» »

ajax - site

ajax - site

skico ::

Pozdravljeni

Imam en problem pri izdelavi spletne strani. Rad bi imel na spletni strani novice, ki se izpisujejo ena pod drugo. Ker bodo te novice dalše, sem naredil da jih skrajša, ter prikaže samo prvih 100 znakov. To mi je še vse delovalo.

Potem pa bi rad naredil da ko kliknem na novico (kratko), da mi preko ajax-a zamenja teh prvih 100 znakov s celotno novico. Ter da ko kliknem nanjo, da mi spet pokaže samo prvih 100 znakov (prvotno stanje).

Ali bi mi lahko kdo pomagal? Ali ima kdo že kaj podobnega narejenega?

Rad pa bi da to deluje brez "reload"-a spletne strani, zato torej ajax.

lp, Boštjan


Za vso vašo pomoč, se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.

mte ::

Zakaj ajax in ne javascript? Če že kaj od tega, potem bi lahko namesto da vsakič pošiljaš nov zahtevek serverju, naložil celo novico že na začetku, s cssjem bi ostali znaki bili skriti, potem pa link nastavil na neko js funkcijo ki bi naredila toggle css razreda in prikazala še ostalo. S tem se izogneš morebitnim težavam pri dostopu do serverja in zmanjšaš časovne zamike.

Ampak po drugi strani jaz tega ne bi dajal na neko javno stran, pri kateri nisi siguren, da imajo uporabniki javascript omogočen, čeprav lahko tudi to nekako obvoziš z ustrezno oblikovanimi linki in nekaj dodatnega dela.
lp

t909 ::

Sumim, da si to videl na http://anajud.eu :D

skico ::

mte: hmm, slisi se zanimivo, vendar mislim da bi bilo tole preko ajaxa se vedno bolj elegantno rešeno.

mte ::

Hja, če želiš poslabšati uporabniško izkušnjo, izvoli. Sam sem mnenja, da je treba z ajaxom delat zelo pazljivo. V nekaterih primerih res močno poveča uporabnost strani (predvsem za spletne aplikacije), v veliki večini pa povzroča dvoumnost.

Preveč se zlorablja v vse mogoče namene, ker se sliši fancy da se stran ne nalaga znova, ker to "vsi uporabljajo", ker je to "nekaj novega", ... podobno velja za flash pri spletnih straneh, rezultat pa poznamo - neuporabnost.

Za uporabnika NI elegantno to, da klikne na link, pa se nič ne zgodi, ker se je slučajno za 1 sekundo zabasala linija (seveda ni načina, ki bi uporabniku na lep in nevsiljiv način povedal, naj malo počaka). Pač človek ugotovi, da link "ne dela" in gre naprej. Kaj pa on ve, da mora počakati.

lp

Atos ::

no, odvisno kaj ti smatraš pod elegantno. To kar ti je mte predlagal je za moje pojme dokaj elegantna rešitev, katere bi se tudi jaz poslužil na tvojem mestu. Bv je za vsako novico pošiljat zahtevek na server, če v osnovi gre za eno in isto stvar. Sprva pač prikažeš samo 100 znakov ko klikne pa preko enostavne JS funkcije prikažeš še ostalo. Tudi hitrost delovanja je tako najhitrejša. Poleg tega pa je implementacija dokaj enostavna. Pet minut dela, še to ne.

Road Runner ::

Smesno, zdaj locujemo ajax in javascript :) Nagradno vprasanje - Kaj pomeni crka j v ajax? ;)

Bi pa se tudi sam raje posluzil tega, da nalozis celotno vsebino in jo sele z javascriptom skrijes ter nato ponovno prikazes. S tem poskrbis tudi za uporabnike brez javascripta.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Tajfl1 ::

Mogoče ti pride prav to : Spry Accordion http://labs.adobe.com/technologies/spry/articles/accordion_overview/

Kako deluje si lahko ogledaš tukaj

Ali pa to Klikni tukaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tajfl1 ()

Ice-Heki ::

Ajax = Asynchronous JavaScript and XML
Ajax je ubistvu neke vrste JAvaScript :) -> ajax je podmnožica JavaScripta, right Road Runner?

