» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
207 / 506
»»

rastko27 ::

ok, potem pa kar 830.
A slučajno veš v čem je fora 840ke oz. koliko % je slabša od 830 ?

SplitCookie ::

Isti šmorn kaj vzameš.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

kuglvinkl ::

7,34%

Dr_M ::

PrimozR je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Jest Samsunga 840 enacim z 1080p monitorji.

Zadeva, ki bi se je moral vsak pravi slotechovec na veliko ognit.
To je kvecjemu za rajo, ki se ne spozna na racunalnistvo.

A ker je za razliko od 1200p/1080p dejansko boljša od 830ke? o_O


Boljsa v cem tocno? Ker je ponekod tistih nekaj bogih % hitrejsa?

hojnikb je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Ker gre za prepoceni robo si dobil predsodek


Dej,da si ne bos nohtkov polomil. >:D
840 ni pretirano poceni. Poceni za tako stvar bi blo 80e za 250GB.
TLC je cisto sveza stvar, MLC se je moral dokazovat kar nekaj let, preden smo mu zacel zaupat. Pa takrat je bil se narejen na vecjem procesu.
Ni vse na hitrosti. Zato smo tudi kupovali x25-m.

TLC je daleč od tega, da bi bil svež, ker se že uporablja vsaj par let. Je pa sveža stvar za SSDje.


In o cem tece debata v tej temi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

SplitCookie ::

V bistvu, če gledaš, je zaradi drugega proizvodnega procesa, 840-ka slabša.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Izi ::

rastko27 je izjavil:

ok, potem pa kar 830.
A slučajno veš v čem je fora 840ke oz. koliko % je slabša od 830 ?

Slabša v čem? V hitrosti, v ceni, v porabi? v vsem tem je boljša.

Za:
+ 840 je novejša kot 830 in uporablja najnovejšo tehnologijo. Ima boljši kontroler kor 830, ima izboljšano TRIM in garbage collection funkcijo.
+ 840 je hitrejša kot 830. V praksi je 840-ka hitrejša od 0% do 30% proti 830-ki.
+ 840 ima skoraj pol manjšo porabo od 830, kar je zelo pomembno v prenosnikih, ki z 840 v povprečju delujejo več kot 20 minut dlje kot z 830. 830 je namreč en najpožrešnejših SSD-jev, ki pri naključnem pisanju kuri celo čez 5 wattov. 840 največ do 3 watte.
+ 840 je cenejša od 830

Proti:
- 840 je zaradi nove tehnologije nepreizkušena na dolgi rok v praksi.
V teoriji pa naj bi ob povprečnem pisanju 10 GB na dan, zdržala okoli 20 let če je 250 GB in okoli 10 let, če je 120 GB. In 10 GB je zelo veliko pisanja.
Zaradi precej izboljšanega kontrolerja, TRIM in garbage collection funkcije, inženirji pričakujejo celo daljšo življensko dobo 840-ke ob enakem pisanju kot na 830. Ampak to je zaenkrat samo teorija.

Dr_M ::

Eh, pol bi ze raje uzel Vertex 4, ce 830 ni vec dovolj dober.

hojnikb ::

Izi je izjavil:

rastko27 je izjavil:

ok, potem pa kar 830.
A slučajno veš v čem je fora 840ke oz. koliko % je slabša od 830 ?

Slabša v čem? V hitrosti, v ceni, v porabi? v vsem tem je boljša.

Za:
+ 840 je novejša kot 830 in uporablja najnovejšo tehnologijo. Ima boljši kontroler kor 830, ima izboljšano TRIM in garbage collection funkcijo.
+ 840 je hitrejša kot 830. V praksi je 840-ka hitrejša od 0% do 30% proti 830-ki.
+ 840 ima skoraj pol manjšo porabo od 830, kar je zelo pomembno v prenosnikih, ki z 840 v povprečju delujejo več kot 20 minut dlje kot z 830. 830 je namreč en najpožrešnejših SSD-jev, ki pri naključnem pisanju kuri celo čez 5 wattov. 840 največ do 3 watte.
+ 840 je cenejša od 830

Proti:
- 840 je zaradi nove tehnologije nepreizkušena na dolgi rok v praksi.
V teoriji pa naj bi ob povprečnem pisanju 10 GB na dan, zdržala okoli 20 let če je 250 GB in okoli 10 let, če je 120 GB. In 10 GB je zelo veliko pisanja.
Zaradi precej izboljšanega kontrolerja, TRIM in garbage collection funkcije, inženirji pričakujejo celo daljšo življensko dobo 840-ke ob enakem pisanju kot na 830. Ampak to je zaenkrat samo teorija.


Razn če uporabljajo kak DSP (kej takega kot densbits) TLC na 21nm niti v teoriji ne more zdržat dalj časa kot MLC 27nm..
#brezpodpisa

SplitCookie ::

In 10 GB je zelo veliko pisanja.

