» »

Recovery podatkov na trdem disku

Recovery podatkov na trdem disku

urosbe ::

Prijatelj mi je dostavil 60 GB trdi disk, na katerem se mu je vse izbrisalo. Disk se normalno zažene in ga tudi bere. Problem je, ker na njem ni čisto ničesar (particij itd.). Ponavadi mi je uspelo narediti recovery s programom Easy Recovery Pro 6, ki zna undeletati datoteke, unformatirati disk, dobiti nazaj izgubljene particije, vendar na tem disku v dobrem dni brskanja po njem, ni našel niti ene datoteke.
Gre se mu predvsem za albume slik, za katere ni imel narejene kopije in si jih srčno želi dobiti nazaj. Pozna še kdo kakšen program ali ima kakšen drug nasvet kaj poskusiti?

solatko ::

Get data back NTFS ali FAT32, ali pitcture recovery.

urosbe ::

Sem čez noč poskusil z GetDataBack NTFS in FAT pa nič sreče... takoj ob štartu javi "I/O Error 'Unknown error(21)' reading sector X on HD130:. Do you want to continue?" ter nato za vsak sector do konca pregledovanja (X = 0, 64, 128, 192, ...)

Pyr0Beast ::

Hja, zgleda, da je disk mrtev. Kaj pravijo SMART podatki ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

urosbe ::

Gre za malo starejši trdi disk (WD 60 GB, točneje model wd600bb), za katerega nisem prepričan, da sploh ima SMART status?

Pyr0Beast ::

že wd200 (20GB), pa quantum 2.4GB je imel smart podatke :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

sinko999 ::

Si mu probal dati pri Easy Recovery Pro 6 da ti tretira disk kot RAW, ker ponavadi on gre iskati file sistem , sem imel takšen primer. Za smart pa dvomim da ne bi deloval.

LP
Ni? ni ve?no !

urosbe ::

Aha, potem ga pa ima. Kje pa preverim, kaj je v SMART statusu?

Easy Recovery Pro 6 mi je delal RAW recovery dober teden dni, ampak žal ničesar našel.

solatko ::

Verjetno ti je šla elektonika - poizkusi dobit enak disk in zamenjat elektoniko.

urosbe ::

Čudno, saj ko disk priklopim, normalno slišim kako se zaženejo motorji. Ponavadi ko odpove elektronika, se disk niti ne zažene?

Duhec ::

Elektronika je še marsikaj in ne zgolj motor. Lahk so šle glave ali kontroler za glave in nima s čim brat po disku. :D

urosbe ::

Ok:) Na hardware se ne spoznam najbolje... predvidevam da zamenjat elektroniko tudi ni ravno vsakdanje opravilo oz. potrebuješ ustrezen pripor in kaj prakse. Je kdo tukaj, ki se je s tem že ukvarjal (v primeru da bi uspel najti identičen disk)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosbe ()

Pyr0Beast ::

Bios zazna disk ?? Če ne, potem ti preostane edinole presaditev ali popravljanje prvotnega vezja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

urosbe ::

Seveda, tako BIOS kot Windowsi.

solatko ::

Lahko pogledaš še nekaj - disk je ide in ima molex priključek za napajanje - morda ima kakšen kontakt molex raztegnjen in je slab stik. Snemi napajalni kabel in poglej, če je kakšena od cevk bolj raztegnjena kot je normalno. Mene je enkrat en disk zezal par tednov, sem ga mislu že stran vržt, pol sem pa čist slučajno z zunanjim USB adapterjem (molex je šel komaj gor) poizkusil, preden ga vržem stran pa je čudežno oživel in mi deluje še danes. Lahko je raztegnjena tudi - žica pa izgublja povezavo - vse dela, sam nič ne moreš pisat in čitat z njega.

urosbe ::

Sem ravnokar preveril. Molex je ok, prav tako sem disk poskusil povezati direktno na IDE kabel oz. na USB (imam tudi sam adapterček, ki omogoči, da klasične IDE diske priključiš na USB). V obeh primerih je enako.
Tudi Easy Recovery Pro 6 pri Disc Checku javlja, da ne more brati oz. pisati.

Ko sem želel prebrati SMART status pa dobim:

Test Results:
Primary Master
Model: WDC WD600BB-32CXA0
Capacity: 55.90 GB
Test result: Drive does not support SMART.
Status: The drive did not respond to the request to return SMART status.
Recommendations: WDC WD600BB-32CXA0: Drive does not support SMART.

solatko ::

Poizkusi formatirat z wd-jevim programom, boš saj vidu če je šla elektronika, če ti bo sformatiral, je možnost, da ti bo tudi recovery našel datoteke, če pa ne, je disk zanič.

