Kitajski hekerji so po več tednih prepričevanja sestali s CNN-ovim novinarjem ter si zagotovili, da ta domov ni odnesel nobenih dokazov za njihove trditve
vir: CNN.comKo so vzdrževalci informacijskih tehnologij vdor v sistem odkrili, je ta potekal že dva meseca z izkoriščanjem znane Windows napake. Kraja podatkov naj bi se dogajala s pomočjo črva v elektronski pošti, ki se je širil preko na videz verodostojne elektronske pošte in pobiral uporabniška imena ter gesla.
Dokazi, ki bi spodbijali trditev ameriškega ministra za obrambo, Roberta Gatesa, da je sistem za zaupno e-pošto ostal nedotaknjen, ne obstajajo. Kljub temu pa Pentagonov CIO, Dennis Clem, priznava, da so hekerji uspeli priti do določenih "občutljivih" podatkov, ki so jih kriptirali, potem pa so jih poslali na lastno lokacijo. Po mnenju analitikov je Pentagon z netočnimi informacijami prikrival obseg kraje podatkov, ki se je zgodila v njegovem informacijskem omrežju.
Že od polovice prejšnjega leta krožijo govorice, da naj bi stali za napadom kitajski hekerji pod okriljem kitajske vojske. CNN je objavil zapis, v katerem njihov novinar trdi, da se je z njimi sestal. Fantje naj bi bili inteligentni, bledopolti 20-letniki, na videz popolnoma neškodljivi. V resnici naj bi bili vrhunski hekerji, ki jih občasno naskrivaj plačuje kitajska vlada, kar pa uradni Peking seveda ostro zanika.
"Nobena spletna stran ni 100% varna. Seveda obstajajo dobro zaščitene strani, a prav vsaka ima kakšno slabost," je v stanovanju skoraj brez pohištva in med najnovejšimi računalniki povedal Xiao Chen, ki je vodja omenjene skupine hekerjev in se je predstavil s svojim omrežnim psevdonimom.
Zahodni strokovnjaki jih uvrščajo v, kakor jih opisujejo sami, kitajsko civilno kiber milico, ki izvršuje napade na vladne in zasebne spletne strani po svetu. Na Kitajskem naj bi jih režim toleriral, dokler podobnih stvari ne začenjo izvajati v lastni državi.