» »

eXtreme PC

eXtreme PC

«
1
2 3 4

Romanowskiy ::

Pozdravljeni!

Tukaj sem, ker vas prosim za mnenje o moji odločitvi za nakup ultra računalnika, ki bo vsaj nekaj let vnaprej poganjal najnovejše igre. Prosim vas, da ste iskreni, saj sem še amater, seveda pa se tudi učim (star sem 14 let) o tem vse bolj in bolj. Najraje berem PCFormat.

To bi bil moj računalnik:

Nadzorna plošča: GIGABYTE GA-P35C-DS3R

Slišal in prebral sem veliko o tej nadzorni plošči. Podpriala naj bi celo Intelove nove procesorje (45nm) in DDR3, tako, da bi bil opremljen odlično. Celo ima 1.333MHz vodila, tako da hitrost nadzorne plošče naj ne bi bila problem. Stala naj bi 136€.

Procesor: Intel E6850

PCFormat mu je dal 93% oceno, pa še zelo poceni bi bil za takšno zmogljivost. Naviti bi se ga dalo tudi do 4GHz, čez 5GHz pa s tekočim dušikom. Zanj bi bla GIGABYTE najboljša nadzorna plošča, vsaj tako menim. Pri nakupi.net bi odštel približno 250€.

Grafična kartica: XFX GeForce 8800GTS 640MB

To grafično kartico bom uvozil z Anglije, za pičlih 415€. Zdi se mi vredno uvoza, saj pri nas ne dobiš tako zmogljive grafične kartice za toliko denarja. Ker si ne bom lastil 30" monitorja, ampak 22" sem se odločil za to kartico.

Pomnilnik: Crucial Ballistix Tracer 2GB

Tukaj nisem najbolj prepričan glede tega, in ne bi rad dal več kot 200€ za 2GB pomnilnika, tako, da če najdete ali priporočate kaj boljšega, mi prosim povejte. Več info o tem RAMu Tukaj.

Trdi disk: Hitachi ali Samsung

Tukaj tudi rabim vašo pomoč, saj bi rad kupil 500GB SATA2 izvedbo, pa se ne vem odločit, katerega naj izberem. Zanj ne bi zapravil več kot 120€.

Ostale podrobnosti, kot je DVD-RW niso pomembne, rabil bi samo še nasvet o Ohišju, ki naj bi bilo cool, pa še napajalnik ne smem pozabit. Za to dvoje bi tudi rabil pomoč.

Total cena:

Nadzorna plošča: 136€
Procesor: 255€
Grafična kartica: 415€
Pomnilnik: 200€
Trdi disk: 160€
Ostali dodatki, največ 150€.

Total: približno 1280€
+ monitor SAMSUNG 22' 225BW 296€

Total: 1576€

Te meje niti slučajno ne smem prekositi, saj bo fotra kap zadela.

Hvala vsem!

bluefish ::

do takrat, ko boš to nabavil se bo CW izvedba monitorja morda že pocenila. Če boš disk obesil na gumice potem vzemi Hitachi, v nasprotnem primeru pa je tišji Samsung. Za ta sistem bi bilo dobro, da kupiš kvalitetnejši napajalnik in ne nekega poceni LC-ja (čeprav imam jaz z njim dobre izkušnje tudi na navitem sistemu in celemu kupu diskov). Glede ohišja je odvisno, kakšna so ti všeč - kičasta z polno krivin ali minimalistična. Če se boš odločil za slednje, potem vzemi kakšnega Chiefteca oz. Anteca ali pa dražjega Lian-Li. Tistih razgibanih pa je na voljo cel kup. Sam osebno bi izbral Antec-a P182 EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Romanowskiy ::

Mah, za ohišje mi je čisto vseeno, samo da lahko spravim to pošast noter. Saj bom to že kasneje uredil.. Pa, vzel bom Samsunga, ker je tišji, sam mi povej, kako je z kvaliteto.