Ni

120GB verzija bi ob mojem režimu uporabe pokrepala nekako v rangu 5 let.


+ 840 ima skoraj pol manjšo porabo od 830, kar je zelo pomembno v prenosnikih, ki z 840 v povprečju delujejo več kot 20 minut dlje kot z 830. 830 je namreč en najpožrešnejših SSD-jev, ki pri naključnem pisanju kuri celo čez 5 wattov. 840 največ do 3 watte.

Ma jajca.
SSD se v laptopu sploh ne greje, kar pomeni da ima porabo manj kot 1W, poleg tega, v laptopu delaš izredno malo pisanja medtem ko je na bateriji.
In še vedno sata vodilo pokuri samo tam 1W ko dela s polno paro in 0.5W ko ne dela 0
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

jest10 ::

SplitCookie je izjavil:

In 10 GB je zelo veliko pisanja.

Ni

120GB verzija bi ob mojem režimu uporabe pokrepala nekako v rangu 5 let.

60GB verzije ravno zaradi tega niso dali ven, ker bi ob normalni rabi ckrnila že pred iztekom garancije. Že 120GB verzija gre ob malo resnejši uporabi težko skozi>:D
Pri 250GB pa jasno ni problema, ima dosti rezerve

Izi ::

Poraba je močno odvisna od količine spomina.
Načeloma imajo vsi v idle pod 1 watt, razen 512GB modeli, ki že v idle kurijo nad 1 Watt. Največ pa porabijo med naključnim pisanjem, kjer se poraba giblje nekje med 2,5 med najvarčnejšimi SSD-ji do skoraj 6 wattov pri najpotratnejših SSD-jih.

Najvarčnejši SSD med vsemi do sedaj narejenimi je Intelov 520, takoj za njim je 840 Pro verzija, najpotratnejši do sedaj pa je Samsungov 830.
Ampak kot sem rekel je največji faktor za porabo količina spomina. 64 GB SSDji imajo povprečno 3-krat manjšo porabo kot 512 GB SSD-ji.

Na primer v idle ima 64GB 830 porabo 0,38 Wattov, 512GB 830 pa že v idle porablja 1,22 Wattow.
Med naključnim pisanjem pa ima 64GB 830 2,58 Wattov porabe, 512GB 830 pa kuri rekordnih 5,8 Wattow, kar je tudi najvišja dosedaj zabeležena poraba v zgodovini SSD-jev.
Intelov 520 240GB na primer med najbolj potratnim naključnim pisanjem kuri 2,51 Wattov, kar je manj kot 64GB model 830-ke, ki rabi 2,58 wattov.

Sicer je pa o tem ne pomembno razpravljati, če imaš v računalniku tudi grafično kartico, ki med igranjem porabljajo tudi po več kot 150 wattov ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

FlyingBee ::

a ne morejo pred izzidom SSD-ja preveriti v lab. testu koliko časa naj bi zdržal SSD?

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

FlyingBee je izjavil:

a ne morejo pred izzidom SSD-ja preveriti v lab. testu koliko časa naj bi zdržal SSD?

Saj preverjajo. Recimo ravno zaradi tega ni zunaj 60GB Samsungov 840, ker so pogruntali, da premalo zdrži.
Samo test pač nikoli ne more pokriti vseh različnih možnosti.

hojnikb ::

FlyingBee je izjavil:

a ne morejo pred izzidom SSD-ja preveriti v lab. testu koliko časa naj bi zdržal SSD?

To težk preveriš, ker vsak čip zdrži različno časa. Lahko ti MLC čip, rejtan za 3k prepisov zdrži 30k prepisov in več, lahko pa že po 5k čist odpove..
#brezpodpisa

Izi ::

Malo bolj strokovne specifikacije za primerjavo:

Samsung 830:
Flash: 27 nm Class Toggle 1.1 MLC NAND (133 Mbps)
Kontroler: MCX, 3-jedrni, ARM 9, 220 MHz, 8-kanalni
Cache: 256 MB DDR2, 800 MHz

Samsung 840:
Flash: 21 nm Class Toggle 2.0 TLC NAND (400 Mbps)
Kontroler: MDX, 3-jedrni, ARM Cortex-R4, 300 MHz, 8 kanalni, Advanced geometry, low power usage
Cache: 512 MB low power DDR2, 1066 MHz (120 GB model ima samo 256 MB)

Samsung 840 PRO:
Flash: 21 nm Class Toggle 2.0 MLC NAND (400 Mbps)
Kontroler: MDX, 3-jedrni, ARM Cortex-R4, 300 MHz, 8 kanalni, Advanced geometry, low power usage
Cache: 512 MB low power DDR2, 1066 MHz (128 GB model ima samo 256 MB)