Pyr0Beast ::

da nebi formatiral !

Disk zgleda zazna. Problem je potem v pretoku podatkov. Nekje je kakšen slabi lot ali pa se čipi na disku pregrevajo (Zavij ga v polivinil vrečo, na mizo daj hladno brisačo, čez pa disk z vrečko, katera ga bo ločila od vode ..

Drugače pa probaj z drugim ide kablom.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

urosbe ::

Bom poskusil. Pred dobre pol leta sem reševal podatke iz svojega 500 GB Maxtorja (ampak nič bistvenega - le večja količina filmov in TV nadaljevank, ki jih je možno ponovno zdownlodati) in je bil problem v elektroniki, saj ga je BIOS le redko zaznal oz. ko ga je zaznal, ko se je disk ogrel, je sam od sebe ugasnil... zadevo sem reševal tako, da sem ga zaprl v zmrzovalnik na -20 stopinj za cca 10 minut, k sreči je bil na SATA priključku, tako da sem lahko zmrzovalnik normalno zaprl, da je dihtalo. Nato sem ga pa po 10 minutah zalaufal - z računalnikom postavljenim pred zmrzovalnikom :) Tako zmrznjenega sem vsaj uspel kakšno minuto več laufati in kopirati podatke iz njega.

Pyr0Beast ::

Včasih pomaga namestitev manjših hladilnih teles na same čipke ali izdatno hlajenje njih.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

x45 ::

jas pa mam samsung disk ide 160 gb, ki zazna samo 36 gb že nekaj časa ostalega pa ni več, kako bi prišel do ostalih GB in podatkov na njih ?

Pyr0Beast ::

Če je zadeva strojne narave, moraš na zadnjem delu diska premakniti/odstraniti 1 Jumper
Če je zadeva programske narave pa narediš večjo partricijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jest10 ::

jas pa mam samsung disk ide 160 gb, ki zazna samo 36 gb že nekaj časa ostalega pa ni več, kako bi prišel do ostalih GB in podatkov na njih ?

Ti povem, AMD je kriv:P
Podrla se ti je particija. Formatiraj.

sinko999 ::

Glede menjave elektronike, dobro si poglej vijake ponavadi so torx vijaki, če so le-ti potem moraš paziti da izvijač/nastavek/... se dobru usede v sam vijak ker so vijaki priviti z maximalno silo ki jo le-ti prenesejo, najprej pa se seveda razelektriš potem pa veselo na menjavo elektronike. Zdaj se ne spomnim na kak način je pripeljana elektrika na motorček , ponavadi so "lističi" tiste je tudi uredu da jih umiješ z alkoholom pa gledaš da jih vredu namestiš. Drugi nasveti, obilo sreče .

LP
Ni? ni ve?no !

x45 ::

jas pa mam samsung disk ide 160 gb, ki zazna samo 36 gb že nekaj časa ostalega pa ni več, kako bi prišel do ostalih GB in podatkov na njih ?

Ti povem, AMD je kriv:P
Podrla se ti je particija. Formatiraj.


tale je delal na intelu skos.... mater si se zašil zdaj, kaj boš pa zdaj?

jest10 ::

Še vedno je kriv AMD. Tako je zanič, da je kontaminirana njegova daljna okolica.

x45 ::

Tale je bil pr sestri in so sami inteli okoli :):)

Volta ::

Dovolj s tem! X45, tudi jaz ti priporočam da formatiraš disk. Kaj drugega lahko sploh narediš?

x45 ::

ja saj ono gor je med mano in jestom--- :) če ga formatiram je še vedno samo ene 36 gb ostalega s podatki vred pa ne najde, kaj ga naj odprem pa malo prepiham ... ?

Volta ::

Nimam pojma. Lahko ga probaš spihat zarad mene, pa kable preveri, če so dobro priključeni. Več ti pa tukaj ne znam pomagat.

x45 ::

bom probal , sam potem ga lahko tud dokonca uničim, nisemše odpiral diska namreč..?

dzinks63 ::

MBR daj vse na nulo, naredi particije in sformatiraj.

x45 ::

hvala, bom probal.

