» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
363 / 506
»»

GA_PI ::

Fantje malo se umirite, bolj me zanimajo osebna priporočila kot slepo iskanje po najcenejših (kateri ponavadi niso nevem kaj).

V oči mi padlo še tole (ne me popljuvat :D): USB

Drugače pa najcenej pride tole: Sandisk (kaj poreče hojnikb, ki ne priporoča sandiska)

hojnikb ::

(kaj poreče hojnikb, ki ne priporoča sandiska)


Tole si si pa mal zmislu.;)
Sandisk je čisto kul in tale na linku je zelo dober value
#brezpodpisa

D3m0r4l1z3d ::

Sandforca ni za priporočat, Sandisk pa je čist ok firma
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

jizzer ::

Nadaljujem temo od tukaj.

Torej kupujem SSD za omenjeni laptop. Torej jaz bi rabil mSATA ki je manjši od 2.5" SATA diskov. Kaj pa če dam ven CDROM pa SSD tam notri? Ker že dalj časa razmišljam da bi ga odstranil, ker je annoying af (ko ga nosim sem pa tja se odpira).
Gre se predvsem zato da je 2.5" cenejši, rad bi vseeno čim ceneje nabavil.

Zanima še me to, ali so SSD-ji res tako "fragile" kot nekateri tu na forumu (pa v raznih novicah) pišejo, da majo slabo življensko dobo ipd. ?

Hvala za odgovore.

hojnikb ::

ssdji so samo problematicni v smuslu, da crknejo brez opozorila.

kak endurance in podobno pa za client workload ze dolgo ni vec issue
#brezpodpisa

ST-777 ::

jizzer je izjavil:

... ali so SSD-ji res tako "fragile" kot nekateri tu na forumu (pa v raznih novicah) pišejo, da majo slabo življensko dobo ipd.?
Na http://www.networkworld.com/article/287... pravijo drugače: "Exhaustive studies have shown that SSDs have an annual failure rate of tenths of one percent, while the AFRs for HDDs can run as high as 4 to 6 percent."

jizzer ::

Aha ok, ta skrb je torej odveč.
Sem sedaj malo iz zanimanja odprl računalnik, pa imam poleg HDDja še en prazen slot. Torej lahko kamot vzamem 2.5"SATA3 in ne nujno mSATA. Je kaka razlika med mSATA - SATA3?
Je pa res da pri mSATA še ne rabim onega dodatnega nastavka, v katerega pride SSD in nato v računalnik.

gddr85 ::

ni razlike, razen v velikosti

PrimozR ::

ST-777 je izjavil:

jizzer je izjavil:

... ali so SSD-ji res tako "fragile" kot nekateri tu na forumu (pa v raznih novicah) pišejo, da majo slabo življensko dobo ipd.?
Na http://www.networkworld.com/article/287... pravijo drugače: "Exhaustive studies have shown that SSDs have an annual failure rate of tenths of one percent, while the AFRs for HDDs can run as high as 4 to 6 percent."

Ja, ampak HDD ti bo začel delovati počasi, bo imel slabe sektorje, bo začel klikat, praskat, itd., če OS zna brati SMART podatke, boš dobil opozorilo, itd. SSD pa danes je, jutri ga ni. Brez opozorila. Solid state pač, ko se pocmarijo tranzistorji, zadevi ni več pomoči. HDD-je lahko tudi nekoliko rešuješ doma (zamrzovalnik pa te fore).

jizzer je izjavil:

Aha ok, ta skrb je torej odveč.
Sem sedaj malo iz zanimanja odprl računalnik, pa imam poleg HDDja še en prazen slot. Torej lahko kamot vzamem 2.5"SATA3 in ne nujno mSATA. Je kaka razlika med mSATA - SATA3?
Je pa res da pri mSATA še ne rabim onega dodatnega nastavka, v katerega pride SSD in nato v računalnik.

Ja, SATA3 ti ponuja bistveno večjo izbiro pogonov, ki so lahko večji še po kapaciteti, običajno je pa ekvivalenten pogon v 2,5" obliki cenejši od mSATA izvedenke. Če imaš možnost, vzemi 2,5". Vsaj takšno je moje mnenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BorutK-73 ::

jizzer je izjavil:

Zanima še me to, ali so SSD-ji res tako "fragile" kot nekateri tu na forumu (pa v raznih novicah) pišejo, da majo slabo življensko dobo ipd. ?

Hvala za odgovore.

Moj dobre 3 let star ssd
https://slo-tech.com/forum/t82704/p5004...

jizzer ::

PrimozR je izjavil:


Ja, SATA3 ti ponuja bistveno večjo izbiro pogonov, ki so lahko večji še po kapaciteti, običajno je pa ekvivalenten pogon v 2,5" obliki cenejši od mSATA izvedenke. Če imaš možnost, vzemi 2,5". Vsaj takšno je moje mnenje.


