» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
284 / 507
»»

hojnikb ::

http://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/t...

že kr neki cajta tako nizka cena :)

62,85 €
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

tomaz4 je izjavil:

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ne, za X maš garancijo. To še pa ne pomen, da bo stvar po tem odletela.

Kako je tole drugače od mojega stavka?

PIPI, ti si napisal: "Ja sam proizvajalec za X garantira, vse kar je več je pa 'sreča'... ",
Hojnikb pa je napisal v takšnem stilu "proizvajalec za X garantira, od X do 10X je normalno da deluje, vse kar je nad 10X je pa 'sreča'".

Mislim da je to malo drugače :)

Je. Kar ni garantirano, je sreča. Tudi v obdobju sreče je delovanje normalno, ker flash ali deluje ali pa ne.

tomaz4 ::

PrimozR je izjavil:

tomaz4 je izjavil:

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ne, za X maš garancijo. To še pa ne pomen, da bo stvar po tem odletela.

Kako je tole drugače od mojega stavka?

PIPI, ti si napisal: "Ja sam proizvajalec za X garantira, vse kar je več je pa 'sreča'... ",
Hojnikb pa je napisal v takšnem stilu "proizvajalec za X garantira, od X do 10X je normalno da deluje, vse kar je nad 10X je pa 'sreča'".

Mislim da je to malo drugače :)

Je. Kar ni garantirano, je sreča. Tudi v obdobju sreče je delovanje normalno, ker flash ali deluje ali pa ne.

Uf, kakšno divje logično sklepanje. Sploh ne morem nič odgovoriti na to...

Mi je pa že jasno zakaj je hojnikb raje odgovoril da se je zmotil :)

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

tomaz4 je izjavil:

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Ne, za X maš garancijo. To še pa ne pomen, da bo stvar po tem odletela.

Kako je tole drugače od mojega stavka?

PIPI, ti si napisal: "Ja sam proizvajalec za X garantira, vse kar je več je pa 'sreča'... ",
Hojnikb pa je napisal v takšnem stilu "proizvajalec za X garantira, od X do 10X je normalno da deluje, vse kar je nad 10X je pa 'sreča'".

Mislim da je to malo drugače :)

Je. Kar ni garantirano, je sreča. Tudi v obdobju sreče je delovanje normalno, ker flash ali deluje ali pa ne.

Kako pa potem pojasneš enako vrednost čez celotno paleto kapacitet ?
A potem višjim kapacitetam namerno dajo slabši flash :))
#brezpodpisa

PrimozR ::

Sej se tut vsi CPU-ji navijejo za apr 100 MHz. Ista zgodba. Zakaj potem proizvajalci ne prodajajo tovarniško toliko višjih hitrosti? Zakaj en garantirajo toliko prepisov?

Nekir azlogi morajo biti. Proizvajalec, ki ima vpogled v celotno proizvodno verigo in lahko testira posamezne čipe, že ve, zakaj je dal takšno številko za število prepisov. Ne pravim, da bo pogon crknil po garantirani številki prepisov, nasprotno. Ampak govoriti 'garantirajo x, ziher gre do 10x, potem pa vidiš' je popolnoma pavšalno na vzorcu par internetnih zanesenjakov, ki testirajo pogone. Lahko so chery picked. Lahko poganjajo 10 ali 20 pogonov, ki so jim jih donirali proizvajalci in govorijo samo za najuspešnejšega. Itd. itd. Če bi bilo tako ziher, da bo vska pogon naredil 10x toliko prepisov, bi bila podana številka prepisov 10x večja, pika.

Osnove statistike, zanesljivosti in še ene par stvari, ki jih je fino poznati. Na tehničnih faksih jih recimo učijo oz. te vsaj naučijo logično razmišljati v takšno smer.

hojnikb ::

Samo v vednost...

