» »

Ubuntu 8.10 desktop - težave

Ubuntu 8.10 desktop - težave

Silvano ::

Najprej naj povem, da sem povsem nov uporabnik Linux OS-a. Instaliral sem si ga prez težav.

Sedaj me pa zanima kako naj vspostavim internetno povezavo. S težavo se ubadam že par dni, googlam,.. pa mi ne uspe. Imam ADSL pri Volja.net (zdaj TUŠ).
In še eno vprašanje: Kako naj zaženem kakšen program, ki sem si ga priskrbel iz interneta, recimo Wifi-radar-1.9.8

Hvala.

Blinder ::

Za net poskusi napisat ukaz v terminalu pppoeconf. Zagnat bi ti moral nek carovnik za vspostavo povezave. Hopefully bos samo pritiskal na enter, vmes vpisal uporabnisko ime in geslo, in bi moralo delat. :D
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Silvano ::

Ok. Se eno dammy vrasanje: Napiše mi, da bi naj bil v root predem zaženem omenjen ukaz. Sem v directory-ju root. Ali je tu misljeno kaj drugega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Silvano ()

Blinder ::

root je administrator, super-user. V terminalu napisi "sudo su" in potem te prasa geslo, pa bos prijavljen kot root. Nima veze v katerem direktoriju si, ko se ¬prijavljas kot root.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Poldi112 ::

Ne sudo su, ampak sudo pppoeconf. Sudo su je malo divje, ker nisi root samo za en ukaz, ampak tudi za naprej in to čisto brez potrebe.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

vbohinc ::

SUDO SU je "napačen" ukaz če želiš postati ROOT (umazan trik), naj pojasnim.

SU [switch user] je ukaz, ki ti da vse privilegije ROOT uporabnika (razen če želimo izvesti ukaz kot drug uporabnik - (su user -c command)), saj to tudi postaneš in vse kar kot ROOT storiš se tudi v loogih zapiše kot dejanja uporabnika ROOT medtem ko pa SUDO [superuser do] ukaz dvigne prioriteto uporabniku -(sudo command) in se čeprav ima sedaj super-user privilegije v logih vsa dejanja zapišejo kot dejanja uporabnika, ki je ukaz zagnal in ne kot ROOT.

Pravilno je SUDO -I [SU -]* (preklopi na okoljske spremenljivke ROOT uporabnika) oz. SUDO -S [SU]* (obdrži okoljske spremenljivke).
Human nature is not a machine to be built after a model, and set to
do exactly the work prescribed for it, but a tree, which requires to grow
and develop itself on all sides...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vbohinc ()

filip007 ::

Imaš mrežno inštalirano...ruter lahko nastaviš direkt kot ADSL odjemalec pol so vsi sistemi preko mrežne na ta ruter povežajo direkt na internet brez packanja z gesli in podobno.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

bosmla ::

Pozdravljeni (sem Ales - koristim racun od Bosmla, ker sem se registriral, dobil mail naj vpisem neko kodo pa ne gre prijava :'()

V linuxu sem precej neuk vendar sem se odločil, da na novo mašinco (plosča D945GCLF), ki je namenjen za mojo ženo namestim Ubuntu 8.10 (da bo vse lepo legalno). Namestitev je potekala povsem gladko mreza deluje vendar je nastal problem:
Kako nastavit resolucijo monitorja? V Sistem -> Nastavitev ločljivosti monitorja mi piše v kvadratu (verjetno misli monitor) "Neznano" spodaj pa je na voljo nekaj resolucij vendar so vse malce mimo (npr. 1024x768; 1152x864; 1360x768)... imam 19" zaslon Hyundai L90D+ z locljivostjo 1280 x 1024 (mislim pa ga zamenjat z Samsungom z locljivostjo 1920 x 1080) vendar ne morem naredit nic. Pregledal sem ze na tone forumov probal razlicno pa ne gre!!! Na Intelovi strani pise, da je v Ubuntu 8.04 grafika podprta "Native" imam tudi namescen paket "xserver-xorg-video-intel" poiskusal sem nekaj z "915resolution" pa trdi, da ga ne more namestit, ker je v konfliktu z prej omenjenim; datoteka "xorg.conf" kjer bi naj bilo marsikaj zapisanega je bol ali manj prazna (nekaj teksta pol pa:
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection)
.. uuuuaaaauuauuuaauu NORIM!!
Zelo rad bi usposobil ta Ubuntu (zena ga rabi samo za web in za filme) vendar ne gre!! (potem pa se glede web kamere... ojoooj)

A lahko kdo pomaga? Prosim.
Ales

PaX_MaN ::

Poskusi v xorg.conf sekcijo Monitor spremeniti v tole:
Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
HorizSync 31-80
VertRefresh 56-75
EndSection

Potem pa ponovno zaženi mašino in poskusi še enkrat v nastavitvah izbrati ločljivost.