Zanimivo, sem mislil, da je kaj več razlike med navadnim in PRO 840.
Tako Pro kot navadna 840 imata 21 nm flash z enako hitrostjo, tudi vse ostalo je popolnoma enako, pa je PRO kljub temu nekaj hitrejši in ima nekaj manjšo porabo.
Iz tega se da lepo zaključiti, da je TLC malenkost počasnejši in ima poleg tega še nekaj večjo porabo kot MLC. Ampak na srečo je TLC toliko cenejši, kar po mojem mnenju več kot kompenzira zadevo in se zna zgoditi, da bo prej ali slej MLC popolnoma izrinil.

gruntfürmich ::

dajte nehte. za slo tehovce je pro verzija in nič drugega!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Izi ::

gruntfürmich je izjavil:

dajte nehte. za slo tehovce je pro verzija in nič drugega!

Za Slo-Techovce so tudi samo BMW-ji, Audiji in Mercedesi, pa nekateri čudaki kar kupujejo Cliote, Kie in podobno. Kako hudiča je lahko nekomu Clio boljši od Mercedesa, Audia ali BMW-ja? Ali ljudje nič ne berejo, da potem kupijo slabši avtomobil?

PRO je resda malenkost boljši, ampak za tisto ceno je nateg. Ti torej praviš, da se morajo Slo-Techovci pustiti nategniti?
Slo-Techovec kupi tisto, kar se najbolj splača in ne tisto, kar je 5 % boljše in stane 50% več.
Ti kar kupi PRO za 135 EUR, medtem kot navadno 840, dobiš za 95 EUR, pa ne boš v praksi opazil popolnoma nobene razlike. Oba pojesta 830-ko za zajtrk, pa je kljub temu toliko Slo-Techovcev zadovoljno s "počasno, požrešno in zastarelo" 830-ko.

Spominjaš me na mojo babico, ki noče sprejeti nobene nove tehnologije. Dobro je samo tisto, kar se uporablja že vsaj 50 let.
Sicer pa kaj se jaz oglašam, ko še vedno uporabljam x25-M in ne čutim še prav nobene potrebe po zamenjavi :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

jest10 ::

Izi je izjavil:

Malo bolj strokovne specifikacije za primerjavo:

Samsung 830:
Flash: 27 nm Class Toggle 1.1 MLC NAND (133 Mbps)
Kontroler: MCX, 3-jedrni, ARM 9, 220 MHz, 8-kanalni
Cache: 256 MB DDR2, 800 MHz

Samsung 840:
Flash: 21 nm Class Toggle 2.0 TLC NAND (400 Mbps)
Kontroler: MDX, 3-jedrni, ARM Cortex-R4, 300 MHz, 8 kanalni, Advanced geometry, low power usage
Cache: 512 MB low power DDR2, 1066 MHz (120 GB model ima samo 256 MB)

Samsung 840 PRO:
Flash: 21 nm Class Toggle 2.0 MLC NAND (400 Mbps)
Kontroler: MDX, 3-jedrni, ARM Cortex-R4, 300 MHz, 8 kanalni, Advanced geometry, low power usage
Cache: 512 MB low power DDR2, 1066 MHz (128 GB model ima samo 256 MB)

Zanimivo, sem mislil, da je kaj več razlike med navadnim in PRO 840.
Tako Pro kot navadna 840 imata 21 nm flash z enako hitrostjo, tudi vse ostalo je popolnoma enako, pa je PRO kljub temu nekaj hitrejši in ima nekaj manjšo porabo.
Iz tega se da lepo zaključiti, da je TLC malenkost počasnejši in ima poleg tega še nekaj večjo porabo kot MLC. Ampak na srečo je TLC toliko cenejši, kar po mojem mnenju več kot kompenzira zadevo in se zna zgoditi, da bo prej ali slej MLC popolnoma izrinil.

Ne vem no, kaj pa si pričakoval? Lažje je delati 1 serijo, ter samo drugače sprogramirati kontroler, kot pa 2 popolnoma različna SSDja.
Vse je lahko popolnoma identično. Le da pri TLC SSDjih kontroler uporablja več napetostnih nivojev, kot pri MLC.

PrimozR ::

Dr_M je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Jest Samsunga 840 enacim z 1080p monitorji.

Zadeva, ki bi se je moral vsak pravi slotechovec na veliko ognit.
To je kvecjemu za rajo, ki se ne spozna na racunalnistvo.

A ker je za razliko od 1200p/1080p dejansko boljša od 830ke? o_O


Boljsa v cem tocno? Ker je ponekod tistih nekaj bogih % hitrejsa?

In obenem cenejša. Tore... Win-win?

Dr_M je izjavil:

Eh, pol bi ze raje uzel Vertex 4, ce 830 ni vec dovolj dober.

Your money, your choice...

SplitCookie je izjavil:

In 10 GB je zelo veliko pisanja.

