» »

Seznam DNS strežnikov slovenskih ponudnikov internetnih storitev:

Seznam DNS strežnikov slovenskih ponudnikov internetnih storitev:

Person ::

Ojla!

Tukaj je delni seznam DNS strežnikov slovenskih ponudnikov internetnih storitev:

Amis:
ns1.amis.net
ns2.amis.net
ns3.amis.net

T-2:
dnslj1.t-2.net
dnsmb1.t-2.net


Siol.net:
ns1.siol.net ...... (omejitev dostopa - verjetno samo siol-ovim naročnikom)
ns2.siol.net ...... (omejitev dostopa - verjetno samo siol-ovim naročnikom)


Arnes:
kanin.arnes.si ...... (omejitev dostopa)
ns4.arnes.si ...... (omejitev dostopa)


Triera:
ns1.triera.net
ns2.triera.net


Telemach:
ns1.telemach.net
ns2.telemach.net



Pač včasih recimo spreminjaš nastavitve kakšne domene, pa te recimo zanima, če so spremembe že uveljavljene že na ustalih DNS strežnikih.


Priročen konzolni programček nslookup, ki služi za preverjanje DNS vpisov, je priložen že k Windows operacijskemu sistemu.

Uporablja se ga na sledeči način:
nslookup tvoja_domena DNS_streznik
(pač izbereš domeno, ki jo želiš preveriti ter DNS strežnik iz katerega boš pridobil podatke, če ga ne izbereš, bo pač uporabljen privzeti)

Primer uporabe v praksi:

C:\>nslookup slo-tech.com dnslj1.t-2.net

Server: dnslj1.t-2.net
Address: 84.255.209.79

Non-authoritative answer:
Name: slo-tech.com
Address: 193.164.138.20


Več informacij o uporabi tega programa:
http://support.microsoft.com/kb/200525
Let's make something useful!
  • spremenil: Tilen ()

DJ Beat ::

Arnes ima se DNS-a 193.2.1.66 in 193.2.1.77 (ns1 in ns2)

fiction ::

Ne vidim prave poante v seznamu DNS streznikov. Posebej glede na to, da ni napisan IP in za tebe kot potencialnega uporabnika ISP-ja imena (ki jih itak ne mores resolvati) nimajo smisla. Da ne govorimo o tem, da itak dobis od ponudnika preko DHCP-ja, PPP povezave ali pa na listu z nastavitvami podatek o njihovih nameserverjih. Ko to enkrat imas in lahko komuniciras z njihovim domenskim streznikom pa lahko naredis rekurziven NS query za whatever.org in dobis za to domeno odgovorne DNS streznike. (No slo bi pa tudi brez tega: bi pac sam vprasal . server, .org server in tako naprej.)
Samo to se ne pove nic o tem kaj je namenjeno userjem.

Kar se tice Siola:
taurus3.siol.net has address 193.189.160.13
taurus4.siol.net has address 193.189.160.23

sta priporocena NS za cliente afaik.
(Taurus1 sploh ni misljen, da odgovarja na requeste od strank, ampak kot avtoritativen NS za njihove domene).

Tale seznam je torej priblizno toliko uporaben kot ce objavis velikost cevlja za vse politike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiction ()

Person ::

Ma sej niti ne trdim, da je ta seznam ne vem kako uporaben ... jaz osebno sem imel sledeči problem:

pač za en kolesarski klub ima svojo domeno, pa so bili pač nameserverji od domene nastavljeni na eno domeno od enega ponudnika, kjer je pač bilo nastavljeno, da je vrnil IP od gostitelja naše spletne strani in foruma ... pa je to nekdo drug takrat zaradi določenih stvari urejal, pa so prestavili svoje stvari iz tega ponudnika nekam drugam, pa so to ukinli in tako je posledično postala domena neveljavna, saj je imela neveljavne nastavitve nameserver-jev ... pa sem pač to popravil (1. na tja kamor bi oni naj to prestavili), pa sem potem se odločil, da bom te nameserverje kar nastavil na našega ponudnika gostovanja, saj že to itak on omogoča ... in tako sem 2x posodobil domenske nastavitve v roku pol ure ...

potem sem pa šel preverjati, če se že v WHOIS bazi od Arnesa (.si domena) že poznajo spremembe, pa so bile tam že praktično takoj posodobljene ... potem sem pa čakal, da se bodo osvežili še DNSji od ISPjev ...

pa sem potem najprej ugotovil, da so čez kake 2 ure bile najprej na primarnem DNSju od T-2 že uveljavljene 1. spremembe (žal napačne) ... potem sem malo kasneje ugotovil, da so na sekundarnem DNSju od T-2 že uveljavljene ta 2. - pravilne spremembe ampak še na vseh ostalih DNSjih, ki sem jih lahko preveril niso bile.

potem sem pa še popoldan šel preveriti, pa so bile pravilne spremembe že povsod.

In v takem primeru je zgornji seznam verjetno smiseln.
Aja, pa sem še malo za test še v ukazni vrstici z posebnim ukazom (netsh int ip set dns "Local Area Connection" static 84.255.210.79 primary) spremenil primarni DNS na sekundarnega od T-2, pa je takrat že delovalo :)


@fiction:
Aja, a potem praviš, da bi moral uporabiti taurus3.siol.net, da bi dobil še trenutno SIOL-ovo stanje?
Ker drugače sem se že par let nazaj tudi malo s temi poizvedbami "igral", ker me je tudi zanimalo, kdaj se bodo spremembe uvedle, pa vem da sem takrat dobil od SIOL-a odgovor, pa se mi zdi, da sem to dobil iz drugega omrežja.