Gandalfar ::

ce se hoces it unobtrusive javascript tehnicno gledano ne smes ajax uporabit ampak moras nalozit cele tekste, in jih nato programsko skrivat ali odkrivat. Vsekakor se tega loti s kaksno knjiznjico (jquery, prototoype, mootools, ..)

druga varianta je, da imas ko kliknes na link (v non-js) moznost, da te vrze na pod-stran, kjer pokazes celo novico. To bi potem slo, da ze v osnovi serviras snippete, s tem imas boljsi load time, pa se kompatibilen si z webom. V tem primeru pac spises XMLhttprequest oz. uporabis knjiznjico in se mal pogovarjas s serverjem.

Za podrobnosti pa bos moral malo bolj povedat o tvojem setupu, ker drugace bo moralo vse ostat ne nacelni ravni.

skico ::

Tajfl1: evo, tocno to iscem. Hvala!

lp

Road Runner ::

Ice-Heki: tko nekak ja :) Ubistvu 4 vrstice javascirpta, ki jim recemo ajax. Krneki.. ;)
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

arjan_t ::

zakaj avtu rečeš avto če pa je samo "podmnožica" vozil?

AJAX je uveljavljeno ime in nevem zakaj bi se temu upiral ...

Tajfl1 ::

Če iščeš to maš to narejeno v 2 min z dreamweaver-jem 9

jype ::

mte> Za uporabnika NI elegantno to, da klikne na link, pa se nič ne zgodi, ker se je slučajno za 1 sekundo zabasala linija (seveda ni načina, ki bi uporabniku na lep in nevsiljiv način povedal, naj malo počaka). Pač človek ugotovi, da link "ne dela" in gre naprej. Kaj pa on ve, da mora počakati.

Saj ne nalagaš, samo ne pokažeš, da ni na ekranu preveč šodra hkrati.

Aha saj vidim da je že Gandalfar napisal.

AJAX je v bistvu samo način, kako z uporabo Javascripta zahtevaš vsebino od strežnika, ne da bi se pri tem zamenjala "stran", ki jo gledaš.

Kaj potem s to vsebino narediš, je pa stvar Javascripta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Gandalfar ::

Za uporabnika NI elegantno to, da klikne na link, pa se nič ne zgodi, ker se je slučajno za 1 sekundo zabasala linija


Zato mu pa pokazes vrteci kolescek oz. loading indikator tam kjer se bo vsebina zamenjala z dejanskim ajax odgovorom.

mte ::

Gandalfar: že, ampak ne pri skrivanju/razkrivanju polovice novice... to je kompliciranje na kubik.

lp

skico ::

ok ok, ne kar en čez drugega.. :)

Lahko da kdo se kakšen sample code, ali pa kaj v tem stilu?

Kajti zadevo bi še vedno najraje naredil z uporabo AJAX-a, ter z uporabo predlaganega "loading" koleščka :)

z idejami na plan..

Hvala že vnaprej.

lp

jype ::

Pa zakaj ravno ajax :)

Ampak... Zakaj pa ne?

Na serverju napišeš eno reč, ki vrne div (ne celega html) in reč enostavno pokneš v innerHTML v tvojo škatlo, ko ti strežnik vrne podatke.

V nekaterih brskalnikih to sicer ne deluje, ampak podpora teh naj bo prepuščena bralcu za vajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

linkanje med div-i?

Oddelek: Izdelava spletišč
141619 (1437) MrBrdo
»

Google bi napravil Ajax prijazen pajkom

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
153555 (2854) CWIZO
»

Okno za "novice"

Oddelek: Izdelava spletišč
81597 (1396) hamax
»

Ajax, da ali ne

Oddelek: Izdelava spletišč
212676 (1980) snajko

Več podobnih tem