» »

Kako zvezati knjigo s trdimi platnicami?

Kako zvezati knjigo s trdimi platnicami?

Azrael ::

lp

Zanima me ali je možno doma, to je brez pomoči knjigoveznice, zvezati knjigo s trdimi platnicami? Vem, da je stvar mnogo bolj zapletena, kot špiralna vezava ali pa še bolj enostavna izvedba z luknjačem in mapo.

Recimo, da ti dve enostavni varianti ne prideta v poštev, ker naj bi bila knjiga (če mi jo bo seveda uspelo narediti) darilo, gre pa za kopija knjige iz leta 1928, ki je ne uspem nikjer dobiti v last.
Nekoč je bil Slo-tech.

MihaFirst ::

Glede na to, da gre za praktično darilo in ne za nek poskušanje novih stvari - zakaj knjigoveznica ne pride v poštev? :\

Azrael ::

Še toliko za info: gre za knjigo, katere vsebina je dostopna na Project Gutenberg. Pdf sem prikrojil po svoji potrebah, zato ima moja verzija manj strani.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

@edward:

Fajn je, če se pri takih stvareh tudi kaj naučiš, znanje ne škodi, servisi so vsaj meni zadnja možnost. Dobro se zavedam, da je možnost, da bo rezultat samo velik zaj*b, ampak vsaka šola nekaj stane.

BTW imam kar nekaj papirnate solate, bolj ali manj slabo ali sploh nič spete skupaj in bi bila za poskusnega zajčka, če bo tole kdaj realizirano. Mape so mi nekako odvratne, špirala je tudi tako tako, listi v PVC vrečkah pa tudi.
Nekoč je bil Slo-tech.

cekr ::

Koliko pa je vseh listov?

Sicer ne vem, če ti bo všeč. Jaz sem to reševal tako, da sem vse liste(600 listov) dal skupaj, jih poravnal in stisnil s primežem. Potem sem pa s tankim svedrom navrtal luknje po celi stranici. Na koncu sem vse skupaj povezal s sukancem(nekoč tudi z dreto) in po celi površini premazal z lepilom. Na koncu sem še prilepil stranice.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

dzinks63 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Azrael ::

@cekr:

Vseh listov v mojem primeru ni prav veliko, 20 do 30, odvsno katero zadevo vzamem v roke. Sem tudi imel namen poskusiti v tvoji smeri: stisniti, navrtati, zvezati in zlepiti, samo nisem vedel, če je zamisel sploh v redu, da tako zvezana knjiga ne razpade še prej, kot kakšen novodobni šolski učbenik, ki razpada že, če ga samo grdo pogledaš.

@dzinks63:

Hvala za linke, bom bom preučil, kaj so napisali in potem poskusil v okviru mojih možnosti narediti nekaj uporabnega.
Nekoč je bil Slo-tech.

Saladin ::

Si probal z večjim spenjalcem za liste?

Torej da na gosto tik ob levem robu po vsej višini spneš liste skupaj?

Nazadnje lahko cel rob povlečeš z kakšnim gostim, neprozornim lepilom da skriješ spone ter za dodatno stabilnost (da se ti kraji ne razdvajajo).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

@nny ::

V enem od zadnjih TIM -ov je bil prispevek, kako narediš beležnico s trdimi platnicami, vezava je bila z gazo in tapetnim lepilom. Če imaš samo 20 listov, bo verjetno šlo.

Azrael ::

@Saladin:

Sponke me malo skrbijo zaradi kovine, namreč koliko dobro/ slabo vplivajo na papir (rade rjavijo, galvanska zaščita na njih je precej simbolična), čeprav je čisto možno, da to ni hud problem.

@@nny:

Mogoče veš ali je bili opis v lanskiem letniku revije Tim (2006/07) ali kar v letošnjih dveh številkah? Tako, da vem ali moram v knjižnici težiti za lanske številke ali ne. Problem je v tem, da letošnji številki sta na razpolago v čitalnici, starejši letniki pa so dosegljivi le na predhodno zahtevo. Hvala.
Nekoč je bil Slo-tech.

Barakuda1 ::

Fajn je, če se pri takih stvareh tudi kaj naučiš, znanje ne škodi, servisi so vsaj meni zadnja možnost. Dobro se zavedam, da je možnost, da bo rezultat samo velik zaj*b, ampak vsaka šola nekaj stane.


