» »

Mala he

Mala he

HoNdEk ::

Lep pozdrav! Zanima me ce bi kdo vedel oz. idejo kako bi lahko naredil modelcek male hidroelektrarne.. pa ce ve kje bi lahko dobil malo peltonovo turbino.. sicer bi vzel kot generator od kolesa dinamo ali pa altenator od avtomobila.. prosim naj mi kdo svetuje.. se zahvaljujem v naprej!
..:: M - Power ::..

Pyr0Beast ::

Kolesni dinamo je zanič, za avtomobilski alternator pa potrebuješ vir napetosti da ga namagnetiš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

krneki0001 ::

Kok veliko pa bi rad naredil? Kot modelček, da bi predstavil, kako deluje, ali kot malo manjši model, ki bi delal na potoku zraven hiše?

Alternator je in ni za take zadeve, ni, ker rabi tok za spodbujanje/prekinjanje (torej rabiš nek akumulator/vir elektrike poleg) in od 600 do 800 obratov, da začne delovati (polniti akumulatorje), je pa ker ti izklopi s polnjenjem akumulatorjev, ko so ti napolnjeni. Teh z vodo ne boš ustvaril, razen če boš naredil kak reduktor ali prenos preko jermenice, da se bo vrtel hitreje.

Dinamo je kar se tiče delovanja boljši, ker deluje takoj ko se začne vrteti, vendar pa ne prekine z polnjenjem, ko je akumulator napolnjen in lahko poškoduješ akumulator.

HoNdEk ::

rabil bi za predstavitev in nic drugega..samo tolko da pokazem kak deluje..
..:: M - Power ::..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HoNdEk ()

Fave ::

Vzemi enosmerni motorček od avtomobilčka na daljinsko upravljanje.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

HoNdEk ::

sicer mam idejo tako da bi dal dinamo in naredil lopatice pa naredil pretok za vodo ki bi padala na lopatice.. na dinamo pa bi prikljucil lucko.. le taksen manjsi modelcek bi potreboval..
..:: M - Power ::..

Fave ::

Z dinamom od bicikla bo jeba, ker se ne vrti tako rad kot misliš. Lažje bo z motorčkom.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

HoNdEk ::

dobro bom te z motorckom probal kako deluje..
..:: M - Power ::..

HoNdEk ::

sem probal z motorckom pa mi da vun 0,5v ki seveda ni dovol =( nevem vec kako naj to izvedem.. prosim pomagajte..
..:: M - Power ::..

Fave ::

Nekaj delaš narobe.

Ali imaš enosmerni motorček s trajnimi magneti (tudi v printerjih so taki)?
Ali si meril enosmerno napetost?
Kako hitro si ga vrtel?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

Motorček, da da kaj od sebe rabi vsaj 1000 obratov na minuto ali še več, 3 ali 6k.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

HoNdEk ::

Na dva motorcka sem probal..enga sem nasel v avtomobilcku in enga od malega ventilatora na baterije.. sem pravilno meril.. prikljucil pa sem ga na baterijski vrtalnik.. pa pokaze 0.5v pa probal sem tudi vseeno prokljucit diodo in baterijsko lucko pa niti ena ne zasveti.. =(
..:: M - Power ::..

Pyr0Beast ::

Iz te moke ne bo kruha :)

Vsi ti motorčki so narejeni za kar se da veliko moč in posledično imajo navitja zelo 'kratka', tako na nizke vrtljaje ne reagirajo ravno dobro.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fave ::

Odvisno kako bo turbina gnana. Če jo boš gnal s curkom iz vodovodnega omrežja ne bo problema, samo motorček zaščiti, da ti ne bo vanj špricalo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Azrael ::

Še ena ideja

In generator je sinhronski in boš za večji realizem lahko dodal tudi stikališče in 2 transformatorja aka trafo postaji do lučke.
Nekoč je bil Slo-tech.

Fave ::

Ravnokar sem poizkusil z 12 V motorčkom od printerja. Vrtljajev ne morem izmeriti, napetost 11,9 V, tok 280 mA. Torej 3,3 W. Če boš turbino gnal z curkom iz vodovodnega omrežja (lahko uporabiš kar "pištolo" za pranje avtomobila in zobnik z bolj grobim rastrom), ga boš komot zavrtel, da ti bo napajal par ledic.

Je pa ideja od Azraela bolj zanimiva za prikaz. Ampak boš za pogon moral uporabiti tlak iz vodovodnega omrežja, ali veter, kot je prikazano na Azraelovem linku.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Azrael ::

Namesto vetrnice lahko uporabi svojo vodno turbino, ni omejitve.

Izvedljive so vse sorte zamisli . V OŠ smo pri tehniki sestavili majhno vodno turbino iz pleha od konzerv, ki je preko jermenskega prenosa poganjala dinamo od bicikla. Na sinamo je biil priklopljen trafo, "daljnovod" in še en trafo, da je v hiški na drugi strani makete brllela žarnica, ko je turbino preko cevi vrtela voda iz pipe.

OK izkoristki katastrofa, delovalo pa je. Tudi "daljnovoda" ni bilo pametno tipat.
Nekoč je bil Slo-tech.

Fave ::

@Azrael: Dinamo -> Trafo??? Tole mi ne gre skupaj.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pyr0Beast ::

dinamo od bicikla je izmeničen vir :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fave ::

Do danes sem živel v prepričanju da je DC. Vsak dan nekaj novega.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

HoNdEk ::

jao jao :D sami problemi..sicer je turbina najlazji del..pol je jeba kak dalje naredit da bo lucka zasvetila.. nevem no več kaj naj naredim :D
..:: M - Power ::..

Azrael ::

Pripni sliko turbine.

Če je turbina bolj počasne sorte boš, rabil nek prenos, da se bo generatorček vrtel hitreje.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ventilator računalnika predelati za svetenje ledic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111332 (814) HyperKiller
»

Voziček na elektromotor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245498 (4241) Pyr0Beast
»

Motorček za otroški avtomobilček?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
359307 (8096) ReBi
»

motor na 12/24 V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
73680 (3555) pr2501
»

el. generator na vroč zrak?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152047 (1847) rkb2

Več podobnih tem