SSD grade MLC je tipično rejtan za ~3000 p/e. To pomeni pri 256GB velikem pogonu ~768TB zapisov, predn pokuriš vse rejtane p/e od flasha. Se ti ne zdi, da tole mal odstopa od TBWja, ki ga dajo ? (in ne mi o tem, da ma MLC manj kot 300 P/E, ker je še najbolj zanič TLC rejtan za več) ;)

Obstaja čist preprost razlog, zakaj dajejo tako nizke vrednosti.... Da si ne kanibalizirajo prodaje enterprise grade pogonov. Segmentacija. Simple as that.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

black ice ::

Update glede mojega problema: zdi se mi, da je krivec Chrome. Naložil sem zadnjo stabilno verzijo in zaenkrat izgleda v redu, prej sem imel naloženo neko nightly verzijo.

hojnikb ::

#brezpodpisa

black ice ::

Uau, đabe. Sem že mislil, da je napaka pa vidim, da ima več trgovin podobno ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

hojnikb ::

dejansko je tole steal.
#brezpodpisa

black ice ::

Le koliko je nabavna cena? :)

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

Samo v vednost...

SSD grade MLC je tipično rejtan za ~3000 p/e. To pomeni pri 256GB velikem pogonu ~768TB zapisov, predn pokuriš vse rejtane p/e od flasha. Se ti ne zdi, da tole mal odstopa od TBWja, ki ga dajo ? (in ne mi o tem, da ma MLC manj kot 300 P/E, ker je še najbolj zanič TLC rejtan za več) ;)

Obstaja čist preprost razlog, zakaj dajejo tako nizke vrednosti.... Da si ne kanibalizirajo prodaje enterprise grade pogonov. Segmentacija. Simple as that.

Kje sem pa rekel, da je MLC 300 p/e? Govorim o 3000 in o predvideni (neuradni) cifri 1000 za TLC... Pa v bistvu to niti ni garancija, je design vzdržljivost, verjetno celo kak visok odstotek čipov, ki toliko zdrži (torej da majhen del te cifre ne zdrži).

Obstaja razlog, zakaj so enterpise pogoni toliko dražji in zakaj imajo toliko višje p/e cifre. Iz istega razloga so Xeoni in Opteroni dražji. Pa ECC RAM. Pa Quadro in FileGL grafične kartice, čeprav so fizično procesorji in kartice v večini primerih popolnoma enaki, kot consumer verzije.

hojnikb ::

Kje sem pa rekel, da je MLC 300 p/e?

nikjer. spet bereš površno.


Govorim o 3000 in o predvideni (neuradni) cifri 1000 za TLC... Pa v bistvu to niti ni garancija, je design vzdržljivost, verjetno celo kak visok odstotek čipov, ki toliko zdrži (torej da majhen del te cifre ne zdrži).

3000 ni nič design vzdržljivost, ampak lepo rejting, ki ga vsaj čip v ssdju more prenesit. Če pogledaš data sheete čipov, to lepo piše. Še enkrat, segmentacija :)


Obstaja razlog, zakaj so enterpise pogoni toliko dražji in zakaj imajo toliko višje p/e cifre.

Ja, tapravi enterprise čipi so še posebaj prebrani in uporabljajo manj agresivn signaling (da lahko potem temu rečejo MLC-HE). Ampak veliko vstopnih modelov pa uporablja enako čipovje kot consumer modeli, pa imajo precej višji rejting :)


Iz istega razloga so Xeoni in Opteroni dražji. Pa ECC RAM. Pa Quadro in FileGL grafične kartice, čeprav so fizično procesorji in kartice v večini primerih popolnoma enaki, kot consumer verzije.

Primerjava z ostalim čipovjem tukaj ni na mestu, ker pri teh čipih gre za precej ožje tolerance kot pri flashu (procesor lahko pri stock voltaži običajano OC le za par 100Mhz. medtem ko ima flash praktično precej boljšo vzdržljivost, kot je rejtan. In ne mi o prebranih primerkih, ker je bilo tega potesirano že veliko, pa še noben ni odletel pri rejtani številki. Niti 5 kratniku te.)



