» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
131 / 506
»»

francek1 ::

darkolord je izjavil:

Kaj pa kupuješ SSD, če nisi vsaj rocket scientist?!

Ko ga boš prvič imel boš vedel...:D
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

PrimozR ::

A ti to Darkotu? :>

technolog ::

nightbird je izjavil:

jaz sem dal cady namesto optične enote v laptop. na ebayu sem našel primernega in ga naročil za ene 15€ in zadeva dela brez problema zaenkrat :) sicer sem dal SSD namesto prejšnjega diska in preostali disk v cady.

lp


Isto jaz :)

ST-777 ::

WarpedOne, tnx za informacijo o DataRam RAMDisku. Več o tej zadevi pa piše tukaj: http://www.ghacks.net/2010/06/10/use-a-...

"Any PC with three or more Gigabytes of computer memory should be able to run a ram disk for caching purposes. This article covers the creation of the ram disk and explains how to move the cache from the SSD to the ram disk."

PrimozR ::

Hja, govorijo več kot 3 GB, članek je pa star skoraj dve leti. Sem imel neljubo priložnost s 6 GB iti nazaj na 4 GB RAM-a, pa se mi je skoraj zmešalo. Naslednji PC bo imel 8 GB zagotovo, precej verjetno pa kar 16 GB RAMa. Pri takih cenah...

WarpedGone ::

Tut pri 16GB rama bo sistem še vedno uporabljal enako neumne algoritme keširanja branja iz fajlov in ti lahko še vedno pri kakem kompajlanju struži disk, rama pa 15GB fraj.

Z RAM diskom te algoritme keširanja zakleneš v omaro in ram dejansko izkoristiš tko da ti koristi. SSD je idealka za štart programov in branje večinoma nespremenljivih zadev. Vmesni rezultati sodijo v RAM.
Zbogom in hvala za vse ribe

technolog ::

Jaz imam tako narejeno, da imam polovico rama (2GB) na voljo za tiste stvari, ki so v /tmp/ direktoriju, tako da mi ne obrablja diska. Je vredno, vam povem.

Izjemoma se mi zgodi, da rabim več kot 2GB (kompajlanje kakih programov), v takem primeru pa umountam tmpfs in dovolim uporabo diska za to situacijo.

PrimozR ::

WarpedGone je izjavil:

Tut pri 16GB rama bo sistem še vedno uporabljal enako neumne algoritme keširanja branja iz fajlov in ti lahko še vedno pri kakem kompajlanju struži disk, rama pa 15GB fraj.

Z RAM diskom te algoritme keširanja zakleneš v omaro in ram dejansko izkoristiš tko da ti koristi. SSD je idealka za štart programov in branje večinoma nespremenljivih zadev. Vmesni rezultati sodijo v RAM.

Ne kompajlam. Poganjam pa par 10 tabov v browserjih, ki zdaj rade volje poženejo porabo RAM-a čez 4 GB :P

Dr_M ::

kmetek ::

techonolog: kako to mi windowsaši nareidmo?

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Navali narode. :))
http://www.mylemon.at/artikel,nr,390522...

Now thats a steal ;)
#brezpodpisa

fireX88 ::

am eno vpr mam:

zakaj mi v ssdlife piše tako: health status not supported. Your ssd does not returen any health status information!

probal sem najprej z ssdlife free, in zato ker me je zaskrbelo kaj je narobe sem pač še šel malo pirata (verjetno nisem edini :D) ter naložu ssdlife pro in piše isto! pri obeh piše da je FW CXM03B1Q(zadnji, sem ga posodobu), ter piše kolikorat sem ga prižgal ter kolk ur že dela!

je problem pri disku ali program serje?
ANY OF MY POSTS ARE RESEARCHED AND/OR COMPILED BITS OF INFORMATION*
AND YOU SHOULD FOLLOW THEM AT YOUR OWN RISK.
*EXCLUDING SARCASTIC AND OR SUBJECTIVE RESPONSES!

kuglvinkl ::

SMART tega ne javlja, to je vse...

