» »

Help! -->> Linux

Help! -->> Linux

salesky ::

Pozdravljeni!
Mene pa zanima kako v Linux (Mandrake 8.1) zapečti CD z IDE recorderjem. Bral sem v nekih HOW TO-jih da se da narediti da IDE zgleda kot SCSI in pole z Cdrecorderjem snemaš. Aja pa še to: to morem izvest v Terminalu. ;(( Ker je to pač ''seminarska naloga'' (no naj bi bla). >:D No prosim če kdo ve naj prosim na kratko opiše. Lahko pa tud kak link podaste.

Lep pozdrav!!

roscha ::

dr.J ::

Preprosto:

insmod sg
insmod sr_mod
insmod ide-cd
insmod ide-scsi
insmod scsi_mod

Moduli morajo biti že prevedeni in večina jih je verjetno tudi že naložena.
V /etc/lilo.conf dodaj na konec tole:
append="hdc=ide-scsi"
odvisno, kateri disk (/dev/hdb, /dev/hdc) je tvoj pekač.

Z mkisofs narediš ISO image npr. nekega direktorija, npr. /home
mkisofs -r -J -f -o home.iso /home
kjer je r rekurzivno (tudi poddirektoriji)
J doda Joliet extensione
f sledi simboličnim linkom
o je redirekcija outputa v file
ki ga nato zapečeš s cdrecordom na npr. brzini 4:
cdrecord dev=0,0,0 speed=4 -data home.iso

Tisto vrednost za dev dobiš s
cdrecord -scanbus

Zadeva dela iz komandne vrstice.

Pa veselo peko!


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

simon ::

dr.J: zelo dobro napisano, samo -r opcija ne pomeni rekurzivno pac pa vklucitev Rock Ridge extenzij (-R) z precej odprtimi pravicami nad datotekami. Mkisofs bo vedno naredil rekurzivno sliko direktorija, ki mu ga podas kot zadnji parameter.

salesky ::

Preprosto:
insmod sg
insmod sr_mod
insmod ide-cd
insmod ide-scsi
insmod scsi_mod

Kaj je s temi vrsticami? Kaj je to? Oprostite mi ampak sem začetnik linuxov.

dr.J ::

Logiraj se kot root, odpri si en terminal, in v komandno vrstico odtipkaj, kar sem ti napisal zgoraj. Insmod je komanda, ki naloži module (INSert MODule) in se nahaja v imeniku /sbin. Poglej "man insmod".

Ampak glede na to, da si res začetnik, ti toplo priporočam, da si prej prebereš kaj o linuxu. Obstaja knjiga v slovenskem jeziku, in sicer gre naslov nekako tako "Linux z namizjem KDE". založbe Pasadena.
Sicer se utegneš zaplesti pri popravljanju lilo.conf datoteke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

salesky ::

Alora tako je:

Kaj pa naredim če se katerikoli modul ne ''instalira'' ? To se mi je zgodilo pri ''insmod ide-cd'' in pri ''insmod scsi mod''

Kako še ta dva vnesti?
Že v naprej Hvala!!

roscha ::

dr.J: Dobro napisano, vendar si pozabil omenit, da je potem ko popraviš lilo.conf treba POGNAT lilo! Pa rebootat tud..

by!

dr.J ::

roscha: nisem vedel, da je tisto potrebno omenjati.

salesky:
modul ide-cd.o bi moral biti v direktoriju /lib/modules

napiši: find /lib/modules | grep ide-cd
Kaj dobiš?

Če ga ni, bo treba ponovno prevesti kernel s podporo za te module...

TuXterrestrial ::

Ne bo ratalo
V append line LILO boot-a moraš napisati :


hdx=ide-scsi pri katerem je x črka pogona cdroma torej hda, hdb..
v kolikor boš pekel on fly in software ne podpira ide cdromov potem boš moral dodati tudi append line za cdrom.
to vela v kolikor je kernel preveden z scsi podporo!

Drugač pa vse to piše v HOW-TOjih

dr.J ::

NewMan, to sem že napisal v svojem prvem postu, samomalo višje poglej.

TuXterrestrial ::

sorry !

Brane2 ::

Ni nujno. Sam tega ne počnem. če tega nimaš, potem moraš kernelu aktivirat željeni modul. Predpogoj je seveda<, da sta tako ATAPI (IDE CDROM) in SCSI skompajliran kot modula in ne vdelana v kernel.

ob bootu pač ATAPI prevlada. V kernelu je baje tako, da čim se IDE modul aktivira, SCSI ne pride zraven, dokler tega ne deaktiviraš (rmmod ide-cd), nato pa naložiš SCSI (modprobe ide-scsi) in obratno.