Itk pa celotna debata ni na mestu, ker se redkokdo sploh približa tem rejtanim vrednostim, kaj šele da bi jih presegel. Proizvajalci že vedo kako vrednost morejo nastavit, da je sprejetih garancijskih zahtevkov čimmanj. In to nima nič veze z samim endurancom :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

FlyingBee ::

torej zavajanje kupcev :-)

hojnikb ::

Ne, segmentacija kupcev.
Če veliko pišeš in hočeš garancijo cel čas, se skeširaj.
#brezpodpisa

FlyingBee ::

hojnikb je izjavil:

Ne, segmentacija kupcev.
Če veliko pišeš in hočeš garancijo cel čas, se skeširaj.

ne rabim se skeširat, ker očitno endurance po tvoje ni problem in lahko kar s TLC od sammyja vse dobim kar rabim v primeru veliko pisanja

hojnikb ::

Tako je. Praktični endurance ni problem, ker ti ga nebo ratal znucat v nekem doglednem času (Razn če se potrudiš). Heck, samsung sploh ne pogojuje garancije na zapise >:D
#brezpodpisa

PrimozR ::

Okej, očitno ti bolje poznaš proizvodni postopek vseh velikih proizvajalcev flasha samih, da lahko garantiraš, da bo vsak pogon preživel 5 do 10-krat višje vrednosti prepisov. Se opravičujem da sploh kaj pišem.

hojnikb ::

Ne, ne poznam tako dobro teh postopkov, ampak lahko z veliko gotovostjo rečem, da je ta TBW precej precej konzervativno postavljen (iz razlogov, ki sem jih navedel zgoraj) in ni nekaj, s čimer bi se mogu bodoči consumer ukvarjat. Že to, da ima celotna paleta kapacitet enako vrednost je precej zgovorn argument v prid moje teorije ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

FlyingBee ::

kartelni dogovor torej

hojnikb je izjavil:

Tako je. Praktični endurance ni problem, ker ti ga nebo ratal znucat v nekem doglednem času (Razn če se potrudiš). Heck, samsung sploh ne pogojuje garancije na zapise >:D

še vedno ne odgvori na vprašanje zakaj bi se moral potem skeširat za "enterprise" pogone, če bi moral veliko zapisovati, samo EVo 840 kupiš pa je

hojnikb je izjavil:

Ne, segmentacija kupcev.
Če veliko pišeš in hočeš garancijo cel čas, se skeširaj.

si prepričan, da nisi politik, dobro ti gre upravičevanje tega

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

Ne, ne poznam tako dobro teh postopkov, ampak lahko z veliko gotovostjo rečem, da je ta TBW precej precej konzervativno postavljen (iz razlogov, ki sem jih navedel zgoraj) in ni nekaj, s čimer bi se mogu bodoči consumer ukvarjat. Že to, da ima celotna paleta kapacitet enako vrednost je precej zgovorn argument v prid moje teorije ;)

Jaz ne govorim o TBW-jih, temveč o specificiranih npr. 3000 p/e ciklih. Ta je pa definiran za čip, za celico, itd., torej je enak za vse pogone z istim flashom, ne glede na kapaciteto.

Aja, enteprise pogoni so se v bistvu zdaj bolj osredotočili na konsistentnost I/O-jev, ker se v enterprise piše tako veliko, da garbage collecting in predpomnilnik v consumer pogonih niti približno ne prideta v igro. Če zapišeš par 10 MB na uro, kot je to običajno doma, pogon komot to pohendla in se spet pohitri. V serverjih pa to ni opcija.

Primer so Intelovi pogoni, ki imajo bolano dobro I/O konsistentnost, a najvišje hitrosti v primerjavi s consumer pogoni celo trpijo. A samo najvišje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

Jaz ne govorim o TBW-jih, temveč o specificiranih npr. 3000 p/e ciklih. Ta je pa definiran za čip, za celico, itd., torej je enak za vse pogone z istim flashom, ne glede na kapaciteto.