Marc` ::

Glede na to, da zapakiran crucial m4 128gb tehta po moje največ 150g, bi jih spravili recimo 12 k nam za 12€ poštnine...bi kdo kaj naročal? :) Pa ne mislim nujno tako ekstremno, že če sva 2 si deliva poštnino, verjetno pa bom v vsakem primeru naročil enega, super cena in solidna poštnina. Velja pa to bolj za Mb z okolico, ker najbrž po celi Sloveniji ne bomo dilali :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marc` ()

RejZoR ::

fireX88 je izjavil:

am eno vpr mam:

zakaj mi v ssdlife piše tako: health status not supported. Your ssd does not returen any health status information!

probal sem najprej z ssdlife free, in zato ker me je zaskrbelo kaj je narobe sem pač še šel malo pirata (verjetno nisem edini :D) ter naložu ssdlife pro in piše isto! pri obeh piše da je FW CXM03B1Q(zadnji, sem ga posodobu), ter piše kolikorat sem ga prižgal ter kolk ur že dela!

je problem pri disku ali program serje?


Poglej v kakšnem načinu imaš priklopljen disk. Je IDE, AHCI ali AHCI/RAID ? Ker v IDE primeru včasih ne deluje, v AHCI/RAID pa skoraj nikoli, ker se smatra da RAID itaq ne podpira teh hecov. Tud preveri če imaš naložen chipset driver, ki nima RAID podpore (AMD RAID driver za diske SMART funkcije sploh ne podpira).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Malner ::

Jest bi tudi M4 skupaj naročil, vendar je problem, ker sem z Vrhnike.

fireX88 ::

v ahci mam.. a je mozno potem da AMD ahci diverji ne podpirajo smart funkcije?
ANY OF MY POSTS ARE RESEARCHED AND/OR COMPILED BITS OF INFORMATION*
AND YOU SHOULD FOLLOW THEM AT YOUR OWN RISK.
*EXCLUDING SARCASTIC AND OR SUBJECTIVE RESPONSES!

Dr_M ::

Ne, v AHCI bi mogl delat.

RejZoR ::

Zdele sem našel na Dinokomp, ima akcijo Crucial M4 128GB + Data Transfer Kit za 150 EUR (+6 EUR poštnine)!

http://www.dinokomp.si/product_info.php...

Ni sicer tolk huda cena kot tisti iz Mylemon ampak je pa najcenejše pri nas. Sicer je write gnil ampak fuck it, za 150 EUR in z dost preverjenim track recordom bo čist fajn za laptopa i guess. Itaq rad experimentiram s hardwarom, bom spet probal nekaj novega za spremembo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Dr_M ::

Drago postnino ima, pa se preko DPD posilja... :|

Drugace pa ima M4 random 4k write med boljsimi.

s51as ::

It's just me myself and I

RejZoR ::

Ja, poštnina je res mal dražja ampak imam z Dinokompom dobre izkušnje in to mal spregledam.

Nekje sem bral da imajo Cruciali M4 nek LPM problem, če pa to izklopiš, pa se poraba štroma zviša. Kako je s tem? So to že zrihtali s firmwarom?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

bdoxx ::

no če bo kdo kaj naročal iz tujine naj pove

Sc0ut ::

s51as je izjavil:

Na hoh.de je
OCZ Agility 3 114 EUR+PTT


Koliko je to vredu, glede na to da gre za SandForce krmilnik?
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

svenica ::

RejZoR je izjavil:

Ja, poštnina je res mal dražja ampak imam z Dinokompom dobre izkušnje in to mal spregledam.

Nekje sem bral da imajo Cruciali M4 nek LPM problem, če pa to izklopiš, pa se poraba štroma zviša. Kako je s tem? So to že zrihtali s firmwarom?


nisem opazil nobenih problemov, zadeva se fajn obnaša, pa tudi hitrosti pisanja so višje, kot navedene

en test, 60 gb prostega prostora



pismo, pa lih prejšnji teden sem ga naročil pri funtechu za 190EUR, :S
tako da je dinokomp res dober deal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

kmetek ::

Kaj narediš z data transfer kitom?