Glede napajalnikov, pa mi prosim povej optimalnega, saj nijam pojma o tem.

dzinks63 ::

:)) Ne vem kje si gledal vse te komponente. Da se dobit dost cenej. Grafično 8800gts z 640MB rama dobiš že za cca 350€ prav tvojo XFX PCI-E GeForce 8800 GTS 640MB pa za 408€. Zato preveri malo cene na ceneje.si ali pa na supercena.com

bluefish ::

Sicer imam trenutno dva WD-ja in enega Hitachija. Žal slednjega uporabljam le za shrambo, saj je za vsakodnevno delovanje preglasen (morda je 500GB varianta celo tišja). Po mnenju mnogih userjev na ST so Samsungi dokaj dobri in tudi kvalitetni. Sicer pa načeloma ne boš imel z nobenim proizvajalcem slabih težav - večinoma so razlike le v hitrosti, glasnosti in še nekaterih finesah.

Antec bo vsekakor dovolj prostoren tudi za morebitne prihodnje nadgradnje (verjemi, da bo 500GB kmalu premalo :D ).

Glede napajalnika in ostalih reči pa ti raje ne bom svetoval, saj v zadnjem času glede teh napajalnikov nisem ravno na tekočem. Vsekakor pa bo kvaliteten napajalnik zadoščal s svojimi 500W moči.

edit: glede komponent pa pred nakupom res raje preveri ceneje.si (supercena ima rahlo zastarel seznam), saj lahko tako kar veliko privarčuješ na celotni zadevi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Romanowskiy ::

Ok. čisto vse sem preračunal, vse bi me prišlo 1643,98€, kar je dosti preveč, če si že želim kupit napajalnik.

Vidim, da bi lahko ogromno prihranil na Geforce 320MB verziji. Prosim povejte mi, ali se mi to splača in bo zmožna poganjati igre pri 1650x1050 al nekaj takega z vsemi efekti na 22" wide monitorju? Malce sem pregledal teste in videl, da ni bistvene razlike med karticama.

Ali bo zmožna poganjati vse to in tudi igre, vsaj 2,5leti v prihodnost? Se splača 320MB? Če se, prosim povejte mi, katera izmed 320MB različic je najboljša?


GIGABYTE GA-P35C-DS3R 136,62€

Intel E6850 254,49€

XFX GeForce 8800GTS 640MB 408,50€

Crucial Ballistix Tracer 2GB 196.00€

SAMSUNG 500GB, SATA 2 166,87€

Ohišje Antec P182 EU 139,00€

SAMSUNG LCD monitor 22" 332,50€

+ napajalnik 150€

=1800€, čisto preveč, največ 1600€.

Zgodovina sprememb…

Melanholija ::

Zakaj se pa nebi odločil za cenejši procesor? Za napajalnika pa priporočam kaj od enermx-liberty recimo!

MEDENA ::

Nadzorna plošča: 136€ reče se osnovna ali matična raje ASUS P5KC, malenkost dražja.
Procesor: 255€ namesto E6850 Q6600 ali dosti cenejši E6750 kar bo več kot dovolj.
Grafična kartica: 415€
Pomnilnik: 200€ RAMI TRACER so 130€..
Trdi disk: 160€ DISK JE 120€
Ostali dodatki, največ 150€.

Romanowskiy ::

Ne, zaradi tega, ker sem prebral, da omogoča ultra navijanje do 4GHz.

Pa glede napajalnika, ne najdem ga nikjer na ceneje.si.

Romanowskiy ::

Okej, ampak res bi rabil odgovor, da bo procesor zmožen poganjati najzahtevnejše igre (z 640MB izvedbo).

Pa kje najdeš Samsung 500GB za 120€? in Tracer za 130€?

Melanholija ::

Romanowskiy ::

Bi kupil 620W za 153€?

Enermax 620W

MEDENA ::

Romanowsky zakaj imam občutek, da si naivna oseba?

Če nekje prebereš da gre procesor A 4GHz, ti pa iz trgovine dobiš procesor XY mora tudi on iti 4GHz?

Kje to piše, kdo ti to garantira? Utemelji. :\

dzinks63 ::

:)) >da omogoča ultra navijanje do 4GHz.
Omogoča že , samo doseči to je pa malo težje. Z zračnim hlajenjem ne bo šlo , z zelo dobrim vodnim mogoče, bi moral imet kar kompresorsko, da bi to dosegel.

