» »

Policiji bi rad prijavil pirata, pa ga ne morem

Policiji bi rad prijavil pirata, pa ga ne morem

poweroff ::

Sosed uporablja piratske Windowse, zato sem se odločil, da ga prijavim policiji. Ker policija omogoča oddajo prijave preko interneta - tim. e-naznanilo - sem hotel prijavo posredovati preko interneta.

Na spletni strani piše, da je treba imeti ustrezen certifikat (ker se zadevo digitalno podpiše) ter da me bodo obvestilo o prejemu vloge. Ker ga imam, sem kliknil na "Začni postopek", ter dobil izpis: Vaš brskalnik ne ustreza tehničnim zahtevam za digitalno podpisovanje.

Nadaljnje raziskovanje je pokazalo, da je za oddajanje dokumentov, ki zahtevajo elektronski podpis vloge treba imeti:

    - kvalificirano digitalno potrdilo; (imam)
    - Internet Explorer 5.5 ali kasnejša različica; (nimam!)
    - v brskalnik nameščeni gradnik ActiveX za elektronsko podpisovanje; (nimam!)


Imam namreč Linux in Firefox - jasno, ker nisem pirat in imam vso programsko opremo legalno! - zato ne morem prijaviti pirata, ki pa ima vse potrebno za oddajo elektronske prijave.

Ob vsem skupaj me moti še tole:
1. eDavki delujejo s Firefoxom pod Linuxom, zato očitno ustrezne tehnične rešitve so na voljo, prav tako pa jih državna uprava ima, le implementirane niso povsod.

2. E-naznanilo ne deluje za najbolj razširjen spletni brskalnik, z več kot 50% tržnim deležem. Ali državna uprava tako skrbi za komunikacijo z državljani???

P. S. Berite sporočilo z majhno dozo ironije. Opisane tehnične težave pa žal ustrezajo dejanskemu stanju.
sudo poweroff

mtosev ::

tud v IE 8 ne dela.:))jebi ga:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

_Dejan_ ::

To se pa dogaja verjetno samo v sloveniji...
Potem bo pa sam čez 2 meseca jamral kaj naj naredi ker mu nekdo skos dela škodo na hiši, avtomobilu...
Matthai a če ti uporabljaš linux in ga nekateri ne ker poznajo samo windowse pa ker si jih pač ne morejo kupit jih boš pa prijavljal? Malo mi je smešno to... Raje se zase brigej pa vrži CD-je ki si si jih presnel(audio, video) v smeti da ne bo še k teb kdo prišel. aja pa zbriši slike ki si jih potegnil iz interneta ker verjetno nimaš soglasja od avtorja da jih lahko imaš na disku...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

DimmniBurek ::

Zakaj bi pa hotel soseda prijaviti da uporablja zlowdane winse? Sta v slabih odnosih in ga hočeš zaj××××
Kaj kakega novejšega IE se ne dobi zastonj na internetu(legalno iz MS strani)? ActiveX se pa kot vem sam naloži, če je potrebno
There Is No Stronger Drug Than Reality

poweroff ::

Da se razumemo: v resnici ne nameravam nikogar prijaviti. Moti me pa, da obrazci e-uprave ne delajo v najbolj razširjenem brskalniku!!!

:D
sudo poweroff

koyotee ::

PI***, kaj ste glupi vsi skupaj??? Najprej preberite CELOTNO temo, potem pa odgovarjajte.

edit:
Pa ti imaš sigurno tudi kaj nelegalnega,če boš odgovoril da ne potem, lažeš.


Ti maš pa sigurno VSE nelegalno, ker se tako razburjaš.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

_Dejan_ ::

Sej je naknadno napisal da v resnici ne misli nikogar prijaviti...
Drugače pa ja ja strani z certifikati imajo določene probleme z brskalnjiki.
Recimo KLIK:
-Mozzila dela ok
-IE 6 dela ok
-IE na windows mobile ne dela stranska vrstica z gumbi in je potrebno na slepo klikniti.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

imagodei ::

Mene pa moti to, da moraš s certifikatom prijavljat. Kaj pa anonimna prijava? (OK, kot da je to sploh možno v času, ko shranjujemo prometne podatke...)
- Hoc est qui sumus -

pingo76 ::

Sej je že v štartu napisal, da naj se jemlje to s kančkom ironije kar bi moralo zadostovati za pravilno razumevanje, da ge le za kritiko "sodobne" informacijske osveščenosti v Kokoški.

Kot drugo bi pa moral bit res kreten (po primorsko domače = mona) da bi spraševal kako ovadit soseda na forumu.

Ker je po slovensko domače "naj sosedu krava crkne" velja tudi da taisti osebek ki fura ta imidž bo največji nasprotovalec (godrnjač) proti ovajanju tretje osebe piratstva. Najbolj glasno proti a potihem še najbolj za. :S

Beli_Zajcek ::

Matthai bi rad bil "baraba" pa mu ne pustijo!:))
Drugače pa dobrodošel v deželi Kafke, navaden državljan nima kaj komunicirati z upravo.

imagodei ::

pingo76> "Kot drugo bi pa moral bit res kreten (po primorsko domače = mona) da bi spraševal kako ovadit soseda na forumu. "

Aja, kako daleč pa si ti pripravljen razvleči to razmišljanje? Če sosed pretepa ženo in otroke, da so vsi modri, črni in marogasti, to tvoje razmišljanje še velja?

