» »

Pomoč pri nakupu in sestavljanju PC-ja

Pomoč pri nakupu in sestavljanju PC-ja

Tick ::

Kupujem nov PC, pri tem pa potrebujem vašo pomoč. Naj povem da bom računalnik sestavljal sam. Vem da je bilo o tem na forumu že veliko napisanega, vendar me vseeno zanima nekaj stvari. Proračun je nekje do 800€, konfiguracija pa je zaenkrat taka:

(osnovna plošča) ASUS osnovna plošča P5Q, S775, SB 7.1, LAN (113,9€)
(procesor) NTEL procesor CORE 2 QUAD Q6700, 2.66 GHz, LGA775, 8MB, 1066MHZ, BOX (189,9€)
(grafična kartica) HD 4870 512M DDR5 PCIE 2DVI/TVO LITE (242,82€)
(ram) OCZ DDR2 4GB Kit (2x2GB), PC2-6400, 800MHZ, XTC hladilnik (59,9€)
(trdi disk) WD 500GB SATA2, 16Mb, 7200rpm, (WD5000AAKS) (57,90 €)
(optična enota) SAMSUNG DVD RW (DL) zapisovalnik S202J, IDE, PATA + NERO (22,5€)
(ohišje) THERMALTAKE ohišje M9 VI1000BWS ČRN + OKNO (61,1€)
(napajalnik) Napajalnik HKC P-4 580W 140mm,PFC,12V-1,3 RoHS, Retail (39,9€)

Skupaj: 787,9€

Ali se vse komponente ujemajo? Ali je napajalnik dovolj močan? Bi vi izbrali kakšen drug trdi disk ali optično enoto (na to dvoje se ne spoznam najbolj). Dobrodošli so vsi ostali predlogi oz. pripombe.

Sedaj pa še vprašanja glede sestavljanja. Do sedaj še nisem sestavil nobenega računalnika, vendar se zanimam za te zadeve, me veselijo poleg tega pa bi mi prišel pomagat prijatelj, ki je že sestavljal PC, vendar nisem ravno prepričan koliko res zna. Gledal sem posnetke na youtube in bral vodiče (tudi na www.slo-tech.com) in se mi ne zdi tako teško. Zanima me kje so največji problemi oz. pasti. Kolikšna je možnost da narobe priključiš kakšen kabel in nato skupriš komponento? Njabolj se namreč bojim da bi uničil kakšno komponento (procesor al grafično kartico, ki sta veliko vredni). Nato pa me še zanima če je kaj potrebno nastavljati v biosu ali lahko samo ustavim DVD z windowsi in naložim operaciskij sistem.

Hvala za odgovore.

Lp, Matic.

mtosev ::

se ujema.ampak ta napajalnik je slab izbur. vzami Enermax al Corsair.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Tick ::

Enermax ali Corsair so precej dragi. Kaj pa LC Power, FSP Group ali pa Jersey?
LC Power: http://www.sestavi.si/item.php?id=181&t...
http://www.sestavi.si/item.php?id=136&t...
FSP Group: http://www.sestavi.si/item.php?id=80&tb...
Jersey: http://www.sestavi.si/item.php?id=176&t...

Lp, Matic

mtosev ::

ce mas $$ za Quad pa 4870 mas tud za "normalen" napajlnik.

za Jersey prvic slisim tak verjetno ni kaj dober.
LC je tak-tak (50%-50%).
za Fsp nimam komentarja
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Dangsteer ::

pa disk raje vzami kakšnega 640gb...

lp
Ne da se mi več pisat kakšno mašino imam :)

Tick ::

odločil sem se da bom vzel ta LG-jev napajalnik: http://www.sestavi.si/item.php?id=136&t...

trdi disk pa mi zaenkrat zadostuje 500gb.

darkkk ::

menda so 640gb diski hitrejši... tako sem prebral na internetu :/ ne dam roke v ogenj za to, samo sem videl na ene par mestih.

solatko ::

Tick - Če ti je to prvi računalnik, ki ga boš sestavljal, ti predlagam, da na starem narediš generalno čiščenje, to pomeni, da ga totalno razkoplješ (dobro je, če imaš navodila osnovne plošče), na posamezne komponente, jih lepo očistiš (to se dela z izpihovanjem), pobereš ven vse diske, napajalnik, rame, procesor, grafično, si vse lepo zložiš na veliko mizo (pazi na podlogo, ki mora biti antistatična), se pred pričetkom dela razelektriš (če lahko delaš v rokavicah, so najboljše lekarniške gumaste, tanke rokavice), uporabiš radiator ali vodovodno pipo (se vsake toliko časa dotakneš). Ko imaš vse pripravljeno, vzameš v roke navodila matične plošče (če jih nimaš, jih potegni z interneta in sprintaj (cca 100 strani)) in lepo po vrsti. Vstavitev procesorja (lepo mora sesti v ležišče), nanos hladilne paste, pritrditev hladilnika, vložiš rame, vztaviš ploščo v ohišje, jo pritrdiš, vstaviš napajalnik, grafično, vse priklopiš, dodaš monitor in že lahko narediš prvi test. Mašino vžgeš in, če ne bo piskal in bo na monitorju lepo tekel selftest, si na pravi poti, če bo piskal, je nekaj narobe. Potem priklopiš še ostale enote in to je to. Sledi nastavitev bios-a in, če ni nobenih problemov, lahko začneš sestavljati nov računalnik. Potrebno je znanje angleščine, znat moraš čitat priključne sheme in delati lepo počasi in temeljito (da ne boš pozabu kakšnega priklopa), paziti moraš pri priključitvi panela (sprednjih funkcij ohišja) in vseh USB priklopov, kateri so po navadi v eni vrsti ali pa celo vsaka žica zase. Na vsaki piše in če slediš shemi, nimaš kaj falit.
Srečno.

Tick ::

Hvala za te nasvete solatko, vendar ne vem če bom ne starem naredil generalno čiščebnje ker sem videl, da nimam nobenih papirjev od nobene komponente poleg tega pa je star že dobrih 6 let in nevem če bi ga znal nazaj sestavit.
Zanima pa me kako je z nstavitvijo biosa, kaj vse je treba nastaviti?
Pa še eno vprašanje imam. Malo imam probleme z proračunom zato bi zamenjal gr. kartico za 4850. Zanima me kolikšna je razlika med 4870 in 4850 razen v fsp-jih in ali je 4870 veliko hitrejša od 4850?. Ali se splača dat 90€ več za 4870?

solatko ::

Poglej katera plata je in na proizvajalčevi strani potegni dol usser manual, tam je vse s slikicami. Če ti škriplje proračun, se nikar ne spravi sestavljat novega računalnika sam. Za grafiko poglej mal na tem forumu, imaš kar nekaj tem za ti dve grafiki. Za ostale komponente ne rabiš navodil. Lahko pa ti to naredi tisti prijatelj, tako, da boš videl ali zadeve obvlada ali ne. Če bo rabil več kot 1 uro in pol, za razkopat, spucat in sestavit, da bo delovalo, potem naj ti pomaga pri sestavi novega, če to ni sposoben, raje reskiraj tistih €50 in naj ti sestavijo v trgovini.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup racunalnika.

Oddelek: Kaj kupiti
151372 (1069) Hatebreeder
»

Novi računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
211682 (1224) msms
»

Racunalnik do 1100€

Oddelek: Kaj kupiti
102021 (1886) dzinks63
»

Nakup namiznega računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
121931 (1619) Lynx
»

Komp do 500€

Oddelek: Kaj kupiti
261423 (1051) nuclear

Več podobnih tem