Romanowskiy ::

Ne razumem kaj misliš. Jaz res potrebujem procesor za najzahtevnejše igre in aplikacije. Mislim pa ga tudi naviti do vsaj 3,5GHz.

REs bi rabil primerjavo med 640MB in 320MB (če lahko poganja najzahtevnejše igre na 22" pri vseh detailih in za prihodnost) Pa glede procesorja sem se zasidral nanj, glede osnovne tudi, saj podpira DDR3.

Pa še nasvet o Enermaxu? Pa kje najdeš Samsung 500GB za 120€? in Tracer za 130€?

Zgodovina sprememb…

Melanholija ::

Jaz bi vzel enermax, koliko si pa pripravljen dati za napajalnik se pa sam odloči, tudi 500W bi moralo biti dovolj!

Romanowskiy ::

Eh, maš prav, 50€ mi je kar veliko, upam da bo moje naprave pognal.

Zgodovina sprememb…

Melanholija ::

Potem si si pa sam odgovoril in poseži po močnejšem!

TheoryX ::

GIGABYTE GA-P35C-DS3R 136,62€
CORE 2 QUAD Q6600 265,00€
XFX GeForce 8800 GTS 640MB 406,00€
Crucial PC8500 175,00€
WD 500 Gb SATA-II/300 119,00
Ohišje Antec P182 EU 139,00€
ENERMAX Liberty EL500AWT (500W) 103,50€
SAMSUNG 225BW Wide 304,50€
NEC ND-7173S 32,00€
________
1680,62 €
vse na funtechu razn matične, ki je cenejša ta tvoja verzija

če pa kupiš namesto zgornje:
- grafe, tole: BFG GeForce 8800GTS OC 640MB GDDR3 550/1300/1600 = 390,00 € (pa še navita je v osnovi že)
- procesora: CORE 2 DUO E6750, 2.660 GHz 4MB, 1333MHz 187,50€
________
1586,12€

in bo isto ql. če pa očka še vedno ni zadovoln, pa še kupiš crucial pc6400 balistix tracer namesto pc8500 pa bo enako dobro delalo, se se lahko brez problema navijejo
Intel C2D E6420 | P5K Deluxe/WiFi | BFG 8800GTS OC
Crucial 2 × 1 GB Value rami | Hitachi 320 GB

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheoryX ()

Romanowskiy ::

GIGABYTE GA-P35C-DS3R 136,62€
CORE 2 DUO E6750 187,50€
BFG GeForce 8800GTS OC 640MB GDDR3 390€
Crucial PC8500 175,00€
WD 500 Gb SATA-II/300 119,00
Ohišje Antec P182 EU 139,00€
ENERMAX Liberty EL500AWT (500W) 103,50€
SAMSUNG 226BW Wide 332€
NEC ND-7173S 32,00€
______
Total: 1614,62€

Odlično, to vse bom vzel (vsaj upam, da bom fotra prepriču). Upam, da om Antec zadušil glasnega WD. Zanima me, koliko lahko navijem e6750 z privzetim hladilnikom?

Edit: Zmenu sem se, kupila bova. A kupi kdo mojega starega?

Pa hvala vsem za vse nasvete!!! Samo še nekaj vprašanj je zgoraj napisanih :))

Zgodovina sprememb…

5er--> ::

Zakaj se meni zdi, da bo kmalu jok in škripanje z zobmi, ker se XYZ stvar ne bo tako navila kot piše v ŽNJ računalniški reviji?:P

Ali bo zmožna poganjati vse to in tudi igre, vsaj 2,5leti v prihodnost?
IMO bo prišla kakšna nova igra ali pa 3Dmark in boš lahko na high gledal samo diapozitive, ampak OK.:D

Samo še v razmislek: Zdaj boš zaružil toliko denarja za PC, ki bo čez pol leta polovico cenejši...
No, za kratek čas boš pa le imel high-end mašino. Tudi to je treba en× okusit.
Pa saj plača oče, ne?>:D

Bramac ^^ ::

Računalništvo se prehitro razvija da bi nekaj kupoval na dolgi rok.. Se ti ne splača, ker boš čez eno leto spet mogu posodabljat, če boš hotu igre na neke super nastavitve špilat. Ti veliko bolj priporočam da se držiš neke zlate sredine, razen če misliš delati v prihodnosti samo za računalnike.:\ Po mojem se nakup take mašine ne splača ampak sej denar je tvoj oz. vaš tko da tukaj nimam kej govorit. Nič uživaj v taki mašini, če jo že res dobiš;)

roba87 ::

