» »

Temperature in nihanje voltaže

Temperature in nihanje voltaže

>>><<< ::

Imam x2 4200+ s939, navitega na 2.8 GHz z stock voltažo. Ko ga obremenim se core temperatura povzpne do 52°C(core temp), povprečje core temperature je 48,4. Je to preveč ali je normalna temperatura?
V Speedfanu se mi zelo razlikujeta senzorja Temp1(cpu) in core. Največ pri temp1 je 46, pri core pa kar 52. Je možna taka razlika, saj sem imel prej 3700+ San Diego in je bila core temperature vselej manjša kot temp1?
Malce mi niha tudi voltaža procesorja(-0,02 V). Je to preveliko nihanje in lahko kaj škodi procesorju?
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

xabre ::

Spremeni tist glup podpis, če hočeš dobit kak odgovor.

>>><<< ::

Daj ne nabijaj postov in rajši napiši kaj uporabnega.
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

xabre ::

Če spremeniš podpis, ti lepo vse razložim. 8-)

>>><<< ::

Evo podpisa ni več. Zdaj pa prosim za razlago.
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

xabre ::

Ker si že ravno uporabil čarobno besedo: :D

Dobro se ti navije, če so to temperature s stock hladilnikom so normalne. Razlika je nekoliko visoka, ampak ni sile. Če boš pa višal voltažo, pa obvezno poskrbi za boljše hlajenje.
Temperatura jedra je vedno višja, predvsem zaradi slabega stika med jedrom in ihs-jem. To odpraviš z odstranitvijo ihs-ja, original čigumi zamenjaš z dobro termalno pasto in zalepiš nazaj. Če si dobro naredil, se temp. core in proca zelo približa in upade za 5-10 stopinj.

Nihanje vcore je tudi v mejah normale.

Če je sistem stabilen, lahko vse skupaj mirno pustiš na miru.

Mogoče še kej?

>>><<< ::

Že imam gor Zalmana CNPS9500AM2, termalna pasta in cooler imata tudi dober stik, saj sem zadnjič skoraj potegnil proc iz socketa, ko sem odstranjeval hladilnik.
IHS-ja ne bom odstranjeval še zdaj, mogoče kdaj pozneje, ko ta comp ne bo več nič vreden.
Včeraj me je edino začelo nekaj zajebavat. Probal sem OCCT(30 min test) in proc je bil stabilen. Nato sem v Everestu testiral rame(branje in pisanje spomina). Vse je šlo normalno, nakar poženem še Sandro in sicer memory bandwitdh test. Comp freezne, dobim BSOD in to se zdaj v nedogled ponavlja. Kaj bi lahko bilo narobe?
Dal sem skoz že 3D Mark 06 CPU test in Memtest(5 pasov) in rami naj bi bili načeloma vredu. BSOD je bil enkrat nekaj v zvezi z Memory_Managment, drugič je pisalo WIN32k.sys address neke številke base at spet neke črke in številke, čisto na koncu sem pa še dobil PFN_LIST_Corrupt.

>>><<< ::

Zgleda, da se mi disk poslavlja, saj sem že parkrat dobil BSOD Diver not less or equal, spodaj pa je še pisalo nvata.sys in windowsi se mi dalj časa nalagajo, vse mi šteka ;(.

xabre ::

Tale tvoj aluminijast zalman ni ravno nek biser med hladilniki. Aluminij slabo in počasi sprejema toploto, jo pa hitro in dobro oddaja. Z bakrom je ravno obratno. Najboljši hladilniki so še vedno bakreni, najbolj ugodno razmerje med težo in učinkovitostjo pa imajo pa hladilniki z bazo in cevkami iz bakra, rebra pa iz aluminija.
Za nižje temp boš moral poseči po še boljšem hladilniku, ker dvojedrnik na 90nm ni ravno pojem hladnosti.

Če ti bsod samo med sandro ven meče, potem je s sandro nekaj narobe. Probaj s ponovno inštalacijo.

Če je komp stabilen pod prime95, potem mu nič ne pride do živega. Super pi 32m je nekoliko bolj prizanesljiv, za game stable je pa dovolj par pasov 3d markota.