Boobiz ::

SATA v USB, v bistvu lahko uporabiš ssd kot prenosni disk.
I'm drunk, what's your excuse?

RejZoR ::

Ali pa star navaden HDD kot prenosni. Za doma je ok, ker pač ni ohišja okoli...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Boobiz ::

Tale ramdisk solution za keširanje je fakin' zakon. V Chromu je razlika že na oko vidna, pravi eyecandy :D
I'm drunk, what's your excuse?

Veron ::

pismu mene tud mika, da bi naroču tega m4 (sem tud iz vrhnike)

klemenSLO ::

Veron in Malner: mata ZS
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Dragi ::

ST-777 je izjavil:

WarpedOne, tnx za informacijo o DataRam RAMDisku. Več o tej zadevi pa piše tukaj: http://www.ghacks.net/2010/06/10/use-a-...

"Any PC with three or more Gigabytes of computer memory should be able to run a ram disk for caching purposes. This article covers the creation of the ram disk and explains how to move the cache from the SSD to the ram disk."


Pozabite na ramdisk. Je preteklost to. Preveč jebeno vzdrževat ker se rabi vsakič image shranit na HDD ko ugašaš ali restartiraš, pa shutdown dolgo časa potem traja, isto boot ko vleče image iz diska v ram.


http://www.superspeed.com/desktop/super...

Tole je boljše, uporabljam sam že en mesec in se IZREDNO pozna.

Tale stvar je v bistvu dodatni file-cache med diskom in ramom. Vsakič ko se kateri fajl prebere se potem automatsko shrani v ram-cache in po XY minutah neuporabe se pobriše. Vse on-the fly. Ima tudi delayed write podporo tako da piše direktno v ram in potem samo sinhronizira na disk.


Sam imam tako narejeno da imam vse particije v read načinu (cache). S tem samo bere v ram piše pa še vedno na disk in še dodatno particijo 10GB izključno za cache kjer imam tudi vse temp fajle, profile, TIF in ostale small-often read fajle. Na tej particiji je potem vklopljen deterred-write kar pomeni da piše v cache.

Izredno preprosto za uporabo. Tud ni takih jebin kot je z ramdrivom ko se ti sistem sesuje in imaš pokvarjen image file. Potem se ne da restorat in če imaš kake stvari gor kot jaz svoj google chrome profile, photoshop PSDje...

Vse se shrani na disk tako da tudi če se sesuje ni panike.

Izgleda pa potem takole:
 speed test

speed test


Levo je 10GB particija z deterred-write. Nahaja se na RAID0 polju: 2x 500 7200rpm F3
Desno je RAID0 polje na katerem je temp particija.

4K read: 551MB/s :)

Je pa res da se fino pozna koliko prostega rama imate. Sam imam 24GB in se prosto preseravam z po 5GB cache-em na vsako particijo. Sem si nastavu enkrat tudi 15GB ram drive in spustu notri en 10GB špil. Iz trdega diska se mi zaganja kakih 7sekund, z ssdja nekje 5, z supercachem se je v manj kot dveh sekundah =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()

RejZoR ::

Ja, samo to ni glih realna številka. Nastavi testni fajl na večjo vrednost kot je velik cache, pa boš dobil realno hitrost.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kmetek ::

In si plačal 80€ za program? ;) Drugače zgleda zanimivo.

Dragi ::

@rejzor Itak da je realna številka. Zakaj da ne bi bila?

uporabil sem tam 100MB test file zato, da bi šlo hitro čez. Tudi če bi uporabil 1GB ali 5GB file se spremenilo ne bi nič. Cachiralo ti bo tako velike fajle kot imaš RAM-a oz kolikšno omejitev si nastaviš v nastavitvah.

Kaj kompliciraš zdj tu? 8-O


Bil je 79$, kar je nekje 58€.
To je mala cena za program ki ti res blazno pohitri PC ko se ga več kot pohitriti že ne more.


Drugače se mi pa zdi, da vas dosti ne zastopi vrednosti cache-iranja v ram.
Nisem presenečen ker ram že po definiciji ni za to narejen.

