» »

WIMAX

WIMAX

kovk ::

Mene pa zanima če ima kdo informacije kdaj misli Siol štartati z komercialno uporabo wimaxa.
Doma sem namreč v malo bol odročni hribovski vasici(Zasavje) in zaenkrat mi je edina opcija interneta mobitelov wireless in še to imam samo edge signa, ker naša vas ni pokrita z UMTSom :( , največja žalost pa je da moram za ta kriminalno slab dostop plačevati preko 42€ mesečno :\ .
Pred časom sem tudi nekje zasledil, da se je siol ob dodelitvi koncesije wimax moral pogodbeno obvezati da bo v določenih rokih zadevo postavil in zagotovil 100% pokritost prebivalstva.
Zanima me če je to res in kakšni, so ti roki oziroma do kdaj naj bi se to zgodilo?
lp

PacificBlue ::

kovk ::

o od mojega posta je preteklo že kar nekaj vode, pa me zanima če ma kdo slučajno kakšno informacijo, kje so že postavljene bazne postaje, oziroma kakšen je načrt postavljanja le teh.
Na siolu mi namreč tega ne znajo, oziroma nočejo povedati.
lp

Stra ::

Se opravičujem, da odpiram staro temo, a mogoče bo koga utegnilo zanimati.

Nekje v prvem tednu septembra (2008) sem izvedel da je v naših krajih (blizu Krasa, domet bazne postaje je 5 km) WiMAX možen in sem kajpak takoj klical na Telekom ter jih pobaral, če je na moji lokaciji zadeva možna (to tudi drugim interesentom predlagam, če niste še). Čez nekaj dni so me kontaktirali in mi poslali skico pokritosti s signalom.

Ker je v moji okolici več interesentov smo pač vsi oddali vloge in sedaj čakamo kako bo. Na Telekomu pravijo, da od vloge do izvedbe preteče 30 dni, v akcijo pa bodo stopili, ko dobijo vsaj 4-5 vlog. Tako da teoretično bomo sedaj čakali še kake 3-4 tedne, da se oni organizirajo in pridejo zadevo priklopiti, šele takrat bomo lahko videli kako zadeva deluje. :)

Ima kdo s foruma mogoče že WiMAX dostop?

tilenn ::

o od mojega posta je preteklo že kar nekaj vode, pa me zanima če ma kdo slučajno kakšno informacijo, kje so že postavljene bazne postaje, oziroma kakšen je načrt postavljanja le teh.
Na siolu mi namreč tega ne znajo, oziroma nočejo povedati.
lp


Pozdravljen.

Pokliči na 080 8000, povej iz kje si in ti bodo povedali, ali je možen wimax (recimo 1x na dva meseca). Žal ni možno vnaprej izvedeti lokacij za wimax (podobno kot za optiko). Lahko mi pišeš na ZS in bom še enkrat preveril, ali obstaja možnost priklopa na wimax.

LP,
Tilen

dergi ::

Če kdo rabi informacije okoli WiMAX-a na Telekomu, mu z veseljem podam podatke.
Sodelujem namreč pri sami izgradnji wimax omrežja na telekomu.

dergi ::

Trenutne lokacije, ki jih mi pokrivamo:
LJ-Vič,Gradišče nad Pijavo gorico,Grosuplje,Sežana,Koper,Krško,Bled,LJ-Cigaletova,Vir pri Domžalah,Barka na Krasu,Novo Mesto,Hrib svobode-Ilirska Bistrica,Postojna,Divača in Izola

Veron ::

vir pri domžalah? pa tam majo optiko že kr lep čas 8-O

dergi ::

ja, tm je lokacija bazne postaje. Telekom pa cilja na vasice, ki so v okolici Vira

domet bazne postaje je tudi do 25 km in več

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dergi ()

Stra ::

domet bazne postaje je tudi do 25 km in več

Nam je bilo rečeno največ 5 km in hitrosti največ 1-2 mbit/s. To drži ali je različno od lokacije do lokacije?

dergi ::

V praksi wimax deluje tudi na večje razdalje, kot sem prej omenil. Je pa odvisno od politike Telekoma, kako bodo to tržili. Mislim pa, da če bo naročnik oddaljen recimo 8km ali 12km, ga telekom še vedno lahko priklopi na svoje omrežje.
Kar se tiče brzine, je pa največji paket , ki ga telekom trži 1M/256 (sam wimax pa omogoča hitrosti do cca 22M)

imagodei ::

Ja, to je tržna poteza. Bojo postopoma zviševali na 2M, 4M itd, da bojo lahko več keša zmolzli od uporabnikov.
- Hoc est qui sumus -

Veron ::

ubistvu hvala bogu, da so tako štartal, to je neke vrste povzeto od t2, kjer so enako začeli, prvo uporabnike blizu central do 1.5km nato, ko so vse težave do tam odpravil so povečal razdaljo...

