» »

Katero kolo

Katero kolo

««
94 / 98
»»

Scaramouche3 ::

nokken je izjavil:

Ne vem, ampak vsaj meni se zdi, da bi verjetno v taksnem primeru precej bolj kot neon green celada pomagala luc.


Se zgodi da zmanjka baterije, mi je pa bilo čudno, tok keša za bajk in opremo in ves v črnem brez luči!

red_baron ::

Zdravo,
V interšportu je kolo z Boschevim motorjem gen4, 625Wh baterija Deore xt zadnje menjalnik, 4 batne Shimano zavore, Rock Shock Recon silver vilice (hartail varianta) znižan iz 3500€ na 2519€ in v sredo so še trojne pike. Dobiš torej 7500 pik cca kar nanese dobrih 400€.

Se mi zdi zelo dobro kolo za nekih 2100€ z dvoletno garancijo....

link:

https://www.intersport.si/genesis-e-pro...

issak ::

nokken je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Ko kupujete čelade, vam je barva pomembna da se bolj vidi?

Ne. Ce me nekdo ze sedaj ne vidi, me tudi zaradi svetlo zelene celade ne bo. Tako da nimam niti najmanjsega namena vozit z neon green celadami.
@isaak predvidevam da sta bila oba padca popolnoma enaka in izvedena v kontroliranih okoliscinah, da lahko trdis, da je za pretres pri prvi in ne pretres (se 3 tedne vrtenja je precej dober znak, da je bil pretres tudi v drugo) kriva "boljsa" celada.


Jasno da ne. Ampak se mi zdi da je bil drugi hujši, dvakrat orenk usekal po asfaltu, čelada udrta in počena na dveh koncih. Pa sem ostal pri zavesti. Pri prvem padcu je bilo veliko manj opazno na čeladi.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

zavajon ::

Če za čelado ne daš najmanj 300€, ni vredna nič, ker je iz slabega stiropora :))

nokken ::

Zares so celade kar se same varnosti tice precej iste, tako tiste za 20eur iz Hoferja, kot tiste za 300eur. Je pa druga razlika zakaj je tista "za 300eur" (pa ni treba da je ravno 300eur, ker recimo Ekoi ima top celade, ki so za povrhu se pod 200g tudi precej pod 100eur), "bolj varna" kot tista za 20eur iz Hoferja. Tista boljsa lepo sede na glavo, malo premisljeno ima zdizajnirane kanale in pretok zraka in je posledicno precej bolj udobna. To pa je ravno tisto zaradi cesar je neprimerno bolj varna. Taksno celado das na glavo in ne ves da jo imas gor, kar pomeni, da jo bos imel gor vedno in vsakic. Ce celada ni udobna, bo pa koncala na ruzaku ali pa celo doma na polici, tam pa precej malo koristi, ko jo rabis.

issak ::

zavajon je izjavil:

Če za čelado ne daš najmanj 300EUR, ni vredna nič, ker je iz slabega stiropora :))


Nisem rekel da imam čelado za 300, zgoraj sem celo linkal eno za 47eur, meni se to ne zdi pretirano. En zanimiv video na temo čelad:

"Najboljša" čelada po teh testih (ki jih video omenja) je pičlih 64eur, obstaja marsikatera bistveno dražja čelada, ki dosega slabše rezultate na testih.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

Scaramouche3 ::

issak je izjavil:

zavajon je izjavil:

Če za čelado ne daš najmanj 300EUR, ni vredna nič, ker je iz slabega stiropora :))


Nisem rekel da imam čelado za 300, zgoraj sem celo linkal eno za 47eur, meni se to ne zdi pretirano. En zanimiv video na temo čelad:

"Najboljša" čelada po teh testih (ki jih video omenja) je pičlih 64eur, obstaja marsikatera bistveno dražja čelada, ki dosega slabše rezultate na testih.


Če bi kaj vedel o fiziki bi vedel da čelada mora razpršiti kinetično energijo in če je čelada tako močna da ko jo udariš ne poči, bo pri trku šla vsa energija nazaj vate!