Ni

Za povprečnega desktop uporabnika je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

SplitCookie ::

Povprečni desktop uporabnik je zadovoljen s HDD-jem

10GB/dan s torrenti, je najmanjši problem doseči
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

PrimozR ::

SplitCookie je izjavil:

In 10 GB je zelo veliko pisanja.

Ni

120GB verzija bi ob mojem režimu uporabe pokrepala nekako v rangu 5 let.


+ 840 ima skoraj pol manjšo porabo od 830, kar je zelo pomembno v prenosnikih, ki z 840 v povprečju delujejo več kot 20 minut dlje kot z 830. 830 je namreč en najpožrešnejših SSD-jev, ki pri naključnem pisanju kuri celo čez 5 wattov. 840 največ do 3 watte.

Ma jajca.
SSD se v laptopu sploh ne greje, kar pomeni da ima porabo manj kot 1W, poleg tega, v laptopu delaš izredno malo pisanja medtem ko je na bateriji.
In še vedno sata vodilo pokuri samo tam 1W ko dela s polno paro in 0.5W ko ne dela 0

WTF, kaj ima gretje veze s porabo?! Pa kako the hell lahko rečeš, da porabi mnj kot 1 W, če je IZMERJENA poraba 3 oz. 5 W??? O_O Pišeš pa nekje toliko oz. morda malo manj na bateriji, kot na štromu. Če magari samo brskaš po spletu takoj zapisuješ. Ne piši bedarij.

Izi je izjavil:

Iz tega se da lepo zaključiti, da je TLC malenkost počasnejši in ima poleg tega še nekaj večjo porabo kot MLC. Ampak na srečo je TLC toliko cenejši, kar po mojem mnenju več kot kompenzira zadevo in se zna zgoditi, da bo prej ali slej MLC popolnoma izrinil.

Ma nemoj? :) Pa saj to vemo že iz SLC/MLC primerjave.

Popolnoma ne bo, v nekaterih kotičkih se še vedno dobi SLC. Bo pa TLC najbolj popularen za consumer pogone, sploh ko začnejo vgrajevati ECC.

SplitCookie je izjavil:

Povprečni desktop uporabnik je zadovoljen s HDD-jem

10GB/dan s torrenti, je najmanjši problem doseči

LOL!??! A ti to resno? Na SSD bi kracal torrente?? Potem nič čudnega,d a ti je 10 GB premalo. Z dovolj hitrim internetom ni nič posebnega zapisati 100 GB na dan. Ampak to NI namen SSD-ja.

Doseči 10 GB zapisov na dan, če SSD uporabljaš kot boot drive in kot pogon, na akterea namestiš par resnih programov, ne pa temp folderjev, je težko. Ti zdaj na mojo trditev, da se je z varnim avtom težko ubiti, praviš 'ni problema, če s 300 zletiš s ceste'. Imaš prav. Ampak si vseeno zgrešil point.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

SplitCookie ::


WTF, kaj ima gretje veze s porabo?! Pa kako the hell lahko rečeš, da porabi mnj kot 1 W, če je IZMERJENA poraba 3 oz. 5 W??? O_O Pišeš pa nekje toliko oz. morda malo manj na bateriji, kot na štromu. Če magari samo brskaš po spletu takoj zapisuješ. Ne piši bedarij.

Ti ne trapaj in piši baterij.

SSD porabi manj kot 1W ko ne dela nič, v nasprotnem primeru nebi mel temperaturo par stopinj nad sobno.

Specifikacija pravi da porabi celih 0.127W

Ta tvoja izmerjena poraba pa je takrat ko piše s polno hitrostjo. Če brskaš po spletu zagotovo na disk ne pišeš več ko 1MB/s povprečno, pa še to je ogromno preveč.
In pri 20GB/dan je poraba 3W natanko koliko, celih 40 sekund.
BIG FUCKING DEAL


LOL!??! A ti to resno? Na SSD bi kracal torrente?? Potem nič čudnega,d a ti je 10 GB premalo. Z dovolj hitrim internetom ni nič posebnega zapisati 100 GB na dan. Ampak to NI namen SSD-ja.


Nego kaj je. Da si ga drkam na IO reads in read speed ?
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Evo končno dobu intel 330 180GB. Zdej pa lepo winse gor, da vidim kak se stvar obnese, ker benchi so takšni kot na netu ;)
#brezpodpisa

jest10 ::

PrimozR je izjavil:



Doseči 10 GB zapisov na dan, če SSD uporabljaš kot boot drive in kot pogon, na akterea namestiš par resnih programov, ne pa temp folderjev, je težko. Ti zdaj na mojo trditev, da se je z varnim avtom težko ubiti, praviš 'ni problema, če s 300 zletiš s ceste'. Imaš prav. Ampak si vseeno zgrešil point.