Ti so tako bolj ali manj enaki za vse MLC pogone, razn pri HE-MLC (najdražji pogoni) ti imajo precej višji rejting.


Aja, enteprise pogoni so se v bistvu zdaj bolj osredotočili na konsistentnost I/O-jev, ker se v enterprise piše tako veliko, da garbage collecting in predpomnilnik v consumer pogonih niti približno ne prideta v igro. Če zapišeš par 10 MB na uro, kot je to običajno doma, pogon komot to pohendla in se spet pohitri. V serverjih pa to ni opcija.

Primer so Intelovi pogoni, ki imajo bolano dobro I/O konsistentnost, a najvišje hitrosti v primerjavi s consumer pogoni celo trpijo. A samo najvišje.

Exactly. Tukaj consumer pogoni z ~7% OPja ne pridejo blizu. Čeprav novi sandisk extreme pro ima presneto dobro konsistentnost, tako da tudi client pogoni vedno več strmijo v to.

FlyingBee je izjavil:

kartelni dogovor torej

hojnikb je izjavil:

Tako je. Praktični endurance ni problem, ker ti ga nebo ratal znucat v nekem doglednem času (Razn če se potrudiš). Heck, samsung sploh ne pogojuje garancije na zapise >:D

še vedno ne odgvori na vprašanje zakaj bi se moral potem skeširat za "enterprise" pogone, če bi moral veliko zapisovati, samo EVo 840 kupiš pa je

hojnikb je izjavil:

Ne, segmentacija kupcev.
Če veliko pišeš in hočeš garancijo cel čas, se skeširaj.

si prepričan, da nisi politik, dobro ti gre upravičevanje tega

še vedno ne štekaš v čem teče debata.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

FlyingBee ::

še vedno ne moreš pojasnit

hojnikb ::

Lahko in sem že. Samo brat je treba.
#brezpodpisa

Dr_M ::

Hojnikb ne pise nic takega, kar nebi bilo razumljivo popolnemu laiku. Nevem v cem je problem.

FlyingBee ::

zakaj bi garancijo cel čas, če endurance ni problem?

hojnikb ::

Ker ti lahko pogon odleti zaradi drugih razlogov in je garancija pa-pa, če presežeš TBW :)
#brezpodpisa

FlyingBee ::

hojnikb je izjavil:

Ker ti lahko pogon odleti zaradi drugih razlogov in je garancija pa-pa, če presežeš TBW :)

eh, brez veze, itak da je nateg kupcev

hojnikb ::

Temu nategu se reče segmentacija. Prisotna v vseh branžah :)
#brezpodpisa

FlyingBee ::

dokler smeške okol lepiš ... naivno do amena

tomaz- ::

Stojansto: Se popolnoma pridružujem hojnikb! Nič ni naivno. Tako nekako je in tako "svet" deluje.. Ja, segmentacija je preceeeej bolj pomembna, kot jo ti pojmuješ

FlyingBee ::

hojnikb razpravlja o tej stvari, kot da dejansko je v tem poslu in preučuje ta trg že leta in leta, naivno je vejeti, da tako pač je in mora bit

Dr_M ::

Naivno je kvecjemu verjet, da ni tako, kot on pravi.

tomaz- ::

Žal je točno tako, kot on pravi.....

Invictus ::

Človek bi mislil da 3/4 tukajšnjih uporabnikov živi v jamah.

Tiste cifre, ki jih proizvajalci SSD (ali cifre kateregakoli drugega proizvajalca) so tam samo zaradi tega da se izognejo civilnim tožbam. V ZDA je pomembno samo to. Da te ne najde nek odvetnik, ki nabere ljudi za odškodninsko tožbo.

Vsako tako, bolj ali manj, neumno opozorilo je posledica ene tožbe.

Zdaj pa hitro iz jam in se izobraževat ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

FlyingBee je izjavil:

dokler smeške okol lepiš ... naivno do amena

Dokler uletavaš v debato brez konstruktivnih postov.... smetenje do amena

Invictus je izjavil:

Človek bi mislil da 3/4 tukajšnjih uporabnikov živi v jamah.

