» »

Avtomatska Regulacija ventilatorjev

Avtomatska Regulacija ventilatorjev

kelpie ::

Pozdravljeni,

Na kratko:

Želim regulirati hitrost ventilatorja (napetost) brez ročnega upravljanja na 5,25" zunanji enoti. Želim, da bi se hitrost ventilatorjev prilagajala obremenitvi računalnika (od 0V pa do 12V). Trenutno ima ventilatorsamo en neposreden 4 pinski molex priključek iz napajalnika.
Sprejemljiva je tako hardware kot software rešitev. Moje znanje o računalniških sistemih je na osnovni ravni (možne napake v textu), vljudno pa prosim za vaso pomoč in izkušnje.


Če kdo bere še naprej:

Zadevo bom popisal malo sirse, ce bi se komu utrnila ideja, glede na konfiguracijo.

Imam ohišje A+ Monolith Kot je s slike razvidno, ima 2x 250mm ventilatorja z rocnim regulatorjem (0RPM - maxRPM). Naj poudarim, da sem z ohisjem zelo zadovoljen. Ostale komponente, ki jih uporabljam so
Matična plošča - ASUS M2N-SLI Deluxe nForce570 SLI
Napajalnk - LC Power LC6550GP 550W (140mm)
PROCESOR - AMD Athlon 64 X2 5600+ AM2
Pasivni hladilnik procesorja - Thermalright HR-01
Grafikulja - MSI RX2600XT 512 MB, pasivno hlajena
+ Diski in zadosti RAM-a, DVD RW

Brez vklopljenih 250mm ventilatorjev:
-Neobremenjen sistem zadržuje temp. procesorja med 45 in 55 stopinj celzija.
-Obremenjen 65+ stopinj, do izklopa računalnika

Z vklompljenimi (na max) 250mm ventilatorji
-Obremenjen sistem (max) 65 stopinj procesorja

Namenoma sem izbral komponente, ki niso top performance, pa kljub temu več kot služijo vsem mojim potrebam (Office, emule non stop, internet, domaci kino, igre....).

Ker zelim racunalnik povsem utisati se oziram po Napajalniku, ki bo brez ventilatorja.

250mm ventilatorja sta zelo tiha in že zaradi svoje velikosti pri najmanjših vrtljajih povzročata prepih v ohišju. Imata en sam 4 pinski molex priključek.

Izpod 65% obremenjen računalnik imam 98% časa, zato želim vrtljaje ventilatorjev (hrup) prilagajati avtomatsko Z REGULATORJEM (ali SOFTWARE-om), KI PRILAGAJAJO HITROST (NAPETOST) VENTILATORJEV GLEDE NA IZMERJENO TEMPERATURO (OD 0V DO 12V).

Avtomatskih regulatorjev pri najbolj znanih ponudnikih nisem zasledil. Če ima kdo rešitev, se z veseljem oddolžim.

Urc ::

Glede na to da imajo 4 pinske molexe in nimaš na matično priklopljenega nobenega ventilatorja, bi jaz probal z "adapterjem" na 3 pine priklopit vent tam kjer bi moral biti cpu fan in v biosu omogočil qfan ali kako se reče, da plata sama uravnava obrate glede na temp. Še prej bi se pa pozanimal koliko W porabijo tele mrcine, da ne bo šla plata v večna lovišča :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Urc ()

bosmla ::

Kaj pa tale?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

izbira ohišja...

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
272272 (1615) Toxic
»

kateri hladilnik za 8800gt

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
201840 (1223) dukenukem
»

Kater hladilnik za 8800GTS

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
381483 (959) wooted
»

Thermaltake Armor stranica s 25cm ventilatorjem

Oddelek: Kaj kupiti
7975 (975) kixs
»

Kako izvesti pasivno hlajenje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
62580 (2580) Keyser Soze

Več podobnih tem