» »

linux in gcc

linux in gcc

Kaiser ::

Za potrebe studija moram ene stvari sprogramirat v c-ju v linuxu, kjer pa sem popoln rookie. Vem da je compiler za c gcc, vendar ce odprem shell in vtipkam gcc, kot das ne obstaja. A moram za gcc v kaksen drug direktorij, sem kaj spustil pri instalaciji???
Pa se to. Imam SB Live pa se mi zdi, da ga ob instalaciji sistem ni zaznal. Ga moram rocno nastavit in ce, kako?
Sistem je Redhat 7.2, ce je to kaj pomembno.
"Very funny, Scotty. Now beam down my clothes!"

Gh0st ::

SB Live bi ti moral zaznati in ti delati brez težav, razen če nisi ti kaj "zasral" sori.

Glede tvoje seminarske: preberi si kakšne knjige, čeprav boš zelo zelo zelo zelo težko se sdaj v parih tednih nauču programiranja (al kok maš cajta) in naredil en super-drooper software..
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

ender ::

namesti GCC v package managerju (ali karkoli že pač uporablja RH)

Kaiser ::

Ja, cist mozno, da sem glede SB kaj narobe kliknil. Pa sej to ni tolk vazn.
Drgac glede Cja ni problemov, ker imam vsa navodila pa tudi C kot jezik mi ni tuj.
Kako naj namestim GCC. Malo bolj podrobno prosim. V linuxu sem res kot (zaenkrat) kaksna tajnica, ki dobi racunalnik namesto pisalnega stroja....
"Very funny, Scotty. Now beam down my clothes!"

ender ::

downloadi si MinGW za Windowse z naslova
http://www.mingw.org/
, kjer dobiš tudi GCC. Če se ti skompajla pod Winsi, se ti bo tudi na zagovoru (to ni oberon:)

Monster ::

si dal za gcc ./gcc lalalala
al...
Ka zaboga...

dr.J ::

Verjetno nimaš nameščenega gcc prevajalnika.
Prever s komando 'rpm -qa|grep gcc' in dobiš nekaj takega, če je zadeva prisotna:
gcc-c++-2.96-98
gcc-2.96-98
gcc-objc-2.96-98
gcc-g77-2.96-98
Če pa tega ni, pa inštaliraj ustrezne pakete s CDja.
Poleg tega boš rabil še kakšne knjižnice:
compat-libstdc++-6.2-2.9.0.16
libstdc++-2.96-98
libstdc++-devel-2.96-98
in
glibc-common-2.2.4-19.3
glibc-2.2.4-19.3
glibc-devel-2.2.4-19.3
Pakete se namešča s programom rpm (Redhat Package Manager, ki ga rabijo tudi drugi). Na primer:
rpm -ivh /mnt/cdrom/RedHat/RPMS/libstdc++-2.96-98.i386.rpm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

dr.J ::

Glede SBLive pa kar v konzoli odtipkaj 'setup' in se ti pojavi en kar zmogljiv program za nastavljanje raznih stvari. Če ga nimaš, ga pač inštaliraj. Pa poglej s komando 'dmesg', če se pri bootu pojavi kak zapis v zvezi z njim. Avtokonfigurator v RHju se imenuje 'kudzu' in ti preišče sistem za nov HW.

Kaiser ::

Najlepsa hvala! Do tu sem prisel - instalirat sem moral gcc. No problemi se nadaljujejo (pocas bo pa se kaj ratalo :)). Zdej pa kako se kompajla z gcc-jem. Ce dam help gcc ni nobenga helpa. Sem pa gledal se na internetu help od gcc-ja pa nisem nasel spiska switchev in parametrov. Saj ne rabim nic posebnega, sam tako mal...
No, nato sem spisal en tak easy programcek (...printf("Neki");) in ga skompajlal z "gcc test.cpp", kar je zgleda uspelo, ker ni nic jamral in pojavila se je datoteka a.out. Ce sem pogledal v KDEju ima ikono zobnika (executive), vendar ce jo zelim pognati se ne zgodi nic. Ce jo hocem v konzoli pa je ne najde. Saj res, kako je s koncnicami v linuxu (exe, bin,...)?
No kar se tice SBja pa zgleda, da ga je nasel, samo nimam nobenega mp3ja da bi ga lahko sprobal. DLjal sem audiogalaxy satellite za linux (oba static in se en drug - kateri je pravi) in se enako ni hotel startat, tako kot moj umotvor.
"Very funny, Scotty. Now beam down my clothes!"

dr.J ::

Prevalajnik ti po defaultu naredi datoteko a.out, lahko pa jo seveda imenuješ po svoje.

V tvoji poti ti verjetno manjka trenutni direktorij, to je '.' (brez narekovajev, se razume). Dodaj to na konec PATH spremenjlivke v .bash_profile, ki je v tvojem osnovnem direktoriju, se odjavi in ponovno prijavi. Posamezni direktoriji so tam ločeni med seboj z dvopičjem.

Glede navodil za gcc pa si poglej man page.
'man gcc | less' pa se s PgUp/PgDn sprehajaš gor in dol.

Glede editiranja in izvajanja programov je meni precej bolj všeč komandna vrstica...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

pecorin ::

v gcc datoteko poimenujes po svoje tako da napises: gcc test.c -o test in bo naredil izvrsilno datoeko test.
v konzoli(terminalu) pa to datoteko pozenes z ukazom ./test. tako pozenes tudi vsak program, ki je v trenutnem imeniku.
v linuxu pa tudi ni koncnic za executable. ampak so permissions(dovoljenja) za read, write in execute. preberi si manual od chmod.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

namestitev KDE

Oddelek: Programiranje
81241 (1083) Ezekiel
»

kako compilati z GCC v linux

Oddelek: Programiranje
81120 (991) BigWhale
»

Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
351650 (1015) fx
»

Kernel težave - xtime

Oddelek: Operacijski sistemi
91045 (944) operater
»

Kako upgrejdam gcc?

Oddelek: Operacijski sistemi
7961 (863) shock

Več podobnih tem