No, tokrat pa tudi ne pusti:
> slo-tech.com taurus3.siol.net
Server: taurus3.siol.net
Address: 193.189.160.13

*** taurus3.siol.net can't find slo-tech.com: Query refused
>
Let's make something useful!

c3p0 ::

V whois bazi so posodobljeni takoj, v top level DNS za .si pa ne.

Arnes ima zraven tega skripto, ki preverja, ali v nastavljenih DNS-jih zona domene sploh obstaja in ali email napisan v SOA deluje. Komaj zatem se vpiše v njihov DNS.

c3p0 ::

Oglej si tudi pomen TTL. Pred zamenjavami ga je pametno zmanjšati.

amigo_no1 ::

Amis
212.18.32.10 in 212.18.32.12
---

Arnes
193.2.1.66 in 193.2.1.72
---

Siol
193.189.160.13 in 193.189.160.23
---

T-2
84.255.209.77 in 84.255.210.77
---

UPC Telemach
213.143.65.11 in 213.143.65.12
---

Volja
217.72.64.10 in 217.72.64.11

Person ::

Oglej si tudi pomen TTL. Pred zamenjavami ga je pametno zmanjšati.

A to je kaj v zvezi s tem, koliko časa je DNS v cache na tvojem PCju?
Ker za to obstaja ukaz ipconfig /flushdns, ki pobriše cache.

Drugače sem pa mislim, da ravno s tisto Arnesovo skripto ugotovil, da se kao domena začasno "izbriše", če ima napačne nastavitve nameserver-jev.
Let's make something useful!

der_Alte ::

Oglej si tudi pomen TTL. Pred zamenjavami ga je pametno zmanjšati.

A to je kaj v zvezi s tem, koliko časa je DNS v cache na tvojem PCju?
Ker za to obstaja ukaz ipconfig /flushdns, ki pobriše cache.


Pobrišeš s tem ukazom tudi predpomnilnik DNS strežnika tvojega ISP, ki ga tvoj računalnik uporablja?

Se mi je zdelo...
Umri mlad! Bodi lepo trupelce!

Person ::

In kdo je tukaj pisal da ukaz flushdns pobriše DNS cache od strežnika? :)

Prosim, da ne komentiraš, če nimaš kaj pametnega za napisat, hvala.
Let's make something useful!

der_Alte ::

V bistvu ni v tej temi nič pametnega. Začel si ti z naštevanjem, sicer trapastim, avtoritativnih DNS strežnikov, ki se povečini sploh ne uporabljajo za stranke ISP. Lahko jih namreč povprašaš o čem, ni pa nujno to isti podatek kot ga bodo dobili ostali uporabniki, zaradi razloga v prejšnjem stavku.

Si že ugotovil čemu služi TTL v DNS zapisu? Kaj ti pomaga, da sprazneš predpomnilnik svojega osebnega računalnika, če je zapis še vedno v predpomnilniku DNS strežnika, ki ga tvoj osebni računalnik uporablja?

Tvoja omemba ipconfig /flushdns je namreč ravno toliko trapasta, ko ti je nekdo omenil, da si oglej TTL. Tebe mora namreč brigat, kaj vidijo vsi ostali. Saj bi jim rad z nečim postregel, ne?
Umri mlad! Bodi lepo trupelce!

Person ::

Ja izpraniš ga, da ko spet vpišeš request za to domeno, da za to povpraša strežnik, ne pa da to naredi iz cache. Verjetno ni nobene druge koristi od tega početja.
Let's make something useful!

c3p0 ::

Ja, ampak tvoj računalnik nato povpraša strežnik tvojega ISPja in ne DNS strežnika domene. Če ga ISP še ima v DNS cache (tukaj pride v veljavo TTL), ti bo serviral tega.

Person ::

Samo, pri meni, ko pognal ukaz:
netsh int ip set dns "Local Area Connection" static 84.255.210.79 primary
(kar naj bi bilo identično kot pa da bi v lastnostih od te povezave spremenil IP od DNS)
sem potem dobil odgovore iz točno tega DNS strežnika ...

Enako se obnaša programček: nslookup ... primarni pa secondarni strežnik od T-2 je tisti čas dajal različne rezultate .. enako pa zgoraj če si spremenil s tem netsh programčkom.

Aha, a ta TTL potem deluje nekako, da pač poveš največ koliko časa naj bo star DNS podatek?
Kje vse se pa da to nastavljat? Pa koliko je minimum?
Let's make something useful!

krho ::

TTL je ponavadi 3600s, kadar načrtuješ spremebe pač nastaviš zadevo na 60s, potem pa nazaj na 3600 ....
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Brane2 ::

Je kakšen pameten razlog, da ne bi laufal svojega DNS strežnika, magari za svoje, interne potrebe ?

Se mi zdi, da to zmanjša tvojo ranljivost ( te pač ne prizadane, če ravno nekaj šraufajo na DNS strežniku tvojega ISPja...)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tilen ::



Se mi zdi, da to zmanjša tvojo ranljivost ( te pač ne prizadane, če ravno nekaj šraufajo na DNS strežniku tvojega ISPja...)


V kolikor te to skrbi lahko urediš vpis v več DNS strežnikov različnih ISP in ko je en nedosegljiv, servira drugi.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nedostopna stran

Oddelek: Omrežja in internet
6674 (579) mzakelj
»

nslookup "No response from server" taurus-1

Oddelek: Omrežja in internet
142179 (1972) Bakunin
»

SiLOLovi DNS strežniki

Oddelek: Omrežja in internet
172378 (1841) SergioGuru
»

SiOL? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11319877 (12340) goba
»

ping www.klimahit.si

Oddelek: Omrežja in internet
211899 (1602) suse80

Več podobnih tem