Od včerej do danes okoli 4GB. Pa je samo brskanje po internetu ter par youtube filmčkov. Ma se kar nabira;)
10GB je pa res že malo dosti

gruntfürmich ::

Izi je izjavil:

Sicer pa kaj se jaz oglašam, ko še vedno uporabljam x25-M in ne čutim še prav nobene potrebe po zamenjavi :P

hoh, res, kaj se ti oglašaš ko pa imaš sigurno 160gb verzijo! kaj bom šele jst porekel ko imam samo 80gb in bi rad malo pozamenjal...8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Izi ::

OMG, ostal sem brez besed, torrente na SSD, saj človek ne more verjet, da smo na Slo-Tech.
Na začetku te temo smo debatirali ali swap file na SSD ali ne, sedaj pa se najdejo že junaki, ki torrentajo na SSD :O

Jaz sem ZELO nadpovprečen računalniški uporabnik, uporabljam ga približno 12 ur na dan, na SSD je komplet sistem z swap datoteko, vsemi programi in vse igre igram vedno iz SSD.
SSD torej melje minimalno 12 ur na dan.
Intelovega x25-m 80 GB imam že 3 leta oziroma tam okoli 1100 dni.
Vse skupaj je torej lavfal že 13200 ur in SMART ves ta čas pridno beleži količino zapisanih podatkov. Teh se je nabralo do sedaj za 4,5 TB.

4,5 TB = 4608 GB
4608 GB ÷ 1100 dni = 4,19 GB na dan in to za zelo nadpovprečno uporabo. Poleg tega pa gre še kakšen dodaten GB na dan na HDD od torrentov in pretočnih vsebin.

Statistika pravi, da povprečen uporabnik zapiše na SSD okoli 1 GB na dan. In proizvajalci so za vsak slučaj vzeli 10-kratnik povprečne uporabe in vzeli ekstremnih 10 GB pisanja na dan, pa je življenjska doba tudi najmanjših SSD-jev še vedno vsaj dvakrat daljša kot je garancija.
Pri povprečni uporabi par GB na dan pisanja (branje tukaj nima veze) pa lahko vedno pričakuješ okoli 100 let delovanja.

Izi ::

gruntfürmich je izjavil:

hoh, res, kaj se ti oglašaš ko pa imaš sigurno 160gb verzijo! kaj bom šele jst porekel ko imam samo 80gb in bi rad malo pozamenjal...8-)

Sem kar lepo na 80 GB, in ravno to me malo že moti. S hitrostjo te Intelove starine sem več kot zadovoljen, ampak problem so postale igre, ki so se v zadnjih par letih tako razbohotile, da več kot dveh hkrati ne morem imeti na SSD-ju. Zato že malo pogledujem, če ni imelo smisel nabaviti kakšnega 120 GB, več se mi zdi da ne rabim.

3 leta nazaj sem dal za 80GB 99 EUR, in sedaj ne mislim za 120 GB dati prav nič več. Pravzaprav sem pripravljen dati nekje med 80 in 90 EUR za 120 GB. To pa bi znal biti edino 840 nekje januarja ali februarja. PRO verzija kot kaže ne bo nikoli pod 100 EUR in ne pride v poštev.

AvtoR ::

Mam občutek, da si uč vrgel na samsunga 840...:))

Dr_M ::

In obenem cenejša. Tore... Win-win?


Toggle MLC vs TLC. Mislim, da ne rabis bit ravno rocket scientist, da bi ugotovil win.
Ali pa moras bit...


Jaz sem ZELO nadpovprečen računalniški uporabnik, uporabljam ga približno 12 ur na dan,


Mogoce si ze nadpovprecen uporabnik, si pa podpovprecen o vedenju o komponentah.
Tako da, ce uporabljas po 12h/dan racunalnik, pomeni tocno nic.
Folk ima izpit za avto po 30 let, se vozijo vsak dan, pa so se vedno slabo soferji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Izi ::

Dr_M je izjavil:

Mogoce si ze nadpovprecen uporabnik, si pa podpovprecen o vedenju o komponentah.
Tako da, ce uporabljas po 12h/dan racunalnik, pomeni tocno nic.

Govorili smo o količini podatkov in tu dolžina uporabe pomeni zelo veliko.
Drugače pa sem bil med drugim tudi računalniški serviser in mislim da se zadosti spoznam na komponente. ne morem pa vedno slediti vsem novostim na vseh področjih, zato pa prihajam sem na Slo-Tech.
Sploh pa ne vem kaj se ti oglašaš, ko od tebe ni nikoli nobenega koristnega nasveta. Jaz imam občutek da večinoma samo nergaš, tvoji odgovori pa ne presežejo enega ali dveh stavkov :P
Jaz se udeležujem debat z vsaj desetimi stavki in jasno, da kdaj pa kdaj brcnem v temo. Zate sem še vseeno računalniški guru ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

gruntfürmich ::

Izi je izjavil:

3 leta nazaj sem dal za 80GB 99 EUR...

pa ne za tega intela!? 3 leta nazaj smo devali po 200€...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

FlyingBee ::

a kdo od vaju sploh opazi razliko med 830 in 840 brez ali s PRO ?

jest10 ::

Izi je izjavil:



Statistika pravi, da povprečen uporabnik zapiše na SSD okoli 1 GB na dan.