Najbolj zanesljivo testiranje rama je pa z memtestom v dosu, z nenavitim procesorjem. Navit procesor lahko povzroči ram errorje.

xabre ::

Za disk poglej smart ali s kakšnim namenskim programom za pregled stanja diska.

speed fan ima recimo eno online analizo diska.

Meizu ::

Da izkoristim temo o temperaturah:

Mam grafo Club 3D Radeon X800RX. Zgleda, da je brez senzorja za temperaturo, saj mi je noben program noče prikazati. Torej, dobil sem igro TDU (kupil sem jo). Štok (nenavita) mi gladko deluje na 1024x768, nekako na 30-35FPS-jev. To je nekakšna konstanta. Štok frekvence so 475/490mhZ (jedro/ram). Potem sem jo navil s pomočjo AtiTool-a na frekvence 579.27/552.27 (jedro/ram). Naj omenim še, da imam štok hladilnik ki pokriva jedro in rame. Voltaže nisem spreminjal.

Sedaj pa: Je hladilnik na grafi dovolj močen, da hladi vse skupaj? Namreč ko sem na štok frekvencah igral TDU, so bili rami dokaj vroči. Prst sm gor lahko kvečjemu držal kakšnih 5 sekund. Z jedrom je bilo enako. Ko sem jo navil, je bila temperaturna razlika neopazna. Dejansko sem lahko prst držal gor kakšniih 5 sekund. Z jedrom isto. Sedaj deluje stabilno.

Bi si moral omisliti hladilnik? Po možnosti, če obstaja kaka fora, da pohitrim moj ventilator na hladilniku ali pa nekaj takega? Ker varčujem denar za neki druzga in ne morem razmetavat z dnarjem...:\

Hvala za odgovore!

roba87 ::

Ja seveda ga lahko pohitriš. ker je tvoj ventilator na grafični ( predvidevam) 5V ga pohitriš s tem da mu zvišaš voltažo. Vendar mislim da ni pametno da ga priklopiš na 12V ker ti ga bo skurlo oz. ti bo ružo tak, da boš živčni zlom dobil. Če hočeš bit prepričan, da ti navit sistem normalno deluje moraš stestirat računalnik in ga pustit v testu kakšnih 5-6ur minimalno, da se mašina fajn stestira in če ti v tem času javi error pomeni da je sistem nestabilen. Torej če ti javlja bilo kakšne napake pomeni da moraš zmanjšat frekvenco procesorja in pomnilnika.

Meizu ::

Aha. Kaj to pač stestiram s kakim programom, al normalno špilam igro?

xabre ::

Če nimaš artefaktov v ati tool, pol se ti še ne pregreva.

Fajn je, če imaš dobro prezračeno ohišje, če ne pa z elastikami pritrdiš dodaten 80mm vent na grafo na 7v, da se boš bolje počutil.

kmxkmx ::

Xabre hladilnik zalman9500AM2 ni aluminijast ampak bakren in je preko nikelj ali nekaj takega. In niti podrazno ta hladilnik ni med slabšimi ampak je eden izmed boljših zračnih hlajenj.
Samo da povem.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmxkmx ()

>>><<< ::

Online analiza Speedfana mi kaže, da je z diskom vse vredu. Mogoče je z Windowsi kaj narobe...

xabre ::

Glede na temperature mi ne zgleda preveč učinkovit.

jest10 ::

Aluminij slabo in počasi sprejema toploto, jo pa hitro in dobro oddaja


A dej no, ne smeši se! Aluminij da slabo in počasi sprejema toploto?:\
Čeprav je v toplotni prevodnosti malenkost slabši od bakra, je še vedno eden od najboljših prevodnikov toplote...

>>><<< ::

Kateri cooler naj vzamem, da bodo temperature cora okoli 45°C ? Vem, da je najboljši Scythe Infinity samo tehta 1 kg in se bojim, da mi bo plato ven vtrgalo...

Meizu ::

Pa prilagodi ohišje,da ga boš mel poveznjenga na bok:D

xabre ::

@jest10
Aluminij mnogo slabše "prejema" toploto kot baker. Preizkušeno v praksi in razvidno iz tabel.

Mogoče bi blagovolil tudi sam preveriti.

