral 98, xp, visto in sedmico z usbjem in za vsak OS potreboval max 20 minut za pripravo (pa še to je večinoma bilo zaradi kopiranja fajlov na USB).

To, da ste potrebovali po en dan in še vedno niste uspeli, veliko pove o vaših sposobnostih.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova anketa: je DVD/Blu ray enota (že) odveč? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
10026691 (24163) kuglvinkl
»

Pekel zmrzuje - Microsoft in GPL

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
164051 (2477) MrStein
»

Namestitev Windows 7 z USB ključka

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4117430 (15450) mtosev
»

Windows 7 z namestitvenimi USB ključi? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
12613974 (10347) MrStein

Več podobnih tem