Vidim da tudi po komentarjih ostali to vidijo!

https://www.youtube.com/shorts/3zrqBsxW...

issak ::

Scaramouche3 je izjavil:

issak je izjavil:

zavajon je izjavil:

Če za čelado ne daš najmanj 300EUR, ni vredna nič, ker je iz slabega stiropora :))


Nisem rekel da imam čelado za 300, zgoraj sem celo linkal eno za 47eur, meni se to ne zdi pretirano. En zanimiv video na temo čelad:

"Najboljša" čelada po teh testih (ki jih video omenja) je pičlih 64eur, obstaja marsikatera bistveno dražja čelada, ki dosega slabše rezultate na testih.


Če bi kaj vedel o fiziki bi vedel da čelada mora razpršiti kinetično energijo in če je čelada tako močna da ko jo udariš ne poči, bo pri trku šla vsa energija nazaj vate!

Vidim da tudi po komentarjih ostali to vidijo!


Seveda poči, ampak če se zdrobi na koščke ob udarcu, ne bo pa nič pomagala, če se popolnoma razprši ob prvem udarcu, te ne bo ščitila ob drugem in tretjem (mislim ob isti nesreči, ne za večkratno uporabo)
če misliš tale del, slučajno, to ni dobra čelada.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

p0ki ::

Iščem kolo, budget tam do 600e, uporabljal se bo večinoma za vožnjo v službo in z otroci po kakšnih neasfaltiranih poteh. Mogoče kdaj pa kdaj za kakšno daljšo turo.
Kaj sploh gledati? V katero trgovino? Itd
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

atlet ::

Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

Scaramouche3 ::

Kakšne kolesarske računalnike imate?
Jaz gledam tega, https://www.alltricks.de/F-11915-compte...

Zgodovina sprememb…

GupeM ::

Jaz imam Garmin Edge 530. Zelo zadovoljen. Dokler bo delal, ga ne mislim menjat. Fajn je predvsem zaradi navigacije v primerjavi s tvojim. Pa Garmin connect je fin.

nokken ::

Jaz imam kar Polarjevo uro (Vantage V). Polar nekega spodobnega racunalnika nima vec in ker je mtb zgolj kaksnih 30-40% mojega sporta in ima zares vse kar rabim tudi za mtb, se mi ne da ukvarjati z dvemi sistemi in potem zdruzevanjem podatkov, tako da bo tudi v prihodnje ura dovolj dobra, sploh po novem ko ima V3 tudi mape.
Ves point teh stvari je potem sistem zadaj ne sama ura/racunalnik. To so tudi najbolj glupi kitajci vec kot dovolj dobri, problem pa je software zadaj ki ga imas za analizo, bazo podatkov in za planiranje poti. Tu je pa potem razlika med Polarjem ali Garminom in veliko vecino vseh ostalih.
PS: No ravno ta M460 ki si ga gledal... za kolo (no pa tudi za ostalo) jaz obvezno rabim da dam notri track in me vodi, ker je precej mojih vozenj, tekov, turnih smucanj itd. po terenu, kjer se nikoli prej nisem bil. In Polar je imel vcasih top racunalnik (v650), ki so ga pa nehali delati ze leta nazaj in sedaj pri kolesarskih racunalnikih ostajajo pri tem pohabljenem M4x0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nokken ()

issak ::

GupeM je izjavil:

Jaz imam Garmin Edge 530. Zelo zadovoljen. Dokler bo delal, ga ne mislim menjat. Fajn je predvsem zaradi navigacije v primerjavi s tvojim. Pa Garmin connect je fin.


+1, sem imel Edge 130 (prodajam!), ampak sem ga zamenjal za 530 zaradi navigacije. Super zadeva, ne pogrešam ničesar, Sem in tja gumb ne zagrabi takoj, ampak ok. Baterija drži še in še. In res je, Garmin Connect je kar dober, skoraj vse trase zrišem v njem. Imam pa še Garmin uro, ki sicer nima funkcionalnisti extended display, ampak mi vseeno vsi podatki iz ure in števca letijo v isti app.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Scorpy84 ::

Letijo v isti app, ampak app jih naredi kot dve loceni dejavnosti, ce so obe naprave hkrati uporabljene. app podatke ne zdruzi, kar je ze en omenjal.