Ja ampak v tem primeru moram nabavljat še tisti nastavek za v slot notri, ki pride okol 20€ brez poštnine.

@BoruT
Ja točno tak je. Ampak bom verjetno odstranil DVD unit, in nadomestil z SSDjom. Namreč ful je annoying ko prenašaš računalnik in primeš stikalo za odpiranje po pomoti.

PrimozR ::

No, če ti velikost mSATA zadošča ter te ekvivalenten pod črto pride ceneje, vzemi mSATA.

Han ::

jizzer je izjavil:

Ja ampak v tem primeru moram nabavljat še tisti nastavek za v slot notri, ki pride okol 20€ brez poštnine.
Tisti nastavek (SSD adapter) stane manj kot 2 eur...

SuperVeloce ::

Tole bo pa težko pasalo v prenosnik...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Han ::

Ahh, nisem sledil celotni debati... Omenjeni SSD adapter je za običajno PC ohišje, za 3,5" HDD luknjo. ;)

globoko grlo ::

Da se še jes tpridružim tejle debati :)

Mam ene 5 let starga laptopa acer aspire 7441G (17"), še i3-M330 al neki tazga.
Vglavnem hdd crkuje že skor eno leto, moram stisnt f1, da gre naprej skoz bios in winse.

Anyway, 850 evo bo pasal not, ane?

Se pa poigravam z zdejo, da bi CD/DVD vun ruknil in en HDD še not stlačil. V tem primeru bi pa kupil intenso 120 + en hdd 1 al 2 tb.
A je mogoče že kdo delal to na lepitopiju?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

gddr85 ::

komot daš v lepitopi en intenso in hdd v odd

BorutK-73 ::

globoko grlo je izjavil:

Se pa poigravam z idejo, da bi CD/DVD ven ruknil in en HDD še not stlačil. V tem primeru bi pa kupil intenso 120 + en hdd 1 al 2 tb.

Rabiš samo še DVD bay za hdd

GA_PI ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Sandforca ni za priporočat, Sandisk pa je čist ok firma


Aaaa, malo zamešal ...

GeForce ::

Kateri poceni SSD priporočate za en starejši laptop (Lenovo Thinkpad R500)? Kapaciteta 120GB in pa čimnižja cena?

globoko grlo ::

intensi 128 GB za 45€ al mogoče 48€
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

jizzer ::

One last thing and I'm out :)
Od kje se splača nabavit SSD? Ne naročam pogosto stvari iz tujine (razen ebaya), ampak je opcija, kako je v tem primeru z garancijo? Kakšne dobre foreign trgovine?

Kebo ::

Tu te pride 240 gb 70,79 + 9 € poštnine
Link

hojnikb ::

bx200... fuj fuj, dokler nebo _res_ poceni
#brezpodpisa

Kebo ::

Boljše kot vsak HDD in je čist dobra zadeva, noben ne premika 300 gb fajlov po diskih vsak dan da bi nucov 550 write in read stalno.

hojnikb ::

Cenejše, hitrejše in z bolšim flashom
http://geizhals.eu/sandisk-plus-240gb-s...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

D3m0r4l1z3d ::

Raje pol 850 evo, 6 eur in 10gb več
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

hojnikb ::

jap, evo za 77e je steal

Če že morš TLC, potem ozc trion za 61.9e
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

birtija ::

Kaj pa tole:

Toshiba 480GB

Cena je dobra, al ne?

D3m ::

Je dobra cena.
|HP EliteBook|R5 6650U|

hojnikb ::

Je dobra cena (za slo trg), ampak pozor na počasn TLC flash :)
Da nebo potem razočaranje, ko pogon nebo sposobn več k ~100MB/s sustained pisanja :)
#brezpodpisa

birtija ::

Kaj je potem bolje vzeti (kapacitete 256GB oz. 500GB): Samsung 850 EVO, Crucial ?X ali INTENSO

Hvala!

hojnikb ::

če je dnar, 850evo
#brezpodpisa

Kebo ::

Meni ni čisto jasno zakaj se toliko spotikate ob hitrosti pisanja večje količine podatkov. Jaz osebno in verjamem, da tudi veliko drugih ima kombinacijo ssd in hdd. Na ssdju imam samo operacijski in programe, nikoli še nisem gor hranil filmov, slik, glasbe in ostalih zadev, ki zasedejo veliko prostora, zato so hitrosti pisanja zame povsem irelavantne.

hojnikb ::

Zate že mogoče, za marsikoga pa ne.

Zato je pač pošteno, da se na take stvari vsaj opozori.
#brezpodpisa

Invictus ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Luštno je 2x 250gb 850 evo v raid0 za isto ceno kot 1x 500gb, sam upat je treba na najboljše in ali backup

Mislim, a če imaš pa en sam disk, in ne dveh v RAID0, je pa to bolj zanesljivo?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

seveda je. Čeprav v nobenem primeru ni to izgovor, da nimaš backupa.
#brezpodpisa

Dr_M ::

Raid0 je se vedno brez veze pri SSDjih, 4k random r/w ostane enak, kot pri enem pogonu. Razen ce rad drkas na benchmarke.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Invictus ::

hojnikb je izjavil:

seveda je. Čeprav v nobenem primeru ni to izgovor, da nimaš backupa.

