» »

cross ali straight kabel

cross ali straight kabel

Veron ::

Sicer trenutno imam na mreži 1 ruter in 2 switcha na katerij so potem priklopljeni računalniki.
Zaenkrat imam med ruterjem in switchem kar straight kabel, čeprav tukaj piše, da med istimi napravami potreben cross kabel. Glede na to, da je ruter praktično switch (+ še kaj) sta to enake naprave (?)?

Zadeva deluje, nevem pa če kaj slabše zaradi tega? Se splača zadeve popravit iz zamenjat konektorje ter žile pravilno obrnit (na cross)?

Tilen ::

Daješ vir katerega si niti prebral nisi.

Connecting a computer to a Hub or Switch does not require the pairs to be crossed because the crossing is done inside the Hub or Switch.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Veron ::

Zaenkrat imam med ruterjem in switchem kar straight kabel, čeprav tukaj piše, da med istimi napravami potreben cross kabel. Glede na to, da je ruter praktično switch (+ še kaj) sta to enake naprave (?)?

Preden mene napadaš, da dajem vir katerega niti prebral nisem, prvo ti preberi kaj sem napisal, potem pa komentiraj oz. ponudi pomoč če lahko.
Spraševal sem za povezavo med ruter-switch in ne switch-pc

tony1 ::

Usmerjevalnik ni stikalo!
(Čeprav ima lahko usmerjevalnik tudi nekaj portov, ki so samo preklopni (switching) porti, torej usmerjevalnik poleg usmerjevalnih portov vsebuje tudi stikalo).

To pomeni, da lahko računalnik povežeš z usmerjevalnikom z navadnim (straight-throuh) kablom, če ga vštekaš v preklopni port v usmerjevalniku. Če pa kabel vštekaš v usmerjevalni port, rabiš cross-over kabel.

Cross-over kabel torej rabiš, če bi rad med seboj direktno povezal z enim kablom: računalnik-računalnik, stikalo-stikalo ali pa računalnik-usmerjevalnik.

Vse to velja za starejše naprave, ki ne podpirajo standarda Auto MDI-X. Pri tistih, ki ga podpirajo, je popolnoma vseeno kakšen kabel uporabiš.

Veron ::

aha, hvala za pojasnilo :)

me je zanimalo kako je med stikalo-stikalo, ker imam kar straight kabel, ki sicer dela ok. Bom tako tudi pustil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

Spc ::

1. Ni rutar ampak je router ( rutar je ova neka firma ko pohištvo prodajajo ).
2. Vsi switchi / Routerji .. imajo dan danes že AUTO MDI/X tako, da jim je vseeno kakšen kabelj jim daš ali straight ali crossover.

http://en.wikipedia.org/wiki/Auto-MDIX
:)
 

Tilen ::

Zaenkrat imam med ruterjem in switchem kar straight kabel, čeprav tukaj piše, da med istimi napravami potreben cross kabel. Glede na to, da je ruter praktično switch (+ še kaj) sta to enake naprave (?)?

Preden mene napadaš, da dajem vir katerega niti prebral nisem, prvo ti preberi kaj sem napisal, potem pa komentiraj oz. ponudi pomoč če lahko.
Spraševal sem za povezavo med ruter-switch in ne switch-pc


No saj pravim, če bi prebral vsebino linkane povezave bi ti bilo kristalno jasno kako moraš povezat. Pa brez zamere. Prav tako enkrat praviš, da imaš povezavo stikalo-stikalo, enkrat pa da imaš router-switch. Če imaš 2 swithca daš oba za router in ne vežeš switch - switch, ker tako izgubiš (pri večini) en port in imaš še neko wannabe redunanco in ti v primeru zabluze enega porta na routerju ne pade celotna mreža. Prav tako je res, da imajo danes že vsi Gigabitni routerji ter switchi urejeno automatično preklapljanje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Goldee ::

aha, hvala za pojasnilo :)

me je zanimalo kako je med stikalo-stikalo, ker imam kar straight kabel, ki sicer dela ok. Bom tako tudi pustil.


Dont try to fix if it aint broken ;-)

Usmerjevalnik ni stikalo!
(Čeprav ima lahko usmerjevalnik tudi nekaj portov, ki so samo preklopni (switching) porti, torej usmerjevalnik poleg usmerjevalnih portov vsebuje tudi stikalo).

Router bi lahk bil neke vrste L3 stikalo. Namesto, da switcha preko mac naslovov, switcha preko ip naslovov. (seveda grobo rečeno).
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri switch /1000

Oddelek: Omrežja in internet
243763 (3030) tony1
»

WDTV Live + DIR-655

Oddelek: Omrežja in internet
5706 (636) axee
»

utp?

Oddelek: Omrežja in internet
201916 (1521) iNN
»

ADSL modem -> Switch -> Router, kako da so vsi v istem subnetu?

Oddelek: Omrežja in internet
384762 (4281) SasoS
»

spet mreža...

Oddelek: Pomoč in nasveti
6900 (777) darh

Več podobnih tem