Scaramouche3 ::

nokken je izjavil:

Jaz imam kar Polarjevo uro (Vantage V). Polar nekega spodobnega racunalnika nima vec in ker je mtb zgolj kaksnih 30-40% mojega sporta in ima zares vse kar rabim tudi za mtb, se mi ne da ukvarjati z dvemi sistemi in potem zdruzevanjem podatkov, tako da bo tudi v prihodnje ura dovolj dobra, sploh po novem ko ima V3 tudi mape.
Ves point teh stvari je potem sistem zadaj ne sama ura/racunalnik. To so tudi najbolj glupi kitajci vec kot dovolj dobri, problem pa je software zadaj ki ga imas za analizo, bazo podatkov in za planiranje poti. Tu je pa potem razlika med Polarjem ali Garminom in veliko vecino vseh ostalih.
PS: No ravno ta M460 ki si ga gledal... za kolo (no pa tudi za ostalo) jaz obvezno rabim da dam notri track in me vodi, ker je precej mojih vozenj, tekov, turnih smucanj itd. po terenu, kjer se nikoli prej nisem bil. In Polar je imel vcasih top racunalnik (v650), ki so ga pa nehali delati ze leta nazaj in sedaj pri kolesarskih racunalnikih ostajajo pri tem pohabljenem M4x0.


Imam Suunto ambit uro
Jaz rabim samo tri funkcije, pas za srčni merilec in hitrost, ter lučko ki je konstantno vklopljena!

nokken ::

Suunto odkar so zamenjali odlicen Movescount za drek od Sportstrackerja (ali Suunto app kakorkoli ze hoces imenovati) zame osebno sploh ni vec opcija. Drugace pa naceloma vse to Suunto ima, razen osvetlitve... to pa premalo poznam, ker sem se kolikor se je le dalo drzal proc od tega kar je imela zena prej (Suunto Spartan). Vsaj pri Polarju lahko vklopim backlight da je prizgan cel cas aktivnosti. Skoraj dvomim, da se pri Suuntu to ne bi dalo.

issak ::

Scorpy84 je izjavil:

Letijo v isti app, ampak app jih naredi kot dve loceni dejavnosti, ce so obe naprave hkrati uporabljene. app podatke ne zdruzi, kar je ze en omenjal.


Ja res je, če snemaš z uro in števcem hkrati, boš dobil dve aktivnosti. Bolj sem mislil da pohode in tek snemaš z uro, kolesarjenje s števcem, pa se konec dneva vse združi v isti app. Na koncu sicer lahko vse uvoziš v Stravo iz naprav različnih proizvajalcev, ampak vseeno.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Scaramouche3 ::

nokken je izjavil:

Suunto odkar so zamenjali odlicen Movescount za drek od Sportstrackerja (ali Suunto app kakorkoli ze hoces imenovati) zame osebno sploh ni vec opcija. Drugace pa naceloma vse to Suunto ima, razen osvetlitve... to pa premalo poznam, ker sem se kolikor se je le dalo drzal proc od tega kar je imela zena prej (Suunto Spartan). Vsaj pri Polarju lahko vklopim backlight da je prizgan cel cas aktivnosti. Skoraj dvomim, da se pri Suuntu to ne bi dalo.


Ne vem če bi dal 600€ za uro, ko jo že imam,rabim pa pas,merilec hitrosti in da je lahko oboje!
https://www.tradeinn.com/bikeinn/de/sig...

nokken ::

Samo Strava in podbne stvari so za analizo totalen BS v primerjavi z recimo Polar Flow (Garmin je slabsi pa vseeno neprimerno boljsi kot Strava).
@Scaramouche3 saj sem ti napisal, da ima tvoj obstojeci Suunto vse to kar zelis, edino za backlight ti ne znam povedati ali ga ima ali ne, sem pa skoraj 100% da ga tudi ima.

Scaramouche3 ::

nokken je izjavil:

Samo Strava in podbne stvari so za analizo totalen BS v primerjavi z recimo Polar Flow (Garmin je slabsi pa vseeno neprimerno boljsi kot Strava).
@Scaramouche3 saj sem ti napisal, da ima tvoj obstojeci Suunto vse to kar zelis, edino za backlight ti ne znam povedati ali ga ima ali ne, sem pa skoraj 100% da ga tudi ima.