Ja, računalniška oprema se prehitro razvija. Jaz bi na tvojem mestu počakal še kak mesec ali dva da izidejo te boljše igre na dx10.Drugače pa do jeseni boš imel super mašino, potem pa jo bo čas povozil.Za leto 2009 pa je tako napovedan dx11, ampak pustimo sedaj to... >:D

AapocalypseE ::

Ja in če pride DX 11? Itaq še bojo špili na pixel shader 4.0 tak da ni panike to. 8-)

Romanowskiy ::

Čaki malo, kaj mi zdaj namigujete? Da naj ne kupim tega, ker bo čes par mesecev boljši? A se potem ne bo dal nadgradit?

Če bom kupil čez dva meseca to, bo zopet 'samo' nekaj časa dober, potem pa ga bo cajt povozu. Če bi to ponavljal nikoli ne bi imel računalnika, ustvarjenega za igre...

paljer ::

Glej Romanowskiy, veliko ljudi tle na forumu, vključno z mano, je šlo skozi to težavno obdobje, ko misliš, da rabiš njadražji računalnik na svetu, da bo izpolnil tvoje želje. Vendar kmalu, v roku 3-4 let ugotoviš, da mogoče ni tako, in da sta 2 leti star AMDjev X2 in dx9 radeonka ravno tako sposobna poganjati špile. Zanimivo je tudi to, da ti kar naenkrat ostaja denar ( le kako), ki ga nato lahko porabiš koristneje npr. avto/punca/borza/šport.
Če pa že greš v tako veliko investicijo za 14-letnika, pa se zavedaj pomena naslednje povedi: It takes one milisecond for your state-of-the-art computer to become obsolete:).

Tac20 ::

Samo nekaj offtopic: A niso teli inteli E630, E6420, E6600 E6850 vsi identični samo pomnoževalnik imajo različen in frekvenco? A se potem ne splača kupit najcenejšga od tistih potencialno najbolj navijalskih in nek cooler zravn pa maš...

opeter ::

Ja, amortizacija je huda zadeva pri računalnikih.
Se povsem strinjam z ostalimi. Raje kupi nekaj srednjega, recimo E6550 ipd., grafično GeForce 8800 z 320 MB RAM-a, ali pa kak Radeon X2900, vsaj 2 GB RAM-a (ali pa 2x1 GB + 2x512, saj je RAM trenutno dokaj poceni), potem 320 GB ali več diskovja, pa še kako boljši monitor.

Vse skupaj ne bi smel porabiti več kot 1000 EUR.
Posebej pa ne za računalnik, ki je namenjen igram. Potem raje kupi igralno konzolo.
Dolgoročno bo namreč ceneje (razen iger).

Je pa res, da ni toliko piratskih iger zanje, za PC pa lahko vsi mulci zelo hitro potegnejo z P2P in torrentov najnovejše uspešnice.

roba87 ::

Ne, jaz nisem imel tega v mislih.Jaz se mimel v mislih da bi čez 2 meseca kupil ta isti računalnik...

Romanowskiy ::

Finta je v tem, da jaz menjam računalnik, vsaka 3-4 leta, saj sem zelo zahteven igralec. Igralna konzola pa se ne more primerjati z PCjem, saj jo PC v vseh pogledih totalitarno prekosi. Glede igric za npr. PS3 preko torrentov: je jih omejeno, dolgo se vlačijo, saj vsi samo leechajo in ne seedajo. Tako pa grem na npr. ta bolši sejem v MB in si kupim igro za bivših 500SIT. Nobena igralna konzola ne seže PCju niti do kolen.

Glede dodatnega denarja pa še imam nekaj, lastim si tudi 4 delnice Luke Koper, ki sem jih dokaj poceni kupil, tako da vem, kako z denarjem (komaj sem starša prepričal za delnice in se je obrestovalo).