Kaj pa, če sosed ubije ženo?

Zaradi takih, ki razmišljajo, da se jih "ne tiče" in "soseda ne bi prijavili", je pred kratkim umrla mlada mamica in pustila za sabo 7 letno hčerko ter 4 letnega sinčka. Sosedje so vedeli povedati, da so krike, zmerjanja in razbijanje slišali precej pogosto. Samo, očitno so razmišljali, da moraš biti res kreten, (po primorsko domače = mona), da bi koga ovadili.
- Hoc est qui sumus -

krneki0001 ::

Sej je naknadno napisal da v resnici ne misli nikogar prijaviti...
Drugače pa ja ja strani z certifikati imajo določene probleme z brskalnjiki.
Recimo KLIK:
-Mozzila dela ok
-IE 6 dela ok
-IE na windows mobile ne dela stranska vrstica z gumbi in je potrebno na slepo klikniti.


Zakaj pa IE uporabljaš na windows mobile? Probaj IRIS - zadeva je free, pa odlično deluje.

imagodei ::

Sodelujoče prosim, da se držite teme. Matthai je zastavil vprašanje, ki si zasluži odgovor.
- Hoc est qui sumus -

poweroff ::

Glede Viranta mislim, da ni bil tako slab minister. Bil je celo med boljšimi v tisti vladi.

Glede ironije me preseneča koliko ljudi očitno ne zna brati med vrsticami. Da je treba ene parkrat povedati, da se zafrkavaš. pa še potem ne dojamejo.

Če smo pa pri legalnosti, pa imam jaz vso programsko opremo licenčno. Večinoma GPL. Je pa res da se med to opremo najdejo tudi nekatera "varnostna orodja", vendar ta sama po sebi niso nelegalna.
sudo poweroff

c0dehunter ::

Kaj je z nekaterimi tu gor?! A sploh preberete post do konca preden začnete pisat blesavosti?! ;(
Matthai ne misli nikogar prijavit (čeprav ga vsekakor lahko >:D ), ampak podaja primer.

Sicer je pa tole res malo paradoksalno. Večina ljudi, ki se vsaj osnovno spozna na IT, ima nameščen kakšen naprednejši browser kot pa IE. Uporabniki raznih elektronskih storitev so tudi večinoma tisti, ki imajo vsaj nekaj znanja o IT. Iz tega sledi, da večino uporabnikov e-storitev uporablja bodisi Firefox, Opero, Chrome...
Tisti, ki še vedno uporabljajo IE pa verjetno tako ali tako sploh ne vejo da obstajajo e-storitve, glede na to, da še niso odkrili kaj boljšega od IE.

Tudi na računalnike na raznoraznih uradih bi lahko namestili Linux, denar, ki so ga prej porabljali za licence pa porabili za usposabljanje uradnikov za delo z Linuxom ter kakšne štipendije. Ne pa da dajejo take velke vsote za tele licence, pa pol spet za programje...

Ah..
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Okapi ::

Samo, očitno so razmišljali, da moraš biti res kreten, (po primorsko domače = mona), da bi koga ovadili.


Tudi ti bolj površno bereš, ne? Pingo ni rekel, da bi moral biti kreten, da bi koga ovadil, ampak da bi na forumu spraševal, kako to narediti. Če hočeš koga prijaviti, pokličeš 112.

O.

cekr ::

Če imaš v Windowsih vso drugo navlako, boš pa imel še IE. Sem že več kot dve desetletji in pol v IT pa sedaj uporabljam IE8 v Win. Zato ni potrebno posploševat. V Linuxu uporabljam pač tisto, kar mi je v danem trenutku najbolj pri roki oz. tisto, kar za določeno opravilo najbolj deluje. Včasih je to tudi FireFox, kar pa ni v večini. Mi pač ne sede. Smo pa v tržnem gospodarstvu in vsak uporablja tisto, kar mu paše. Zaradi mene lahko nekdo uporablja tudi znakovni brskalnik, če se z njim znajde in mu najbolj služi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PaX_MaN ::

Smo pa v tržnem gospodarstvu in vsak uporablja tisto, kar mu paše.

Problem postane, če ti država _ne pusti_ uporabljat tistega, kar ti paše.

Tomas 33 ::

Da si še malo sposodim to temo in e-upravo.

Sem želel nekaj dni nazaj nekaj preveriti na e-zemljiški knjigi.
Lejga zlomka, plačati je mogoče zgolj in samo z Mobitelovo Moneto 8-O.

imagodei ::

Zdaj pa resno, no... Držite nivo...
- Hoc est qui sumus -

c0dehunter ::

Sej tudi v šoli te prisilijo, da si pirat.

