» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
291 / 507
»»

PrimozR ::

In počasnejše. Je lepo rekel da plac ni kritičen podatek tukaj. Čeprav se je smiselno vprašati če ne bi bilo potem bolje vzeti kar 500 GB SSD in imeti mir.

hojnikb ::

Če plac ni kritičnega pomena, potem je pa sploh nesmisel vzet še en ssd :)
#brezpodpisa

superb_ ::

Koliko se že lahko zapolni maksimalno SSD?
120GB bi imel zapolnjen 100 do 110GB...

SuperVeloce ::

Lahko imaš polnega, ni pa idealno. Vzami raje 250gb.

FlyingBee ::

superb_ je izjavil:

Koliko se že lahko zapolni maksimalno SSD?
120GB bi imel zapolnjen 100 do 110GB...

dejansko več od 111 niti ne moreš

hojnikb ::

FlyingBee je izjavil:

superb_ je izjavil:

Koliko se že lahko zapolni maksimalno SSD?
120GB bi imel zapolnjen 100 do 110GB...

dejansko več od 111 niti ne moreš

Seveda lahko imaš do 120GB.
Če še nisi opazil, je napisal GB, ne GiB :\

superb_ je izjavil:

Koliko se že lahko zapolni maksimalno SSD?
120GB bi imel zapolnjen 100 do 110GB...

Načeloma je lahko čisto poln (itk ima cca 7% placa vedno fraj v obliki over privisioning) je pa fino, če je vseeno nekaj fraj, saj je s tem bolj konsistenten performance, višje write hitrosti in nižji write amplification.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Seveda lahko imaš do 120GB.
Če še nisi opazil, je napisal GB, ne GiB :\


Ne isci dlake v jajcu.

hojnikb ::

Tele dlake v jajcu je za skoraj 9GB :)
#brezpodpisa

Dr_M ::

Temu manjku se je reklo formatirana kapaciteta, predno si je nek butl spomnu bibije.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Temu manjku se je reklo formatirana kapaciteta, predno si je nek butl spomnu bibije.

Kar seveda ni res. Izugba med formatiranim in neformatiranim pogonom niti približno ni tako velika, kot konverzija med 1024 in 1000.
Ti GiB so prišli z razlogom, saj se potem enolično določi, da gre za 1024x1024x1024 bytov in ne 1000.

Ampak to je že debata za kako drugo temo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Ne gre se za formatiran pa neformatiran pogon. Gre se za FORMAT. Format zapisa. Torej razlike v 1000 oz. 1024 zapisu.

Ja, debata za drugo temo, ker je to cepljenje dlak v jajcu tukaj brezveze. Seba-beba kot rečeno vzemi 250 GB. Razlika v ceni ni tako huda kot pred kakim letom recimo.

hojnikb ::

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist... top buy trenutno, če boš vzel 256GB
#brezpodpisa

Dr_M ::

Kar seveda ni res.


Raje reci, da nisi dovolj star,.da bi to vedel in raje zanikas. :>
Seveda je to res.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Kar seveda ni res.


Raje reci, da nisi dovolj star,.da bi to vedel in raje zanikas. :>
Seveda je to res.

Raje povej, da narobe razumeš definicijo formatirane in neformatirane kapacitete :)

Če pa še vedno verjameš v te bajke, pa sam testiraj... Pobriši partricje, poglej kapaciteto in potem formatiraj in poglej kapaciteto :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

Predlagam premik diskusije sem --> Močno manjša velikost diska od nazivne
#brezpodpisa

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Kar seveda ni res.


Raje reci, da nisi dovolj star,.da bi to vedel in raje zanikas. :>
Seveda je to res.

Raje povej, da narobe razumeš definicijo formatirane in neformatirane kapacitete :)

Če pa še vedno verjameš v te bajke, pa sam testiraj... Pobriši partricje, poglej kapaciteto in potem formatiraj in poglej kapaciteto :)

Sem pripravljen dati roko v ogenj, da Dr_M točno ve od kje pride ta razlika v placu. Vedno bolj se mi pa dozdeva, da ne veš od kje pride izraz formatiran. Hint, pride iz besede format. Definicijo tega si pa verjetno lahko pogledaš na internetu.

hojnikb ::

Formatiran pogon last time i checked pomeni to, da je na disku postavljen nek datotečni sistem in lahko OS normalno dostopa do njega.