No to ni glih res.
Kot sem že napisal višje, sem samo z brskanjem ter par youtube posnetki(skupno okoli 15min) v 1 dnevu pridelal okoli 4GB pisanja po SSDju

FlyingBee ::

sigurno se najde x število uporabnikov, ki porabijo: (tvoja poraba + njihova)/x = 1 GB

JamesQ ::

Živjo.

Danes sem končno dobil nov računalnik. Vanj sem vgradil Intel 520-60GB SSD in WD Caviar Black 500GB HDD. MMatična plošča je Asus P8H77-v LE in ima 6 SATAII in 2 SATAIII porta.

Na SATAIII sem priklopil SSD in HDD, na SATAII pa DVD-RW pogon. Namestil sem Win7OS na SSD in ugotovil, da v raziskovalcu nikjer ne najdem HDD pogona. Kje sem ga polomil? V BIOSU imam vse aktivne SATA povezave v AHCI načinu.

Lepo prosim za pomoč.

Najlepša hvala.

LDŽ

jest10 ::

FlyingBee je izjavil:

sigurno se najde x število uporabnikov, ki porabijo: (tvoja poraba + njihova)/x = 1 GB

Ja, če imajo računalnik prižgan pol ure na dan in pogledajo samo na mail>:D

SplitCookie ::


OMG, ostal sem brez besed, torrente na SSD, saj človek ne more verjet, da smo na Slo-Tech.
Na začetku te temo smo debatirali ali swap file na SSD ali ne, sedaj pa se najdejo že junaki, ki torrentajo na SSD :O


Kaj samo torrent, še freenet gor lavfa.

Ne vem kaj zganjate tako paniko, kot da SSD-ja ne smeš uporabljati kot navaden disk. A slučajno kje v navodilih piše da je to prepovedano ?
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Izi ::

gruntfürmich je izjavil:

Izi je izjavil:

3 leta nazaj sem dal za 80GB 99 EUR...

pa ne za tega intela!? 3 leta nazaj smo devali po 200€...

O pa res, imaš prav :))
Sem šel prav na račun pogledat in je bilo res 199 EUR.
SSDji so se v zadnjih letih tako pocenili, da sem že zamešal.

Dr_M, ti si pa otročji. In da boš vedel, moj je daljši kot tvoj ;)

amigo_no1 ::

JamesQ je izjavil:

Živjo.

Danes sem končno dobil nov računalnik. Vanj sem vgradil Intel 520-60GB SSD in WD Caviar Black 500GB HDD. MMatična plošča je Asus P8H77-v LE in ima 6 SATAII in 2 SATAIII porta.

Na SATAIII sem priklopil SSD in HDD, na SATAII pa DVD-RW pogon. Namestil sem Win7OS na SSD in ugotovil, da v raziskovalcu nikjer ne najdem HDD pogona. Kje sem ga polomil? V BIOSU imam vse aktivne SATA povezave v AHCI načinu.

Lepo prosim za pomoč.

Najlepša hvala.

LDŽ

http://www.softwareok.com/?seite=faq-Wi...
Imaš hddju dodeljeno črko pogona ?

lojze8 ::

amigo_no1 je izjavil:

JamesQ je izjavil:

Živjo.

Danes sem končno dobil nov računalnik. Vanj sem vgradil Intel 520-60GB SSD in WD Caviar Black 500GB HDD. MMatična plošča je Asus P8H77-v LE in ima 6 SATAII in 2 SATAIII porta.

Na SATAIII sem priklopil SSD in HDD, na SATAII pa DVD-RW pogon. Namestil sem Win7OS na SSD in ugotovil, da v raziskovalcu nikjer ne najdem HDD pogona. Kje sem ga polomil? V BIOSU imam vse aktivne SATA povezave v AHCI načinu.

Lepo prosim za pomoč.

Najlepša hvala.

LDŽ

http://www.softwareok.com/?seite=faq-Wi...
Imaš hddju dodeljeno črko pogona ?

Med inštalacijo win7 bi bilo bolje, da bi imel HDD fizično odklopljen. Potem pa ga priklopiš nazaj in narediš po navodilu zgoraj.

PrimozR ::

jest10 je izjavil:

PrimozR je izjavil:



Doseči 10 GB zapisov na dan, če SSD uporabljaš kot boot drive in kot pogon, na akterea namestiš par resnih programov, ne pa temp folderjev, je težko. Ti zdaj na mojo trditev, da se je z varnim avtom težko ubiti, praviš 'ni problema, če s 300 zletiš s ceste'. Imaš prav. Ampak si vseeno zgrešil point.