Imam backlight samo se mi ugasne za10sec! Rabim vedno prižgano ali pa to opcijo!

nokken ::

3sec na Googlu ti bodo dale resitev kako vklopis da je backlight na Suunto Ambit prizgan cel cas in ne samo 10sec. Ce se ti ne da vtipkati 5 besed v Google (ali prebrati navodil) potem je mogoce res najboljse ce das 600eur za nekaj novega, kjer bos verjetno vseeno moral prebrati navodila.

</head> ::

nokken je izjavil:

Samo Strava in podbne stvari so za analizo totalen BS v primerjavi z recimo Polar Flow (Garmin je slabsi pa vseeno neprimerno boljsi kot Strava).
@Scaramouche3 saj sem ti napisal, da ima tvoj obstojeci Suunto vse to kar zelis, edino za backlight ti ne znam povedati ali ga ima ali ne, sem pa skoraj 100% da ga tudi ima.


Garmin -> intervals.icu

SumTingWong ::

Kupujem nov MTB. A je Tourney res taksen srot proti Altus/Acera? Ali je vse troje na isti ravni?
Deorre vem da so boljse.

Also, ce bi zelel cez nekaj casa menjat iz Tourney na Deorre, kaksen je to kaj strosek dela? Za material vem ceno.

Sparkxl ::

Probaj pa boš videl ali je res šrot. Z Altusom se da za silo živeti. To je pol ure dela max, urne postavke pa odvisno kje si. Okrog 40 računaj da je urna postavka

issak ::

SumTingWong je izjavil:

Kupujem nov MTB. A je Tourney res taksen srot proti Altus/Acera? Ali je vse troje na isti ravni?
Deorre vem da so boljse.

Also, ce bi zelel cez nekaj casa menjat iz Tourney na Deorre, kaksen je to kaj strosek dela? Za material vem ceno.


Tourney ni za resno MTB vožnjo. Sej se da no, ampak res non stop šaltaš, pa veriga ti skače vsepovprek. Jaz MTBjev ki niso 1x in brez sklopke (ta naredi menjalnik bolj trd, da veriga manj skače), sploh ne bi gledal. Za vožnjo po mestu in makadamu je pa tudi Tourney ok.

Menjava iz Tourney na Deore ponavadi ni enostavna, Tourney upoablja freewheel namesto kasete, kolesa s Tourney imajo ponavadi Quickrelease feltne namesto Thru axle, na koncu moraš razdredi pol kolesa, pa še boš imel težave spraviti zadevo na Deore 1x10. Samo zadnji menjalnik ne bo kaj dosti rešil. Tudi cena deore 1x10 je hitro 100+ eur, to razliko raje vloži v boljše kolo že od začetka.

Naprimer https://www.canyon.com/en-us/mountain-b... za ta denar ne boš uspel kupiti tourney kolesa in ga predelati v Deore.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

SumTingWong ::

Hvala obema.
Do tedna nazaj sploh vedel nisem, da je toliko serij in razpona v menjalnikih in vseh teh zadevah.

Kupujem nov mtb, do nekje 600€, ce s tem dobim boljsi menjalnik oziroma blizje 450€, ce je basic Tourney.

Uporaba makedam in asfalt, kaksen vzpon sem ter tja. Ampak nujno mtb, trekking in specialke mi ne pasejo.

Trenutno najbolj gledam Fuji Nevada 1.9 29", ker je 400€ (Tourney). Naslednji je Scott Aspect 950 (Altus) za 580€.

Zato sprasujem glede menjave menjalnika, ce je vredno dat 180€ za razliko v TY vs Altus. Bi raje TY za zacetek, pa ce cez nekaj casa ne bo vec ustrezalo, da grem na visji rang menjalnika.

Steinkauz ::

Lahk še tole pogledaš:
https://www.decathlon.si/p/330628-11422...

Dechatlon ima ponavad kr ok robo, vidm da je menjalnik sicer neki bolj X, sam je pa 1x9 pa hidravlične bremze.

Sparkxl ::

Če boš menjaval za deore, še menjaj ročko, ker razlika je ogromna, dodatnega dela pa ni kaj veliko. Največja prednost je, da menjavaš samo s potiskom navzdol in več prestav naenkrat

issak ::

Kaj ti pa pri treking kolesu ne paše? Gorc za na cesto je malo zgrešen nakup, ker boš vlačil sabo cel kup nepotrebne teže in široke gume. Na treking kolo daš lahko enako široko balanco kot na gorca, in tudi kar precej široke gume grejo lahko gor, tako da bo vožnja še vedno udobna, naprimer: https://www.veb-company.si/izdelek/NAD.... to je praktično MTB samo da nima vzmetene vilice (ki je za makadam ne rabiš). Pojdi ga vsaj pogledat, preden kupiš gorca. Ali pa Canyon Pathlite.