pri wimaxu očitno delajo na podoben način, prvo 1m, če bojo proste kapacitete, bojo ponudili večje hitrosti (z razdaljo tudi verjetno enako)

klemenSLO ::

dergi: Zanimam se za Notranje gorice -> to je kakih 5 km linija iz lj-Viča

OK.d ::

Če kdo rabi informacije okoli WiMAX-a na Telekomu, mu z veseljem podam podatke.
Sodelujem namreč pri sami izgradnji wimax omrežja na telekomu.


evo mene zanima lokacija sevnica, vidim centralo na 300m zračni liniji pa ne morem imeti adsl-a:P
LPOK.d

kovk ::

Nevem, zakaj Telekom pač ne pove kako načrtuje postavljanje teh baznih postaj (kdaj in kje), ali pa tega tudi sami ne vejo???

Stra ::

Tole pišem preko WiMAXa, ravnokar so mi ga priklopili. Lokacija: Barka na Krasu.

Zadeva deluje v redu, je pa res da sem zaenkrat vzel najmanjši paket 256/128, ki pa za razliko od ADSLja, kjer je hitrost malo nižja od 256, konstantno vleče s 320, kar je cirka četrt več od nominalne hitrosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stra ()

Vanadium ::

Aja kje si pa zvedel ali je možen priklop? Oz če je kje spisek kakih anten? Daj malo še pinge prilimaj, koliko si oddaljen od antene pa posilak mal terminalsko opremo da vidimo ;)

Stra ::

Hehe, ok, ker sem zadevo itak poslikal, jo lahko še semle pripopam. ;)

Naš Hjuston. Spodnja je WiMAX.



WiMAX adapter.



WiMAX antena.



Adapter ima en UTP kabel do switcha in drugega Data + Power do antene, kakšne sorte procesor je v anteni, pa ne vem, je nisem odpiral. :))

Ping je za moje pojme relativno soliden:

C:\>ping www.siol.net

Pinging www.siol.net [89.143.249.33] with 32 bytes of data:
Reply from 89.143.249.33: bytes=32 time=36ms TTL=122
Reply from 89.143.249.33: bytes=32 time=42ms TTL=122
Reply from 89.143.249.33: bytes=32 time=38ms TTL=122
Reply from 89.143.249.33: bytes=32 time=34ms TTL=122

Ping statistics for 89.143.249.33:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 34ms, Maximum = 42ms, Average = 37ms

Pri ADSLju preko Wi-Fija imamo ping od oka 18-20ms (do Siola).

Moja oddaljenost od bazne postaje je ~3km zračne linije. Spisek lokacij je v tej temi nekdo že omenil, ne vem pa, če je popoln ali ne. Glede možnosti priklopa je najbolje, da se pokliče na Telekom pa bodo tam preverili. Mi smo jim non stop težili glede broadbanda, tako da nas so kar oni sami potem kontaktirali. :))

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Tilen ()

fulgur ::

Kaj pa v Šmartnem pod Šmarno Goro? Bo kaj z Wimaxom?

Stra ::

Če koga slučajno zanima: neuradno smo izvedeli, da so pri Telekomu sprejeli sklep o ukinitvi projekta WiMAX.......

Če kličete na njihovo številko, rečejo, da s 1.1. te storitve ne nudijo več.

No koment. ;((

kovk ::

Razpis za novo licenco WIMAX
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod...

Senitel ::

Še tretja licenca? Kakšna varovalka, da se ne bo zgodilo isto kot s Tokovo in Telekomovo?

xdejvid ::

danes sem klical za wimax in tega projekta več ne tržijo....brezveze

sicer pa z wimaksom niso pokrili nič Štajerske kaj šele Pomurja, kjer bi bilo največ interesa...a to so nezmožni Slovenci....bedaki skratka!!!

misek ::

Telekom Slovenije je v dveh letih od dodelitve radijskih frekvenc za wimax postavil 20 baznih postaj, Tok Telekomunikacije pa tri. Telekom s tem pokriva 62,4 odstotka prebivalstva Slovenije in 10 odstotkov podeželskega prebivalstva, Tok pa 28,9 odstotka prebivalstva Slovenije in 4,1 odstotka podeželskega prebivalstva.

Ponudnik mora v treh letih od datuma vročitve odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc ponuditi storitve širokopasovnega brezžičnega dostopa na območju, ki obsega najmanj 60 odstotkov prebivalstva Slovenije, od tega vsaj eno tretjino na podeželju.