Od včerej do danes okoli 4GB. Pa je samo brskanje po internetu ter par youtube filmčkov. Ma se kar nabira;)
10GB je pa res že malo dosti

Ja saj to je moj point, on pa tamle uletava s torrenti. Sfaljena logika pa to...

Dr_M je izjavil:

In obenem cenejša. Tore... Win-win?


Toggle MLC vs TLC. Mislim, da ne rabis bit ravno rocket scientist, da bi ugotovil win.
Ali pa moras bit...


Jaz sem ZELO nadpovprečen računalniški uporabnik, uporabljam ga približno 12 ur na dan,


Mogoce si ze nadpovprecen uporabnik, si pa podpovprecen o vedenju o komponentah.
Tako da, ce uporabljas po 12h/dan racunalnik, pomeni tocno nic.
Folk ima izpit za avto po 30 let, se vozijo vsak dan, pa so se vedno slabo soferji.

A to tisti TLC, ki je očitno hitrejši in cenejši? Ker da ni problema z obrabo smo že povedali...

SplitCookie je izjavil:


OMG, ostal sem brez besed, torrente na SSD, saj človek ne more verjet, da smo na Slo-Tech.
Na začetku te temo smo debatirali ali swap file na SSD ali ne, sedaj pa se najdejo že junaki, ki torrentajo na SSD :O


Kaj samo torrent, še freenet gor lavfa.

Ne vem kaj zganjate tako paniko, kot da SSD-ja ne smeš uporabljati kot navaden disk. A slučajno kje v navodilih piše da je to prepovedano ?

Ne, sam pametno pa še vseeno ni. Meni je telefon ubil SD kartico na zadnjem gigabajtu, kjer je bila EXT particija (kot dodatek 512 MB integriranega flasha). Pogosto pisanje po tem (data particija pač) je naredilo svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

PrimozR ::

SplitCookie je izjavil:


WTF, kaj ima gretje veze s porabo?! Pa kako the hell lahko rečeš, da porabi mnj kot 1 W, če je IZMERJENA poraba 3 oz. 5 W??? O_O Pišeš pa nekje toliko oz. morda malo manj na bateriji, kot na štromu. Če magari samo brskaš po spletu takoj zapisuješ. Ne piši bedarij.

Ti ne trapaj in piši baterij.

SSD porabi manj kot 1W ko ne dela nič, v nasprotnem primeru nebi mel temperaturo par stopinj nad sobno.

Specifikacija pravi da porabi celih 0.127W

Ta tvoja izmerjena poraba pa je takrat ko piše s polno hitrostjo. Če brskaš po spletu zagotovo na disk ne pišeš več ko 1MB/s povprečno, pa še to je ogromno preveč.
In pri 20GB/dan je poraba 3W natanko koliko, celih 40 sekund.
BIG FUCKING DEAL


LOL!??! A ti to resno? Na SSD bi kracal torrente?? Potem nič čudnega,d a ti je 10 GB premalo. Z dovolj hitrim internetom ni nič posebnega zapisati 100 GB na dan. Ampak to NI namen SSD-ja.


Nego kaj je. Da si ga drkam na IO reads in read speed ?

Med 1 in 3 W v gretju ni neke hude razlike, veš? Mislim oboje se zlahka da hladiti brez visokih temperatur.

Pa kaj ma veze a pišeš z 1 MB/s ali pa s 300 MB/s? Če pišeš z 1 MB/s random podatke, to precej obremeni kontroler. In poraba skoči.

Dr_M ::

A to tisti TLC, ki je očitno hitrejši in cenejši?


Novejsi kontroler in hitrejsi predpomnilnik verjetno nima tukaj nobene vloge, ane?
Cenejsi je pa zanemarljivo.

Ker da ni problema z obrabo smo že povedali...


In koliko tocno si ze pogonov sprobal, da lahko poves, da ni problema z obrabo?

Dr_M ::

Evo, primerjava.
http://www.anandtech.com/bench/Product/...

Za 4k write so res malo potweakal, drugace pa nima 840 nobene druge prednosti.
To bi lahko tudi pri 830 s firmwareom malo postimal, pa vem da ne bodo.
Se pri porabi je razlika zanemarljiva. Izi je sicer navajal neke bajne stevilke, ki pa (zal) niso resnicne.

JamesQ ::

Živjo.

Najlepša hvala za pomoč fantje.

Sem pozabil, da je potrebno nov HDD formatirat in z "disk management" orodjem uredit. Super ste. (=

LDŽ

SplitCookie ::


Ja saj to je moj point, on pa tamle uletava s torrenti. Sfaljena logika pa to...


