» »

Punca v težavah

Punca v težavah

zw3zdic4 ::

Živjo fantje in "punce". :)) No kukr vidite sem vaš novi član na forumu in imam en problem.
Pripravljam se za nakup novega ekrana za moj računalnik. A ker se ne spoznam kaj dosti na računalnike ne ločim med "dobrim ekrano in slabi ekranom".
Zato se na vas obračam z mislijo, da mi svetujete na kaj vse moram gledati pri nakupu ekrana (ločljivost slike,kontrast,odzivni čas,svetilnost,vidni kot,vertikalna frekvenca,velikost točke,število barv,.......).
Oziroma bi rada od vas da mi napišeta točne(priporočljive) podatke kaj vse mora imeti računalnik.
Aja---sem študentka in uporabljam računalnik za domačo rabo

Hvala za pomoč

M-XXXX ::

Dobrodošla na forumu8-)
Dobro bi bilo vedeti kaj kopuješ: Predvidevam da LCD ekran. Kašna naj bi bila velikost, koliko je financ,...

zw3zdic4 ::

Kupujem LCD ekran.
Diagonala zaslona: 19
Cena: do 500.000,00 (oz. do 2000 €)

bluefish ::

do 2000 €? Za to ceno dobiš že über profesionalne monitorje.

zw3zdic4 ::

aja glede cene----mislm to 2000€(najvišja cena nasploh)..
->Pripravljena sem dati za ekrant do 900 €.

M-XXXX ::

Za 2000€ boš teško dobila 19" ekran. Za tak denar dobiš že čez 40" LCD TV
Za navaden 19" ekran pa imaš več kot dovolj 400€ (ali tudi manj)

Fr33man ::

Na tvojem mestu bi si kupu tega. Je pa mal veči. 20 col. But who cares.:D

Matek ::

Kot so ti že povedali, tvoje denarne zmoznosti zelo presegajo cene zeljenega monitorja. Eden trenutno najboljsih 19-incnih LCD monitorjev je Samsung SyncMaster 971P (stane 350 eur). Nasploh pa se strinjam s freudom, placas malo vec in vzames Dell-ov dvajsetpalcni model, ki ga je polinkal v svojem postu, tisti monitor je zelo dobra izbira, mogoce si lahko pogledas se tegale NECa.

OK, se bom potrudil še malo razložiti o vseh podatkih, ki si jih omenila. Pri LCD monitorjih je najpomembnejsa karakteristika tip matrice. V glavnem jih locimo na bolj bedne in cenejse (TN) ter drazje in boljse (PVA, S-IPS). Ker se tega podatka pri prodaji ne navaja, zna biti vcasih problematicno, ampak najlazje ga je uganiti iz vidnega kota, ki je skoraj vedno podan. Ce hoces dobro matrico, mora biti vidni kot skoraj 180 stopinj v obe smeri (ponavadi se navaja 178, 179 stopinj ali kaj podobnega).

Ločljivost je redko problematična, če boš kupovala 20-palčni model, je standardna ločljivost 1600x1200 (normalno 4:3 razmerje) ali pa 1680x1050 (široki zaslon, 16:10), 19-palčni monitorji pa imajo skoraj vedno ločljivost 1280x1024. Odzivni čas je rahla dilema, proizvajalci jih merijo vsak po svoje, matrike se razlikujejo, ampak načeloma sodobni monitorji nimajo več problemov z ghostingom, ki jih je povzročal visok odzivni čas, zato se s tem ne obremenjuj preveč. Kar se tiče kontrasta - ponavadi je vse nad 800:1 precej lepo, ostale naštete karakteristike, kot je vertikalna frekvenca, velikost pike in število barv, pa so precej irelevantne in praktično enake pri vseh monitorjih.

Bom še enkrat ponovil - trenutno je najbolj važna matrika oz. posledično vidni kot. Če bo ta 178 ali več stopinj, boš imela dobro matriko in posledično kvalitetne karakteristike slike, tako da moraš poskrbeti le še, da izbereš enega od sodobnih modelov LCDjev (tudi kakšen izpred parih let ima lahko 178-stopinjski vidni kot, pa ni ravno najboljsi). Če se odločiš za enega od tistih, ki smo jih še omenili v tej temi, boš po mojem mnenju zadovoljna.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Čmrlj ::

če misliš dajat 900 eur pa kaj takega vzami KLIK

zw3zdic4 ::

hvala hvala fantje....no zdej grem pa mojmu očitu (oz. MOJMU FINANČNEMU MINISTRU) :)) poročat kar ste mi povedal.
če me bo pa še kaj zanimal, pa se bomo slišal.
hvala--pozdravček

Backup22 ::

Če res misliš dat 1000€ za monitor, vzami Della, ki ga je omenil čmrlj. Na kakšen računalnik pa ga boš priklopila?
//

marsovcek ::

Ko sem se jaz odločal za nakup LCD-ja mi je bil zelo pomemben podatek o garanciji - koliko let je dajo in kako je z mrtvimi pikami. Nadaljevanje samo za tiste, ki ne poznajo problematike :D .

Če veš: LCD je iz množice točk, vsaka lahko sveti rdeče, modro, zeleno, belo, ali pa nič. Lahko se zgodi, da kaka pika ene barve ne kaže več, ali pa sploh ne dela. Zna biti moteče, če na sredini zaslona vedno gledaš rdečo pikico :\ . Potem je od garancije odvisno, koliko pik mora biti crknjenih, da dobiš drug monitor. K sreči mi v treh letih na dveh monitorjih ni šla nobena (tok tok).