Pri računalništvu, npr., moraš imeti doma obvezno Access za delo z .mdb bazami, moraš imeti Word, za pisanje (Edino, če lahko z OpenOffice odpiraš te formate?). To sta dva taka vsakdanja primera, drugih se zdajle ne spomnim, pa vem so jih je še..
Torej pričakujejo, da boš imel MS Office nameščen. In kateri dijak ima še denar za licenco?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

WarpedGone ::

Tole NI še ena tema pro et contra prostemu pogramju.
Komur to ni jasno, naj si topic prebere počasi in na glas, magari 10x.
Tole je tema, kako država podeluje brezplačno koncesijo enemu igralcu na trgu.

Tudi tepcev in bedakov na SloTechu ne poznamo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Gandalfar ::

Matej, kaj pa pravi Policija na to?

jype ::

Matthai> Je pa res da se med to opremo najdejo tudi nekatera "varnostna orodja", vendar ta sama po sebi niso nelegalna.

Za zdaj.

poweroff ::

Ja, za zdaj. :'(

Gandalf - v resnici sem moral službeno preveriti nekaj v zvezi s tem policijskim obrazcem. Tako, da bo vodstvo policije definitivno obveščeno o tem. Samo dvomim, da je v njihovi moči karkoli spremeniti. Od kar se pogovarjam z njimi poslušam samo jamranje kako večine stvari ne morejo narediti...
sudo poweroff

pingo76 ::

pingo76> "Kot drugo bi pa moral bit res kreten (po primorsko domače = mona) da bi spraševal kako ovadit soseda na forumu. "

Aja, kako daleč pa si ti pripravljen razvleči to razmišljanje? Če sosed pretepa ženo in otroke, da so vsi modri, črni in marogasti, to tvoje razmišljanje še velja?

Kaj pa, če sosed ubije ženo?

Zaradi takih, ki razmišljajo, da se jih "ne tiče" in "soseda ne bi prijavili", je pred kratkim umrla mlada mamica in pustila za sabo 7 letno hčerko ter 4 letnega sinčka. Sosedje so vedeli povedati, da so krike, zmerjanja in razbijanje slišali precej pogosto. Samo, očitno so razmišljali, da moraš biti res kreten, (po primorsko domače = mona), da bi koga ovadili.


Nima smisla zdaj to napihovati v višave in se iti zagrizenega moralista. Določene stvari so resnično manj pomembne od drugih. Če bo sosedov mulc scal po feltnah soseda je verjetno manj hudega kot pa da v štirno stresa strup za podgane...

dolenska ::

amm še ti piratiziraj in boš lahko pisal policajem.... ja jaz imam vse legalno.
potlej pa še jamraš tlele da ima sosed piratske winse...on lahko piše policajem ti pa ker imaš vse legalno ne moreš...
mal črnega humorja..
samo hecal sem se

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenska ()

neres ::

gov.si bi rabu malo informacijske kulture, ja.
npr. to da dajo sporočilo za javnost v .doc formatu se mi ne zdi kulturno. ( link)
in nisem nek linuksaš, ampak .doc format za branje? tudi če bi bil word zastonj bi bilo popolnoma neprimerno.

noraguta ::

zakaj le men povsem ustreza doc , celo ie.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

solatko ::

Novi ministrici sporoči, da to ne dela, v nekaj dneh bo zrihtan. Programe jim dela računalniški center in posamezne aplikacije po naročilu drugi izvajalci.

R33D3M33R ::

Samo dvomim, da je v njihovi moči karkoli spremeniti. Od kar se pogovarjam z njimi poslušam samo jamranje kako večine stvari ne morejo narediti...


Sploh ne dvomim, da je to res. Administratorji mnogih velikih spletnih strani so pač "za en drek". Uporabnik to še posebej občuti. Klikneš na kontakt, napišeš svoje vprašanje oz. težavo in obstajata dve možnosti:

a) odgovora nikoli ne dobiš
b) odgovor dobiš po kakem mesecu, ampak še za tega si moral poslati več mailov

Seveda obstajajo svetle izjeme, ampak jih bom zaenkrat pustil na strani

Zato mi je včasih smešno, kako tu na s-tju, v kaki temi, nekateri zagovarjajo višje cene in jamrajo češ da študenti kradejo delo za precej manj denarja. Le zakaj ... ;((
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

kriko1 ::

Vsi ti državni spletni servisi so skupaj en sekret. Spackano je večino vse za IE, če dodajo podporo še za kakšen brskalnik, to storijo tako da dodajo samo za tisti brskalnik in nič drugega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wifi omrezje

Oddelek: Omrežja in internet
474862 (4136) kunigunda
»

Zlorabil identiteto soseda in, da bi se mu maščeval, grozil Janši

Oddelek: Loža
264425 (3582) ABX
»

SOSED d.o.o. v policijski preiskavi. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9521836 (17297) ThinkPad
»

Kaj pokazat tujcu v Mariboru in okolici

Oddelek: Loža
483533 (2216) WarpedGone
»

ovadba zaradi izjave na forumu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
647176 (4852) pozitron

Več podobnih tem