Sicer pa tale Rockrider izgleda kar ok, jaz bi imel raje 1x9 kot 3x7. Če je pa Altus 2x8 potem je kar dobra izbira, samo da ni 3x :D
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

Ishiwatta ::

Kupi rabljeno, boš dobil za ta denar nekaj razredov boljši bicikelj. V večini zamenjaš piramido, ketno, pakne in je kot nov.

atlet ::

Poglej si še Cube. Ima dober P/P: https://www.bike-discount.de/en/cube-ai...
Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

c0ck4m0u53 ::

SumTingWong je izjavil:

Hvala obema.
Do tedna nazaj sploh vedel nisem, da je toliko serij in razpona v menjalnikih in vseh teh zadevah.

Kupujem nov mtb, do nekje 600€, ce s tem dobim boljsi menjalnik oziroma blizje 450€, ce je basic Tourney.

Uporaba makedam in asfalt, kaksen vzpon sem ter tja. Ampak nujno mtb, trekking in specialke mi ne pasejo.

Trenutno najbolj gledam Fuji Nevada 1.9 29", ker je 400€ (Tourney). Naslednji je Scott Aspect 950 (Altus) za 580€.

Zato sprasujem glede menjave menjalnika, ce je vredno dat 180€ za razliko v TY vs Altus. Bi raje TY za zacetek, pa ce cez nekaj casa ne bo vec ustrezalo, da grem na visji rang menjalnika.


Sam sem bil 4 sezone na Fuji Nevadi 1.7, katerega sem kupil 2019 in z njim večinoma vozil po makedamskih poteh oz. gozdnih vlakah, brez problemov z menjalnikom (niti prvim, niti zadnjim, vse bp). Pa nisem niti majhen niti lahek, je pa potrebno malo razmišljati, da premenjaš pred vzponom oz., ko še imaš primerno kadenco in se nisi že kje zaplezal oz. napol ustavil, po domače, da pri menjanju prestav ne škrta in poka vse skupi.
Za bicikel sem, dal trakrat točno 100€ manj, kot je isti model danes (z enakimi komponentami, razen gonilka je bila Shimanova Tourney) in lahko rečem, da sem bil z njim super zadovoljen, sploh za prvo kolo in daljše ture po makedamu odličen. Ni, pa to bicikel za v bike park.
If citizens cannot trust that laws will be enforced in an evenhanded
and honest fashion, they cannot be said to live under the rule of law.
Instead, they live under the rule of men corrupted by the law. - Dale Carpenter

Gregor5816 ::

Rose count solo je trenutno najboljši p/p. Za 499€ dobiš 1x11 Shimano deore in hidravlične zavore.

-ninja-91- ::

Gregor5816 je izjavil:

Rose count solo je trenutno najboljši p/p. Za 499€ dobiš 1x11 Shimano deore in hidravlične zavore.


Zarad takih popustov ostali fašejo "buyers remorse" :D

tac ::

Kje se da kupiti tako ugodno Rose count solo ?
Na njihovi strani je 849€ ?

buttcrack ::

CS1 po tej ceni ni na voljo

atlet ::

Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net

J.McLane ::

"EMail when availible", torej ni na zalogi in vprašanje če in kdaj bo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

SumTingWong ::

Hvala vsem za vse informacije in predloge. Sem se na koncu odločil za Cube Aim EX. Tisto kar je za 450€ je vseeno, če vzamem nekaj rabljenega za 150€.

filip007 ::

Tista Specialized Align 2 čelada nima mrežice in še kovinski del zadaj. Moja Top Stil je lepo obložena s penami in z mrežico.

Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

issak ::

Mene tisti pašček na tilniku nič ne moti, pa sem plešast. Sicer jo pa lahko probaš v Extremevitalu, če ti odgovarja ali ne. Mrežice pa res nima.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

MTB4life ::

Uh malo pozabil na tole debato.

