» »

SWITCH

SWITCH

prrazlag ::

Pozdravljeni!

Lepo bi prosil kateregakoli za kakšne informacije o switchu.
Nekaj osnovnih stvari o switchu vem, vendar bi moral znati še kaj več, npr. :
- bistvo delovanja
- kaj povezuje
- protokol (mislim da je to ethernet (Lan)?)
- kako dodeli IP naslov
Prosim pa zato,ker na je na netu v slo. o tem tako malo napisanega....
Že vnaprej hvala za odgovore. :8):)

Lep pozdrav

OmegaBlue ::

- bistvo delovanja

Za razliko od hub-a switch ne pošilja podatkov na vse izhode pač pa preklaplja (od tukaj ime) glede na MAC in port(na switchu). Torej ostale naprave ne vidijo prometa, ki jim ni namenjen.
- kaj povezuje

Mrežne naprave? Najbolj pogosto sicer računalnike lahko pa je vse od STB pa do budilke.
- protokol (mislim da je to ethernet (Lan)?)

ethernet je najbolj pogost, obstajajo tudi drugi.
- kako dodeli IP naslov

Ga ne, to ni naloga switcha.


Tole je zelo poenostavljeno, če te kaj bolj specifično zanima prašaj.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

prrazlag ::

OmegaBlue hvala za te odgovore.
Če si še pri volji :), pa bi še te vprašal, če veš kaj o sestavi switcha, notranja zgradba, pa kako dodeljuje povezavo glede na Mac naslove, "čist enostavno" ali še je kaj v ozadju?
Glede IP naslovov pa imaš prav ja, to je naloga routerja.

Lp

OmegaBlue ::

Greva vzet nek navaden SOHO (AKA domač) Layer 2 switch. Višji klasi se bom izognil ker tam zadeve postanejo rahlo bolj komplicirane kot je tukaj potrebno.

V osnovi ima switch določeno število portov kamor lahko vštekaš kabel in notranje vodilo, ki jih povezuje(Na primer 8 100Mbit portov in 500Mbit notranje vodilo). Ko priklopiš naprave nanj si switch v tabeli zapomne na katerem portu se nahaja določena MAC adresa.

Če malo bolj nazorno napišem, PC1(priklopljen na port 1) bi rad poslal paketek na PC2(priklopljen na port 2), PC1 ima IP 192.168.0.1 - PC2 pa 192.168.0.2. PC1 pošlje ARP vprašanje "Kdo ima IP 192.168.0.2 povej 192.168.0.1", ARP se pošlje na vse porte na switchu in ko PC2 sprejme vprašanje odgovori z "192.168.0.2 je na 00-15-F2-D6-E7-C3". Tako ima sedaj PC1 naslov PC2 (Na layer 2 - MAC) in pošlje paketek na 00-15-F2-D6-E7-C3. Switch v svoji tabeli pogleda na katerem portu se nahaja naslov in poveže ta dva porta med seboj in tako imata računalnika relativno direktno povezavo med seboj.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

OmegaBlue ::

Tole je zelo osnovno, switchi imajo še malo morje fines pri delovanju. Ponavadi odvisno od cenovnega razreda ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

r5r ::

Narobe, dodeljevanje naslovov ni nujno naloga usmerjevalnika!

Kako je sestavljen? Napajalnik, vtičnice, zaščitni elementi, elementi za svetlobno signalizacijo, integrirana vezja, morda še elementi za hlajenje (ventilator, hladilna telesa).
And it makes me wonder.

prrazlag ::

Hvala obema, zdaj mi je že vse skupaj bolj jasno. "Finta" je v tem,da imam to za seminarsko nalogo, pa sem sprva mislil, da bom napisal nekaj z glave, bolj podrobne stvari pa z interneta. Samo, da o samem switchu piše zelo malo, če pa kaj piše,pa je to v angleščini, tu pa sem jaz "tak bolj"...:(:)

Hvala še enkrat in lep pozdrav;

levaky ::

Wiki:
Stikalo

Sicer pa išči na googlu frazo Stikalo oz. omrežno stikalo

prrazlag ::

levaky to sem iskal že celi cajt....hvala :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Innbox v50 in ruter - volume 2

Oddelek: Omrežja in internet
213111 (2565) mayne
»

Ne morem dostopat do računalnika izven LAN-a

Oddelek: Omrežja in internet
221271 (977) Old Spice
»

ubuntu + network sharing

Oddelek: Pomoč in nasveti
221168 (1032) NeMeTko
»

Postavitev strežnika in lokalnega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
81687 (1404) NoName
»

Povezava 2 Rač. preko switcha

Oddelek: Programska oprema
371723 (1411) nimus

Več podobnih tem