Vseeno je prav, da pred nakupom monitor stestiraš. Kako? Zaženeš npr. Slikarja, narediš sliko primerne velikosti in jo pobarvaš na rdečo. Nato daš na celozaslonski pogled in cel monitor mora biti rdeč (pike so drobne, tako da je treba kar fajn pogledat. Lahko je med njimi kaka modra, zelena, črna ali bela). Potem ponoviš še z ostalimi omenjenimi barvami. Če je monitor defekten, zahtevaj drugega, če mutijo, pojdi drugam.

Še to: po moje najbolj zbrane in natančne informacije o monitorjih dobiš na www.prad.de, ampak moraš za silo znati nemško ;) .


PS: svetujem, da si greš kak monitor pogledat, potem pa natančno razmisli o videnem in še kaj povprašaj. Včasih so tudi kake male podrobnosti koristne; mene naprimer zelo moti zunanji napajalnik monitorja, potem imaš pa nastavitev po višini, obračanje (Pivot), USB hub (kar pomeni en dodaten kabel), priključke na monitorju, nenazadnje barva okvirja,...

Matek ::

Kar je povedal marsovcek, je vsekakor zelo pomembno, posebno ce nabavljas drazji monitor, kot ti. Preberi malo vec o mrtvih pikslih na wikipediji in pojdi monitor kupit v trgovino, tam si ga oglej in pretestiraj.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

SmeskoSnezak ::

Ko bi meni tak pomagali, ko sn vprašal o LCD-ju, kot njej zdaj, ne pa da komaj kakšen odgovor dobim. >:D :D

No, res lepo napisano. Še bo meni malo pomagalo pri nakupu. ;)
@ Pusti soncu v srce... @

gfighter ::

Če je denarja dovolj in če rada uživaš v filmih, potem ni druge izbire kot tisti DELL.
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Poldi112 ::

Ne pretiravati. Nekaterim velik zaslon ni všeč. Sam sem kupil 20' in je za recimo browsanje neuporaben, če si navajen na full screen. Kar večinoma smo. Potem je tu prostor, ki ga ogromen monitor zaseda. Če nimaš potrebe po 20 je bolje kupiti 17, ki je še vedno velik, hkrati pa precej cenejši.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Čmrlj ::

poldi jst imam 22" pa je čist super za browsanje,igre,filme itd...Sem pa zadnjič en dan imel 17" in sem se res napenjal, ker sem se navadil na velik ekran in mi je 17" zdaj prav smešno majhen.

BigWhale ::

> Sam sem kupil 20' in je za recimo browsanje neuporaben, če si
> navajen na full screen. Kar večinoma smo.

Na full screen so navajeni sam windows userji... stvar se vlece se iz casov, ko so windows lahko poganjali samo eno aplikacijo na enkrat... ;>

c3p0 ::

Kdaj pa je to bilo? Windows 1.0 jih je lahko poganjal več hkrati, je pa res da se okna niso smela prekrivat.

Smo pa v tistih letih laufali Amiga Workbench in se smejali luzerjem na PCjih. :D

/offtopic

nicjasno ::

Point vecjih monitorjev ni, da laufas vse zadeve fullscreen, ampak da jih vec naenkrat spravis na zaslon, kar izredno poveca produktivnost in preglednost.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

opeter ::

Za 2000 EUR ti priporočam NEC SpectraView 21" LCD. Barvna pravilnost je ena boljših. Če bi imel malo več, kot dvakrat toliko keša na voljo, pa bi si lahko omislila NEC 21" LCD SpectraView Reference 21 :D

Pač, koliko pare, toliko muzike. ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

nicjasno ::

Samo tak monitor si kupis ce si nek hudi graficni oblikovalec ali kaj podobnega. Takih zverin se igricarji ne rabijo.

Tale Dell 24" za 900 evrckov bi bil moja izbira.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

reptilia ::

hm.. a ni že (skor) vsak monitor za tak denar čist dober, za povprečnega uporabnika?
Forgive your enemies, but never forget their names.

Bug ::

ellow

Pozdravljena! Lepo, da punce racunalnistvo tuj zanima.... ko bi vas le se blo vec na takih faxih....pogresamo vas tam ;)

Huh, tvoj buđet pa je velik... ni kaj :D ... Za ta kes res dobis profesionalne monitorje... Vprasanje zakaj bi ga mela... al ce mas ga lahko zakaj ga nebi... vredu, da lahko ...

Kot so ze zgoraj kolegi rekli... NEC, DELL.... Je pa se ena firma za katero tolko nihce ne govori a so tudi prvoklasni monitorji, ce ze tudi za odtenek boljsi (mogoce subjektivno mnenje)...
Govorim o EIZO monitorjih, natancneje o FlexScan in o ColorEdge seriji. Prva je bolj za "normalno" uporabo, druga pa za profesionalno... Cene so urnebesne al so ti monitorji res dobri.
Sam sem mel na razpolago da sprobam FlexScan S2111W ( link) in lahko recem, da se monitor super obnasa v vsakdanji uporabi. Mel bi ga, le da mi je predrag... mogoce ga nabavim ko diplomiram pa bo vec kesa :\ .... Drugace pa sem nabavil NEC 20WGX2 Pro in je ta monitor vreden vsakega centa...Sem zelo zadovoljen z njim...

upam, da sem mickeno pomagal....

lp,
bug


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vsi S-IPS in PVA LCD monitorji ki se dobijo pri nas

Oddelek: Kaj kupiti
196650 (5414) Zheegec
»

LCD monitor za oblikovalce

Oddelek: Kaj kupiti
131856 (1540) rkasteli
»

Monitor LCD 22" vreden nakupa?

Oddelek: Kaj kupiti
253169 (2118) 54321
»

20" LCD (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
505117 (3748) miwche
»

Kateri LCD Samsung?

Oddelek: Kaj kupiti
463677 (2115) NURS

Več podobnih tem