Tiste cifre, ki jih proizvajalci SSD (ali cifre kateregakoli drugega proizvajalca) so tam samo zaradi tega da se izognejo civilnim tožbam. V ZDA je pomembno samo to. Da te ne najde nek odvetnik, ki nabere ljudi za odškodninsko tožbo.

Vsako tako, bolj ali manj, neumno opozorilo je posledica ene tožbe.

Zdaj pa hitro iz jam in se izobraževat ...

Exactly. Morejo neko mejo postavit, da bo dovolj za večino ljudi, saj bi se najdli tudi taki kekci, ki bi ga prepisoval 24/7 in seveda slej ko prej uničl (v garancijskem roku) in potem težil z garancijskimi zahtevki. Tako pa nemorejo, ker je garancija vezana tudi na TBW.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

54j0 ::

FlyingBee je izjavil:

dokler smeške okol lepiš ... naivno do amena


In čemu je bistven njegov način pisanja, dokler je vsebina smiselna?

FlyingBee ::

Sam si enačil segmentacijo z nategom kupcev, potem pa pametuješ še naprej in si resen glede nečesa na koncu povedi pa smeško, kaj zdaj?

hojnikb ::

Nihče ni enačil segmentacije z nategom :)
#brezpodpisa

hojnikb ::

#brezpodpisa

ST-777 ::

Dobra novica za lastnike SSD-jev: "... all of the SSDs, including the 840 Series, performed flawlessly through hundreds of terabytes. A typical consumer won't write anything close to that much data over the useful life of a drive. Even with only six subjects, the fact that we didn't experience any failures until after 700TB is a testament to the endurance of modern SSDs." Vir: techreport.com

hojnikb ::

Kot že skos pravim, skrb o izrabi je odveč ;)
#brezpodpisa

l0g1t3ch ::

Ojoj ne, škart TLC je preživel dva MLC pogona. Jejžešna konec sveta in to ...

/sarkazem off

FlyingBee ::

hojnikb je izjavil:

Temu nategu se reče segmentacija. Prisotna v vseh branžah :)


hojnikb je izjavil:

Nihče ni enačil segmentacije z nategom :)


a ta dva smeška pomenita, da si se samo hecal ali kaj?

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Zdaj pa točno preberi, kaj sem napisal :)

Mogoče sem pozabil narekovaje :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

l0g1t3ch je izjavil:

Ojoj ne, škart TLC je preživel dva MLC pogona. Jejžešna konec sveta in to ...

/sarkazem off

MLC pogona sta umrla zato, ker je v krmilniku nastavljeno tako (ko se preseže ~3k ciklov gre v read-only). Nevertheless je precej impresiven rezultat za grdi TLC ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

GeForce ::

Torej še eno vprašanje.....se splača dati SSd v en star laptop HP Elitebook 8730w če se ne motim (C2D CPU, 4GB RAM)? Trenutni HDD je crknil, pa me zanima ali bi se spalačlo vložiti v SSD?

SuperVeloce ::

Seveda se splača! SSD lahko še vedno ven vzameš, če boš menjaval laptop. Največja razlika se opazi ravno pri teh starih prenosnikih, ki so imeli ekstra počasne HDDje.

Zgodovina sprememb…

vorantz ::

js sm pred kratkim dal crucial mx100 256gb v c2d e4400, 3gb ram mašino
se počutim kot da sem kupil nov računalnik 8-O
prej mi je eclipse + 2x visual studio + mysql workbench odpiralo par minut
zdej se mi vse zažene v manj kot pol minute

tako, da ja
prodaj ledvice, če moraš in nabavi ssd

Mipe ::

S SSD-jem sem shujšal, ker po pritisku na power gumb mi ni treba več stopiti v kuhinjo po prigrizek. True story. :D
««
284 / 507
»»