Kaj ti misliš imeti svoj ssd 200 let ?
Po 3h letih bo letel v kanto.
Takrat se bo dalo dobiti 254GB SSD-je za sub 100EUR, mogoče še 320GB različice za sub 100EUR
8GB rama pa je že sedaj standard, takrat bo kar 16, če ne še več.


Ne, sam pametno pa še vseeno ni. Meni je telefon ubil SD kartico na zadnjem gigabajtu, kjer je bila EXT particija (kot dodatek 512 MB integriranega flasha). Pogosto pisanje po tem (data particija pač) je naredilo svoje.

Kartico menjaš in furaš telefon dalje.

Big deal.

Med 1 in 3 W v gretju ni neke hude razlike, veš?

O, je.
V bistvu je razlika med 0.2 in 3W, kar je ogromno, realna uporaba pa ne odraža takega stanja.
Pod črto še vedno porabi mnogo manj kot 500GB 2.5" seagate, ki žre tam 1.8W v idlu, hkrati pa se tudi manj greje.

Poraba je impulzna in tako majhna, da jo prekosi ram. Pravzaprav le ta, porabi enako, če ne več od SSD-ja

Mislim oboje se zlahka da hladiti brez visokih temperatur.

3W je že precej na meji pasivnega hlajenja nečesa, kar je manjše kot navaden 2.5" disk


Pa kaj ma veze a pišeš z 1 MB/s ali pa s 300 MB/s? Če pišeš z 1 MB/s random podatke, to precej obremeni kontroler. In poraba skoči.

Ja res ga ful obremni, kot da nima rama.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Dr_M je izjavil:

Cenejsi je pa zanemarljivo.

PRO verzija je dražja za 50%, kar je DALEČ od zanemarljivega. In ravno v tem je vsa poanta te debate. Jasno, da bi vsak kupil PRO, če bi bil zanemarljivo dražji, ampak je konkretno dražji.
In ena stvar, v kateri se moram strinjati s SplitCookiem je, da nihče ne bo imel SSD-ja 100 let, niti 10 let ne, morda bo sem in tja kakšen z njim vztrajal 5 let.
Kar nekaj ljudi, tudi tukaj je svoj SSD menjalo že po 2 letih, jaz ga imam že 3 leta in kljub temu, da je popolnoma delujoč se zelo hitro bliža čas, ko ga bo zamenjal novejši.
Tehnologija v računalništvu gre tako hitro naprej, da se komponente menja nekje med 2 in 5 let. In SSD ni prav nobena izjema. V treh letih je še tako zastarel, da so novi modeli že za 500% boljši. Primerjaj to z CPU-ji, ki jih ljudje menjajo tudi povprečno na 3 leta pa je v tem času nov model v najboljšem primeru komaj 10% boljši.
SSD-ji so množično na trgu že več kot 5 let, pa grem stavit, da na svetu ni junaka, ki bi imel ISTI SSD že 5 let in ga zelo verjetno tudi v prihodnje ne bo.
Zakaj bi torej bil 840 fail, ker zdrži SAMO 20 let povprečnega pisanja? In zakaj bi sploh rabil PRO verzijo, ki zdrži 100 let povprečnega pisanja. Že čez maksimalno 70 let bomo prav vsi ki ta trenutek beremo ta forum gnili pod zemljo.

jest10 ::

Zakaj bi torej bil 840 fail, ker zdrži SAMO 20 let povprečnega pisanja?

Sej ne, da 840 zdrži manj;) Še posebno 120GB verzija

Ales ::

Nekateri verjetno poznate tale thread na xtremesystems, kjer uporabniki testirajo vzdržljivost SSD-jev.

Pred kratkim je testirani Samsung 830 SSD 256GB odšel v večna lovišča, zadnji zabeleženi rezultat pa kaže da je zdržal zapisovanje 6,22 petabajtov (pebibajtov pravzaprav) podatkov in nato RIP-nil par dni kasneje:

Samsung 830 256GB Day 261

(GiB) 6,488,443
(TiB) 6,336
(PiB) 6.22

(Avg) 298.66 MB/s over the past 3400+ hours

(B1) Wear Leveling Count: 28,044
(B5) Program Fail Count: 0
(B6) Erase Fail Count: 44
(B7) Runtime Bad Block Count: 913
(05) Reallocated Sectors: 3,739,648
Read Failures: 869

Trenutno se testirajo še Crucial M4, Samsung 840, Intel X25-E, itd.

edit: Link direktno na post s Samsungom meni ne dela, v glavnem, post #5388 v tistem threadu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

6151 ::

FlyingBee je izjavil:

sigurno se najde x število uporabnikov, ki porabijo: (tvoja poraba + njihova)/x = 1 GB


Read: AVG 1,7 GB na uro delovanja (total 11000GB)
Write: AVG 1,3 GB na uro delovanja (total 9000GB)

SSDlife pravi da mi bo vzdrzal do 2020 =)
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB
««
207 / 506
»»