Dri3r ::

Ubuntu 8.04 je imel grafični vmesnik (displayconfig-gtk), ker se je to dalo lepo nastavit.Nevem zakaj ga 8.10 nima več, lahko pa se poigraš z xorg.conf ali mogoče celo poženeš ukaz sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg. Ne pozabi narediti varnostne kopije xorg.conf če se kaj zalomi.


LP
dri3r

bosmla ::

Ko sem v xorg.conf napisal kar je pax man rekel sem dobil pri shranjevanju:
"Za shranjevanje datoteke nimate potrebnih dovoljenj. Prosim, preverite, če ste pravilno vtipkali mesto in poskusite znova."

Pri resitvi Dri3r (to sem ze poskusal prej) dobim:
"Rather than communicating directly with the video hardware, the X server
may be configured to perform some operations, such as video mode
switching, via the kernel's framebuffer driver.

In theory, either approach should work, but in practice, sometimes one
does and the other does not. Enabling this option is the safe bet, but
feel free to turn it off if it appears to cause problems.

Use kernel framebuffer device interface?
Da Ne

in tako naprej vedno o nastavitvah tipkovnice... pojma nimam

Jaz se vedno poizkusam zagovarjat otprtokodno skupnost moja žena pa že nori (poskušam ze tri dni) in zahteva XP-je (sedaj me še grdo gleda) pa tudi jaz ne razumem - glede na razširjenost netbookov (ki imajo praktično isto plosco) bi pricakoval jasne resitve

Dri3r ::

Za urejanje sistemskih datotek moraš imeti ustrezne pravice. Torej sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Kakšno grafično kartico pa imaš na tem sistemu? Intel integrirano?
dri3r

Gapi ::

Za restart grafike ne rabiš ravno kište resetirat ampak v konzoli (Alt+Ctrl+F1 do F6) napišeš sudo /etc/init.d/gdm restart Pri kubuntu je kdm pri tretji verziji ki je pa nimam v glavi je pa xdm. Ta k ma xfce.

bosmla ::

Ja graficna je integrirana Intel® GMA 950.

Veste saj nisem nek idiot ampak o Linuxu nimam ravno veliko pojma - pricakoval sem da ne bo slo vse glatko (zato sem izbral Ubuntu, ker vsi hvalijo kako dobro potporo v skupnosti ima) ampak, da se zaplete pri tako osnovnih stvareh??? Saj ce bi imel kaksno eksotiko strojne opreme ali bi postavljal nek vecji streznik... jaz pa bi rad samo nastavil pravilno locljivost na ekranu (no v nadaljevanju pa se priklopil webcam Genius VideoCAM Look - tudi tu bo tezko)!!!

Upam, da vzdrzim pritisk moje žene, da namestim XP (ker "tam pa bi vse delalo")

Ce se lahko kako pomagate... prosim

Ales

opeter ::

Tudi jaz imam težave v Ubuntuju. Kako namestim nek program, ki ni na voljo v Synaptic Managerju (oz. v Add/Remove)?
Povlečem dol nek program, ki je v .tar, .rpm, .deb ali .gzip obliki, to odprakiram in kako naprej?

Je kakšen "program files", kam to povleči not? Kako štartati zadevo?

Konkretno gre za OpenOffice 3.0.1, katerega sem prenesel v .rpm obliki od tukaj:
http://sl.openoffice.org/prenosi.html
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gapi ::

opeter: prenesi v deb formatu. Ker ubuntu sloni na debianu in uporablja debian pakete. Potem si pa poglej ukaz dpkg. Ukaz je man dpkg.

opeter ::

Hvala, bom poskusil.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

imagodei ::

A apt-get install pa ni dost v redu, da bi mu to svetovali?
- Hoc est qui sumus -

Dri3r ::

@bosmla
Izgleda da je edina možnost, da si ročno dodaš resolucijo v xorg.conf. Podoben primer


LP
dri3r

opeter ::

imagodei, kako pa uporabiš tale apt-get install? To treba vpisat/vtipkat v Terminal?

Dejansko me zanima, če se lahko tako enostavno namestijo programi kot se v npr. Windows sistemu, ko dvoklikneš in klikaš naprej (next) itn.

Ali pa v MacOS se ti po dvokliku odpre .dmg, ter vsebino povlečeš v npr. Applications dvoklikneš in to je to. Program se zažene. Ali obstaja takšna možnost namestitve programov pod Linuxom?