Uporabljal naj bi se kot delovni spomin za programje in OS vendar je dandanes že tako poceni, da se ga lahko uporablja kot delovno shrambo podatkov, ki je BLAZNO hitra napram ostalim podatkovnim medijem.

Recimo 24GB rama me je pred pol leta stalo 180EUR. To je 3EUR na GB spomina, kar ni nič. Nekje 6-8GB gre za OS, ostalo v ram, ki mi sedaj ne služi več kot samo delavni pomnilnik ampak kot hitra shrampa. Iste fore kot microsoftov super-cache, samo namesto počasnih flash pomnilnikov se rabi ram.

Izjemno hiter read, isto write. Nanosekundni dostopni časi. Utrgan IOPS.
Vsi nekaj silijo v revo drive in podobne oslarije medtem ko imajo popolno rešitev za pohitritev sistema ravno v ram drivu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()

RejZoR ::

Verjemi da prav dobro zastopim stvar. Uporabi za test test fjal manjši od cacha navadnega diska (torej če ima HDD 32MB cacha daj 16MB velik fajl. In kar naenkrat bo navaden HDD imel prenose po 500MB/s. Realno? Ne...
Isto je s SuperCache. Ti si naredil cache velik 2GB in dal test fajl velikosti 100MB. In test bo izpljunil bandwidth 5GB/s. je to realno? Spet ne... Edino kar je tukaj dobrega je hitrejši write na SSD ker zapisuje v večjih blokih in ne po 4KB... to se realno pokaže pri uporabi.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Shkorc ::

Pa vas večina kombinira SSD s temi dodatki?

RejZoR ::

Načeloma ni potrebe. Ko sem testiral SuperCache z navadnim diskom v laptopu je bil v nekaterih primerih celo počasnejši. Predvsem pri bootu, zaustavitvi in hibernaciji. Tud med samo uporabo ni bilo videt neke hude hitrosti zarad tega cacha.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Dragi ::

RejZoR je izjavil:

Verjemi da prav dobro zastopim stvar. Uporabi za test test fjal manjši od cacha navadnega diska (torej če ima HDD 32MB cacha daj 16MB velik fajl. In kar naenkrat bo navaden HDD imel prenose po 500MB/s. Realno? Ne...
Isto je s SuperCache. Ti si naredil cache velik 2GB in dal test fajl velikosti 100MB. In test bo izpljunil bandwidth 5GB/s. je to realno? Spet ne... Edino kar je tukaj dobrega je hitrejši write na SSD ker zapisuje v večjih blokih in ne po 4KB... to se realno pokaže pri uporabi.


Ti ne verjamem, ker tega ne kažeš.

Kako točno zate 5GB/s ni realna hitrost?

Če vzamem random testni program in nastavim velikost testne datoteke na 5GB bo le to datoteko na ramdrive zapisalo v ENI SEKUNDI. Ni fora tukaj kako hitro se zapiše na disk ker to za nas ni pomembno, podatki so obdelani in sistem je odziven. Zapisovanje na disk poteka v ozadju in nima velikega vpliva na sistem.

Če bom isto naredil z read ene datoteke, recimo 5GB če imaš nastavljen caching na 5GB in to datoteko preberem, bom na tej datoteki VEDNO dobil 5GB/s prenosa, oziroma odprta bo v eni sekundi.

Torej, kako zate to ni realna hitrost?

Prvo nalaganje bo počasno, normalno ker mora prebrat z diska, vendar vsako nadaljnje nalaganje bo IZREDNO pohitreno.

Iz diska si prej iz 100MB/s omejitve sedaj dobil zverino, ki zmore čez dat 5GB na sekundo. Podatkovne baze recimo, medijski fajli, še posebno temp folderji!
A boš rekel, da to ni blazna pohitritev?

Ti gledaš na to kot storage. Jaz gledam kot na delavni storage. Velika razlika.

WarpedGone ::

In pogledaš nek film in so dumpnu komplet keš.
Ja, keširanje je v principu super in oh in sploh. Problem je v praksi, ker se umaže s stvarmi, katere si se dotaknu samo enkrat, une katere nucaš pogosteje pa zato trpijo.

