» »

Termometer

Termometer

ares ::

Pozdravljeni!

Zanima me kako bi naredil kakšno vezje, za meritev temperature v avtu in zunaj, medtem ko se vozim..Ali mogoče veste za kakšno lahko izvedbo takega termometra....

lp

julah ::

Mene pa zanima kako naj naredim termometer s temle
DS1621

Čip je navaden 8 pinski(a.k.a. 555 zgleda, sam da je digitaln termometer.)

Kako odčitavati temperaturo na računalnik/prikazovalnik led displej)

Naročil sem sample pa nevem kako uporabit :P

neoto ::

Klikni na link 'Download' v okvirčku, kjer piše 'FULL DATA SHEET' na isti strani, ki si jo podal. Noter vse piše.

Če boš delal prikaz na LED ali LCD zaslonček, boš moral uporabit enega izmed mikrokontrolerjev (torej sprogramirat mikokontroler ter naredit vezje).
Če pa želiš prikaz na PCju, pa najdi kakšen program, ki podpira I2C komunikacijo preko paralelnega ali serjskega porta. Lahko ga pa tudi poskušaš povezat na EEPROM RAMov v PCju, ter najt program, ki zna brat tisto I2C vodilo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neoto ()

nastyboy ::

Nekaj podobnega sem enkrat delal. In sicer

2 analogna termometrčka,
LCD ekranček(20x4), ki zadevo izpisuje na ekranček...
vklop naprave za 220V.

Če te zanima samo real time aplikacija Se pravi ko voziš T znotraj in zunaj (zaradi poledice), potem lahko zadevo prirediš... odstraniš Vklop izklop iz programa in to bi bilo to, če bi pa to potreboval za statistiko pa bi moral malo bolj prirediti.. dodati kakšno zunanjo memorijo, pa pol še na nek način prebrati v PC.

V glavnem če te zanima povej.

LP

julah ::



Na takle zaslonček bi izpisoval, vendat najdem sheme le za lcd zaslone ki so veliko nprednejši(beri pikaže kar hočeš, ne le linij kot ta ki ga hočem jaz.)

neoto ::

Tisto na sliki niso LCD zaslončki ampak LED segmenti prikazovalniki. LED != LCD.

podatki o komunikaciji z LCD (to je tisto, kar ti prikazuje kar hočeš in ne samo linij):
LCD

julah ::

Jaz bi rad na led prikazovalnike, ker je precej enostavnejše in cenejše (!)

Azrael ::

7 segmentni LED display je cenejši od LCD, vsaj večinoma. Seveda kakšen jumbo display zna biti kar konkretno dražji od majhnega LCD.

Toda mikrokontroler boš moral lepo sprogramirati sam in ni nujno, da bo program ali mikrokrmilnik enostavnejši/cenejši za to varianto. Namreč na mikrokrmilniku rabiš ali 7 izhodov za cifre + tako število izhodov kot število cifer, ki naj bi se prikazovalo, ali zadevo furati z dodatnim BCD dekoderjem, kar zmanjša potrebno število izhodov.

Ampak, če boš projekt pripeljal do konca se boš zelo veliko naučil.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

julah ::

Jaz bi ga že izpeljal po najboljših močeh, samo, na pamet sheme pa ne znam zvezat, nisem še tako podkovan.

nastyboy ::

no shemo ni težko naredit... ko pridem v Lj bom malo pobrskal...pa si boš lahko malo pomagal...
aja pa še to...projekt bo narejen s PIC mikroprocesorjem...


LP

nastyboy ::

Evo... sem naredil shemo... sam glede na to da slike ne moreš kar tako gor dati (če se pa da pa naj kdo pove kako) ti jo lahko pošljem edino po emailu... lahko se tudi kaj zmenima preko Zasebnih sporočil. odloči se sam...


LP

julah ::

http://www2.shrani.si/index.php?

Tu jo uploadaj, pa prilepi url sem, da bodo še drugi videli.

Če ne bo ratalo, ti pošljem email naslov po zs.

nastyboy ::

ja je uspelo tole s shranjevanjem.. no ker sem se zmotil in v prvi različici naredil zadevo s navadnim analognim termometrom, potem pa sem še popravil prilagam obe skici... Če je še kakšno vprašanje glede skice se bom potrudil po najboljših močeš odgovoriti...

Še nekaj... preden se lotiš zadevo spraviti na kakšno ploščico jo seveda prej stestiraj na protoboardu... sicer bi pa morala delati..


še linki ..


analognim termometrom


Z I2C protokolom- Dalas 1620



PS... čip boš moral prej sprogramirati in ga nato vstaviti notri na ploščico.. kar je malo zoprno.. vendar... Lahko vzameš večji čip in pustiš vhode PGD in PGC potem samo za programiranje... lahko pa bi naredil tako da bi en PORT vezal na oba 7 segmentna LED displaya in potem izmenično preklapljal displeya.. zaradi visoke hitrosti bi oko ne opazilo preklapljanja.. vendar bi bil pri tem potreben dosti manjši čip... recimo 18F1320, ki pa ima 18 nogic. Seveda bi pa bilo potem malo bolj komplicirano programiranje..


Zdaj pa veselo na delo

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

julah ::

Lepa hvala.

Še dve vprašanji:

ds1621 je sposoben prikazovati do pol stopinje natančno. A se bi dalo dati še en displej noter?

Projekt bi že znal izpeljati, vendar bi se pomoje zataknilo pri programiranju.(nimam že ploščice za programiranje, in tudi znanja ne ravno veliko.(znam le razpakirati narejen program))

nastyboy ::

Seveda bi se dalo... vendar bi za podobno vezavo kot je ta na sliki potreboval večji čip... 40 pinski bi zadostoval... Nov Led displayček pa povežeš na port D ...fora je sam v tem da ti vsak takle LEd display pokuri 8 nogic.. če bi jih hotel dati 10 bi to pomenilo 80 nogic.. kar pa ne bi bilo več pametno... rešitev je v tem da potem hitro preklapljaš med displayi in paziš kaj na katerega izpisuješ.

Bom v bližnji prihodnosti eno razvojno okolje pripel...


LP

julah ::

A je potem bolje na navaden lcd zapisovati?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

7 segmentni LCD prikazovalnik...

Oddelek: Šola
95306 (4486) mte
»

DS18B20, meritve v mraziščih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
828394 (6909) TESKAn
»

led obratomer + prikazovalnik prestave

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
455850 (4265) DimmniBurek
»

Prikazovalnik prestave na motorju(125ccm)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
263834 (3076) madboy
»

Par problemčkov (sinhronizacija, if stavek)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131921 (1785) Zzzzzzz

Več podobnih tem