Torej, če v lilo nimaš nobenih posebnih preferenc, počiš pred peko:

rmmod ide-cd
modprobe ide-scsi
cdrecord -scanbus (da stvar "poskenira" simulirano SCSI verigo) in določi SCSI LUN številke vsem pekačem na IDE, ki jih najde.

In nato se peka lahko začne.

Navedeno velja, če imaš kernel 2.4.x in če si ga< pravilno skompajliral. Susejev kernel pod izbiro "Linux" je O.K.- tu mislim na Suse 7.3.


SIcer ti je pa vse opisano dokaj lepo v ustreznem Howtoju...

salesky ::

Brane!
Kot sem že povedal prej modula ide-cd ni no vsaj pri mojmu ni. Tako da nemoreem rmmod ide-cd. Aja pa to....kako zagnati lilo? Jst imam narejeno preko gruba oz. kakor se napiše.

dr.J ::

ide-cd je ATAPI cdrom driver. čudno, da ga nimaš.
Saj res, kakšen HW pa imaš na tej mašini?

Z GRUBom pa nimam nobenih izkušenj. Sorry.

Brane2 ::

če si skompajliral kernel, si verjetno naredil "make menuconfig".

naredi to še enkrat in v sistemu menijev poglej, kaj si odklikal pod "IDE CDROM support". Tam MORA biti opcija Module ali pa sploh nič.

V slednjem primeru boš CD vedno videl kot SCSI napravo.

Aja, v IDE meniju rabiš tudi "SCSI emulation support"in v njemu CDROM suppoort ter vendor specific command extension support, vse skompajlirano kot Module, jasno . Poleg tega med "block devices" rabiš Loopback support kot Module.


Slednji je sploh megacool, ker lahko potem ko imaš Image file z loopback opcijo narediš iz njega kao particijo in gledaš vanj kot v pravkar zapečeni CD !
Hočem reč, lahko preveriš, kako vse skupaj zgleda, še preden se spustiš v peko.

salesky ::

Ja konfiguracija je naslednja:
D800
Kt7-a
256 SDRAM PC133
Če si pa misliv pekač je pa Teac 512 EB

dr.J ::

Mogoče pa je modul kar fiksno vgrajen v kernel, sicer ti CD ne bi delal. Linux si pač naložil s CDja , a ne?
Ali ti CD dela kot navaden CD?
Lahko poskusis naložiti preostale module in potem poženi komando 'cdrecord -scanbus'.

salesky ::

Hmm...ni mi naredilo tudi ''insmod scsi mod'' ne pa samo ide-cd. Toda druge 3 sm vnesu in probal in mi ni zaznalo cdrecorderja. :'( Stari nevem kej nardit.

dr.J ::

A si prav napisal sr_mod in scsi_mod s podčrtajem, ide-scsi pa z minusom?

Zadeva mora delat, tu ni kaj.

salesky ::

Ja zej sm ugotovu da mi samo ide-cd modul manjka. :D Sepravi a se da kako drugače kot da bi še enkrat skompajlu jedro nardit? :\

roscha ::

Cd ti CD deluje, potem imaš ide-cd podporo "na trdo" skompajlano v kernel. Ni druge rešitve kot na novo prekompajlirat kernel. Noben hud bav-bav, če le veš kakšne komponente imaš v kišti. Načeloma ti lahko napišem korak po korak navodila, ampak rajši sam probaj pa vprašaj ko ne boš kaj vedel. (help= ww.linuxdoc.org)Pa ne si povozit starega kernela, novega samo dodaj, kako v grubu napedenat boot izbiro (star/nov kernel) ti bo moral pa kdo drug pomagat. Na žalost obvlam samo LILO booter.

by!

dr.J ::

Malo si poglej Mandrake Users Group.

Marsikaj je fino razloženo tam. Pa če bi pazljivo prebral odgovore tukaj, bi vsaj na zastavljena vprašanja lahko bolj natančno odgovarjal!