Torej niti en niti drugi ne bosta zadostila pogojem ob pridobitvi koncesije.
Sicer pa
Čez tri leta bo pokritost Slovenije 98,4-odstotna
Ob koncu triletnega obdobja bo pokritost področja pokrivanja celotnega prebivalstva 98,4-odstotna, področja pokrivanja prebivalstva na podeželju pa 55,6-odstotna, kar bo za 38,4 oziroma 22,3 odstotka presegalo razpisne zahteve agencije za pošto in elektronske komunikacije, ki je podelila koncesijo.
(link: http://www.mobiforum.net/viewtopic.php?...

wishmaster ::

danes sem klical za wimax in tega projekta več ne tržijo....brezveze

sicer pa z wimaksom niso pokrili nič Štajerske kaj šele Pomurja, kjer bi bilo največ interesa...a to so nezmožni Slovenci....bedaki skratka!!!


Od kje to tebi ?
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

xdejvid ::

če pokličeš na naročniške storitve Telekom, ti povedo, da WIMAX-a ne tržijo in ne sprejemajo naročil, zakaj ne ?! je gospodična za slušalko rekla, da oni ne vedo nič...
ali ga zdaj že ponujajo? a ima kdo drugačne informacije?

jurre ::

@xdejvid
lahko ti potrdim 100%, wimaxa se ne trzi vec od zacetka januarja letos...tako da ni nobene moznosti, da ga narocis.
Mogoce je wishmaster mislil glede pokritosti?

misek ::

Nekaj mi ni jasno: ali je wimax tako zanič tehnologija, ali je oprema predraga, koncesija predraga ali kaj? Ker glede na to, da se je na štajerskem koncu pojavilo podjetje Ario, ki ponuja TV in širokopasovni internet brezžično ima brezžična tehnologija bodočnost. Saj vsi pa ne moremojo imeti ali optike ali vsaj ADSL. Ali pa naš vrli Telekom pač noče vložiti denarja v zagon storitve ampak bi rad kar takoj imel velike dobičke.

Senitel ::

Licenco imajo, so jo kupili za okrog 100M takratnih tolarjev. Nekaj opreme baznih postaj je tudi postavljenih.
WiMAX je pač za slovenijo "to little, to late", ponujene hitrosti so največ 1Mbps, telefonijo ti še lahko ponudijo gor, za televizijo ni šans. Ario je tukaj očitno precej boljši saj ponuja televizijo (ena varianta DVB) in višje hitrosti interneta. In iz njihovega stališča lahko dobijo tudi uporabnike, ki so trenutno na ADSL ampak imajo probleme, ne morejo imeti televizije...
Za Telekom je bilo pa to enostavno premalo uporabnikov.

nx6325 ::

A ma mogoče kdo kakšno fotko kakšne bazne wimax postaje in sprejemne fiksne antene pri nas v sloveniji? Bi nujno rabil.
Če kdo ima please na ZS.

hvala

Thunder wave ::

Fotografijo maš nekaj postov više. Aja ups bazne misliš. Sem se malo zafrknil.

Zgodovina sprememb…

dergi ::

fotografije bazne postaje:

http://www.iskratel.si/NR/rdonlyres/FC9...

lp

nx6325 ::

a ima kdo še kak link do slike kakšnega wimax stolpa? Če se da v slo:)
bom zelo hvaležen

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nx6325 ()

Tody ::

haha :) V monitorju je članek http://www.monitor.si/novica/samo-en-no... kjer piše da se je samo en ponudnik prijavil na ponovni razpis za licenco, pa še ta je baje "čudn". Sta pa ostala dva tud bolj kot ne v ku... Tok telekomunikacije še ne deluje, Telekom slovenije je pa od 5000 načrtovanih uporabnikov priključil celih 48.

Stra ::

Telekom slovenije je pa od 5000 načrtovanih uporabnikov priključil celih 48.

OMG. Dobro, da smo pri nas sedaj vsaj HSDPA dobili, da nadomesti WiMAX... :/

Andrejpan ::

Bil(nikol vec) 9.1.2009 na Iskratelu za sluzbo(da ne omenjam njihovega odgovora), pa model omeni, da je Telekom skenslal WiMax, torej je Iskratel ostal brez dela(no ja, gremo pa v Rusijo) in da gredo raje na Umts in Hsdpa. In sem sedaj cist off, da kr naekrat 50 userjev.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nestabilen ping

Oddelek: Pomoč in nasveti
91028 (880) Duhec
»

Elektro turnšek in kabelski internet - novo omrežje, a počasno odpiranje web strani

Oddelek: Omrežja in internet
247662 (6462) hojnikb
»

Siolov Sinope modem (?) in nekaj višji ping

Oddelek: Omrežja in internet
181725 (1469) Samson
»

ADSL za "nesrečneže"

Oddelek: Omrežja in internet
426239 (2598) KoMar-
»

Incotel in WiMax

Oddelek: Omrežja in internet
324034 (2594) Spajky

Več podobnih tem