» »

MOSFET

MOSFET

S.Dreamliner ::

Pozdravljeni,

rabim nasvet. v Airsoft repliko bom vgradil MOSFET za razbremenitev stikala. oznako sem našel in sicer IRLZ44.

na spletni strani dobavitelja pa sem odkril, da jih obstaja nekaj vrst. zato me zanima, ali je kdo tako prijazen in mi pove, v čem je razlika. link: http://si.farnell.com/jsp/search/browse...

vem da jih je veliko, vendar bi bil res hvaležen za razlago.

hvala v naprej.

T0RN4D0 ::

Razlike so v ohišjih, napetostih, toku, ceni. Zdej pa odvisno kaj rabiš, kakšno ohišje, tok najbrž ni pomemben, za par centov gor ali dol ti je najbrž vseeno :) Sej v bistvu ti vse piše zraven, poleg tega maš v PDFjih več podrobnostih. Če pa ne veš kaj rabiš, ti bo mogu pa nekdo povedat ki ve v čem je hec pri tej tvoji aplikaciji, sam nimam pojma :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

BUZ 11 kar dobra zadevca. ali pa IRF540. Potrebujes le se en upor in pa diodo za motorcek da ti ne zakuri feta.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

S.Dreamliner ::

živjo. veš v čem je problem... da sem totalen laik, kar se elektrike tiče in pač grem po načelu "naredi sam". in ker pri nas v elektro trgovinah take robe nimajo (IC elektronika) jih bom kar pri Farnell-u naročil. naročil jih bom itak 4 kom, da malo stestiram.

ali je tudi odvisno, kako spuščajo tok skozi? kako vem to?

takole zgleda zadeva

MOSFET vgradnja



baterija je 8.4 V pa do 12V. tako da mislim, da nebi smel bit problem.

ključno je, da izvem, kako spušča tok skozi. se pravi, ali je treba vsakič posebej pritisniti na stikalo (petelina), konstanten tok (rafal), tri časovno omejen tok (burst, 3x),... to me zanima, ali se da izvedet kako pa kaj iz teh podatkov?


hvala vama za odgovor. nisem si mislil, da bo sploh kdo odgovoril.

LP, M.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

S.Dreamliner ::

bom kar konkreten. zanima me, ali je ta zadeva primerna za mojo konfiguracijo:

1. http://si.farnell.com/international-rec...

2. http://si.farnell.com/international-rec...

3. http://si.farnell.com/fairchild-semicon...

4. http://si.farnell.com/vishay-formerly-i...

to so moja izbira. upam da ustrezajo 8.4 do 12 V bateriji. če najdete kakšnega bolj primernega, mi prosim povejte. še vedno me zanima, kaj je s prepuščanjem toka, ki sem ga opisal v prejšnjem postu.

hvala ;)

Pyr0Beast ::

Tista dva feta imajo v IC elektroniki bp. in zagotovo (Klikni na spletno trgovino in v iskanje nameci eno izmed oznak). Cena okoli 1.5€. Iz farnella pristej se postnino (5€) in davek(19%) ter odstej 10% popusta za prvi nakup.

Rabis se eno hitro diodo za pivnanje spic motorja, da ne unicis zadeve.

Ce mosfet odpres do kraja bo skozi njega tekel maksimalni tok in se bo obnasal kot stikalo.
Ker ga ravno ne bos teral v nelinearnem obmocju se zadeva tudi ne bo kaj posebno grela, a vseeno preveri.

Nacini streljanja se ponavadi nastavljajo na pistoli/puski sami, z stikalom samo ustvaris kontakt za delovanje motorja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

S.Dreamliner ::

Tista dva feta imajo v IC elektroniki bp. in zagotovo (Klikni na spletno trgovino in v iskanje nameci eno izmed oznak).


sem danes klical, pravi da nima. da naj pogledam na farnell-u in nej povem oznake. sem za štos pisal tja in ugotovil, da poznam prodajalca tam :) tako da, dobim po ugodni ceni.

Rabis se eno hitro diodo za pivnanje spic motorja, da ne unicis zadeve.

hitro diodo? misliš LED diodo al kako? sorry, sam moja asocijacija je pač LED dioda. verjetno se motim. karkoli že je dioda, kam jo vežem?


Nacini streljanja se ponavadi nastavljajo na pistoli/puski sami, z stikalom samo ustvaris kontakt za delovanje motorja.


ja, to mi je jasno, sam videl sem, da imajo nekje v ponudbi tudi fire selection... http://extreme-fire.com/

Azrael ::

Diodo dodaj med Drain in Source MosFET-a.
Uporabljena mora biti hitra - Shottky dioda . Njen nazivni tok naj bo 1A in napetostjo vsaj 30V.

To vezje z MosFet samo razbremenjuje stikalo, razni triki, ki jih opisuješ, s takim vezjem niso možni, oz. so možni v enaki meri kot z originalnim stikalom.
Nekoč je bil Slo-tech.

S.Dreamliner ::

Azrael, hvala, pa vsi ostali tudi, itak.

zanima me, kakšno funkcijo pa opravlja ta dioda?

S.Dreamliner ::

zdravo. zadevo sem spravil skupaj. zanima me, ali se tale mosfet vedno segreje ali sem jaz kaj narobe sestavil? sestavil sem sicer dva, vendar se oba segrevata. kako bi to odpravil? razmišljal sem, da bi dodal kovinsko ploščico ali nekaj podobnega.

T0RN4D0 ::

Je normalno da se greje ja. Če imaš možnost bi blo najbolš zadevo fiksirat kar na okvir puške. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

S.Dreamliner ::

težko, ker imam polno kopito in moram kable ven potegnit, če želim repliko razstavit. katera kovina dovolj dobro prenaša toploto? aluminij?

T0RN4D0 ::

Ja. Baker še za odtenek bolje.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

S.Dreamliner ::

bakrena ploščica torej... morm it v merkur :D

Pyr0Beast ::

Zdaj veš zakaj je navadno stikalo boljše ? :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

S.Dreamliner ::

nikakor. "Pomanjkljivost" je segrevanje. vsekakor se splača vložiti malo truda, če dosežem s tem boljše delovanje sistema in daljšo življensko dobo baterije. skratka, veliko več pozitivnih stvari, kot negativnih.

Pyr0Beast ::

Ok. Lahko poveš še napetost baterije ter vrsto mosfeta ki si si ga izbral ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

T0RN4D0 ::

Ampak a dejansko dosežeš daljšo življensko dobo baterije? In boljše delovanje sistema...

To da se fet greje ni problem, no, vsaj do neke mere ne. Sploh če daš gor še kakšno rebrco oziroma glede na to da maš zaprtega notr najboljš da daš kr en čim večji kos kovine gor. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

S.Dreamliner ::

fet se ne greje tko zlo, da bi bil problem, bom pa vseeno dal gor kos kovine. preventivno :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

krmiljeno digitalno stikalo - alternativa mocnostnem MOSFETu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5886 (672) miki133
»

regulator napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101027 (847) Pyr0Beast
»

Pulzno krmiljenje motorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
72474 (2304) Pyr0Beast
»

Navaden ATX sem predelal da dela na 12V vhodu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
416827 (5078) DimmniBurek
»

"simulacija" procesorja

Oddelek: Pomoč in nasveti
191782 (1439) |Luka|

Več podobnih tem