Kaj ima to sedaj veze z 1000 -> 1024 konverzijo, is beyond me. Dejstvo je, da se nominalno kapaciteta ne zmanjša v taki meri, če formatiraš pogon (nekaj malega si pobere tabela, nekaj pa journal, če je uporabljen). Seveda ob pogoju, da je vedno uporabljena ista enota.
Če pa se sedaj gremo, da je neformatiran pogon merjen v GB, formatiran pa v GiB, potem je pa to druga zgodba.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

superb_ ::

Odločil sem se vzeti kar 128GB.
Sedaj me zanima, kje najti najceneje ohišje za HDD, ki ga vstaviš v prenosnik tam, kjer je DVD pogon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: superb_ ()

hojnikb ::

Sedaj me zanima, kje najti najceneje ohišje za HDD, ki ga vstaviš v prenosnik tam, kjer je DVD pogon.

kak ebay.
#brezpodpisa

hojnikb ::

http://www.anandtech.com/show/8309/tran...
Jmicron in all its glory ;((

tl;dr
Stay away
#brezpodpisa

Dr_M ::

Ima pa ta ssd dober endurance :))
Nizke hitrosti naj bi bile posledica starega firmwarea, ker z novejsim in toshiba nandom je ta kontroler precej hitrejsi.
Sicer ga se vedno nebi nabavil po polni ceni, ampak spet ni tako zelo slab.

hojnikb ::

tale endurance rejting je še en razlog (kar se itk vedno derem) da ostali prozivajalci totalno "nategujejo".

No če jim rata updejtat firmware in zbit ceno za ene 10-15€ napram konkurenci, potem bi to recimo bil dober buy. Pa še 64GB verzijo maš za kake budget builde
#brezpodpisa

Dr_M ::

Koncno se nekaj bolj konkretega dogaja na podrocju NVMe.
http://www.techpowerup.com/mobile/20380...

Marvell se je izkazal za zanesljivega in zaupanja vrednega proizvajalca kontrolerjev, tole pa lahko se spodbudi druge, da naredijo kaj pdobnega.
Koncno nekaj, kar je vredno nasledstva sata6gbit, vsi dosedanji poskusi so bolj ali manj jalovi (m.2 in sata express z 10git sta prav smesna).

hojnikb ::

vsi dosedanji poskusi so bolj ali manj jalovi (m.2 in sata express z 10git sta prav smesna).

Sj NVMe bo tekel preko PCI-e oz. Sata Express. 8-O
#brezpodpisa

Dr_M ::

Sej zato pa sem napisal 10gbit, da nebi bilo nesporazumov.
Ta marvellov kontroler pa dela na pcie 3.0 x4.

hojnikb ::

Ampak to da je sedaj sata express na 10Gbit in marvell presedla na pcie 3.0 nima nobene veze z NVMe. NVMe je tako kot AHCI samo protokol, preko katerega komp komunicira z diskom. Stvar sama po seb ne prinaša večjih sekvečnih hitrosti je pa precej bolj učinkovita pri manevriranju random podatkov.

In tudi če je marvell rukno noter 3.0, ti to bolj malo koristi, če so čipseti še vedno omejeni na 2.0. Je pa vseeno fino, da se kej premika :9
#brezpodpisa

Dr_M ::

Pa zakaj isces dlako v jajcu?
In kdo pravi, da imata NVMe in pcie 3.0 kaj veze?
Vazno je, da se je zacelo nekam premikat vse skupaj, predvsem h consumer trgu in tako se bo NVMe samo s hitreje razsiril.
A bomo se mal bluzil neki v tri krasne ali se razumemo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

hojnikb ::

Hja, bi blo kr fino, če bi začel tudi čipset in mobo manufactorji sledit temu (recimo intel bi lahko kamot rukno noter pci-e3 v 9x čipsete)...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

X99 prihaja, entuziasti bodo prvi na vrsti.
Upam samo, da so dizajnerji plat dovolj brihtni (sicer glede na kolicino novih plat s PCI sloti, bi tezko rekel da so).
Za consumer pa mogoce skylake, glede na to, da bo imel tudi DMI 3.0, verjetno ne bodo sli delat za pcie in dmi razlicne hitrosti.

Ps, bolj kot na sam X99 chipset, ciljam na celo platformo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

superb_ ::

Zanima me ali se da pri nas dobiti še kje ceneje SSD Crucial MX100 128GB kot pri Enaa (67,59 EUR)?

Potreboval bi ga danes, torej bi moral biti za tako ceno tudi na zalogi...

hojnikb ::

Mislim, da bo enaa kr najcenejši :|

Čeprav se ti splača stegnet za 30€ in vzet 256gb
#brezpodpisa

clancy ::

Katerega od teh treh 128gb SSD vzeti za starejšo kišto z konfiguracijo iz podpisa?
M500, MX100 ali Samsung EVO840. Cene so več ali manj iste.

hojnikb ::

mx100
#brezpodpisa

clancy ::

Zakaj pa ne 840 EVO?

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Sa...