@ htmloznaka Če ima plata backplate, ne bi smelo bit problemov?

jest10 ::

Raje sam znova poglej kakšno razpredelnico. Pa malo bolje poglej, kje se nahajata baker in aluminij, predno bluziš o slabi toplotni prevodnosti aluminija...

xabre ::

Glede bluzenja bi se dalo debatirat.|O

Lahko pa tudi malo utemeljiš svoje trditve, po možnosti na praktičnem primeru.

Je pa res, da ima alu boljšo toplotno prevodnost kot železo.8-)

jest10 ::

Samo ozri se malo okoli sebe. Mogoče ti ne bo težko ugotoviti, da je hlajenje večino zadev izvedeno z aluminijastimi hladilniki. Verjetno zato, ker ima aluminij še vedno zelo dobro toplotno prevodnost ane:\
Samo če ti za 5. najboljši toplotni prevodnik praviš, da slabo prevaja, bo to že res ane:D

xabre ::

Aluminij se zato povsod uporablja ker je cenejši, lažji, lažje se obdeluje, je bolj primeren za pasivno hlajenje in pa zadosti večini potreb po hlajenju.
Pa tudi ni neke bogate izbire materialov, razen bakra in alu, recimo diamant bi se dobro obnesel, če bi ga prodajal na kile.:D

Jaz še vedno trdim, da slabše prevaja kot baker, splošno gledano je pa relativno dober prevodnik.

Zakaj pa vodni bloki in dražji hladilniki niso iz alu, ko je pa tako odličen material, kot ti praviš? :)

jest10 ::

Jaz še vedno trdim, da slabše prevaja kot baker, splošno gledano je pa relativno dober prevodnik

O si le popravil svoje mnenje? Ker najprej si trdil tole:
Tale tvoj aluminijast zalman ni ravno nek biser med hladilniki. Aluminij slabo in počasi sprejema toploto, jo pa hitro in dobro oddaja

xabre ::

Jaz sem ves čas trdil, da alu slabše prevaja kot baker, kar še ne pomeni da aluminij slabo prevaja.

Izjava o zalmanu se je nanašala na primerjavo med al in cu, kar bi z malo logike lahko sam ugotovil.

Kaj ti še ni jasno?:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xabre ()

DJ MartiNi ::

1: srebro ima toplotno prevodnost 417 W/mK
2: baker-čist ima toplotno prevodnost 395 W/mK -trgovski 372 W/mK
3: zlato ima toplotno prevodnost 310 W/mK
4: aluminij ima toplotno prevodnost 229 W/mK
5: duralumin ima toplotno prevodnost 165 W/mK
za primerjavo še jeklo z 0,2%C 50 W/mK

pri temperaturi 20°C
1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300

>>><<< ::

Mogoče keri ve kateri hladilnik je dober, da bodo temperature cora pod 45°C?

roba87 ::

To da bo pod 45°C je težko preračunat. Veliko je odvisno od ohišja in odvajanje toplote iz ohišja. Če hočeš imeti dobro navit sistem si nabavi vodno hlajenje, drugače pa kable lepo skup zveži v ohišju, nabavi termalno pasto, pritrdi kakšen ventilator na ohišje ( spredi naj vleče hladen zrak v ohišje, zadaj vroč zrak iz ohišja)... glede coolerja pa ti ne znam povedat ker nimam pojma kateri so najboljši. Mislim pa da ti Zalmani ali pa Thermaltake dobro opravljajo nalogo, vsekakor boljše od box coolerja.

Pyr0Beast ::

Nč, nč
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

>>><<< ::

Vse naštete ventilatorje že imam, tudi nered z kablovjem sem že uredil. Za cooler sem gledal nekaj Thermalright Ultra 120, na katerega bi potem dal gor dva ventilatorja ali samo enega, to bom še videl. Edini problem je, da je treba za montažo plato ven vzet. Kaj je še dobrega in se pritrdi z clipom pa da ni pretežko?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

aluminij vs. baker

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
204358 (3917) miko 55
»

EK-MCW Silver Edition (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
816166 (4140) Eddy
»

Vodno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
152338 (1944) Jackass
»

alu ali bakrena hladilna rebra?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
193205 (684) morphling1
»

novo vodno hlajenje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
81526 (1272) rooster

Več podobnih tem