Vanquish je izjavil:

@MTB4life - napisal sem, vse kar je nizje od 105 bo treba boljse brat.
Ti pa se ne kregas z mano ampak trdis nasprotno kot ima shimano objavljeno na svoji spletni strani tako, da si se enkrat preberi svoj stavek o prepricanem.
Dalje pa se res vec ne mislim spuscat v debate, ker cel cas govoris na pamet in po obcutku, ne pogledas pa kaj dejansko proizvajalec ponuja v tem segmentu. V vsakem primeru pa ti zelim veliko uzitkov ob voznji (y)


Jaz se z nobenim ne kregam, samo zagovarjam svoje stališče. Ni mi jasno, kako govorim na pamet, če ti poleg moje trditve pripnem za dokaz še link, sam nisi dokazal nasprotno.
Ni problema, gremo lahko še nižje od 105 grupe.
Tiagra srednja dolžina kletke ima 41 zob kapaciteto
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...
Sora srednja dolžina kletke ima 43 zob kapaciteto
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...
Claris srednja dolžina kletke ima enako kot Sora 43 zob kapaciteto
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...


Gregor5816 je izjavil:


Tu je napaka na bike discount, najnovejša (12 redna) duraace in ultegra imata le eno dolžino kletke in kapaciteto 39 zob.

Pri deore in slx sploh nimaš kratke (srednje) kletke, ampak je edina opcija dolga kletka. MTB menjalniki z dolgo kletko od deore do XTR so identični, kar se tiče kapacitet. Nižje rangirani imajo puše namesto ležajev, težje in cenejše materiale, manj obdelane, ampak za prestavljanje je vseeno, kateri menjalnik imaš. Nastavit ga moraš enako, naj bo to deore ali XTR, in tudi v prestavljanju potem ne bo razlike.

Tudi če imajo 39 zob kapaciteto, še vedno manj, kot zgoraj našteti.

Ko sem si sestavljal kolo sem izbiral dolžino kletke in še vedno jo lahko izbereš. Kot sem že pisal MTB ima na voljo kratko (Zee, Seint), medium in long kletko.
SLX medium cage - 41 zob kapaciteta
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...
SLX long cage - 45 zob kapaciteta
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...

Mi ni potrebno obrazlagat, kakšne so razlike med grupami in valda ne more biti menjalnik kateri stane 20€ enak menjalniku, kateri stane 350€. Samo bedarija je govoriti, zato ker imam na kolesu XTR bom lažje prekolesaril klanec, kot če bi šel z Alivio. Pomembno je samo kakšno imaš končno razmerje in cenejši cestni imajo večjo kapaciteto, kar pomeni, da imaš končno prestavno razmerje lahko lažje, kot pri menjalnikih višje grupe.

Scaramouche3 ::

filip007 je izjavil:

Tista Specialized Align 2 čelada nima mrežice in še kovinski del zadaj. Moja Top Stil je lepo obložena s penami in z mrežico.



Pozimi nisem predvideval poletje, tako da sem začel gledat dirkalne, ker vidim da jim MTB fantje uporabljajo!
Pa je veliko ceneje kot pri nas pa še MIPS imajo!

https://www.alltricks.de/F-10007-casque...

https://www.amazon.de/dp/B08QSBLF4K?tag...

J.McLane ::

@MTBForLife daj mi malo obrazloži tele podatke, kaj sploh pomeni MAX Capacity? Na tistih linkih ki si jih lepil je tudi tale podatek:
Low sprocket|Max. 34T

Ali ne pomeni to, da je lahko največji zobnik zadaj samo 34T? A ni to bistveni podatek, če se sprašuješ kako boš gonil na Mangrtsko sedlo?
A morda veš kako nizko lahko greš s sprednjim zobnikom, manj kot 30 nisem videl, torej na Sora menjalniku bo najnižje kar boš videl 34/30?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

MTB4life ::

Za cesto imam premalo izkušenj. Lahko govorim glede gorskih koles.
Max. capacity je koliko je najvišja diferenca med najmanjšim in največjim verzižnikom.
Izmišljeni primeri:
Imaš menjalnik z Max capacity 30 zob. Če imaš 1x10 sistem, lahko na takšen menjalnik uporabiš zadnjo kaseto, katera ima diferenco med največjim in najmanjšim verižnikom 30 zob - recimo 40/10.
Drugi primer - max capacity 30 zob vendar sistem 2x10. Sprednja verižnika imata razliko recimo 10 zob, kar pomeni, da lahko uporabiš zadaj kaseto samo še z razliko 20 zob - recimo 30/10.