Aja, plata je ABIT IP35Pro, procesor pa C2D E6550.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: clancy ()

hojnikb ::

za začetek bi lahko primerjal 120GB različice.
In EVO koristi trike, da pride do takih hitrosti (itk je tale bench butast) mx100 pa ne.
In MX100 ima MLC flash, powerloss cape pa še novejši je... EVO se ne splača
#brezpodpisa

Dr_M ::

Sej evo ni slab, samo ni nikakrsnega razloga, da bi vec placal kot recimo za mx100. Se M550 bo se blj splacalo uzet, kot evota.

Siddh ::

Možnost imam kupit Crucial M4 256GB za 50€, baje je nerabljen, pa me zanima, če se to splača ali raje dam 70€ pa kupim novega MX100 120GB?


s6c-gEL ::

Siddh
Priporočam da ga pred nakupom preveriš z Crystal Disk Info.

clancy ::

@Dr M, koliko vidim, je mx100 dražji od 840EVO, ampak res le 3€ pri Funtech-u.

Torej naj vzamem mx100?

Siddh ::

s6c-gEL je izjavil:

Siddh
Priporočam da ga pred nakupom preveriš z Crystal Disk Info.


Na kaj pa morem bit pozoren?
Bo pa uporabljen v prenosniku z core2duo, pa me zanima kakšna bo razlika napram klasičnemu disku.


seba-beba ::

Dr_M ::

Stevilo delovnih ur (cruciali itak ne kazejo kolicine zapisanih podatkov).
Razlika pa bo, predvsem v hitrosti. :>

Siddh ::

4K mixed predvidevam, da ima kar velik vpliv na uporabniško izkušnjo?


Tiger ::

Dr_M je izjavil:

Stevilo delovnih ur (cruciali itak ne kazejo kolicine zapisanih podatkov).
Razlika pa bo, predvsem v hitrosti. :>


MX100 kažejo tudi količino zapisanih podatkov.

Dr_M ::

Tiger je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Stevilo delovnih ur (cruciali itak ne kazejo kolicine zapisanih podatkov).
Razlika pa bo, predvsem v hitrosti. :>


MX100 kažejo tudi količino zapisanih podatkov.



Sm mal googlu, pa se tistih par slik, ki so za mx100, so neke blazno stare verzije crystal diskinfo... Mozno, da v novejsih kaze.

darkolord ::

A je dajal kdo kakšne od M550 ali MX100 v serverje? Študiram da bi za probo dal dva od teh v en mirror...

birtija ::

Imam Lenovo X121e prenosnik z licenčnimi W7. samo zaganjanje OS je zelo počasno, zato bi disk bi zamenjal s SSD.
Prebral sem da priporočate na novo namestiti OS. Kako bo šla zamenjava diska skozi MS preverjanje statusa legalnosti OS?
Ali je že kdo na tem tipu prenosnika zamenjal disk s SSD in imel kake težave ali posebnosti?
Berem, da je trenutno "najboljša" izbira Crucial MX100. Upam, da je to možno vgradit (da ni na kaki blacklisti od Lenova).

L.p.
Birtija

darkolord ::

Če imaš licenčni windows, ne bo problema - če se ne bo hotel aktivirati, pokličeš na brezplačno MS številko in ti bodo dali aktivacijsko kodo.

birtija ::

darkolord je izjavil:

Če imaš licenčni windows, ne bo problema - če se ne bo hotel aktivirati, pokličeš na brezplačno MS številko in ti bodo dali aktivacijsko kodo.

Hvala!

mat xxl ::

Imam HP Elite Book 8570w , ker je disk čeprav 7200 obratov precej počasen, kar me moti ob zagonu in ker neumni HP sicer ima mSata vodilo, za katerega celo imam (dobil nekje free) SSD, samo mi je neuporaben za sistem, ker butasti HP v Biosu noče podpreti, da bi bilo to vodilo mSata lahko zagonska particija. Sem sprobal vse živo, pa je no way.

Skratka vem za možnosti, da dam namesto dvd noter ssd, samo mi ne diši, zato bi glavni disk zamenjal z SSD.

Gledal sem za nekaj takega želim pa bolj sigurnost, kot hitrost ( en SSD Intel 510 mi je že crknil) in sicer SSD 512GB 2.5" SATA3 MLC V-NAND 7mm, Samsung 850 PRO, ali je smisel dati cca 100 eur več napram SSD 500GB 2.5" SATA3 TLC 7mm, Samsung 840 EVO basic ali bolj priporočate, kaj tretjega. Povdarjam rabim cca 512 Gb (256 bo premalo) in sigurnost, hitrost mi ni toliko pomembna tistih par % gor ali dol.

Pa na kratko me zanima, lahko cloniram disk HDD z Acronisom v SSD , oziroma zakaj bolj priporočate svežo namestitev, ki meni ne pretirano veščemu vzame, kar nekaj časa ? V naprej hvala za vsak namig, kupil bi pa izključno pri nas, ker ne gre za moj osebni laptop, pač pa službeni.
««
291 / 507
»»