Nagradno vprašanje: zakaj je tale SuperCache boljši od sistemskega keširanja, ki je vgrajen v moderne windows OSe? Že za sistemsko keširanje se je trdilo, da sedaj pa ramdiski niso več potrebni, ker je sistem super pameten. Jok, praksa pokaže da je sistemsko keširanje še vedno podn vsaj v nekaterih primerih.

Plus: na 32bitni mašini ne zna izkoristit več od 4gb rama. Un RamDisk ga pa zna :)
Zbogom in hvala za vse ribe

FlyingBee ::

imate kakšno izkušnjo z OCZ Petrol - http://www.mlacom.si/ocz-petrol-128gb-2... ?
cena se približuje 1 eur GB
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

LuiIII ::

Sam sem se nekaj časa zafrkaval z RAM drivom in je zadeva kar dobro špilala kot scratch oz. temp disk pri rastrskih obdelavah. Samo ko zadeve ratajo prevelike (>10GB) se sistemskega RAMa že tako ali tako porabi čez 10GB in potem smo tam kjer ni muh. S SSD-jem je pa zadeva morda res nekoliko počasnejša, a še vedno dovolj hitra.
Će bi imel zverino s 64GB RAM, potem bi pa verjetno zopet šel na RAM drive.

ST-777 ::

FlyingBee je izjavil:

imate kakšno izkušnjo z OCZ Petrol
V ZDA je OCZ Petrol 128 GB celo $110 (82€) after mail-in rebate card. Zakaj je cena tako nizka, se vidi iz komentarjev: http://www.newegg.com/Product/Product.a...

kmetek ::

Izredno slabe ocene, kar 50% je dalo najnižjo oceno.

RejZoR ::

@Dragi
Zakaj ni relano? Zato ker test isti chunk podatkov prebere 50x ker je cachan in ven rukne tako ogromno številko. Koliko programov pa prebere 50x zaporedoma en in isti (bit perfect) fajl? Noben. Zato podatek ni realen. Tud če dobiš ven random read 5GB/s bi to pomenilo, da bi se ti sistem zagnal v 1 sekundi, ugasnil v manj kot 1 sekundi, vsak program bi se ti moral odpret v max 2 sekundah. Pa se ti? Seveda ne. Zato je to čist nerealna številka.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

WarpedGone ::

A je možno na tej supercachce zadevi nastavit keširanje samo določenih direktorijev oz. določenih tipov fajlov? Sam to al pa sam tist ne?
Zbogom in hvala za vse ribe

LuiIII ::

Kdaj je RAM disk res uporaben? Samo takrat, ko je velika potreba po pisanju in ponovnem branju istih podatkov v neki krajši časovni dobi in ko programi zaradi bog si ga vedi katerega razloga v celoti ne izkoriščajo RAM-a za te namene (+80% softwarea). Pipeline mora pa zgledati nekako takole: HDD -> RAM disk -> iterativna obdelava -> RAM disk -> HDD. In to je seveda scratch disk! Za vse drugo je RAM disk preveč nezanesljiv. Aja, pa za profi uporabo svetujem ECC RAM.

RejZoR ::

A-DATA SSD 120GB za 135 EUR:
http://www.dinokomp.si/product_info.php...

Zadeva uporablja isti kontroler od SandForce kot npr Corsair Force 3 in OCZ Vertex 3. Not bad za tako ceno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kmetek ::

Kaj konkretno je Intel 520 boljši od 320? Cena za 520 je ista kot za 320 LOL ;)

Dr_M ::

Glavna razlika med SF SDDji je NAND (no, ni samo pri SF, tudi pri ostalih).
Cenejsi imajo asinhroni, drazji sinhroni, najdrazji toggle.

Pa da ne bom prevec pisal, si lahko ogledate na geizhalzu.
Asinhroni
Sinhroni
Toggle

Pri lahki obremenitvi, ne bo nekih razlik, ampak vecja kot je obremenitev, vecja je razlika v korist drazjih.
««
131 / 506
»»