Razloži mi prosim, od kdaj je odpoved enega diska, če imaš samo enega bolj varna, kot odpoved enega diska v RAID0.

Sam ne vidim razlike. V obeh primerih ostaneš brez.

Dr_M je izjavil:

Raid0 je se vedno brez veze pri SSDjih, 4k random r/w ostane enak, kot pri enem pogonu. Razen ce rad drkas na benchmarke.

Nekateri mogoče rabijo ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Dr_M ::

Nekateri mogoče rabijo ?!?!?!


Imas boljse resitve za to. Seveda, tisti ki to rabijo, jim ni problem odstet za pravo zadevo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

Razloži mi prosim, od kdaj je odpoved enega diska, če imaš samo enega bolj varna, kot odpoved enega diska v RAID0.

Sam ne vidim razlike. V obeh primerih ostaneš brez.

Če ne vidiš razlike, potem ne poznaš delovanje RAID0.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Invictus je izjavil:

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Luštno je 2x 250gb 850 evo v raid0 za isto ceno kot 1x 500gb, sam upat je treba na najboljše in ali backup

Mislim, a če imaš pa en sam disk, in ne dveh v RAID0, je pa to bolj zanesljivo?

Jap.

Invictus je izjavil:

hojnikb je izjavil:

seveda je. Čeprav v nobenem primeru ni to izgovor, da nimaš backupa.

Razloži mi prosim, od kdaj je odpoved enega diska, če imaš samo enega bolj varna, kot odpoved enega diska v RAID0.

Sam ne vidim razlike. V obeh primerih ostaneš brez.

Ker sta v RAID0 diska, z vidika zanesljivosti, vezana zaporedno. Odpoved ene same komponente pomeni odpoved cele verige. Če je X zanesljivost ene enote in je ta enaka za vse, je zanesljivost verige z n enotami enaka X^n.

Torej:
Za 0 < X < 1 in n > 1 velja:
X^n < X.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

Intenso TOP III 128 GB se dobi že za okoli 40 EUR.
Je to kaki "čuden" model (kot nekateri Kingstoni), ali je OK?
Za osvežitev kakega netbooka bi prišlo prav.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

D3m ::

Je ok.
|HP EliteBook|R5 6650U|

hojnikb ::

MrStein je izjavil:

Intenso TOP III 128 GB se dobi že za okoli 40 EUR.
Je to kaki "čuden" model (kot nekateri Kingstoni), ali je OK?
Za osvežitev kakega netbooka bi prišlo prav.

Je kul; nekateri modeli imajo enka kontroler kot crucial bx100.
Večina ma pa afaik phison s9 + tošiba a19
#brezpodpisa

AC_DC ::

intenso 256 gb uporablja phison ps3110-s10-x http://www.phison.com/English/newProduc... , vsaj tako pravi ssd-z.

Invictus ::

hojnikb je izjavil:

Razloži mi prosim, od kdaj je odpoved enega diska, če imaš samo enega bolj varna, kot odpoved enega diska v RAID0.

Sam ne vidim razlike. V obeh primerih ostaneš brez.

Če ne vidiš razlike, potem ne poznaš delovanje RAID0.

Seveda poznam.

Sam ne štekam vas, ki pravite da je en in edini disk v sistemu bolj zanesljiv od dveh v RAID0.

Če crkne eden, boš v obeh primerih brez podatkov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

Statistično je single disk bolj zanesljiv kot dva diska v raid0. Mimo tega nemoreš, pa si lahko še tako trdoglav.
#brezpodpisa

e-marko ::

Invictus je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Razloži mi prosim, od kdaj je odpoved enega diska, če imaš samo enega bolj varna, kot odpoved enega diska v RAID0.

Sam ne vidim razlike. V obeh primerih ostaneš brez.

Če ne vidiš razlike, potem ne poznaš delovanje RAID0.

Seveda poznam.

Sam ne štekam vas, ki pravite da je en in edini disk v sistemu bolj zanesljiv od dveh v RAID0.

Če crkne eden, boš v obeh primerih brez podatkov.


Predvidevaš, da bi imel možnost crkniti samo en določen disk v raid 0. Npr. disk A, nikoli pa disk B. To bi bilo fino, ja.

Lp
...somebody, somewhere...

globoko grlo ::

Torej imamo 2 anaka SSDja, vsakega na svojem portu. Verjetnost da crkne disk A = verjetnosti da crkne disk B. Al se motim :)
Zdej pa imamo ista diska v raid0. Kolikšna je torej verjetnost da crkne A ali pa B?

Ali ni verjetnost crkota v obeh primerih enaka?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB
««
363 / 506
»»