» »

Geocities danes in nikoli več

Geocities danes in nikoli več

Ars Technica - Daljnega leta 1994, ko je bil internet še v povojih, je bila za večino uporabnikov edina možnost, kako priti do kakšnega megabajta prostora in ustvariti svojo osebno spletno stran, preko strani Geocities. David Bohnett in John Rezner sta Geocities sprva ustanovila pod imenom BHI (Beverly Hills Internet), ki je bilo hkrati tudi ime manjšega podjetja v južni Kaliforniji. Ti so na spletu organizirali sprva šest četrti, kasneje pa so dodajali še nove. Širšemu občinstvu so stran odprli leta 1995, ko je lahko vsakdo postal prebivalec kakšne četrti in v njej brezplačno postavil svoje spletne strani. Istega leta so se preimenovali v Geocities.

Stran se je financirala z oglasi, kar je nekatere uporabnike jezilo, a to ni zajezilo njene rasti. Do leta 1997 so postali peta najbolj odmevna spletna stran na svetu. Leta 1998 so pripravili javno prodajo delnic (IPO) z začetno ceno 17 dolarjev, ki je na borzi kmalu poletela preko stotice. Leto pozneje je tik pred pokom dot-com mehurčka Geocities prevzel Yahoo, ki je plačal 3,6 milijard dolarjev. Od takrat je šlo s stranjo le navzdol. Novi pogoji uporabe uporabnikom niso bili povšeči, zato so začeli masovno zapuščati stran. Yahoojev nakup se je izkazal kot ena izmed bolj zgrešenih potez, saj niso le skrajno preplačali podjetja, ampak se je izkazalo, da so dobili izgubarja.

Yahoo je sedaj objavil, da bo končal mizerijo Geocities. Uporabnike je pozval, da svoje podatke na njihovih strežnikih preselijo kam drugam, še najraje na njihov plačljiv Yahoo! Web Hosting, saj bodo do konca leta zaprli strani Geocities (nove registracije tako ali tako niso več mogoče). Zbogom in hvala za vse ribe.

14 komentarjev

nsignific ::

Geocities je bil eden mojih prvih kontaktov z internetom. Njihov, za današnje čase prav smešno predpotopni chat sistem (html chat z meta-refreshom na 5 sekund) se mi je takrat zdel kot vesoljska tehnologija.

RIP geocities.

Hardstyle ::

Ob takih novicah se zavem kako dolgo sem že online 8-O

t3hn0 ::

se moja dela iz srednje sole so gor ;) pa prva spletna stran...kje so res te casi ;)
rip...
^.^

Poldi112 ::

daj link

Mojo stran so že pred leti ukinili. Barabe.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Teserakt ::

Katera je pa trenutno dobra alternativa propadli Geocities?

uio ::

z svetlo sivo na belem

* Yahoo! Web Hosting discount offer is open to new customers who purchase Web Hosting, which is offered for 1-, 3-, and 12-month terms. At signup, customers choosing the 3-month term will be billed for 3 months' service, and the first 3 months of service will be charged at the discounted rate. Thereafter, quarterly fees will be charged at the current rate. Web Hosting discount fee offer expires on and must be redeemed prior to 12/31/2009. No other notice of the expiration of this offer will be given. All offers are open to new Yahoo! Small Business customers only, and are available only through Yahoo! Small Business. If you have not registered for any Yahoo! Small Business service other than GeoCities or the Yahoo! Local free web site program, you are considered a new customer for purposes of this offer. Customers are limited to one offer per customer on a single account for customer's own purchase only. Offer is nontransferable and may not be combined with other offers and discounts, exchanged, or redeemed for cash. Other terms and conditions apply; see the Yahoo! Small Business Terms of Service when you sign up. Yahoo! expressly reserves the right to change the price or features of these services at its sole discretion anytime.

torej zgleda da do konca leta bo držal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: uio ()

techfreak :) ::

Katera je pa trenutno dobra alternativa propadli Geocities?

Slovenska alternativa: http://www.freehost386.com/

http://www.webs.com/ je novejši hosting. Priporočam.

http://www.tripod.lycos.com/ je tudi dobra alternativa.

Teserakt ::

Hvala za linke.

urban99 ::

No, za lycos me ne bi presenetilo, če bi sledil poti geocities. Upam, da se motim, ampak vendarle gre za sopotnika iz istega obdobja spleta :) (ja ja, sem se izgonil besedi dinozaver!)

techfreak :) ::

http://www.webs.com/ je pa relativno nova ... in verjetno ne bo kar tako hitro šla.

Potem pa imaš še Google Pages. To bo pa vsaj še 5 let obstajalo.

Seveda pa so najbolj zanesljiva plačljiva gostovanja.

Poldi112 ::

Točno tako. Cene gostovanja so smešno nizke, poleg tega ti pa večina, čene vsi, ISP-ji nudi gostovanje kot bonus pri naročnini na internet.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

techfreak :) ::

V tujini so cene gostovanja res smešno nizke, pri nas so pa malo višje. Ampak še vseeno je vse skupaj zelo poceni.

Earnhardt ::

Tudi moja spletna stran se je pojavila sicer najprej na arnesu, takoj nato pa na geocities (1996). So pa bili prvaki v dolzini urlja :) www.geocities.com/MadisonAvenue/Boardro... xxxx=stevilka, da ne bo kdo rekel, da delam reklamo za svojo stran, za katero opazam, da je se vedno online :)

techfreak :) ::

In kakšna je ta xxx številka? Da vidimo kakšna stran je ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vdor v Yahoo prizadel tri milijarde uporabnikov

Oddelek: Novice / Varnost
246605 (5616) Arctander
»

Geocities prihajajo na BitTorrent

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
224409 (3202) primus1024
»

Geocities dokončno odklopljen

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
83331 (2728) primus1024
»

Ko monopol prevlada...

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
294105 (2833) poweroff
»

Geocities danes in nikoli več

Oddelek: Novice / Ostale najave
144265 (3171) techfreak :)

Več podobnih tem