Vsak menjalnik ima poleg kapacitete še omejitev velikosti najvešjega in najmanjšega verižnika.
V praksi se vsako omejitev pri nastavljanju menjalnika lahko malenkost pogoljufa, kar pa pomeni, da menjalnik ne bo kar odpovedal, če boš uporabil kaseto z diferenco par zob več, kot ima menjalnik kapaciteto, enako je pri velikosti največjega verižnika, samo potem vedno pri nastavljanju iščeš optimum (nekje ne bo delal tako dobro, kot bi moral).

Celotna debata je nastala, ker so pisali, da rang menjalnika vpliva na uporabniško izkušnjo in z boljšim menjalnikom lahko premaguješ večje naklone, kar seveda ni res. Bolj ko greš v ''profi'' robo, manjši spekter imaš in ravno cenejša roba, je narejena tako, da ima amater več ''lufta''.
Vsak pravilno nastavljen menjalnik, ne glede na rang, mora prestavljati lepo. Pri user experience so šifterji bistveno bolj pomembni, kot sam menjalnik. In če boš imel enako prestavno razmerje pri low budget menjalniku in high end, boš v obeh primerih enako gonil v enak klanc. Mogoče bo par uW razlike, ker highend menjalnik ima malo boljši izkoristek (ležaji, geometrija verižnikov, in malenkost lažji so,...). Vse ostalo je zanemarljivo.
Je pa res, da višji rang menjalnikov nudijo večje število prestav, sepravi imaš med samimi prestavami manj razlik, ampak še enkrat, če goniš v najlažji prestavi z enakim prestavnim razmerjem z Alivio ali XTR ne boš z XTR menjalnikom klanec lažje premagal.

Sem pa včeraj še malo brskal po Shimano strani.
Recimo tudi XTR imaš dve možnosti.
Medium cage
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...
Long cage
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...
Oboje za 1x12 sistem.
Imaš pa še long cage za 2x12 sistem
https://bike.shimano.com/en-EU/product/...

J.McLane ::

Sem se vmes tudi malo izobrazil kaj pomeni tale max capacity, mislim da se je tule v tej debati vsaj na začetku tole kapaciteto menjalnika malo narobe razumelo, ali pa sem jo samo jaz :))

V glavnem, vmes sem odpeljal en hud klanec z GRX400, prva prestava 30/36, sem se kar namatral oz. kadenca je bila jasno zelo nizka, na srečo ni bil dolg :D Je bil pa klanec tam blizu 20%, asfalt.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Scaramouche3 ::

Očitno barva šteje

Yossarian ::

Tudi pri meni je prišel čas za nabavo novega kolesa. Rekreativec, letos načrtujem iti v 4 dneh okoli Balatona, drugače pa bo uporabljeno za kakšno pot do trgovine, občasno kakšna vožnja do cca 50 km, asfalt ali makadam. Rekreativna vožnja, kot je Dravska kolesarska pot, Murradweg, okoli Balatona ipd. Cena nekje 500, morda celo do 600 €. Če bi se za ta denar splačalo kupiti kakšno rabljeno, sem tudi za to.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Scorpy84 ::

Smo ze pisali o tem, v tem cenovnem rangu nimas kaj pametnega glede opreme. Glej vsaj da je deore zadnji menjalnik, disk zavore, teža okoli 15kg, boljše manj. Treking ti ne uide, čeprav bi lahko kupil kakšnega rabljenega mtb trdaka, pa dal ožje gravel gume. Če ti je gravel kolo všeč, se mogoče kaj rabljenega najde. Za ta denar, novega dobiš treking.
««
94 / 98
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A naj kupim gravel bike ali ne? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Šport
696122771 (13939) issak
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5511521 (7163) Twixz
»

Rabljeno cestno kolo - na kaj paziti?

Oddelek: Šport
329199 (7897) GizmoX
»

Katero nizkocenovno kolo kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8632987 (30514) stratosD

Več podobnih tem