Trenutno pa rabim, res rabim najboljši računalnik možn za tistih magičnih 1600€. Grafično kartico in odličn procesor bom rabil zelo dolgo, saj se ukvarjam tudi z pretvarjanjem DivXov in s CS2.

P.S.: paljer, zavedam se tega, 100%. Ampak trenutno rabim najboljše.

M-XXXX ::

Me prov zanima če ti bo komp metal po 60fpsjev pri Dirt-u na 1280x1024, ali 720p! In your dream! (toliko nardi vsak XBOX 360 ali PS3!)

Romanowskiy ::

Seveda bo, taka pošast bi zmogla.

Skeptičen sem glede napajalnika. Baje bi potreboval čez 600W moči Kalkulator

M-XXXX ::

Temu pa se reče življenje v utvarah!
Taka pošast ti bo laufala na MAX 40fps-jev in še to samo v primeru če boš vse navil do limita, od 60fps-jev pa se lahko le pobrišeš pod nosom! (vem iz lastnih izkušenj)

Edit: Typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

pozitron ::

Romanowsky pod system type morš dat single procesor. Sej piše v navodilih za uporabo tega kalkulatorja.

Pod točko 1 System Type: Based on physical processor(s) or # of sockets. Multicore CPU counts as a single processor. For example: for Core 2 Duo you should select 'Single Processor' as System Type.

Romanowskiy ::

Baje maš Sapphire 2900XT? Ok. Ampak jaz nimam 30" monitorja.. :\

Ups.. joi hvala. :)

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Pridružujem se mnenju ostalih. Morda se ti sedaj, ko ti vse plačujejo starši, zdi samoumevno zapraviti toliko denarja za računalnik, ki bo že čez eno leto izgubil več kot polovico vrednosti. Veliko bolje bi bilo, če bi zanj dal okoli 900€ (brez monitorja) in ga čez nekaj časa, ko ne bi zmogel več stvari, nadgradil.

Ah, še glede trenutnih grafičnih in trenutnih iger, zaenkrat stvari pesti velika nedokončanost. Oglej si nekatere poste naokoli, tudi z odlično DX10 kartico boš pri trenutnih DX10 igrah gledal skorajda diapozitive. Morda se bo stvar spremenila ob prihodu native DX10 iger, vendar dvomim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

M-XXXX ::

Na 19" pri 1280x1024 je MAX 40 fps-jev, tako da se lahko čisto lepo posloviš od idejo da so PC-ji bolši!

Romanowskiy ::

blue: seveda ga lahko nadgradim, tudi tega, dragega lahko. Ampak moj oče je pač takšen, da karkoli se bo zdaj kupilo mora biti vsaj 3 leta doma, in ne smem dodajati stvari zraven, saj bo rekel; ah sva ti kupila kar si si želel, zdaj pa nič več!

Fix this, plz?

AapocalypseE ::

Za igralne konzole je zelo težko dobit free igre, pri PC-ju pa gre to zlahka, tako da veliki minus za konzole. Raje potem imam nekaj fpsjov manj na PCju kot pa konzolo, ki zmore nekaj več fpsjov in dosti manj iger za igrat.

M-XXXX ::

To je res - za konzole, vendar so igre za konzole v večini bolše od PC-jevskih (bolj dodelane,...)
Itak pa zmeraj lahko naprimer za XBOX downlaodaš varnostno kopijo!

bluefish ::

ne boš verjel, ampak tole me spominja na moj nakup računalnika v časih P4. Želel sem kupiti računalnik, ki bi zdržal vsaj tri ali štiri leta, seveda so imeli starši enako prepričanje - najmanj štiri leta brez nadgradenj in dodatnih stroškov.
Pa je bilo drugače, po enem letu sem zapravil cel kup denarja za state-of-the-art pekač, naslednje leto za űber LCD monitor, vmes za razne mišjake, joystick,... Po treh letih je že prišla zamenjava grafične, eno leto zatem pa nov računalnik.
Torej si ne misli, da boš s sedanjo konfiguracijo imel mir za naslednja 4 leta, po dveh ali še manj (glede na tvojo izjavo o zahtevnem igračarju) boš po ST že iskal mnenje o nakupu nove grafične ali kakega drugega dodatka. Na to trditev sem pripravljen celo staviti denar.