Pyr0Beast ::

Kot sem rekel, imaš na disku za premakniti en jumper in to je to.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

krneki0001 ::

X45, da nisi slučajno kakega jumperja spreminjal? Ponavadi imaš možnost da omejiš cilindre z jumperjem in ti potem kaže veliko manj kot je disk velik..

x45 ::

ne to nisem...

krneki0001 ::

Kaj pa če je padel dol iz diska sam od sebe?

urosbe ::

Ali obstaja kakšrnakoli možnost dobiti podatke iz USB ključka (Microsoft 2GB), če ga računalnik (oz. več računalnikov) ne prepozna? Ko vstaviš ključek v USB, se ne zgodi nič (ne napiše niti Unrecognized device).. skratka kot ne bi ničesar vstavil.

bluefish ::

ne vem, če je tisti WD, ki ne prikazuje podatkov še aktualen, vendar zna pomagati program Spinrite.

x45 ::

Ali obstaja kakšrnakoli možnost dobiti podatke iz USB ključka (Microsoft 2GB), če ga računalnik (oz. več računalnikov) ne prepozna? Ko vstaviš ključek v USB, se ne zgodi nič (ne napiše niti Unrecognized device).. skratka kot ne bi ničesar vstavil.


ja sem mel tak primer, je blo treba nekaj zalotat pa je delal. sam če je nekaj drugega fuš ravno tako ne bo nič z njim.

Pyr0Beast ::

Ponavadi je na ključkih potrabno zalotat par stvari in dela spet.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

urosbe ::

Pa je kdo tukaj gor, ki bi priskočil na pomoč, če se bo dalo kaj rešiti (verjetno zlotati konektor)?

bluefish ::

verjetno da, malo se oglasi v ustreznem oddelku foruma. Če pa na ključku nimaš nekih pomembnih podatkov, potem vrzi stran.

Pyr0Beast ::

Če si iz Nm ti lahko to storim jaz.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

urosbe ::

V bistvu ne gre zame, temveč prijatelja, ki me prosil, če lahko malo poizvem ali se da kaj narediti, sem pa iz gorenjskega konca. Bom najprej preveril, če se vidi na kakšnem lotu oz. konektorju, da bi kaj odstopilo, če ne bom nič odkril, bi pa res prosil, da bi še kdo od vas pregledal, preden se ključek potrdi kot mrtev:)

Na ključku ima kar nekaj dokumentov, ki so mu pomembni, če mu ne bi bili, niti ne bi tratil časa za poizvedovanje o recoveryju:)

urosbe ::

Danes sem končno dobil za nesrečni ključek. Odstranil sem vso plastiko, tako da sem pregledal, če bi bil kje kakšen slab lot. Vse zgleda ok (prilagam slike). Stvar pa zgleda tako... vstaviš v USB, Windowsi pričnejo nalagati driverje, sicer traja nenormalno dolgo, da jih naložijo (par minut kar bi sicer moralo biti končano v nekaj sekundah), in pri tem se konča. Napravca je prepoznana kot USB Mass Storage device, nobene napake, pogona pa od nikoder. Tudi v Disk Management ne duha ne sluha o napravi (kjer bi bila prikazana če ne bi bilo sistema na njej in bi jo bilo potrebno sformatirati).

 Slika1

Slika1


 Slika2

Slika2


 Slika3

Slika3


 Slika4

Slika4



Še kakšen predlog, kaj poskusiti?

Pyr0Beast ::

Na sliki vidim vsaj 6 potencialno slabih lotov ..

Moraš vedeti, da tudi, če stvar izgleda dobro, zaradi majhne mikrorazpoke se povezava prekine. Sam bi malce pogrel vse lote z dodatkom kolofonije in pomeril napetost na tistem regulatorju.

Sem imel primer, ko je vse zgledalo lepo, ko sem pa segrel s spajkalnikom na eni strani je pa SMD element preprosto stran odletel, ker se na drugi strani spoh ni držal.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Adapter USB - SATA / IDE (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
595082 (4356) T-Mac
»

Pokvarjena particija - nujno!

Oddelek: Pomoč in nasveti
232440 (1988) 69charger
»

[Zunanji disk WD] Reševanje podatkov z nedodeljenega prostora

Oddelek: Pomoč in nasveti
62282 (2131) M1_Abrams
»

Kako pridi do diska, NUJNO!! (WD My Book Home)

Oddelek: Pomoč in nasveti
111811 (1586) poweroff
»

formatiran disk, kako dobit nazaj podatke?

Oddelek: Programska oprema
71280 (999) morphius

Več podobnih tem