Hvala za odgovore.

Ker preizkušam Ubuntu 8.10, s pomočjo Wubija, ki je bil priložen na letošnjem januarskem DVD-ju od Monitorja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Dri3r ::

Imaš več načinov nameščanja programov. Naj osnovnejši je ta da ga namestiš s pomočjo programa za upravljanje s paketi, v Ubuntuju sta to Synaptic ali Add/Remove applications. Drugi način je enak prvemu le da namesto grafičnega okolja uporabimo terminal in vanj napišemo ukaz npr: sudo apt-get install blender. Tretji način je najbolj podoben Windowsu, ko nek paket potegnemo z internetne strani na namizje in ga z dvoklikom namestimo. Četrti način je nameščanje paketov iz izvorne kode.
Če si začetnik na Ubuntu-ju si preberi ta članek ker te korak za korakom pelje skozi nameščanje vseh bistvenih programov.
dri3r

opeter ::

Dri3r, super, hvala za obširen odgovor in tisto povezavo. Na 3. strani, v točki 10 sem našel rešitev za moj problem: http://www.howtoforge.com/the-perfect-d...

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

preem ::

Ja graficna je integrirana Intel® GMA 950.

Veste saj nisem nek idiot ampak o Linuxu nimam ravno veliko pojma - pricakoval sem da ne bo slo vse glatko (zato sem izbral Ubuntu, ker vsi hvalijo kako dobro potporo v skupnosti ima) ampak, da se zaplete pri tako osnovnih stvareh??? Saj ce bi imel kaksno eksotiko strojne opreme ali bi postavljal nek vecji streznik... jaz pa bi rad samo nastavil pravilno locljivost na ekranu (no v nadaljevanju pa se priklopil webcam Genius VideoCAM Look - tudi tu bo tezko)!!!

Upam, da vzdrzim pritisk moje žene, da namestim XP (ker "tam pa bi vse delalo")

Ce se lahko kako pomagate... prosim

Ales


a si se probal kaj z xrandrjem igrat ?

http://ubuntuforums.org/showthread.php?...

PaX_MaN ::

Ko sem v xorg.conf napisal kar je pax man rekel sem dobil pri shranjevanju:
"Za shranjevanje datoteke nimate potrebnih dovoljenj. Prosim, preverite, če ste pravilno vtipkali mesto in poskusite znova."

Naredi, kot je Dri3r napisal; v konzolo vtipkaj
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

potem pa dodaj vrstici
HorizSync 31-80
VertRefresh 56-75

kot sem napisal zgoraj.
To naj bi bil problem s samodejnim nastavljanjem monitorja in ne zaradi grafične kartice.

bosmla ::

Dela! Napisal sem tako kot je rekel Pax Man - sicer sem dobil malce cuden ekran (spodaj je manjkalo 2 cm slike (crn ekran) in s tem spodnji pult sem pa sliko (ekran) zavrtel v levo potem pa nazaj in je bilo ok (edino pri priziganju preden se pojavi namizje zajavka ekran, da ne podpira resolucije) - kot stranska posledica pa je, da ko ga priklopim na drugi (20") ektan tega samodejno prepozna in nastavi pravilno resolucijo.
Pri kameri mi je uspelo usposobit samo mikrofon slike ni. Bluetooth slusalko sem sicer uspesno namestil in jo pravilno prepozna vendar od nje ni ne zvoka in ne sluha...

Sem pa sedaj pogruntal, da je linux idealen za tiste, ki jim je dolgcas in nimajo kaj pocet,,, porabil sem 5 dni (dve neprespani noci), da sem nastavil komaj nekaj osnovnih stvari... ehhh jaz pa sem ze tako prevec zaseden z delom...

Hvala za pomoc
Ales

Gapi ::

Z kamero če ni podprta ti tko ne bo nič ratalo. Kaj ti napiše če daš v konzoli lsusb. To stran pa že sigurno poznaš na pamet Klick


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian in nvidia

Oddelek: Operacijski sistemi
222008 (1733) Icematxyz
»

Kako instalirat NVIDIA-driverje v Ubuntu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
504938 (3867) r5r
»

Težave Mythubuntu - ne dobim/izgubim sliko

Oddelek: Operacijski sistemi
171617 (1460) opeter
»

Ubuntu 8.04 frekvenca osveževanja in resolucija

Oddelek: Operacijski sistemi
192212 (1845) c0ck4m0u53
»

Težave z resolucijo na Linux sistemu

Oddelek: Operacijski sistemi
161382 (1164) INVICTRA

Več podobnih tem