AapocalypseE ::

Romanowskiy jaz bi ti bolj priporočal Q6600 kot E6750. Če greš gledat teste in pogledaš programe, ki podpirajo 4jedra pusti Quad Duota daleč odzadaj, tako da za daljši čas bi to blo dosti boljše.

Romanowskiy ::

blue: Ja maš prav, upam da standard PCI-E x16 ne bo izginil tako hitro, pa tudi da 45nm procesorji ne bodo izginili. Vsaj na DDR3 bom pripravljen.. :)
street: Tudi, ampak niso tako učinkoviti v Igrah.. So bolj za aplikacije.

bluefish ::

res je. Poleg tega bo na voljo vse več aplikacij in seveda iger s podporo za Quade.

Adrijan0 ::

Jaz bi samo neki reku.... Kolko si sploh star, glede na to da ti ga kupijo starši? In se popolnoma strinjam z drugimi, ki govorijo da kupi PC za manj denarja, ker je totalno brez veze dati tolko denarja, še posebno za to da bodo na njemu gladko tekle igre.. kot so ti že drugi povedali.. dosti časa ne.. Če bi PC potreboval za neka resna opravila in posledično res tako močno zadevo bi ti reku ok QL, ampak za igranje iger... zate mislim da je to izguba denarja.. Premisli malo prej ko vržeš stran tolko dnara.

bluefish ::

@Adrijan0: saj ga ne bo, ga bodo starši :D .

Adrijan0 ::

@blueFish maš prau :D pa starši :))

Ne čisto resno mislim.. In če bo že to kupil mu tudi jaz priporočam q6600.

karafeka ::

Hehe, imajo eni dnarja, da ne vejo kaj bi z njim.
Sem šel malo računat, koliko sem jaz vse skupaj zapravil za računalnik v zadnjih letih (od takrat, ko je prišla ven abit bx6 2.0, če se spomni kdo :)) in sicer slabih 1100€ (od tega 400€ za monitor).

1600€ sem pa dal pred kratkim za avto :).

Nisem fauš ali kaj, ampak a ti res ni škoda dat toliko dnarja za en pc? Daš pol manj, pa boš vseeno lahko igral tebi ljube igre, sicer ne s 100fps, ampak 50, vendar ti ne boš opazil razlike. Naslednjo leto, ali pa še prej, pa bodo itak spet prišle ven igre, ki bodo na max nastavitvah tvoj pc spremenile v dijaprojektor.

Tudi jaz bi imel take starše (ali pa vsaj takrat, ko sem bil mlajši), bi bilo življenje lepše (ampak bi raje kupoval kaj drugega kot pa pc).

Vem, da bo zdaj plaz kritik na moj post, ampak si nisem mogel kaj :).

AapocalypseE ::

Romanowskiy od kod ti to da so Quadi bolj za programe LOL :)) programi so že veni, ki podpirajo Quade in že praviš da so Quadi za programe, ko pa bojo igre prišle s podporo za Quade boš pa govoril da so za obojno. :) V Crysis ki že podpira 4jedra bom s svojim stock Q6600 dobil več fpsjov kot recimo z E6850.

Romanowskiy ::

Veste, mate vi prav. Brezzveze mi je toliko zabluzit za računalnik, raje bi ga nadgrajeval v prihodnosti. Pa mi nimamo veliko denarja, kar smo trenutno v ogromnih kreditih, pa oče si MORA nov avto kupit.

No potem pa bi lahko vzel Q6600, sam a me bi to velik stalo? Kaj pa 320MB verzija grafične? Kakšna priporočila o tem?

Zgodovina sprememb…

«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gamer PC =) (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
533576 (3576) Galaxy
»

Malo pomoči glede PC za 1500€-1800€---lahko tudi manj

Oddelek: Kaj kupiti
231719 (1719) Pinzl
»

Nov stroj

Oddelek: Kaj kupiti
101071 (1037) LazyAss
»

Funtech.si - boljši računalnik?

Oddelek: Kaj kupiti
263522 (2344) TokioGangsta
»

POMOČ PRI IZBIRI KOMPONENT(sam še en n00b ki ne ve kaj rabi)

Oddelek: Kaj kupiti
292720 (2039) InTenZZive

Več podobnih tem