Če ti CD dela, je torej ide-cd modul zapečen v kernel. Torej naloži preostale module. Aja, menda scsi_mod ne gre. Koristilo bi, če bi napisal, kaj ti takrat komanda insmod vrže na ekran. Pa cdrecord -scanbus tudi, pa:
ls -l /lib/modules |grep ide-cd
ls -l /lib/modules |grep ide-scsi
ls -l /lib/modules |grep scsi_mod
da bi vedeli, če moduli sploh so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

salesky ::

Ja oprosti za slabo razlago.
Cene so pa vsi moduli bli naloženi. Pa še zmeraj mi ni cdrecord -scanbus ni najdl. Mogoče nism prou vpisu v lilo.config. Napisal si zgoraj da je treba lilo ponovno zagnati in resetirati računalo. Kako samo lilo zaženeš?

salesky ::

Na prejšne uprašanje sploh ne odgovarjajte :D . Lahko bi bilo pa nekaj drugega narobe. A je mogoče to da mi linux sploh ne podpira Teac 512 EB ;(( . Vsaj ni ga bilo napisano pod neko listo ki sem jo zasledil. A je to mogoče?

roscha ::

Mama! Zdaj bom (že spet) v 1145 povedal kaj si mislim o ManDREKu. Linux NI wintendo. Ne ni. To ni klik, klik. Treba je par stvari vedet. Razne distribucije v smislu Mandreka in Redšita ti samo dajo ta občutek da vse znaš. >>Juhu, kako z lahkoto se inštalira Linux. Pa še celo grafično okolije dela. FIIINOOOO aaa!<< Pajade! Ko prideš do konkretnega problema si pa zmrznil, ker v bistvu pojma nimaš kaj se je v sistemu v resnici zgodilo med installom, še manj pa se ti sanja kaj bi se pravzaprav moralo. Zato se meni igračkanje z vsemi "kao user friendly" distribucijami zdi popolna potrata časa. 7x kliknit z miško zna tudi moj fotr. Če se hočeš Linux oklja naučit pojdi "hard way" se pravi ištaliraj Debian ali Slack distro. Če niti točno ne vemo kaj za enga f*** imaš poinštaliranega je tudi pomagat težko. Ma saj boš dojel, ko boš Linux bolje obvladal. Saj ga tudi sam ne kaj prida, ampak par osnovnih stvari se mi pale sanja.. Sem jemal na "hard way" preko Debiana. (Salack je še malo bolj zejeb*).
Pa ne vsega vzet kot kritiko, je samo moje mnenje.

by!

salesky ::

Rosha!
Če bi bil malo bolj mirno bitje, bi te razuel, ma ti bi pa lahko tud razumel da meni se ne gre zato da bom znal Linux z levim mezincem, ampak se gre za seminarsko nalogo, ki bi jo rad opravil pozitivno! :| Tko da ti se lahko znašaš nad mano kot češ sam ti!!
Sploh pa zakaj bereš ta post? Če ti je tko neumen? :\

dr.J ::

Če sem prav razumel, imaš inštaliran Grub (ki ti naloži ali Win ali Linux) in ne lilo. Tako da nima nobenega smisla spreminjati lilo.conf in poganjati lilo, ker ne bo delalo.

Povedati je treba Grubu, da se tvoj CDrom, ki je IDE, obnaša TUDI kot SCSI naprava. Jaz Gruba NE uporabljam (se mi še ni dalo preštudirati howtoja), je pa pri inštalaciji RH7.2 ostalo v zadnji vrstici datoteke /boot/grub/grub.conf :
kernel /boot/vmlinuz-2.4.9-13SGI_XFS_1.0.2 ro root=/dev/hde1 hdc=ide-scsi

Sklepam torej, da če daš na konec zadnje vrstice še hdc=ide-scsi , utegne delati. Po spreminjanju in shranjevanju grub.conf datoteke samo restartaš mašino.

VAŽNO: tega sam še nisem počel in to naredi le v primeru, da imaš delujočo boot disketo!

VAŽNO-1: kaj ti pokaže ls -l /dev/cdrom ?
Naj bi kazal na /dev/scd0, sicer ne bo s peko nič.


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

salesky ::

Ne ne sm uštimu lilo...ti bom pogledu kam kaže, samo zej sm u WinXp tko da ti nemorem povedat....bom povedu bl ksno.

salesky ::

Fantje...rešu sm problem. Sposodu sm si kar SCSI rekorder in stvar opravu. :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LILO -- kako spremeniti boot zaporedje

Oddelek: Operacijski sistemi
171178 (1025) BigWhale
»

problemi z zvocno v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
81447 (1390) BigWhale
»

Zvok v Pingo2

Oddelek: Operacijski sistemi
14717 (606) BigWhale
»

CDrecord problem

Oddelek: Operacijski sistemi
8979 (926) ghaefb
»

redhat 9 ne zazna diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
10843 (768) BigWhale

Več podobnih tem