He-he :D

Ko sem jez hodo v osnovno šolo (uuuu, je že dolg od tega :'( :D ) smo v 7. razredu pri pouko tehničnega pouka, imeli za nardit eno vezano knjigo - in to, od A do Ž.

Delali smo jo skor celo prvo polletje. Ampak se je splačalo.

Knjiga je še dons takšna kot je bla takrat in je ena redkih zadevščin, ki gre z mano kamerkol, neglede na selitve :)

Aja, kva sem hoto s tem povedat. Ja nč. Zadeva je pravzaprav čist simpl. Sam čas pa volo morš met.

Če smo lahko to izdelovali takrat, je dons, ko dobiš materiale kakršne hočeš, zadeva še tolk bolj simpl.:)

Očitno prejšn model OŠ le ni bil tolk za en k***

Tody ::

Še zmeri pa nisi povedal kako ste zadevo naredl :)

Barakuda1 ::

Na kratko

Šivanje in leplenje.

Ni druge poti.

Saladin ::

Še vedno trdim, da je moja rešitev najpreprostejša.

Sponke zelo na gosto za bruteforcing, potem cel rob namočiš v lepilo in ga oblepiš z lepim in močnim trakom (da pač dodatno zaščitiš rob ter skriješ lepilo in sponke).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Barakuda1 ::

Saladin, saj mizo lahko tud sam z tavelikimi žeblji skup zbiješ.

Vprašanje je le, kakšna je pol to kvaliteta, da o estetiki ne izgubljava besed.

Še enkrat.

Če želiš dobro vezavo knjige (ročna izdelava) potem pride v poštev šivanje in nič drugega.
Pa tudi pri tem šivanju zadeva ni tako enostavna. Obstoji namreč točno določen način šivanja, ki omogoča minimalno poškodbo papirja ob sočasni maksimalni vezljivosti.
Iz osebnih izkušenj ne priporočam da se istočasno šiva več kot 8 prepognjenih listov naenkrat (to pomeni 16 listov vezane knjige, iziroma 32 strani - ampak to je res maksimum za ročno šivanje.

Za lepilo pa priporočam čist navadno mizarsko lepilo.

Saladin ::

Vprašanje je le, kakšna je pol to kvaliteta, da o estetiki ne izgubljava besed.

Cheap & Easy ni vedno crap.

Sponke ti nobena obraba ne bo spravila narazen, za estetiko pa poskrbi oblepljen rob.
Naj naredi en manjši testni primerek in se potem odloči.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Azrael ::

Kaj naj rečem, darilo je uspelo, presenečenje popolno.

Liste sem zvezal skupaj z nitjo in zlepil, potem pa vse skupaj vlepil v platnice nekdanjega šolskega zvezka s trdnimi platnicami (našel sem takega nevtralnega, kjer so bile platnice brez napisov ali risb).

Glede kovinskih sponk, sem se jih bal brez potrebe. Opazil sem, da so to tehniko včasih zelo uporabljali, npr kuharska knjiga iz 1920 je vezana na tak način in ima čez 500 strani (seveda so mes seboj s sponkami sestavljeni posamezni švežnji in z drugimi sponkami povezani svežnji med seboj) in tudi mnoge knjige z mehkimi platnicami so zvezane podobno (tukaj so sponkama speti kar vsi listi naenkrat).

Kaže, da morebitnega rjavenje sponk tudi na dolgi rok ni, oz. bi v primeru preveč vlage propadel tudi papir in je s knjigo v vsakem primeru konec.

Zato, hvala vsem sodelujočim za vzpodbudo, namige, linke in nasvete. Prišli so zelo prav.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlada predlaga nižjo stopnjo DDV tudi za e-knjige in e-časopise

Oddelek: Novice / Ostalo
418591 (6485) MrStein
»

Najcenejša vezava diplom v Ljubljani in okolici

Oddelek: Šola
3411015 (8984) mirko_77
»

Tisk knjige

Oddelek: Sedem umetnosti
91170 (902) Mare2
»

Mednaroden tudi Kindle DX

Oddelek: Novice / Ostale najave
455121 (4126) nekikr
»

Avtomat za knjige

Oddelek: Novice / Ostale najave
234132 (2715) Pyr0Beast

Več podobnih tem